• |
ide | kryesore

Ministrat e qeverisë “Rama” manipuluan edhe sondazhin për njëri – tjetrin

Lajme, Të fundit

Emisioni “Opinion” kishte bërë një sondazh online se cili është ministri më i njohur i qeverisë. Por një incident ka ndodhur me sondazhin pasi ka rezultuar se disa për disa ministra votat kanë qenë të manipuluara.


Nga totali prej 348 712 vota, rezultojnë se 307 864 janë të manipuluara.


Nga votat e manipuluara vendin e parë e mban ministrja e Financave Anila Denaj, e ndjekur nga Bledi Çuçi të Bujqësia, Olta Xhaçka e mbrojtjes, Elva Margariti e Kulturës, Gent Cakaj i jashtëm, Elisa Spiropali ministre e shtetit dhe Blendi Klosi – ministër turizmi.

“Çdo kompjuter ka një IP, ka një numër identifikimi i cili është si shasia e një makine. Votat reale janë IP të regjistruara në një kompjuter real. Votat e manipuluara janë IP që nuk janë reale. Ato quhen “Proxy” janë numra të cilat mund ti marrësh dhe mund ti identifikosh në një kompjuter. Mund të marrësh 100 mijë IP identifikuese vetëm në një kompjuter të cilat blihen në sisteme në palë të treta. Sa më i zoti të jetë manipuluesi aq më i shtrenjtë është Proxy. Një ip Proxy mund të jetë një kompjuter në SHBA, ishujt Fuji, Hawai etj”, – tha eksperti i IT, Gentian Progni në emision.

20 Comments

  1. harruat qe me geni bobin donit te manipulonit mendjet e 3 milion shqiptareve mire qe manipuluat nje sondazh kombetar (se kta ministrat me nje clickim ne internet u votuan)

 1. edhe ktu po te besh nje skan te ip-ve, rezulton qe gaz bardhi shkrun me 20 emra te ndryshem duke mbrojt shpellaret dhe maloket, dhe ka nje arsye madhore: Lulin vec Gazi e do

 2. 30 qershor konkuroi me veten PS i mbushen kutit sondazhi para 5 viteve Ke opinioni e manipuluan si ky i mbrmjes dieshme Po BESONI TÈ RILINDJA..BISHTE QENI DO MBETEN

 3. KETA LAPASQERE DUHEN TE IZOLOHEN SEPSE VETEM INFEKSION NJERZOR SHPERNDAJN INFEKSION KUNDRA FAMILEJES KOMBIT ATEDHEUT DHE NJERZIMIT SHPERNDAJNE TE TIPIR JOLEZA, KETA MASKARENJE.

 4. Pervec shkerdhatllikut te ketyre qe kane bere like vetes kot duhet pas parasysh qe dhe objekti I votimit eshte kot. Pse duhet te jete i njohur nje minister??????? Politikani votohet ne baze te platformes. Kush ma thote emrin e ministrit te financave ne angli???? Muter keta qe bejne keto sondazhe te panevojshme, budallenj dhe muter keta qeveritaret tane qe peshkohen qe ne rastin me idiot qe ju del i pari me ne krye ate kokeloqen denajn e financave. Sikur te dilte realisht dhe me sa me pak vota imagjino sa pozitivisht do konceptohej ne popull

 5. Komunistet e kane ne gen vjedhjen e kam pare te filmat e realizmit socialist si vjedhin e genjejn.
  Ndersa sot, duan ta ngrejne shtetin me parate e droges dhe te krimit nga duart e krimineleve me kollare e ordiner.
  Vete e thane: Arka eshte bosh, per nje vit u mbush plot, me se u mbush me t’marikes?

  Kete manipulim mund ta bej vetem nje njeri i vetem nga zyra e atije hajvanit. Por nuk e shben faktin qe kryeministria eshte shtepia e krimit.

  Shqiperine ta marrike Amrika ne patronazh perpara se t’ja …. origjinen vete vetes.

 6. Po mos shani kaq shume . Tek e fundit me ket gje nuk po na demtojne . Ca do bejne me ato koncensionet thuaj ? Do kete ndonje qe te kete b… t’i thote Rames “Mjaft”?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu