• |
ide | kryesore

Izraelitët do sjellin në Shqipëri dhe Kosovë pajisjen që paralajmëron tërmetin

Lajme, Të fundit

Në Shqipëri dhe Kosovë do të vijë pajisja izraelite që paralajmëron tërmetet pak më parë se ata të ndodhin. Me qëllimin shpëtimin e jetëve dhe zvogëlimin e numrin e viktimave në tërmete, EQI (Earthquake Early Warning), një kompani inovative izraelite ka zhvilluar një sistem që paralajmëron tërmetet nga disa sekonda deri në 2 minuta përpara se ata të ndodhin.


Kompania thotë se pajisja është bazuar në teknologji elitare. Përfaqësuesi i kompanisë, Roni Rittman, që po viziton Kosovën dhe Shqipërinë këto ditë ka thënë për “Insajderin” se ky është një nga produktet më të mira në botë sot për këtë funksion.


“Do t’ju japë kohë të mjaftueshme për të dalë nga shtëpia juaj, por edhe ti shpëtoni pronat tuaja. Ajo u jep autoriteteve njohuri dhe aftësi për të reaguar më shpejt dhe më me profesionalizëm dhe që të jenë më pro-aktiv ndaj situatës. Në thelb ajo shpëton jetë”, – ka thënë Rittman.

Sipas të dhënave zyrtare të kompanisë, ajo ofron kohë të mjaftueshme paralajmërimi para se të ndodhë tërmeti. Rittman thotë se ajo është instaluar në disa vende të botës dhe shihet si e domosdoshme për vende strategjike, siç janë bazat ushtarake, stacionet e policisë, aeroportet, qendrat e zjarrfikësve dhe emergjencave dhe institucione civile siç janë shkollat, spitalet dhe vendet tjera të populluara me njerëz.

Kjo pajisje lëshon një sinjal paralajmërimi deri në 2 minuta para se të ndodhin lëkundjet e tërmetit. Kompania thotë se ajo ka aftësi që të injorojë të gjitha lëvizjet e tjera tokësore që vijnë nga gjëra rutinë si automjetet, shpimet, motorët, përplasjet dhe aktivitete tjera njerëzore. ©LAPSI.al


9 Comments

  1. O pleher mos perdor ate term racist. Ti ngele duke share te gjithe, amerikanet, gjermanet, italianet, e me radhe. Per ke punon o zagar,se duket qe kunder interesave tona punon?

 1. Si nuk doli njeri ketu te shkruaj dy llafe kunder atij planit te trumpit per ta zhdukur fare palestinen
  u shkerdhefshin racen cifutet sic po ua shkerdhjen
  edhe beni edhe si myslymane per bajram

  1. mbase ke te drejte, por duhet te pyesesh edhe palestinezet perse mbeten ne Beograd duke share e anatemuar Kosoven!

  2. E bukur. Mua me erdhi keq per nje gje se si nxituan kush e kush te prononcohej i pari duke i bere lavde trumpit, sidomos Kosova qe e ka provuar ne kurriz cdo te thote pushtimi e poshterimi. Per cilen pjese te popullsise Shqiptare flasin keta bira kurvash dhe ne emer te kujt? Myslymanet nuk flasin se jane te stigmatizuar, nje pjese stigmatizohen nga klima qe eshte ndertuar ne Shqiperi ku adhurimi i amerikes adhurimi i heronjve qe caktojne keta pikpamja historike, fetare, kulturore i ben myslymanet e vendit te ndihen te tredhur, te huaj ne vendin e tyre qe e kane ndertuar, cdo mendim kunder kesaj rryme te ben tradhetar, kurse nje pjese tjeter jane stigmatizuar e mbajtur ne injorance nga percarja sektare ektremiste dhe as qe meren me problemet e vendit e te shoqerise e politikes me gjere. Nejse, Rrofte Palestina e ty tu shtofte e mira qe ke guxim te shkruash te drejten sic eshte.

 2. IZRAELI DO E BJER POR KETU NE SHQIPERI KA MUNDESI QE KETE APARATUREN TA MARRE NDONJE PRIVAT DHE JO SHTETI PRA SHTETI JA JEP PPPPPPPPPPPVVVVVVEEE NE FUND SI CDO APARATUR SPITALI E CDO GJEJE MASKARENJET SHQIPTAR HAJDUTET SHQIPTAR KRIMINELET SHQIPTAR PO CI DUHET IZRAELIT ME NA NDIMUAR NE SENDIMOJME VETEN .

  1. akoma nuk e ke kuptuar qe eshte aparature per shitje privatit! eshte tregti nuk e sjellin per shtetin! artikulli eshte bere nga persona qe nga keto pune nuk marrin vesh…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *