• |
ide | kryesore

Alketa në Sanrremo/ Kunja me helm e Andi Bejtes

-Instant, Paparazzi

Pas dalldisë që ka shpërthyer në media dhe në rrjetet sociale për prezantimin e Alketa Vejsiut në Sanrremo poeti dhe gazetari Andi Betjja ka bërë një status shumë të hidhur në Facebook: “Kam qenë pak pishman, po sot nuk jam, që në kohë të komunizmit kam pas pa me shume sllavin” ka shkruar ai.


8 Comments

 1. Shikoni me cfare poeti dhe gazetar kemi te bejme!
  Te krahasosh kulturen Serbe me ate Italiane duhet te jeshe o idiot o specie e pagedhendur.

 2. Dalldisja e radhes e kesaj robotes se kurdisur! Tash do e leshoje orbiten e planetit Toke, do fluturoje edhe me kuturu.
  Palo-mesazhi I recituar me shpejtesi supersonike,qe evokon kohen e “kanaceve”,me e pakta qe mund te thuhet,eshte krejt I vonuar ne kohe. Si te ishte I konsevuar ne ndonje dhome frigoriferi! Shqiptaret I kane bo “overpass”, e kane kapercyer Italine prej dy dekadash! Anglia,Gjermania,Franca,ShBA,jane referencat dhe destinacionet e shqiptareve. Ne te gjitha kuptimet.
  Kesaj kukulles barbi I ka nglelur ora ne vitet ’80.
  Kush e duron kapardisjen e kesaj tralala-fyryfycke tani! Do dale Klani ta presevqe ne aeroport me tapetvte kuq,me regji te “mjeshtres” ,kumbares Grabocka….

 3. Me thënë të drejtën , prisja që ata që e panë edicionin e 70 të festivalit të famshëm të Sanremos, e ku mori pjesë edhe një moderatore shqiptare, të komentonin më shumë për hipokrizinë me të cilën u trajtua “e dashura” e futbollistit të famshëm portugez Ronaldo.
  Për mua skandali nuk ishte moderatorja shqiptare, ndonëse nuk më pëlqeu edhe mua euforia e saj e shenjat e dukëshme të komplekseve të inferrioritetit ndaj italianëve, por tendenca e organizatorëve për ta barazuar ate me një modele pa asnjë lloj vlere profesionaale që lidhej me ate festival, vetëm se është e dashura e radhës e një futbollisti..
  Foli shpejtë apo foli shumë Alketa, ajo u paraqit si një profesioniste për ate që ishte thirrur.
  Do të isha skandalizuar me te, sikur të deklaronte që është e apasionuar me këngët sllave, ruse apo serbe, siç është i apasionuar kryeministri shqiptar që i dha çelësin e Tiranës, serbit Bregoviç që ka glorifikuar në këngët e tij kriminelin Millosheviç, por muzika italiane , ka një histori dominuese në gjithë botën.
  Italia është vëndi ku lindi opera e kompozitorët më të shquar të saj.
  Italia është vendi i belkantos, nga ku kanë dalë këngëtarë që i njeh gjithë bota, që nga Carruso e deri tek tre tenorët e rij të njohur me emrin “Il volo”.
  Muzikantë të shquar italianë kanë dominuar e vazhdojnë të dominojnë edhe sot, jo vetëm Europëm, por edhe kontinentet e tjera.
  E quaj injorancë të madhe e një dashakeqësi barbare që të injorosh muzikën italiane, vetëm për të sulmuar moderatoren Alketa Vejsiu.
  Këtu dua të vij tek një tjetër problem.
  Pikërisht nga influenca e muzikës së merkatos amerikane, në festivalin e fundit të 70-të të Sanremos, dëgjuam këngë të mrekullueshme të këtij festivali, të përçudnuara e të kthyera në këngë Rap.
  Të injorosh melodinë që është baza e muzikës, e të evidentosh vetëm një tekst monoton të shoqëruar me fakturë ritmike, po konsiderohet sot si një “modernizëm”, pa u kujtuar se po kthehemi në primitivizëm.
  Kjo lloj mode “moderne” më kujton brekushet e Edi Ramës

 4. Mund ti themi Bejtes qe ka edhe nje festival ne Serbi, Patjeter qe eshte i lire ta ndjeke e ta komentoje..Konfliktual pa nje vije drejtuese ..me pak fjale Budalla!!

 5. Sigurisht qe tha dicka qe eshte thene e rithene POR….. NE SANREMO nuk ishte thene asnjehere ai monolog dhe nuk i ishte drejtuar asnjehere asaj kaste te shoqerise italiane qe ate nate e kishte te gjithe vemendjen aty…. nuk eshte se kam ndonje simpati te madhe per Alketen, madje programet e saj nuk i ndjek fare por sigurisht qe do ta shihja ne SANREMO dhe se qe para se te dilte ate nate e mendova qe do e bente nje monolog apo nje bisede te tille dhe qe duhej ta bente patjeter dhe se ky ishte rasti per te falenderuar ITALINE qe na ka ndihmuar kaq shume gjate gjithe ketyre viteve.
  Italia mbetet e adhurueshme njesoj (si nga ne, nga amerikanet, kanadezet, kinezet….) dhe ne kemi mesuar shume prej tyre…… pastaj filluam te shkonim ne Gjermani dhe Angli. Une e kam mesuar italishten nga televizori duke ndjekur dhe ato gjera qe tha ajo ate nate jane njesoj sic edhe une i mendoj.

  Sa per te tjerat sigurisht qe ajo do e shfrytezonte rastin per te treguar veten dhe per te rene ne sy ne nje menyre ose tjeter. Mendoj se kjo hakmarrja per te folur keq eshte vetem e ketyre “VIP-ave” tane qe kane inate me njeri -tjetrin . Bravo i qofte, arriti ate qe donte.

  Pervecse te na behet qejfi ne kete rast nuk shoh ndonje gje tjeter negative sa te shahet apo te thumbohet kaq keq.
  Dhe ju qe me lart folet keq per Italine sakën se shkoni me pushime ne Itali apo nxirrni foto ne Facebook apo Instagram me pamje nga Italia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu