• |
ide | kryesore

Premiera si aktor/ Vulgar dhe banal, personazhi i Ermalit dhe Rama i vërtetë

-Instant, Kryesore

“Edhe shijet nëse nuk kultivohen vazhdimisht shkojnë drejt degradimit”. Ky do të qe konkluzioni pasi ke parë në ekranin e madh të Pallatit të Kongreseve, rolin e dajës së luajtur nga Edi Rama. As kritikët e tij më të zjarrtë, as armiqtë e tij më të mëdhej, nuk e kanë imagjinuar se kryeministri do tu jepte kënaqësinë e një dhurate të tillë ku ai shfaqet po aq banal, sa edhe vulgar.


Dhe kur theksojmë këtë nuk e kemi fjalën për fjalorin që i vihet në gojë aktorit Rama, ku gjysma e tij është e mbushur me “bij kurvash” dhe brekë. As për imazhin e tij që i përngjan si dy pika uji me portretin që i kanë ngritur opozitarët, si krye shok kriminelësh.


Jo gjithçka në këtë ndërmarrje është e shëmtuar dhe e ulët.

Së pari nëse vërtet e quan veten të aftë për gjithçka, pra të bëjë edhe aktorin, Edi Rama mund të kishte zgjedhur një produksion tjetër. Jo një prodhim nga më banalët që mund të ekzistojë, që jo më larg se pak ditë më parë kinematografi i njohur Alfred Trebicka e quajti një vepër sharlatanësh. “Nëse ai (Rama) donte vërtet të kishte një rol si aktor, përse nuk zgjodhi një produksion të mirëfilltë kinematografik? Nuk di të them se ç’do të kishin bërë Macron apo Merkel nëse Luc Besson do t’u ofronte të merrnin pjesë në një film… Ku vlen të thuhet se Besson konsiderohet si regjisor i mirë”, ka këmbëngulur më pas Trebicka.

Shihni rolin e Ramës ne film:

Edi Rama kërkon lavdinë te filmi i Ermal Mamaqit (Video)

Së dyti, edhe nëse kishte vendosur ta hidhte këtë hap, aktori Edi Rama mund të kish vënë disa kushte se si do të përdorej emri i tij për promovimin e filmit. Sepse të dëgjoje Ermal Mamaqin teksa i përgjigjej një interviste të Orinda Hutës duke e trajtuar si kavje për të thithur spektatorrët: “Unë e mora vetëm për ta përdorur si karem për të bërë para”, ishte e shëmtuar edhe për Ramën edhe për fansat e tij që paguajnë për ta parë.

Së treti, duke e parë tek luan rolin e tropojanit të degraduar që vazhdon të mbështesë me dy gishtat lart PD-në, çdokush mendon për promovimin e klisheve më të pista dhe më raciste që ekzistojnë në shoqërinë tonë.

Së katërti edhe si aktor Edi Rama mund të bënte më shumë. Të gjithë që kanë parë filmin bien dakord se ai teatron më shumë kur i duhet në parlament apo në intervista televizive, sesa arriti ta bëjë atëherë kur morri vërtet përsipër të luajë një rol.

Prandaj pjesmarrja në “I Love Tropoja” qe një rast për ta ndriçuar Ramën në anën e tij më të keqe. Të gjithë ata që kanë përqeshur identifikimin e Sali Berishës me Çilietën, tani nuk kanë asnjë argument për të mbrojtur partnerin e Encës. Edhe artistikisht ai vendosi të promovojë një bërllog. Dhe pas akuzave si shok i kriminelëve dhe mik i oligarkëve grabitqarë, me rolin e tij të fundit ai fitoi edhe një cilësi që se kishim imagjinuar kurrë, atë të ikonës të një arti banal.

©Lapsi.al

 

57 Comments

  1. Do me dukej intéressant nje prononcim i Bushatit per kete krijese bastarde si vete krijuesit. Ps: kam frike se nje propozim i tille nuk do konsiderohet nga z. Bushati; Por.. ani, s’ prish pune, e nuk rregullon gje ne kete gjiriz te kultures se dgjeneruar shqiptare.

 1. jeni bere si qeverite qe shajne hakerat kur ne te vertet ata i punesojne vet per te “hakeruar” veten e vet. dhe nuk po flas as ne kuptimin figurativ te fjales.

  1. ai ate do ta keni inat…i behet qefi se e perdore per pushtet. jane te vetmet shkaqe qe e perkrahin haptazi…provat e tjera i ka bojkotura evropa qe ne fillim, madje edhe kur ju dha shansi, por zgjidhen rrugen komuniste…sepse keshtu ja ka zakoni. i duan te gjitha per vete njelloje si rama. minimumi qe mund te beje evropa ( jo te thote, pasi nuk po flas per fjale por per vepra ) eshte te thote se keni bere hapa para. nje tjeter arritje per ramen……..kurse ju….ju vazhdoni lali hahahaha ne bythe me kajmak

 2. I lumtë Mamaqit! Gjeti njeriun e duhur për të thënë fjalë të pista me ” bir kurve e karakurve” apo siç jemi mësuar ta shohim në parlament me batuta afrodiziake të tipit: ” u ngrihet, nuk u ngrihet. Nga parlamenti LIVE kemi parë edhe BULLIZMIN e tij me Z. Paloka. Çfarë s’kemi parë?! Shembulli i tij me gjthçka thotë dhe bën është një monstër e vërtetë. Rinia ka çfarë të mësojë prej tij. Nuk i duhen më brekët as brekushet. Si lider global, po vrapon të rregullojë Botën si Sanço Panço. Bravo Mamaq, Kryeqeveriu dhe ata që e duartrokasin! Jeni të paparë e të padëgjuar. Shikim të dhjerë!

  1. Ju qofshi qe pretendoni akoma te shpetoni fytyren. Nje grusht plehrash keni mbetur. Jeni ato krundet e fundit te mbetura ne site. Gjithnje e me te deformuar e te piste e gjithnje e me pak. Shtrengoni rradhet se fund me te turpshem se ky nuk e kish pare asnje parti e asnje grupim keto 30 vjet. Keshtu ju pafshim. Ne kete hall e makth qe po ju zgjat .

 3. si tha Elon Musk kur beri prezantimin e CyberTruck dhe ju thyen xhamat : “ka gjithmone vend per permiresim”…keshtu ben edhe rama, tall karin dhe vetpermiresohet prandaje del merkeli ka gati 2 mandate te rames qe thote dhe vlereson me vepra ramen ” po ecni para”…sa per keto ligjet e shpifjes ju kujtoje RAMA NUK KA FIRMOS GJE….dhe mua me ka ikur jeta dem prej socialisteve, kshuqe kushdo te shkruaj komunist etj etj mendohu dy here. keto i them per tju treguar kush na e solli te keqen…unioni i yjeve eshte atje per te ricikluar simpatizantet lindore qe te vjedhin gjithcka dhe ti perdorin per fushatat te tipit ” po e bejme per te miren tuaj”…keta nuk njohin limit dhe e shesin si aftesi pozivite te karkaterit, me pas vjen glorifikim etj etj…keta e perdhosin te verteten dhe shantazhojne edhe te tjeret pastaj njelloje si rama qe i futi te gjithe ne nje thes te pikturat e veta. NDERKOHE SELEKSIONIMI KLIENTELIST DHE ZEVENDESIMI ESHTE FINALIZUAR,,,,te gjitha keto ne kohe reale teksa ju rrini te lapsi.

 4. I than dhe dr Berishes te binte ne llumin ose banden e Rame droges te luante nje rol por e perbuzi pasi e dinte mire ate amoralitet qe do lihej ne ate ( film) gjoja.

 5. `I hate Tropoja` nga Er-mut Rama!
  13:22, 30/01/2020
  Nga Adriatik R. Dosti/

  Meqenëse po flasim për punë …NDERI….

  ”I love Tropoja” e ka titulluar filmin e tij të fundit me personazh kryesor Edi Ramën, pinjolli i Mamaqëve …Ermali…

  Dhe ka vjellë aq shumë helm, vrer e mllef ndaj Tropojës e tropojanëve sa që ka guxuar e i ka prekur rëndë deri edhe në nderin, moralin e dinjitetin e tyre… aq sa saktësisht titulli real i palo-filmit të bythëshiturit Mamaqi është; ” I hate Tropoja”…

  Ë’do fis e ka një budalla thonë tironcit den-babaden o Ermal…e me sa duket fisi i Mamaqëve të zgjodhi ty për Krye-budall, e sa për me prish synin e keq…

  Por ja që ti i kalove edhe parashikimet e tyre pasi ju doli, edhe budalla por edhe Shejton…edhe Djall edhe Lapanjoz…

  Unë njoh disa njerëz shumë të nderuar e të respektuar nga fisi yt, të cilëve jam mëse i sigurtë që sot ju vjen turp e marre sa më s’ka, që ti mban mbiemrin e tyre e je gjak i tyre …

  Njoh Artisten e mrekullueshme të vendit tim Fitoren…njoha edhe djalin trim e demokrat të vërtetë, Sokol Olldashin…etj. sikurse po të njoh edhe ty bajgën që qelb pa dashje atë fis të nderuar e të respektuar…

  Er-mal të quajnë, por Erë-Mut je në fakt dhe kështu meriton të quhesh realisht …pasi servilizmi, imoraliteti e bythëlëpirja jote është e denjë vetëm për një person të këtillë që më së shumti e kalon kohën e jetën e tij veëse në Hale…atje edhe ku thurr planet e ëdërrat e tija artistike, që dashur pa dashur vijnë veë era Mut…
  Se ky lloj pushtet Muti i Aktorit tënd …..muterit si puna jote kërkon, paguan e mban rreth vetes për të qelbur sa më gjatë dynjanë, sië ka kohë që ka qelbur kokë e këmbë një Shqipëri të tërë…

  Po nuk u bëre ti o capacul e bythëlëpirës i pushteteve të marrësh nëpër gojë e nëpër këmbë, Nderin e Burrërinë e Tropojanëve e të na nxjerrësh ”burë të menëëm” Ramën tënd të 1001 poshtërsive njerëzore e karagjozlliqeve neveritëse…

  Unë kam jetuar 1 muaj në Babinë të Tropojës më 1981 o Mamaq dhe atje në mes të borës deri në gju, në mes të një të ftohti të idhët e një fukaralliku extrem të popullsisë së asaj zone …kam parë e kam ndjerë me sytë e zemrës, mendjes e të shpirtit krenarinë, nderin, burrërinë e zemërbardhësinë e atyre njerëzve që pushteti i Gjyshit tënd e i Dajës së Aktorit tënd…i pat lënë në harresë e në mëshirë të askujt…

  Mua më mjaftoi qoftë edhe 1 muaj për të parë e mësuar shumë gjëra pozitive nga Tropoja o Mamaq …ndërsa ti vajte atje …ju hëngre bukën e ju përmbyse kupën…pra tipik sojzës-komunisti bukëshkalë, i pa besë e i pa fe…

  Nuk u bëre ti tu tregosh burrërinë e nderin tropojanëve o Mamaq.,..madje as ti, as ata që të kanë punësuar e të paguajnë ty,, as ata që të kanë financuar e sponsorizuar ta bësh këtë film denigrues, për një nga trevat më patriotike e më atdhetare shqiptare, e as ata që ti ”plot krenari” i ke zgjedhur si personazhe të dorës së parë, te filmit tënd – hale e ….shqipfolës – gjakprishurish…

  Bjeshkëve të Tropojës e Shkelzenit nuk ja u zbeh dot bukurinë e nuk ja u ul dot madhështinë një Mamaq i vogël sa ty, por edhe as një Shtat -Fyell e Mendje – pyll si puna e Shefit tënd që ti i bën reklamë në këtë paëavuren tënde…

  Valbonës nuk ja trubullon dot kthjelltësinë e saj magjepse rrugaëëria jote, e as babëzia bastarde e Aktorit tënd të ”përzgjedhur” ..

  Drinit shekullor nuk ja ndalni dot rrjedhën sikur botën mbrapsht të ktheni; as ti e as Edvini yt…

  Historitë e trimëritë e burrave të Tropojës e shqiptarizmin e asaj treve nacionaliste, përfshi këtu edhe Gjakovën .. që ka nxjerrë kollosë të historisë së kombit shqiptar si Mic Sokoli, Isa Boletini, Hasan Prishtina, Haxhi Zeka , Bajram Curri, etj etj… nuk mund ti errësojë dot mendja skëterrë e shpirti katran, as i yti e as i Edvinit tënd…

  Dhe meqenëse po flasim për punë Nderi…o Mamaq …të rikujtoj se nga Tropoja është edhe Doc. Sali Berisha (ndaj të cilit unë kam rezervat e kritikat e mija të cilat i kam bërë shpesh publike)…por po të bësh qoftë edhe një krahasim fare të vogël e krejt të rëndomtë, për punë morali e nderi, burrërie e menëurie mes tij e mes Aktorit tënd Edvinit …ty duhet të të vijë aq turp, sa të mos kesh më dot as më të voglin guxim e kurajo, tu dalësh më përsëri shqiptarëve para sysh se në ekran jo e jo….

  Sepse për burrëri e nder Saliu dhe Edvini janë si Nata me Ditën …o Mamaq …e ndërkohë që Saliu mburret me të drejtë që është prej Tropoje …ky Aktori yt edhe sot e kësaj dite nuk e di vërtet se prej nga është…

  Saliu si ka thënë kurrë së shoqes së tij, se e ka fëmijën me babën e vet e as i ka vënë dorë kurrë fizikisht ..o Mamaq….. Saliu as ka rrahur e as ka ndarë 5 gra deri më sot o Mamaq…sikurse Saliu mendsh mund të luajë, por në plazh Nudo nuk mund të dale dot sikur të puqet Qielli me Tokën……o Mamaq…

  Saliu me brekë mund të dalë në Pazar, por që të veshi brekushet e Haxhi Qamilit tënd këtë se besoj dot kurrë se mund ta bëjë…Saliu helm edhe mund të pijë, por kokainë e marijuanë si puna e Aktorit tënd nuk besoj se mundet të shkoje kaq larg, prej mendjes së kokës…

  Nga Tropoja është edhe shoku, miku e kolegu im i mirë e shumë i hershëm Alfons Zeneli …demokrat i orëve të para , poet i mrekullueshëm e gazetar trim e kurajoz …që ti nuk i vjen dot sikurse thotë populli, as ke maja e menderes o Mamaq…

  Nga Tropoja janë edhe Dervishi i Luzhës o Mamaq, të cilin e mban në gojë një trevë e tërë për të mirat që ka bërë….nga Tropoja është edhe Azem Hajdari o Mamaq që kur ti nise të thërrisje si i përsekutuar prej Gjyshit tënd të cilin e dënojë po Partia e vet që me parë e hipi në majë të Fikut, e pastaj e rrëzoi prej andej bëlldum e me kokë poshtë derisa theu edhe qafen…ai …Azemi …përleshej me policinë sekrete e mbeturinat kalbaraqe të diktatures në mënyrë që mos kishim më Spiro Kolekëra, Kristaq Ramëra …apo të tjerë shërbestarë të lartë të diktaturës, si puna e atij Gjyshit tënd, ok…

  Ndaj bën mirë ta tërheqësh një orë e më parë nga qarkullimi atë palaëo-filmin tënd, sa pa të quajtur shqiptarët në masë ashtu sië e meriton; Erë-Mut dhe jo Er-mal… dhe sa pa ta treguar Tropoja mirë e ashtu sië di ajo dhe vetëm ajo, se ë’do të thotë Nder e Burrëri e ë’do të thotë bythëlëpirje e kurvëri …ok…

 6. Sa toca qe jeni. Ne fakt Rames nuk po rruhet nese permendet per keq apo per mire. Strategjia e tij eshte qe ne nje menyre ose tjeter te mos kete boshllek mediatik. Dhe media me ose pa vetedije vazhdon tja japi.

 7. SHUME SHKRIM I MIRE KY SHKRIM ,QFAR MODELI I JAP FAMIJEVE TE RINJE ME SE PARI ,DHE SHOQERISE,TE GJITHE ZAGARET E PAGUAR TE EDI RAMES TANI DO TE BEJN ME TE FAMSHEM SE CLINT ISTWOOD APO AL PACINO,BILES ISHIN MBLEDHUR NE SHTEPI TE MERO GELBAZA KELLIRA ,SOKOL BALLA CARLO BOLJA BOLINO SKENDER MINXHOZI LORENC VANGJELI DHE KA FUSNI KARIN NJERI TJETERIT NE BYTH DHE E SHIKONIN FILMIN

 8. Eturpshme dhe raciste per veriun e Shqiperise. Duhen bojkotuar shfaqje te tilla te nje Ermal lekisti dhe pa shije apo te nje kryeministri te degraduar ne kete pike. Vetem nga traileri kupton cfare kazani eshte.

  1. Po ti nuk e paske lexuar kete komentuesin qe mbron Ramen ketu te lapsi, qe ne cdo koment shan verioret dhe u thote shpellare? Nga keta lloj votuesish votohet Edvini, e si mund ta doje Tropojen apo veriun

 9. Bojkot total ketyre corbave anti-kulture,anti-art,anti-moral,anti-shqiptare,te ketyre palo-artisteve,palo-regjisoreve,palo-aktoreve,qe ngjajne si te punesuar ne nje mega-bordell!!!
  Er-Bajga( alias Ermali) edhe pse shejtan-budalla,me ndergjegje vet-ofrohet per t’u keqperdorur,tamam si nje lolo oborri! Mjaft qe te mbushe sahanin dhe te mbllacitet,bashke me ate cengijen-karakurve te videoklipeve tallava. Llumi e ka mbuluar kete vend!!!!!……

 10. Vazhdojne lakuriqet kinez te pd duke shperndare virusin salih neper porthale,asnjeri nga ju nuk e ka pare filmin dhe o burra te villni vrer,per poste te tjerave filmi ka nje promovim turistik te tropojes ate qe salihu nuk e beri per 25vjet,por beri te kunderten duke e bere tropojen si palermon,ky lakuriq salih vrau 167 burra ne tropoje,mos harroni o lakuriqet vegjel

  1. Rama duket se ka zero talent performativ pertej politikes. E ka treguar tek kenget qe ka bere, por sidomos tek reklama promovuese qe beri vjet per emisionin e Ermalit. Performance me te ngathet dhe batalle veshtire te gjesh. Ndoshta eshte strategji per te treguar qe ai nuk di te aktroje dhe keshtu qe as ne politike nuk aktron, sepse vetem po te duash mund te dalesh aq keq.

 11. Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union
  Fuck european union Fuck european union

 12. Ermuti maqit ,nje hale qe mbushet nga e pegera dhe jarget e mjeker papuces krye k. kenaqet kur fut koken te vrime halese dhe lepine te pegerat.Po cfare humoristi eshte ky more aman po ky eshte nje lloj pedo, si puna e Leart Vasilit qe vetem mut nxjerrin nga goja,hajde tung nga Llaz kallapsezi.

 13. Ermal,kurva e vogel me kembe te shkurtra,i dhene pas parase !Para se te merresh me moralin e Tropojes dhe Tropojaneve,shiko afer,brenda shtepise tende,hajvan se mbase te del Gon Llaka,aty e ke dhe jo vetem ate,e di e gjithe Tirana….!!!Ermal,pisi i vogel qe shet edhe menderen per pak para,na e thuaj se ku i gjete parate per nje film denigrues ndaj nje zone,siç eshte Tropoja,Malesia e Gjakove ?!Ermal,pederi i vogel,regjizori i “madh” nje gje duhet ta dish mire,po mire fare ti e çdo funderrine si ti :Tropojanet lahen çerr !Daja yt(Edvin Rama)gjithe jeten e tij i ka ardhe era zhul,kerme !!!Bullizmi ndaj nje krahine me vlera te larta patriotike,natyre magjepsese e mikpritjes e bujarise tipike Shqiptare,nuk mund ta ulesh kurre me nje drogaxhi,pervers e hajdut si edvin rama e baxhelle si Enca !

  1. detaje qe bashes i fluturojne mbi koke se aq kapacitet ka, thuaj qe po i djeg bytha evropes se facebook-u ja nxorri fytyren ne pah dhe prandaje perdore trump-in qe tja mbylli gojen te tjereve se pervete eshte e tredhur nga soros.

  2. me siguri basha mendon plot konfidence ” he he he kujtoni se nuk marr vesh une nga lidhja artit me politiken e ? ” sikur po behet fjale per filmin e ermalit dhe dashnorit te vet

 14. Sa ironike qe ke shkruar nje hartim tek lapsi. Arritjet ku i pe mer plak. Shoqeria eshte ne degradim. Truri vazhdon eksodin. Njerez vdesin perdite. Qeke kar fare

 15. Ti duhet te ulesh ne gjunje e tu kerkosh falje tropojaneve o Ermal Mamaqi . Perveç faljes ti duhet edhe te pergenjeshtrosh ate qe ke thene perballe Sonila Meços . Shqiptaret nuk duhet ti pranojne keto palaçolliqe nga nje paloço si ty por te gjithe se bashku duhet te ngrihen dhe te te imponojne qe tu kerkosh falje , biles edhe te te largojne me dhune nga ky vend . Te denigrosh nje qytet te tere , nje krahine te tere dhe mos te te hyje gjemb ne kembe vetem ketu tek mund te ndodh . Ti duhet ti kerkosh falje çdo nene Tropojane , ti duhet ti kerkosh falje çdo burrneshe te tropojes . Por per ndyresira si ty , fjala turp dhe fjala burreri nuk ekziston ne fjalorin tend . Ne nje vend evropjan ti do merrje ekspuls te menjehershem . Ti nuk je Eremali ti je Ermut e kalua Ermutit o palaço i rendomt . Ti je jashteqitja e ketij vendi o felliqesire , o gen i basarduar . Turp te kesh o peshtiresi , o vemje njerezore , o jashteqitje e ketij vendi .

 16. Kur do filloj ky showman-i te bej ndonje pun si kryeminister? ngeli duke u marr me endrat e parealizuara te femijris. Turpi jon qe mbajm nje cop loqe si pun e ketij

 17. Vazhdojne prej tre ditesh qe keta lakuriq kinez te hane ushqimin qe u hodhi lapsi me nje shkrim koronavirus lakuriqesh

  1. NUK RRINI DOT PA HONG MUT JU KURVAT DHE PAGATORET MAVI . BILES TANI PARTIA KA FILLU ME JU PAGUJT ME KOSHA MUTI . HA MUT HA O MAVRI MAVI

 18. Afrika,edvin e mamaq ua lerofte gjith cfare u mban pragu i shtepise,besoj do mbeteni te kenaqur edhe ju,pasi vdisni per ca me shume !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu