• |
ide | kryesore

Show i anti KÇK/ A luftohet krimi pa hetuar lejet e Veliajt në Tiranë?

Arkiva, Kryesore, Lajme

Nëse policët e OLF, që po bëjnë show në gjithë Shqipërinë duke ndaluar makinat e shtrenjta, kanë një mundësi për të treguar se e kanë seriozisht, ata mund të mos merren me dukjen e parave të krimit por me lavatriçen kryesore të tij. Fjala është për flluskën e industrisë së ndërtimit në Tiranë dhe për absurdin e çuditshëm që, megjithëse shqiptarët emigrojnë, megjithëse po ndërtohet pa fund, çmimet në kryeqytet sërish rriten.


Një investigim i plotë i revistës Monitor flet për para të pista që po mbajnë të fryrë flluskën e ndërtimeve në Tiranë. Nisur nga konstatimi i Raportit Europian të drogave për vitin 2019, që konkludon se “në Shqipëri cash-i i përfituar nga kontrabandimi i drogave futet në Shqipëri me makina dhe investohet në pasuri të paluajtshme, ndërtim dhe turizëm“, shkrimi bën bilancet absurde të kapërcimit të shtrenjtësisë për M2.


Aty theksohet se sipas operatorëve të tregut, shtrenjtimi ka ndodhur në të gjitha zonat dhe është i dukshëm në pallatet e reja që sapo kanë nisur të ndërtohen. Mesatarisht, nëse do të blesh sot një hyrje, duhet të paguash 100- 150 euro më shumë për metër katror, sesa pak kohë më parë, madje në disa zona rritja është dhe më e fortë në 300- 600 euro më shumë.

Më e shtrenjta është zona e bllokut që ka dyfshin e rritjes (8.8%, çmimet shkojnë mesatarisht deri në 1450 për metër). Ndërsa ajo që ka pësuar rritjen më të ndjeshme është zona jashtë unazës (deri në 17% në harkun kohor të një viti). Nga një mesatare prej 850 euro për metër, sot flitet për çmime deri në 1050 euro.

Po si është e mundur kjo rritje gapopante çmimesh, kur Erion Veliaj po mbërrin rekordin e mbi 1000 lejeve të ndërtimit të firmosura prej tij? Asnjë ekonomist nuk mund ta shpjegojë atë në mënyrë racionale, veçse me burimin e parave të pista. Dhe nëse aksioni anti KÇK nuk mbetet vetëm në kuadrin e show-t që ndalon makinat e shtrenjta për t’i shfaqur në TV, ai le të futet të shikojë se nga rrjedhin paratë që mbajnë të fryrë flluskën e ndërtimit. Pa bërë këtë, gjithçka duket si një film i.parë edhe më parë.

@Lapsi.al

15 Comments

 1. Prandaj edhe behet gjith kjo zhurmë me NÇK,NÇB….e Edvin Escobar D’Rames,per te lënë ne hije
  korrupsionin pa fre te bandës së”rilindjes”.Kryeministri yne ka perdorur te gjitha energjite e tij,
  vetem per te mbuluar te keqen,ndersa Erion Veliaj per ta llustruar kete te keqe,per ta shitur si te mire.
  Te dy supermashtrues,te dy e kan vendin ne burg.

 2. Ambasada amerikane e la zyren pa ambasador per gati 2 vjet.
  SHBA e kuptojne, ne mos po e gane gatuar edhe vete, se cfare corbe ka gatuar grupi i strukturuar Rilindja.
  I shkolluari ne Shba me parate e Soros, Veliaj – ose per ne qe e njohim LaliMuti, ka 2 rruge : Mbeshtetje afatgjate nga Shba ose ndeshkim ekzemplar si UnderBoss i Ed Ramiç.
  Idhtaret i urojne te parin, ne i urojme te dytin…..

 3. A nuk organizoi ky nderprerjen me greva te pallateve buze diges liqenit me dote te tera te mbeshtetur dhe na Sazan Guri. Kur papritmas pas lyrjes se rrotes me graso filluan punimet.
  Basha gjume. Berisha heshti.
  Kesaj i thone bythe e breke te dy palet me korrupsionin ne lejet e ndertimit. Aty behet lufta dhe tek koncesionet e PPP.Hani m.. o popull dele. Ju a ka vene emrin me fuli Rama.

 4. Nese keni fakte denanconi ato ne organet perkatese dhe mos beni lajme per te mastrubuar tifoza me aftesi mendore te kufizuara.

  1. ty ta kane derdhur spermen te trute o i gjore e ne vend te trurit ke spermen e atyre qe te ushqejne ndaj ske si te mendosh ndryshe

 5. e shk*rdheu Tiranen. Vetem pluhur smog beton me keq se cdo palaco tjeter i pd a ps me pare. As lulishte as nje shesh ku te lozin femijet neper lagje as nje stol as rruge as trotuare as perkingje.. Mallkim i Tiranes ju kthefte mbi shendetin e tij dhe te atyre qe e shkelyen kete Tirane dikur aq miqesore et e bukur.

 6. O shpellkare po pse tirona po mer cmime vit pas vitit,per ju shpellkare dihet pergjigja erioni dhe rama i blejne te gjithe te huajt qe e vlersojne tironen me cmime

  1. ja ky qe i ka fiksim shpelaret qe do ja kene shaluar motren a ish-gruan. Nuk ka sy te shikoje se sdo kete as femije te rrise si pemethare qe eshte, se po te kete do e kuptonte sa i pajetueshem eshte bere ky qytet e sa hipokrizi kane ato fallo-cmime me kete fallco kryebashkiak qe eshte dhe me i keq se gjithe te keqinjte para tij..

 7. ja ky qe i ka fiksim shpellaret qe do ja kene shaluar motren a ish-gruan. Nuk ka sy te shikoje se sdo kete as femije te rrise si pemethare qe eshte, se po te kete do e kuptonte sa i pajetueshem eshte bere ky qytet e sa hipokrizi kane ato fallo-cmime me kete fallco kryebashkiak qe eshte dhe me i keq se gjithe te keqinjte para tij..

 8. O shpellkar une femijet i kam rritur ne tirone si qytetar dhe sot jetojne e punojne jashte,por ndryshe nga ty une mendoj qe tirona duhet te kete pamje europiane dhe jo pamje me qerpic e pallate te enverit tend apo shurrtoret e salihut dhe trotuaret e zena ne kohen e lulzimes,mesohu te behesh qytetar o shpellkar

  1. o kari, te qifte shpellkari lulzimja edi eri dhe gomari se tipa si ti i mbajne ne kembe dhe plakun sali dhe drogaxhiun rame dhe sigurimsin gramoz dhe palacon veliaj. Te zente ndonje qerpic a beton a ndonje makine betoni ty dhe tipat si ty

 9. Te punesuar ne erresirrn e bodrumit qe nuk e mban mend kur e ka pa djellin na flete per katundin tiran tè qifsha robet njerze si puna jote e varrosen ate vend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu