• |
ide | kryesore

Çfarë fsheh Rama? Pompeo e priti si shefin e një republike bananesh

Arkiva, Kryesore

Edi Rama ka takuar pasditen e sotme sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, gjatë vizitës së tij në SHBA, ku ka shkuar në cilësinë e Kreut të Misionit të OSBE-së. Por me sa duket kryeministri po e shfrytëzon rolin ndërkombëtar që i është dhënë Shqipërisë, për të bërë propagandë për veten e tij.

Në njoftimin që ai ka bërë menjëherë pas këtij takimi, Rama jep përshtypjen sikur ka marrë viston amerikane për aksionet e fundit në Tiranë si amortizimin e pasojave të tërmetit, luftën ndaj krimit dhe nismën e përbashkët me Vuçiçin për të dominuar Ballkanin në dëm të Kosovës.


“Në zyrën e Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo, për Rindërtimin, paketën AntiKÇK, Shengenin Rajonal dhe dialogun Kosovë – Serbi, si edhe sfidat e përbashkëta të aleancës sonë strategjike, ku Shqipëria mbetet besnikërisht e lidhur me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, shkruajti ai në Facebook.

Por një krahasim i shpejtë i atyre që thotë Rama me ato që ka thënë sekretari i shtetit, dëshmon për divergjenca të theksuara. “Mirënjohës për partneritetin tonë të palëkundur si aleat te Shqipëria dhe rolin e saj të lavdërueshëm si drejtues stabiliteti në Ballkanin Perëndimor” ishin fjalët e Pompeos pas takimit, ku nuk përmendej asgjë, as për ndihma pas tërmetit, as për KÇK, as për mini Shengenin.

Po atëherë cili nga të dy versionet është më pranë së vërtetës? Për të zbuluar atë, “Zëri i Amerikës”, ka pyetur zëdhënësen e departamentit të shtetit Morgan Ortagus,  e cila konfirmoi se Rama ishte ftuar në cilësinë e kryesimit nga Shqipëria të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Dhe sipas versionit më pranë së vërtetës që jep zëdhënësja, pasi “Pompeo theksoi mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara ndaj përpjekjeve të Shqipërisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe përpjekjeve të tanishme për reformën në drejtësi dhe atë zgjedhore”, ai u ndal tek interesat e Amerikës duke e trajtuar kryeministrin shqiptar si shefin e një republike bananesh.

Ai i ka folur për Iranin, në luftën ndaj të cilit Shqipëria po tregohet më katolike se papa dhe gjithashtu për pengimin nga Tirana të teknologjisë kineze Hawuai, të cilën Trump po e lufton ndërsa vendet e BE e kanë pranuar.

“Sekretari Pompeo gjithashtu përgëzoi Kryeministrin për angazhimin e palëkundur të qeverisë së tij për kontributin në aleancën e NATO-s, për kundërvënien ndaj veprimtarive keqdashëse të Iranit dhe për rolin udhëheqës në rajonal në mbrojtje të rrjeteve të komunikimit 5G“, i ka thënë Morgan Ortagus, Zërit të Amerikës.

Pra shkurt Pompeo më shumë i ka folur Ramës si dikujt që i shërben interesave amerikane për të zgjatur pushtetin e tij sesa ka folur për ndihma pas tërmetit, për KÇK, apo për mini Shengenin.

©Lapsi.al

32 Comments

 1. Shullaku ne shkallim te plot. I ka ik truri qe Ramadani pritet nga nivelet me te larta te politikes amerikane.
  Shullako po ty cili te priti sot? Ke njeri me influence takove sot?
  Hahahahah…. Shkullako patjeter kur ke shkruar kete kartikull, do kesh qen me koke te lidhur me kompresa…

 2. artikull i shkruar nga dora e shtrember, gishtat me artrit dhe mendja me myk e arman shkullakut.

  do i rruni karin edi rames, per sa kohe do keni lulin o armand sakatllaku

 3. “Lulzimo”. Ne nje mendje paskemi qene?
  Edhe me fjal ta kishim ber, nuk do kishte mundesi kaq koicidens. Hajde ta besojn tani njerzit qe jemi dy persona te ndryshem.

  1. po patjeter se jeni qe te 2 ne nje salle tavolinat ngjitur o komentues te mjere me pagese te turnit te 3!
   robt ku ti keni!

 4. Pse eshte kaq idiot ky Shkaperdhrja.
  E Ka se eshte mi dhe do te thote qe edhe une jam antar I njesitit gueril .

 5. Shume gjynah o shkullak andropauza te ka kapur,te keshilloj ta kalosh me qetesi te vila 500 mije euroshe qe salihu te beri te mundur ta blesh

 6. Rama dihet qe eshte nje cope mashteusi. Une se kuptoj si nuk e fikni tel kur del ai. Une kete menyre kam zgjedh. Thjesht se degjoj me.

 7. Komenti i ores oo.53 shume fin. Po ty cili te priti – i thote Shkullakut.

  Kurse une do i thoja Shkullakut dhe gjithe shullakeve e ” kazaneve” shume me teper se kaq :

  -Cfare keni bere ju per luften kunder krimit e korrupsionit.
  -Cfare keni bere ju uljen e borxhit publik -Cfare keni bere ju per depolitizimin dekriminalizimin e denepotizimin e administrates
  -Cfare keni bere ju per sjelljen e investimeve te huaja
  -Cfare keni bere ju per uljen e papunesisE
  -Cfare keni bere ju per frenimin e boshatisjes se Shqiperise
  -Cfare keni bere ju per te mos lejuar kapjen e sistemit te drejtesise
  -Cfare keni per Zbutjen e varferise
  -Cfare keni bere ju per garantimin e zgjedhjeve te lira e te ndershme

  -Cfare keni bere ju per “paqtimin ” e dy shteteve shqiptare
  -Cfare keni bere ju per shendetsine “falas” per legalizimet “falas”
  -Cfare keni bere ju per permiresimin e klimes se biznesit<
  Cfare keni bere ju per largimet e padrejta nga puna aq sa i kane kushtuar buxhetit
  te shtetit me shume se pagat e gjithe gazetareve qe nga viti 1991,
  -Cfare keni bere ju per rreshqitjen e shtetit drejt monizmit
  -Cfare keni bere ju qe te pakten gjysma e popullit eshte e paperfaqesuar
  -Cfare keni bere ju qe shteti per shumicen e popullesise shikohet gjithenje
  e me i huaj kurse per nje pjese edhe armiqesor(si rasti i banoreve te Unazes se Re)
  -Cfare keni bere ju qe Shqiperia po behet gjithnje e me pak e jetueshme dhe
  shpresa per te ndertuar te ardhmen ne kete vend gjithenje e me e vogel.
  -Cfare keni bere dhe si e spjegoni ju : -Nga njera ane largimi ne mase i popullesise
  ,sidomos i te rinjeve dhe nga ana tjeter rritjen e lejeve te ndertimit per pallate
  e qeNdra tregtare.
  -Cfare keni bere ju qe Qeveria te merret edhe me pune e jo vetem me propagande
  24 ore non stop.
  -Ore a mund te na thoni se cfare keni bere gjate ketyre 7 vjeteve ndersa Qerveria
  Rilindase megjithese ben mbledhjet neper hotele nuk i merr gjumi i nates per
  hallet e popullit
  -Dhe ne fund nje pyetje edhe me e thjeshte:- Me qenese asnje nga keto qe i kishit
  "detyre" dhe nuk i bete, per cfare dreqin "u zgjodhem" per gazetare.
  A nuk u majmet boll ne kurriz te ketij populli " paqedashes" ?

  1. Po ti o plehre komentues me pagese qe paguhesh nga taksat e popullit cfare je ne te vertete o mi bodrumesh o fisqir komsomalas i droguar deri ne rreze te bythes!

   1. O Nar Duka komentuesi sipër teje bën ironi se për të gjitha pyetjet që bën, pavarësisht se me ironi u drejtohet gazetarëve, janë detyra të qeverisë, pra e ka me edvin hajdutin dhe jo me gazetarët.

  2. i paemer i ores 9:16 ta them un ca kan bere keta “kazanet” kan ba detyren duke informuar dhe denoncuar. dhe e kan bere kaq mire sa as ti nuk mund ti mohosh dhe nuk do dije ti beje keto pyetje , pavaresisht se kujt ja drejton pytjen…. pasi nuk do kishe informacjonin e argumentuar te “kazanit”, keshtu qe kur te votosh mendoju drejt!

 8. Shih shih qar komentesh bejn keta qe va dergojn motrat dhe grat ne km pasi i detyron ky galloshja km, paska shkuar ne Washington gerdalla gomar i thinjur dhe paskan mar zemer keta qe moralin e familjes e barazojn me km pordhen dhe me para., tutje rrace e degjeneruar gjer ne kocke🤮

  1. nuk thuhet qar o koke kari, por thuhet çfare… prandaj eshte rrezik i madh pushteti ne duart e malokeve si puna ketij bythqirit te sali lulit qe shkruan ketu

 9. “ai u ndal tek interesat e Amerikës duke e trajtuar kryeministrin shqiptar si shefin e një republike bananesh:
  Ai i ka folur për Iranin, në luftën ndaj të cilit Shqipëria po tregohet më katolike se papa dhe gjithashtu për pengimin nga Trirana të teknologjisë kineze Haëuai, të cilën Trump po e lufton ”

  Mire me Edvinin ka folur per keto argumente shume te lexueshme …. Po me Xhike Qamilin per cfare u ….. ????

 10. Sa hapur dalin qe jane te paguar prej Sales kryearmikut te shqiperise keta dy bythecerit Shullak e Bushat.Po vetem vrere e mut nxjerrin nga goja keta qelbesira,si sthane nje llaf te mire por zi sterr kazan e mut pleqsh .Turpe eshte nje fjale qe se njihni o kokrrat e legeneve

 11. Pse ska vesh citjane bythqiri? Apo ka frike se i fusin noj rakete ne bythe per mos me e pa me.shpine e bardhe. KM varikars

 12. Entuziasem i madhe Ke ripjer.. takohet udheheqai global me sekretarin e shtetit . Takohet dhe Meta dhe Haradinaj qe e ka dorzuar detyren .rama me shume e Saliu me pak e Majko Nano Te cilet i moren USA 3000 njerze Bomba dhe USA ka Respekt per keta lloi udheheqesash . Rama la me shume pergjegjesi se mori me shume nga keta lloi njerzish e perzuri me shume shqipetar nga Shqiperia

 13. O Shkullo.
  Po mir mer vlla, dakort , po themi qe pritet si kryetar i Misionit te OSBE .
  Po sipas asaj qe vet ti shkruan, paskan fol me shume per Shqiperine, se sa per hallet e Europes.
  A ma spjegon dot, pse ?
  Pse mer vlla villni vrer ne cdo gje ?

 14. Kadriu gjithmone ben vizita te suksesshme por kthehet qe andej i dhjere. Po cfare 5G do diksutosh o idiot kur vete amerikanet e perdorin

 15. Mjer Shqiperia dhe ne Shqiptaret qe po endemi dyerve te Evropes nga keta (Pozite Opozite) . Lum si ju qe akoma beni militantin e nje krahu.

 16. lapsi pse kaq xheloza? po mis ta kishte takuar do kishit thene pompeo injoron ramen me germa te medha
  kur e takon thoni takim pavlere

  me ftohe ma ngrohe gomarin. shqiptare tipike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu