• |
ide | kryesore

Mblodhi 1.15 miliardë euro/ Rama fillon aktrimin:” Më lejoni të dal nga gjendja e shokut”

Lajme, Të fundit

Në përmbyllje të Konferencës së Donatorëve për Shqipërisë, ku u mblodhën 1.15 miliardë ndihma në kuadër të procesit të rindërtimit pas tërmetit të 26 Nëntorit, kryeministri Edi Rama a shpreuhur habi dhe shokim. Ndonëse një pjesë e madhe e donacioneve te pjesmarrësve nuk kanë qenë surprizë, sepse aty nuk po shvillohej një tender, apo ankand, kryeministri i ka thënë korespondentin të Panorama se atij i duhejt të mblidhte veten pastaj të fliste. Dhe kur ka arritur ta bëjë këtë pasi ka luajtur rolin e të surprizuarit kryeministri ka thënë:

“Kjo është përtej imagjinatës së shfrenuar, nuk di ç’të them. Më lejoni të jem mistik se në ç’mënyrë tjetër mund të shpjegoj gjithë këtë. Më lejoni të citoj diçka nga bibla, korintën: ku thuhet: sepse në një frymë u pagëzuam në një trup dhe të gjithë vijmë nga e njëjta frymë dhe shpirt, nëse një pjesëtar nderohet të gjithë gëzojmë së bashku. Unë jam i nderuar shpresoj që të gjithë të gëzojmë të gjithë bashkë për Shqipërinë. Ndërsa citoj biblën, udhëheq një vend që e ka vëllazërinë fetare siç edhe Papa Francesku e ka pagëzuar nuk mund të largohem pa e përmbyllur me kuranin, dhe nuk gjej dot shembull më të bukur se ,jo që ndodhi sot: Njerëzimi është një komb i vetëm, faleminderit shumë”, shpreh ndër të tjera kryeministri Edi Rama.
“Do të thoja që nga të gjitha gjuhët që përshëndeta të pranishmit. Është e jashtëzakonshme se si solidariteti u përhap dhe u shpërfaq prej zemrës së Evropës këtu në Bruksel. Matet me atë solidaritet të pamatshëm dhe nevojën prej zemre të treguar. Është një nga ato momente ku dikush mund të bëhet mistik dhe të mendojë dhe të thotë se diçka magjike ka ndodhur. Me 40% të shumës do të ktheheshim në Shqipëri pa ankth, thamë me 50% do të ishte mrekulli” tha Rama gjate konferences me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.


 

22 Comments

 1. Te lumte se per keta plehra kokerr leku nuk do te vinte.
  Keta rrugacet Jane jail hic fare vetem Rama te most kete sukses.
  Shkullaku shkullohet ne diell

 2. Duhet ta pranojme qe kjo ishte arritje personale e edi rames….. nese dikush ka mendim tjeter te pakten sot ta mbaj per vete…… bravo Rama

  1. Mire e the, ishte arritje personale. Edhe leket do perdoren ne menyre personale. Si tek ai tenderi i Vlores ku BERZHI per segmentin tjeter prokuroi me cmim 10 here me te ulet se qeveria. Nese Ramen e ke xhan personalisht gezimin e ke legjitim sepse do behet edhe me i pasur. Shume normale te gezohemi per mireqenien e atyre qe duam.

   1. O Neri.. vetem sot nuk ke goje te flasesh. Mbyllu ne dhome , fiki dritat dhe fillo ha thojte nga deshperimi.
    E di qe nuk te del e keqja vetem me ngrenie thonjsh,, prandaj permbahu.. thirri llogjikes.. se po behesh si ato grate e keqia.

    1. A ti qenke derdimen fare. Te ishte per fuqine bindese te Rames, do kishim marre dhe ne ndonje euro nga ato qindra milione qe mori nga BE me projekte Maqedonia. Nderkombetaret i bindi Termeti dhe mjerimi i pabesueshem i shtetit shqiptar qe e pane me syte e vet. Fatkeqesia eshte se eurot do vidhen si ato te rruges se Vlores dhe fatura e kredise do na mbese ne. Per fat te keq kreditori kryesor eshte nje institucion super i korruptuar si banka islamike.

 3. Opozita te filloje te beje llogarite sa pale zgjedhje blihen me kaq euro. Nderkohe ka kohe qe ka filluar tenderi i votave me fatkeqet e termetit.

 4. Bravo Rama,e mbajte fjalen.Me kujtohet qe dy dite pas termetit e ke thene qe do Ti nxjerre nga dheu leket ne kete kontinent Apo tjeter dhe Me vertete I gjete.Uroj te mos shperdorohen sic ndodh zakonisht ne shqiperi.Bravo te madhe

 5. Bravo Rama,e mbajte fjalen.Me kujtohet qe dy dite pas termetit e ke thene qe do Ti nxjerre nga dheu leket ne kete kontinent Apo tjeter dhe Me vertete I gjete.Uroj te mos shperdorohen sic ndodh zakonisht ne shqiperi.Bravo te madhe

  1. Keto jane premtime . Dhe rastet e tjera si ato te Serbise, Italise, Maqedonise dhe Greqise kane vertetuar se vetem 80 % e atyre qe premtohen vijne realisht. Por prap 80% e shumes eshte e mjaftueshme te mbullet plaga e termetit.

 6. Shifra prej me shumë se 1 miliard EUR e premtuar në konferencën e organizuar në Bruksel në ndihmë të Shqipërisë së prekur nga tërmeti është impresionuese.

  -Një falenderim i madh të gjithë vendeve që u solidarizuan me shqiptarët në nevojë, që premtuan para në ndihmë të shqiptarëve, veçanërisht Italisë, e cila nuk zhgënjeu në angazhimin e saj të përhershëm ndaj vendit tonë; por edhe Turqisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe për masën dhe konkretësinë e ndihmës së premtuar prej tyre.

  -Nga kompozimi i premtimeve në grante dhe kredi, ku dominon në mënyrë absolute kredia (80%), kjo nuk ishte Konferenca e Donatorëve por Konferenca e Kreditorëve.

  -Mbetet të shihen kushtet që do paraprijnë dhe shoqërojnë si grantet ashtu dhe kredite e premtuara. Njohja e tyre do na jepte një ide të qartë për kalendarin e disbursimeve të këtyre premtimeve; për rolin dhe detyrat që duhet të përmbushë qeveria dhe Kuvendi i Shqipërise, që të mos bëhen pengesë për disbursimin e shpejtë të këtyre fondeve të premtuara.

  -Cili do te jetë roli i Qeverisë Shqiptare në menaxhimin e këtyre granteve dhe kredive? Procedurat do kryhen nga shtetet apo institucionet kredidhënëse, apo nga Qeveria Shqiptare? Në rast se do kryhen nga shtetet dhe institucionet kjo do të tregojë besimin e ulët tek aftësitë, kapacitetet dhe transparenca e qeverisë shqiptare ne menaxhimin e këtyre fondeve; njëherësh do rrisë dhe paqartësinë e kalendarit të disbursimit të premtimeve.

  -Është e qartë se qeveria do duhet të rishikojë përsëri buxhetin e vitit 2020. Parashikimi i kostove lokale që do duhet të përballojë është ende i paqartë. Mbetet për t’u parë nëse kredia e premtuar do ndikojë në stabilitetin makroekonomik te vendit. Kapacitetet e ulëta absorbuese të vërejtura në dekadën e fundit paraqesin risk për thithjen e fondeve dhe zgjidhjen e problemeve ekonomike dhe sociale të popullsisë së prekur nga tërmeti.

  -Transparenca e menaxhimit të këtyre fondeve u theksua nga shumë pjesëmarrës në Konferencë, çka tregon vetëdijen dhe nevojën e donatorëve dhe kreditorëve për garanci që paratë do shkojnë në destinacion.

  © SYRI.net

 7. Rreth 1,15 miliardë euro u premtuan për Shqipërinë nga komuniteti ndërkombëtar si mbështetje për përpjekjet për rindërtim pas tërmetiti të 26 nëntorit 2019.

  Shifrat janë premtime në parim dhe shumë nga fondet e premtuara do të mund të merren vetëm nëse plotësohen kushte dhe ekzistojnë projekte konkrete.

 8. O lypsare po gezoheni? Pabuksa lindet pabuksa do vdisni ne shpirt. Nuk keni turp o lypsaret e botes o rrace e zgjedhur. O shtetare prej muti dorezojani shtetin sudanit.

 9. Aktrim apo jo rendesi ka qe ne nje moment te caktuar te ndjehemj pozitiv. Ka interesa nrm qe ka. Une kam deshire qe ky okaigjen qe po vjen te na ndihmoje te gjitheve. Uroj te behet dicka e mire.

 10. O-zagare -mavi por edhe kete arritje te qeverise e quani o robqira .ne raste te emergjencave -katastrofale-c’do shtet dhe c’do popull e ka nje fije humanizmi .

 11. Ambasadore Yuri KIM !
  Ju nuk e dini se cfare po heqim ne nga tradhetia e administrates qe ke ne ambasaden tende sorosiane
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga korrupsioni i perfaqesueses se BE- Vllahutin e sot Soreka.
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga barku plot i Bochart.
  Ju nuk e dini se c,po heq Kosova e populli i Shqiperise nga tradhetia MOGERINI RAMA VUCIC.
  Ju nuk e dini se si talleshin me forcen zbuluese te Amerikes, pasi radaret fikeshin kur na vinin anijet luksoze ne ishullin e Sazanit me prostituta klasi, nuk dini sa tonetala arme,droge e prostituta jane nisur e kane ardhur nga brigjet shqipetare.
  Ju nuk e dini se pse emeruan pikerisht ambasadorin italian Kutilo, pse kupola rilndje filloi te komunikonte me radio marrese (cel) te blera ne Rusi,as per paisjet Kecher te ardhur te mbeshtetur nga nje sekt ne Izdrael me mafian.Ju nuk e dini se qe ne ditet e para te ardhjes ne pushtet te rilindjesmortaje u grabit Banka e Shtetit. Ju nuk e dinii se se ne cdo celize te reformes ne drejtesi jane importuar njerezit e mafies rilindje,ju nuk e dini se ketu kane ardh per te pushuar pjestare te Isis, kreu i droges Kolumbiane ,Komorra e Ndrageta .Ju nuk dini se kane futur njerezit e tyre te Guarda di Financa.Nuk mjaftojne disa dite per te thene te vertetat e tragjedise se ketij populli sidomos tash shtate vjet.Ky popull po vun per cdo gje,po skllaverohet deri ne palce, psurite e tij i jane dhene palevve te treta serbo sllave komuniste.Ne vendin tone, ne token e trasheguar me gjak e sakrifica nga te paret tane ne s,kemi me asgje.Boll me leksione demokracie ne nje vend ku sundojne nje grusht horash e horesh. Kerkojme demokraci te drejtperdrejte.
  Andaj po te them: Mos nderhyni ne kete rast mjaft me me rregulla e leksione demokracie ne nje vend e per nje popull qe s,pati kurre demokraci. Hesht e monitoro se si nje popull ne kulminn e deshperimit te tij ,ne planin mafioz sorosian sllav te shpopulimit do te kerkoje ti dal zot fatit te tij mjeran! HESHTNI JU DHE GJITH KOMUNITETI NDERKOMBTAR SE KORRUPSIONI I RRADHEVE TUAJA E MBROJTJA JUAJ ME MEKANIZMA DEMOKRACIE MBAJTI ME FRYME KETE KLIKE GJAKATARE! NE DO JEMI NE SHESH PER DEMOKRACINE QE SE PATEM KURRE ! HESHTNI DHE DILNI KESHTU ZOT NJE POPULLI TE NEPERKEMBUR NGA KJO FARE E ZEZE !
  NUK DEGJOJME ME ASKEND QE NA JEP LEKSIONE DEMOKRACIE. KETE PO TA THOTE NJE NENE QE NJEH PER PRIJES ZOTIN QE BESON NE TE VERTETEN DHE QE KA MBAJTUR NE KURRIZ MBI 50 VJET PADREJTESINE E HAPUR E TE FSHEHTE TE KESAJ KLIKE GJAKATARE.DEMOKRACI TE DREJTPERDREJTE! DEGJO ZERIN E POPULLIT TIM GRUA!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu