• |
ide | kryesore

Koronavirus bllokon Botërorin e Skive: anullohen garat kineze nga frikae përshkallëzimit

Sport

Federata Ndërkombëtare e Skive (FIS) ka vendosur të anullojë garat e Kupës së Botës në program në 15 e 16 shkurt në Yanqing, për shkak të koronavirus. Një vendim i pashmangshëm duke qenë se në Kinë, gradualisht, po anullohen të gjithë aktivitetet sportive deri në fund të shkurtit, në këndvështrimin e evitimit të shpërndarjes më të madhe të virusit që deri tani ka vrarë mbi 130 persona. Kalendari parashikonte për skiatorët një dishezë dhe një superG e një test preolimpik në prag të Olimpiadës dimërore të Pekinit në 2022.

FIS nuk ka komunikuar ende nëse garat do të rikuperohen, duke qenë se sezoni është gati të futet në gjysmën e dytë, apo në rast se po, ku do të zhvillohen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu