• |
ide | kryesore

Lëvizja e Metës/ Një miting kundër Bashës më shumë sesa kundër Ramës

Kryesore, Lajme

Lëvizja enigmatike e Ilir Metës, e shpallur sot me bujë, për një tubim popullor në mes të Tiranës në 2 mars, me shumë sesa një lëvizje për mbrojtjen e Kushtetutës, mund të jetë një pëpjekje për formëzimin e një fronti anti regjim në vend. Pavarësisht se presidenti nuk zbuloi më shumë detaje për veprimet që ka ndërmend të ndërmarrë, duken pak të besueshme që veprimet e tij të cënojnë realish pushtetin pothuajse absolut të Edi Ramës, që vazhdon të kapë gjithçka.

Hipotezat që janë hedhur deri më tani në shtyp duken gati të parealizueshme.


Meta thërret protestë: Më 2 mars Kryeministria e Kuvendi i kthehen popullit

Megjithëse e quan gjysëm paralment, Meta jo vetëm nuk ka tagër ta shpërndajë kuvendin, por edhe sikur ta kishte askush nuk do ta përfillte ashtu sikurse mazhoranca dëshmoi me derkretin e anullimit të 30 qershorit.

Edhe obsioni tjetër ai i organizimit të një referendumi që mund të ndryshonte ndonjë nen kushtetues, ka pak mundësi të pranohet nga Rilindja që ka në dorë gjithçka dhe që mund ti fuste shkopinj nën rrota çdo lloj nisme të mbështetur nga qytetarët.

ilir meta

Atëherë për çfarë po luan presidenca?

Më shumë sesa për të krisur pushtetin e betonuar të Ramës Meta mund të dojë të rigjallërojë faktorët opozitarë të rënë në letargji si pasojë e politikave të Bashës. Me sikuri që Ilir metës nuk i ka pëlqyer as kapitullimi në tryezë përballë Damina Gjiknurit dhe as ofrimi i paqes para dy ngjarjeve të rëndësishme për Ramën: Konferencës së Donatorëve dhe  ridiskutimit të hapjes së negociatave nga vendet e BE. Këtë luks një qeverie mund ti’a krijonte, vetëm një opozitë luajale e një vendi super normal.

Nisur nga këto pirueta të dyshimta që ka shfaqur Basha në betejën e tij me Ramën, ndoshta Ilir Meta nuk ka më besim ti lërë atij monopolin e opozitarizmit ndaj rregjimit.

Ndaj ai po fton vetë qytetarët në rrugë. Së pari për ta kërcënuar një PD të nënshtruar se njerëzit mund të mos e ndjekin, po vazhdoi të sillet si qenjgji që do të pijë tek dy nëna dhe së dyti për të dëshmuar se kundërshtarët e këtij regjimi janë shumë më shum sesa njerzit që i binden Lulzim Bashës.

Prandaj lëvizja e 2 marsit, e shpallur si një përballje me kryeministrin dhe pushtetin e tij, mund të shihet edhe si një alarm për të zgjuar kreun e PD-së.

©Lapsi.al

32 Comments

  1. Shqiptaret fatkeqesisht gjithmone gjate historise se tyre jane detyruar qe te perzgjedhin ndermjet te keqijave, duke mospatur alternative tjeter. Per momentin e keqia me e madhe eshte ANTINJERIU dhe banda e tij mosone-pederasto-hajdute. Ky kriminel i sodomuar eshte e keqia me e madhe qe ekziston. Nuk ka rendesi se kush vjen ne pushtet pas ANTINJERIUT, me te ndyre, me kriminel, me hajdut, me antishqiptar, me vrases, me funderine se ANTINJERIU NUK KA. Rrezimi i diktatures se ANTINJERIUT, ESHTE CESHTJE KOMBETARE, CESHTJE EKZISTENCE PER CDO QYTETAR DHE CDO BASHKEKOMBAS.
   Nuk ka rendesi me se kush prin perpara, nuk ka rendesi me qellimi i atij qe i prin turmes, e vetmia gje qe ka rendesi per mbijetesen e kombit eshte rrezimi me cdo kusht i ketij pushteti satanik. Kupa po derdhet cdo sekonde qe qendron ne pushtet ANTINJERIU eshte nje hap drejt fundit per kete komb fatkeq.

 1. Haradinajn do boj gati nja 200 trima qe Saliu te sulmoje qeverine .Beni kujdes.
  Meta eshte para burgut dhe do qe te vritet ,vetem keshtu ja pret gezimin e termetit.

  1. Metës ia hanë mutitn të gjithë plehrat e kupolës së rilindjes, ndërsa ju mutrat e portaleve të bëni me qeshë sa budallenj parrazitë jeni.

 2. I keq apo i mire,i korruptuar apo jo,keto nuk kane më rendesi ne keto momente.rendesi ka ajo qe po ben ai tani .ai ka drejte dhe duhet mbeshtetur

 3. laps mbaje bythen shtrember por fol drejt. Nqs pushteti i Rames edhte i betonuar cdo lloj nisme qofte dhe ekstraligjore eshte e mirpritur sepse ne te kundert nqs Meta leviz vendit si pasoje e babezise se Rames kalojme ne ekstra demokraci dhe ne reportazhet e radhes do ti duhet ti thuresh elozhe me pahir Rames pastaj. Personalisht jam kunder antishtetit qe formoi rama me shkaterrimin e sistemit te drejtesise dhe kapjen e plote qe i beri institucioneve te reja me kuneter e me vellezer deputetesh. Se cfare do te ndodhi me 2 mars prit ta shohesh. Por duket si arome dhune ndaj institucioneve gjithsesi aspak demokratike me synimin per te cuar faktoret politike drejt nje zgjidhje politike dhe zgjedhjeve te parakohshme. Nqs je qe te ruhet kjo statu quo politike qe ekziston sot me gjuzin, hajdarin dhe murrizin paske ngrene mut kot qysh nga 18 Shkurti i vitit te kaluar. Hat TUNG

 4. Metes i eshte prere bileta po pritet vetem ekzekutimi i vendimit te gjykates per arrest me burg per shume ceshtje,700 mije eurot e videos,cez dhe 25% aksione te vodafon dhe biseda te kryer me serb e rus te lidhura me krimin

 5. Oh sa e dua Meten kur Mendon 11 nevojtoret qe ka bere ne gjirin e lalezit te duket si Eskobari .
  Nje hajdut I stermadh
  Hajdutet do mblidhen.

 6. Keta qe numeroin halte mir eshte te kaloin njeher nga sureli tè hedhin 1 sy nga halet e lindes. Se rama ska gje esht gollovar vetem fusha e basketebollit ne kryeministri kushton me mira €

  1. Ti qe i beke kaq mire llogarit e haleve te Lindes dhe dhe fushes se basketbollit te kryeministrit beje me pare llogarine se sa m… ha ti vet ne ne dite

 7. Ti qe i beke kaq mire llogarit e haleve te Lindes dhe dhe fushes se basketbollit te kryeministrit beje me pare llogarine se sa m… ha ti vet ne ne dite

 8. Jan ca komentus qe paguhen vetem te han m.. gjithe kohes Jan be hobez nderroni menxen se mbetet ke halia e balls

 9. Shqiptaret fatkeqesisht gjithmone gjate historise se tyre jane detyruar qe te perzgjedhin ndermjet te keqijave, duke mospatur alternative tjeter. Per momentin e keqia me e madhe eshte ANTINJERIU dhe banda e tij mosone-pederasto-hajdute. Ky kriminel i sodomuar eshte e keqia me e madhe qe ekziston. Nuk ka rendesi se kush vjen ne pushtet pas ANTINJERIUT, me te ndyre, me kriminel, me hajdut, me antishqiptar, me vrases, me funderine se ANTINJERIU NUK KA. Rrezimi i diktatures se ANTINJERIUT, ESHTE CESHTJE KOMBETARE, CESHTJE EKZISTENCE PER CDO QYTETAR DHE CDO BASHKEKOMBAS.
  Nuk ka rendesi me se kush prin perpara, nuk ka rendesi me qellimi i atij qe i prin turmes, e vetmia gje qe ka rendesi per mbijetesen e kombit eshte rrezimi me cdo kusht i ketij pushteti satanik. Kupa po derdhet cdo sekonde qe qendron ne pushtet ANTINJERIU eshte nje hap drejt fundit per kete komb fatkeq.

 10. Shqiptaret fatkeqesisht gjithmone gjate historise se tyre jane detyruar qe te perzgjedhin ndermjet te keqijave, duke mospatur alternative tjeter. Per momentin e keqia me e madhe eshte ANTINJERIU dhe banda e tij masone-pederasto-hajdute. Ky kriminel i sodomuar eshte e keqia me e madhe qe ekziston. Nuk ka rendesi se kush vjen ne pushtet pas ANTINJERIUT, me te ndyre, me kriminel, me hajdut, me antishqiptar, me vrases, me funderine se ANTINJERIU NUK KA. Rrezimi i diktatures se ANTINJERIUT, ESHTE CESHTJE KOMBETARE, CESHTJE EKZISTENCE PER CDO QYTETAR DHE CDO BASHKEKOMBAS.
  Nuk ka rendesi me se kush prin perpara, nuk ka rendesi me qellimi i atij qe i prin turmes, e vetmia gje qe ka rendesi per mbijetesen e kombit eshte rrezimi me cdo kusht i ketij pushteti satanik. Kupa po derdhet cdo sekonde qe qendron ne pushtet ANTINJERIU eshte nje hap drejt fundit per kete komb fatkeq.

 11. Ti vullkan me avuj heroine dhe te tjere si ty qe paske mare kot mbreme shko te dr petrela se te ben njeri pasi ai te heq cipin qe salihu te ka vene para 20 vjetesh ne tru,pastaj dil ne 2 mars per liken dhe bythen e tij

 12. Përse duhet gërmuar në teori konspirative e hamendësime, kur tashmë edhe analfabetët e kanë të kjartë se Rama po bën çmos që të kapë edhe të vetmin institucion të shtetit që i ka ngelur pa kapur, presidencën pasi të ketë kapur plotësisht edhe Gjykatën Kushtetuese ?
  Një pjesë e “kazanit” siç i ka ciësuar ai mediat, po i vijnë në ndihmë duke i bërë thirrje opinionit publik, “të ndjekim gjurmët e ujkut”, kur ujkun e kemi përpara e po i gëlltit të gjithë.
  Nuk ka asnjë shans Rama që të largojë presidentin Meta nga detyra, pa kapur Gjykatën Kushtetuese që e shkriu për 3 vite, pikërisht që të bënte si të donte ai në Shqipëri.
  Një ndër kushtet që ka vënë Bundestagu gjerman për qeverinë, është krijimi sa më shpejtë i Gjykatës Kushtetuese që do të thotë fjalën e saj për anullimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, por që ndërkohë mund të jetë edhe instrumenti për të shkarkuar presidentin nëse antarët e saj do ti zgjedhë Dvorani.
  A ka të drejtë presidenti që të mbrojë jo vetëm Kushtetutën , por edhe të ardhmen e tij si politikan ?
  Pamvarësisht dritë-hijeve të qëndrimeve politike të presidentit Meta, në situatën e krizës së rëndë politike që është krijuar në Shqipëri, e gjithë vëmëndja e medias opozitare duhet të përqëndrohet tek Gjykata Kushtetuese.
  Tashmë duket kjartazi se KLP, SPAK e inspektori i përgjithshëm i drejtësisë, janë kapur nga Rama e për ta shpresa e vetme për ti frenuar e detyruar që të kapin “peshqit e mëdhej”, është ONM, apo mbykqyrja e drejtësisë ndërkombëtare.
  Nëse Rama kap edhe Gjykatën Kushtetuese, asnjë shtet i huaj apo Gjykatë ndërkombëtare .
  nuk mund të rrëzojë vendimet e saj.
  Është jo vetëm e djallëzuar dhe e panderëshme , por edhe naive e qesharake që të hedhësh dyshimin në publik, se Basha apo opozita po punon për Ramën, duke e lejuar ate që të kapë Gjykatën kushtetuese.
  Pra opozita po luftokërka që të mbajë në pushtet Ramën e vetë të shuhet plotësisht ?????????????
  E përsëris edhe një herë që edhe analfabetët apo militantët më të tërbuar të “rilindjes së krimit” nuk do ta besonin këtë
  Situata e krijuar me daljen e opozitës nga parlamenti, pamvarësisht se mund të jetë e diskutueshme si aksion politik,e bëri mazhorancën ti lutej asaj për tu rikthyer, pasi është llogjike që nga cilido politikan ndërkombëtar, pamvarësisht se formalisht mund ta kundërshtojë, detyrohet që të analizojë shkaqet e këtij veprimi të opozitës shqiptare.
  Në ndeshjen e Ramës me presidentin, kemi tjetër histori.
  Rama nuk po “i lutet” Metës që të qëndrojë në postin e presidentit, por në kundërshtim me Kushtetutën e rekomandimet e drejtësisë ndërkombëtare, po bën çmos që të gjejë mënyrën edhe antiligjore për ta shkarkuar ate..
  Rama ka aktivizuar gjithë makinerinë propogandistike, përfshirë edhe ate që ai e quan “kazan”, për të krijuar përshtypjen se presidenti Meta nuk po lufton për të mbrojtur Kushtetutën por për të “shpëtuar” për vete.
  Më së pari, pa e paragjykuar Metën, duhet vlerësuar me argumente e ligje nëse ka ai apo jo të drejtë në kërkesën për mbrojtjen e Kushtetutës, e nga ana tjetër është normale që jo më një president, por edhe një qytetar i thjeshtë e ka të drejtën e vetëmbrojtjes, kur ndihet i sulmuar padrejtësisht.
  Në fund të fundit, si për opozitën partiake, ashtu edhe për Metën e pjesën dërmuese të shqiptarëve, objekt i kritikës është Rama, pasi është ai që po kap çdo pushtet duke mos përfillur Kushtetutën.

 13. Ambasadore Yuri KIM !
  Ju nuk e dini se cfare po heqim ne nga tradhetia e administrates qe ke ne ambasaden tende sorosiane
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga korrupsioni i perfaqesueses se BE- Vllahutin e sot Soreka.
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga barku plot i Bochart.
  Ju nuk e dini se c,po heq Kosova e populli i Shqiperise nga tradhetia MOGERINI RAMA VUCIC.
  Ju nuk e dini se si talleshin me forcen zbuluese te Amerikes, pasi radaret fikeshin kur na vinin anijet luksoze ne ishullin e Sazanit me prostituta klasi, nuk dini sa tonetala arme,droge e prostituta jane nisur e kane ardhur nga brigjet shqipetare.
  Ju nuk e dini se pse emeruan pikerisht ambasadorin italian Kutilo, pse kupola rilndje filloi te komunikonte me radio marrese (cel) te blera ne Rusi,as per paisjet Kecher te ardhur te mbeshtetur nga nje sekt ne Izdrael me mafian.Ju nuk e dini se qe ne ditet e para te ardhjes ne pushtet te rilindjesmortaje u grabit Banka e Shtetit. Ju nuk e dinii se se ne cdo celize te reformes ne drejtesi jane importuar njerezit e mafies rilindje,ju nuk e dini se ketu kane ardh per te pushuar pjestare te Isis, kreu i droges Kolumbiane ,Komorra e Ndrageta .Ju nuk dini se kane futur njerezit e tyre te Guarda di Financa.Nuk mjaftojne disa dite per te thene te vertetat e tragjedise se ketij populli sidomos tash shtate vjet.Ky popull po vun per cdo gje,po skllaverohet deri ne palce, psurite e tij i jane dhene palevve te treta serbo sllave komuniste.Ne vendin tone, ne token e trasheguar me gjak e sakrifica nga te paret tane ne s,kemi me asgje.Boll me leksione demokracie ne nje vend ku sundojne nje grusht horash e horesh. Kerkojme demokraci te drejtperdrejte.
  Andaj po te them: Mos nderhyni ne kete rast mjaft me me rregulla e leksione demokracie ne nje vend e per nje popull qe s,pati kurre demokraci. Hesht e monitoro se si nje popull ne kulminn e deshperimit te tij ,ne planin mafioz sorosian sllav te shpopulimit do te kerkoje ti dal zot fatit te tij mjeran! HESHTNI JU DHE GJITH KOMUNITETI NDERKOMBTAR SE KORRUPSIONI I RRADHEVE TUAJA E MBROJTJA JUAJ ME MEKANIZMA DEMOKRACIE MBAJTI ME FRYME KETE KLIKE GJAKATARE! NE DO JEMI NE SHESH PER DEMOKRACINE QE SE PATEM KURRE ! HESHTNI DHE DILNI KESHTU ZOT NJE POPULLI TE NEPERKEMBUR NGA KJO FARE E ZEZE !
  NUK DEGJOJME ME ASKEND QE NA JEP LEKSIONE DEMOKRACIE. KETE PO TA THOTE NJE NENE QE NJEH PER PRIJES ZOTIN QE BESON NE TE VERTETEN DHE QE KA MBAJTUR NE KURRIZ MBI 50 VJET PADREJTESINE E HAPUR E TE FSHEHTE TE KESAJ KLIKE GJAKATARE.DEMOKRACI TE DREJTPERDREJTE! DEGJO ZERIN E POPULLIT TIM GRUA!

 14. Ambasadore Yuri KIM !
  Ju nuk e dini se cfare po heqim ne nga tradhetia e administrates qe ke ne ambasaden tende sorosiane
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga korrupsioni i perfaqesueses se BE- Vllahutin e sot Soreka.
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga barku plot i Bochart.
  Ju nuk e dini se c,po heq Kosova e populli i Shqiperise nga tradhetia MOGERINI RAMA VUCIC.
  Ju nuk e dini se si talleshin me forcen zbuluese te Amerikes, pasi radaret fikeshin kur na vinin anijet luksoze ne ishullin e Sazanit me prostituta klasi, nuk dini sa tonetala arme,droge e prostituta jane nisur e kane ardhur nga brigjet shqipetare.
  Ju nuk e dini se pse emeruan pikerisht ambasadorin italian Kutilo, pse kupola rilndje filloi te komunikonte me radio marrese (cel) te blera ne Rusi,as per paisjet Kecher te ardhur te mbeshtetur nga nje sekt ne Izdrael me mafian.Ju nuk e dini se qe ne ditet e para te ardhjes ne pushtet te rilindjesmortaje u grabit Banka e Shtetit. Ju nuk e dinii se se ne cdo celize te reformes ne drejtesi jane importuar njerezit e mafies rilindje,ju nuk e dini se ketu kane ardh per te pushuar pjestare te Isis, kreu i droges Kolumbiane ,Komorra e Ndrageta .Ju nuk dini se kane futur njerezit e tyre te Guarda di Financa.Nuk mjaftojne disa dite per te thene te vertetat e tragjedise se ketij populli sidomos tash shtate vjet.Ky popull po vun per cdo gje,po skllaverohet deri ne palce, psurite e tij i jane dhene palevve te treta serbo sllave komuniste.Ne vendin tone, ne token e trasheguar me gjak e sakrifica nga te paret tane ne s,kemi me asgje.Boll me leksione demokracie ne nje vend ku sundojne nje grusht horash e horesh. Kerkojme demokraci te drejtperdrejte.
  Andaj po te them: Mos nderhyni ne kete rast mjaft me me rregulla e leksione demokracie ne nje vend e per nje popull qe s,pati kurre demokraci. Hesht e monitoro se si nje popull ne kulminn e deshperimit te tij ,ne planin mafioz sorosian sllav te shpopulimit do te kerkoje ti dal zot fatit te tij mjeran! HESHTNI JU DHE GJITH KOMUNITETI NDERKOMBTAR SE KORRUPSIONI I RRADHEVE TUAJA E MBROJTJA JUAJ ME MEKANIZMA DEMOKRACIE MBAJTI ME FRYME KETE KLIKE GJAKATARE! NE DO JEMI NE SHESH PER DEMOKRACINE QE SE PATEM KURRE ! HESHTNI DHE DILNI KESHTU ZOT NJE POPULLI TE NEPERKEMBUR NGA KJO FARE E ZEZE !
  NUK DEGJOJME ME ASKEND QE NA JEP LEKSIONE DEMOKRACIE. KETE PO TA THOTE NJE NENE QE NJEH PER PRIJES ZOTIN QE BESON NE TE VERTETEN DHE QE KA MBAJTUR NE KURRIZ MBI 50 VJET PADREJTESINE E HAPUR E TE FSHEHTE TE KESAJ KLIKE GJAKATARE.DEMOKRACI TE DREJTPERDREJTE! DEGJO ZERIN E POPULLIT TIM GRUA!

 15. Duke përkrahur Z.Meta, ne përkrahim vetveten, ne luftojmë për drejtësi, mirëqënje, liri të fjalës, kundër asaj që do Rrilindja pa kokë: Shqipërinë pa shqiptarë, kriminelët në pushtet, pasuritë e vendit për vete, vjedhjen e votave, zgjedhjet si në monizëm, drogë, korrupsion e shumë pislleqe të tjera. Çdo kontribut në këtë drejtim për ta çliruar vendin nga ata që ndjekin mësimet e Enverit është i mirëpritur. Mitingu nuk është kundër Bashës, por edhe nëse do ta zgjojë, siç thoni ju, kjo nuk ka gjë të keqe. Pranvera duhet të vijë si zgjim kundër gjithë këtij pislleku që qarkullon mbi vendin tonë. Na mbyti llumi, na mori lumi me këta tradhëtarë si Hamzaja i kohës së Skenderbeut apo Judëve të para 2000 viteve. Duket sikur rilindasit po kryejnë amanetet e Tarrasit. Ata që dinë vetëm të ndertojnë ferrin për popullin e parajsën për vete, nuk duan të bëjnë ndonjë gjë të hajrit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu