• |
ide | kryesore

Manipulimi/ Meta zbardh emrat e pjestarëve të tjerë të grushtit të shtetit

-Instant, Kryesore, Lajme

Nga presidenca e republikës sot kanë dalë fakte të reja për atë që Ilir Meta e konsideron si një grusht shteti të Rilindjes për të kapur Gjykatën Kushtetuese. Aty përpos Ardian Dvoranit roli i të cilit tashmë ka dalë zbuluar si një militant socialist, gjenden edhe dy personazhe të tjerë që kanë vepruar në shkelje të hapur të ligjit. Ata Janë sekretari i përgjigjshëm i kuvendit të Shqipërisë, ish avokati që mbronte PS-në në KQZ, Genc Gjonçaj (i pari poshte) dhe gjithashtu sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë, Gentian Deva (i dyti poshte), ish drejtor i prokurimeve në Bankën e Shqipërisë në kohën e Ardian Fullanit.

Résultat de recherche d'images pour "Genc Gjonçaj" Résultat de recherche d'images pour "gentian deva"

Të tre këtë persona nën urdhrat direkt të shefave të tyre politikë kanë krijuar një skenë manipulimi monstruoze për të vërtetatuar se presidenti i Republikës e kishte humbur afatin 30 ditor të dekrtetimit të njërës prej gjykatësve kushtetuese dhe se këtë post e fitonte automatikisht Arta Vorpsi e cila më pas do të betohej tek noteri.

Për të realizuar këtë skemë ata kanë shkëmbyer me njëjri tjetrin letra te shtunën, në datën 9 nëntor, për të arritur tek një akt i paligjshëm: Shpalljen e Arta Vorpsit si Anëtare e Gjykatë së Lartë në fletoren zyrtare (poshte), në mënyrë që më pas, Kuvendi i Shqipërisë të votonte edhe dy kanidatura të tjera të preferuara nga rilindja.

Por e gjithë kjo procedurë që u mendua si një mekanizëm për vjedhjen e një vendi në kushtetuese ka disa shkelje. E para këshilli i Emërimeve në Drejtësi nuk e ka tagrin të interpretojë se kur mbaron afati 30 ditor i presidentit. Së dyti kuvndi i Shqipërisë, në emër të të cilit ka firmosur Genc Gjonçaj nuk ka tagrin të vendosë për një kandidaturq që nuk emërohet prej tij, por prej presidentit. Së treti, ministria e drejtësisë, në emër të së cilës ka firmosur Gentian Deva, nuk mund ta detyrojë futjen në Fletoren zyrtare të një akti që nuk e lejon ligji të botohet aty.

Të dashur qytetarë,Në vijim të spotit të parë, sot autorizova publikimin e spotit të dytë zyrtar në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese.Disa nga pyetjet që lidhen me spotin e parë, marrin një sqarim shterues përmes këtij spoti të dytë që po ndaj me ju.

Publiée par Ilir Meta sur Mercredi 18 décembre 2019

Sepse ashtu sikurse u lexua shumë qartë ligji nga presidenca, emrimi i një Gjykaseje Kushtetuese, nuk mund të botohet në letoren zyrtare.

Por, Dvornai, në bashkëpunim me Gjonçajn dhe Devën i hynë këtij kalvari për llogari të eprorëve të tyre. Qëllimi i tyre që i thjeshtë: megjithëse asnjë ligj i vendin nuk e parashikon që emri i Arta Vorpsit duhej botuar në fletoren zyrtare, ta bënin këtë për ta vendosur Ilir Metën para faktit të kryer për të çuar në kushtetuese një grua që ishte e gatshme të betohej buzë Lanës.

©Lapsi.al   

 

VIDEO e pare publikuar nga Presidenti Ilir Meta në Facebook

 

15 Comments

  1. ngjarjet ne shqiperi jan ,pasqyrim I zhvillimeve te interesave nderkombetare,ku shqiperia si shtet eshte grabitur politikisht ekonomikisht ,dhe ne gjitha sistemet qe para 1 shekulli,vazhdimisht ,politikat sistemet strategjit ullheqesit I suallen tjeret populli nuk u pyet,tani kemi nje moment kritik mbasi jan bere reforma ne kete pjes te historis ,ne keto 30vite,marr pronat e ishpronareve grabit pasurit kombetare dhene koncesione,shit arm mbjell drog zhvilluar kontrabant future kriminalizim ,dhe se fundemi pronarit pretendues per te sunduar trojet shqiptare,shqiperia I duhet te jet e tera pron e tije,dhe per ta ber kete I duhet qe keto sherbetore ti vere ne pune qe ti zhdukin gjitha gjurmet ,qe dikush te pretendojneper dicka,kjo klas politike eshte e tera njesh ,bij komunistesh,ku tashme gjithcka eshte ne shesh ,I financon mbeshtet sorosi,i cili ka marr me koncesion ket vend,kjo nuk eshte grev per te rrezuar pushtetin e njerit apo tjetrit me dy mars por eshte nje sken e mirorganizuar ,dhe e mirmbeshtetur,nga Brenda dhe jasht per te zhdukur gjitha gjurmet ,e gjitha poshtersirave mbi ne dhe per ta marr ket vend si nje molle te pandare,por a do ja arrin ,tia dalin,un them toka esht grabitur me letra por kufijt I din sejili toka nuk leviz,po ashtu dhe pronat kombetare,keta qe po bejne gjith ket zullum jan si ujet kalimtar ne populli jemi si rera,ketu do qendrojme,keta per nje koh te shkurter gjithcka mund te bejne,por ta harrojn se padrejtesia esht kriju per te triumfuar,keta vetem po vetmashtrohen dhe po humbin ter kapitalin pas lakmis zilis ,sikur do ta marrin ne varr sepse konkurenca zhvillimit ne padrejtesi terheq gjithnje konkurent te rije qe fundosin njeri tjetrin ,ka sfida gjithnje te paimagjinueshme dhe pasfidueshme ,deri sa domosdoshmerisht te detyrohen qe ti njohin te drejtat tjetrit dhe largohen nga padrejtesit,,ky koment u be bazuar mbi zhvillimet ne nje shekull ne gjitha fushat e jetes,,greva u krijua si mundesi zgjillje nga politika ,por ne esenc grevat manipulohen per te mbrojtur politikat ,zgjillja duhur eshte kuptoni domosdoshmerit largohuni nga padrejtesia se padrejtesia eshte vetvrasje vetshkatrrim ,me mir largohuninga politika dhe vendin lereni ne doren e perfaqsuesve te vlera qe popullin ta ullheqin me drejtesi dinjitet vlera pajtim paqe kini frik te mallin zot se ndeshkimit tije nuk mund ti shpetojne askush sikur te kishit menduar folur ,dhe vepruar mire ,sot ne do te ishim ,pa keto probleme,,,

 1. Fakti absolut, qe e pranojne ne mase edhe bythe-shiturit tek Rama,eshte se Meta ka te drejte ne kete rast. Fakt tjeter absolut eshte se Meta beri Ramen dhe Rama beri Meten. Me shpresen e vaket se ne fund Meta do zhbeje Ramen dhe Rama do zhbeje Meten, do jem ne shesh ne 2 mars. Kjo eshte e vetmja arsye qe gjej, sepse do genjeja po te thoja qe po shkoj ne emer te mbrojtjes se kushtetues, duke ditur qe ftesen e ben Meta. A po, eshte dhe shpresa akoma me e vaket qe do ftillohet Luli kur te shohe shume njerez. Por dhe ato qe shkojne sinqerisht ne mbrojtje te Kushtetutes jane te perligjur, sepse kushtetuta po shkelet hapur dhe Meta duhet inkurajuar ne punen qe ka nisur (me siguri per llogari te vet) per demaskimin e rilindjes uzurpatore te drejtesise. Ndonjehere Jude mekatari, pa dashje i hap rrugen e shpetimit te gjitheve.

  1. ca thu mor zotni. a je ne terezi. ky e ka ber kushtetuten leter bythe. i ka ngle te vendos dhe logon e LSI te presidenca. Ky duhet te ishte mbi palet po e ka ber presidencen keshtjell te LSI, i mori skenen dhe Bashes. Mos e mbor kot o zotni se nuk ka argumenta te mbrojn veprimet e nje cop hajduti ordiner si puna e ketij qe mendon se presidencen ja ka len vjerri se me ate qe ka len vjerri ka ber dhe pallatet dhe vilat dhe femijet ne shkoll. keshtu tha. ky eshte dhe mbetet simbol i hajduteris se politikaneve te pangopur. LIKE FOLRIRI i tha Sala njeher. emer me te gjetur nuk ka per kete cop muti.

 2. Vazhdon neri debatikasi ta perkrah meten me teori dhe andej dhe kendej por une do jeme aty te meta,sa te kete maxhorance nuk ndodh asgje o neri debatiks,kuvendi funksionon me shumice,salihu ndenji 8 vjet me dy vota me shume megjithse dogji gerdecin dhe vrau 4 burra me duar ne xhepa

 3. Neri ka vene emrin ne krye te komentit edhe pse mund te mos jete emri i vet i vertete. Dmth identifikohet, ka nje profil. Po ty qe shkruan pa emer, si ne fshehtesi, sikur hedh gurin dhe fsheh doren, tamam metoda te vjetera debatikse, nuk duhet te te bezdise llogjike e nerit.

 4. Ambasadore Yuri KIM !
  Ju nuk e dini se cfare po heqim ne nga tradhetia e administrates qe ke ne ambasaden tende sorosiane
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga korrupsioni i perfaqesueses se BE- Vllahutin e sot Soreka.
  Ju nuk e dini se c,po heqim ne nga barku plot i Bochart.
  Ju nuk e dini se c,po heq Kosova e populli i Shqiperise nga tradhetia MOGERINI RAMA VUCIC.
  Ju nuk e dini se si talleshin me forcen zbuluese te Amerikes, pasi radaret fikeshin kur na vinin anijet luksoze ne ishullin e Sazanit me prostituta klasi, nuk dini sa tonetala arme,droge e prostituta jane nisur e kane ardhur nga brigjet shqipetare.
  Ju nuk e dini se pse emeruan pikerisht ambasadorin italian Kutilo, pse kupola rilndje filloi te komunikonte me radio marrese (cel) te blera ne Rusi,as per paisjet Kecher te ardhur te mbeshtetur nga nje sekt ne Izdrael me mafian.Ju nuk e dini se qe ne ditet e para te ardhjes ne pushtet te rilindjesmortaje u grabit Banka e Shtetit. Ju nuk e dini se se ne cdo celize te reformes ne drejtesi jane importuar njerezit e mafies rilindje,ju nuk e dini se ketu kane ardh per te pushuar pjestare te Isis, kreu i droges Kolumbiane ,Komorra e Ndrageta .Ju nuk dini se kane futur njerezit e tyre te Guarda di Financa.Nuk mjaftojne disa dite per te thene te vertetat e tragjedise se ketij populli sidomos tash shtate vjet.Ky popull po vuan per cdo gje,po skllaverohet deri ne palce, pasurite e tij i jane dhene paleve te treta serbo sllave komuniste.Ne vendin tone, ne token e trasheguar me gjak e sakrifica nga te paret tane ne s,kemi me asgje.Boll me leksione demokracie ne nje vend ku sundojne nje grusht horash e horesh. Kerkojme demokraci te drejtperdrejte.
  Andaj po te them: Mos nderhyni ne kete rast mjaft me me rregulla e leksione demokracie ne nje vend e per nje popull qe s,pati kurre demokraci. Hesht e monitoro se si nje popull ne kulminn e deshperimit te tij ,ne planin mafioz sorosian sllav te shpopulimit do te kerkoje ti dal zot fatit te tij mjeran! HESHTNI JU DHE GJITH KOMUNITETI NDERKOMBTAR SE KORRUPSIONI I RRADHEVE TUAJA E MBROJTJA JUAJ ME MEKANIZMA DEMOKRACIE MBAJTI ME FRYME KETE KLIKE GJAKATARE! NE DO JEMI NE SHESH PER DEMOKRACINE QE SE PATEM KURRE ! HESHTNI DHE DILNI KESHTU ZOT NJE POPULLI TE NEPERKEMBUR NGA KJO FARE E ZEZE !
  NUK DEGJOJME ME ASKEND QE NA JEP LEKSIONE DEMOKRACIE. KETE PO TA THOTE NJE NENE QE NJEH PER PRIJES ZOTIN QE BESON NE TE VERTETEN DHE QE KA MBAJTUR NE KURRIZ MBI 50 VJET PADREJTESINE E HAPUR E TE FSHEHTE TE KESAJ KLIKE GJAKATARE.DEMOKRACI TE DREJTPERDREJTE! DEGJO ZERIN E POPULLIT TIM GRUA!

  1. I dije ti kto pislliqe dhe amerika si dite ,cia si dite?! Ato i dine me mire se ty po thjesht nuk i rruhet kari per shqiptaret ,sic duket i pelqen ai anglezi qe ka thene cdo popull meriton qeverine qe ka dhe si per cudi ne 100 vjet ne kemi qeverine me te keqe ne evrope dhe jemi me te pazhvilluarit ne evrope

 5. Qe Rama i ka fituar zgjedhjet( qofte dhe me vjedhje) dhe ka shumicen eshte e vertete. Qe duhet ta coje mandatin deri ne fund edhe kjo eshte e drejte. Ama po i mori te gjitha sic e ka zene, mos prisni te largohet ndonjehere . Dhe mos me flisni si avokat Ngjela per Spak-un dhe BKH- ne , se tek e fundit te njejtet prokurore qe kane qene do jene dhe tani , nuk do vijne nga Marsi. Deri tani ne krye te atyre institucioneve qe kane mundur te ngrihen , jane vene kuneter e vellezer te parlamentareve te majte. Perse te mos i jap te drejte Ilir Metes kur thote se te gjitha institucionet po kapen nga e majta? Tamam tamam nga pjesa mavi.

 6. thjesht cop muti. nje qelbesir qe ka frik nga hajduteria e vet dhe qe per interesin personal do te destabilizoj vendin. thjesht mut muti.

 7. Drama tuxhar serb antikombtar, tradhtar dhe hajdut. Jeton vetem per te vjedhur maskarai. Fcuk off nazi-punks-politics.
  Protesta me e mire qe ti besh qelbesires eshte te ikesh nga ai vend nastradinesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu