• |
ide | kryesore

Alarmi i koronavirusit në Shqipëri/ Mjeku: “Jemi të dorëzuar, mungojnë mjetet për ta përballuar”

-Instant, Kryesore

Fakti se epidemia e koronavirusit ka mbërritur shumë pranë nesh, pikërisht në Itali, me të cilën Shqipëria ka fluksin më të madh të lëvizjeve të njerzve, avionëve, trageteve, bën që kambanat e alarmit të paralajmërojnë edhe për ne. Por duket se kjo gjendje mund ta gjejë vendin po aq të papërgatitu sa ç’e gjeti edh tërmeti i 26 nëntorit, ku nuk kishim as paisjet më minimale për të kërkuar nënë gërmadha, madje as qen që i morrëm borxh nga Kosova, për të përballuar fatkeqësinë dhe parandaluar humbjet e jetëve.

Pikërisht këtë mungesë alarmante paisjesh dhe masash ndaj rrezikut që na kanoset, ka evidentuar sot Edvin Prifti (foto poshte) Shef i Kardiokirurgjisë në QSUT.


Pikat për të cilat ai ka ngritur zërin janë mungesë e një paisjeje që mat nivelin e e nje fragmenti te AND- së për të dedektuar nëse ka virus ne organizem. Por paisjen e njohur si real time PCR, nga laboratori i mikrobiologjise në QSUT nuk e disponon, pasi konsesionari privat i laboratorëve nuk e ka në kontratë për ta sjellë atë. Dhe duke vënë alarmin se jemi përballë një situate që ka të bëjë me sigurinë kombëtare, mjeku Prifti shkruan: ?! Nëse kjo PPP reagon në këtë mënyre atëherë pa dyshim që duhet rishikuar pasi është totalisht e padrejte dhe aspak shkencore, bllokon hulumtimin që në pikenisje, dhe rrezikon dhe cenon jeten. Kur i mohohet të vetmes qender universitare hulumtimi dhe diagnostikimi, atëhere kush do ta beje”?

Shkrimi i plotë i Edvin Priftit:

Pse ne jemi të papërgatitur për tu përballur me koronavirusin

Problemi i dytë i ngritur nga mjeku Prifti është mungesa e paisjeve të ventilimit mekanik të drejtuar ose oksigjenim artificial, për të cilat kanë nevojë të prekurit nga koronavirusi. Në Shqipëri gjenden vetëm 140 ventilatorë mekanikë, në spitalet shtetërore dhe private të marra së bashku që do të thotë, që sikur tjua mohojmë ventilimin mekanik gjithë të semureve të tjerë atëherë vendi ynë mund të trajtojë vetëm 140 të semurë njëkohësisht. “Oksigjenimi artificial që ka të bëjë me nje aparat tjetër që quhet Extracorporeal membrane oxygenator ose ECMO, të cilin kemi vite që e kërkojmë me ngulm në kardiokirurgji, por sidomos pas epidemise se H1N1 si e vetmja alternativë për të mbajtur në jetë këta të sëmurë, por nuk ka asnjë aparat të tillë në Shqipëri” thekson mjeku.

Pra ndonëse alarmi i koronavirusit ka shpërthyer prej javësh dhe drejtuesit e shëndetësisë bëjnë propogandë në ekrane, tani që ai na ka mbërritur pranë, shëndetësia falas e mbështetur tek koncesionet private nuk ka marrë ende asnjë masë për investimet që kërkohen për tu përballur me të.

©Lapsi.al

26 Comments

  1. U vu ne levizje i tere mekanizmi njerezor propagandistik i opozites. Filluan guret e shahut te propagandes se Saliut te veprojne. Me urdher , njesoj si ne kohen e Enverit.
   Prisni dhe do shioni akoma si ky doktori qe do dali dhe do japi deklarata kundra Rames , pikerisht para 2 Marsit.
   Jane struktura shume mire te organizuara te ish sigurimit te Shtetit .

   1. Forca partia! Para partia! Me kalorësin e legjionit të nderit në krye dhe me fjalët e tij do t’a mposhtim këtë virus, e çdo virus tjetër që na kanoset.

    Lum si ky vend e ky popull që të ka!

 1. Fjalet qe nuk do te desha te lexoja ne kete artikull;

  fluksin
  evidentuar
  dedektuar
  disponon
  ventilimit

 2. E ke gabim i paemer i ores 20:16, shqiptaret nuk jane hale, por kane qeveri te dhjera. Tek qeveritaret dhe politikanet nuk arrin koronavirusi se nuk ia duron dot eren, por tek shqiptaret, ne mos ka ardhur, do vije shume shpejt. Qeveritaret ate duan, te kete sa mw pak shqiptare dhe t’i zevendesojne me rrefugjate nga vendet e tjera

 3. Ku ishti ky prifti deri dje,lakuriqet kineze kane nje muaj qe qarkullojne me leje te salihut,pse nuk foli ky deri tani,por u kujtua sot dhe po sot e mori pergjigjen nga dok Como,por ky me keto qe ka thene i sherben situates qe ka krijuar like floriri i krrabes dhe 2 marsit

 4. Ska asnje mase, as nuk kane asnje test per ta zbuluar. Laboratoret nuk e gjejne dot
  Do ti cojne jashte teste dhe do presin pergjigjet nga laboratoret e europes,

  Shtet mavi

  Merrni masa per vete onjerez

  shikoni cbehet me itali o fugshpumsa

 5. O zeqir nuk tremet burri nga paniku. Pastaj nje here do vdesesh. Dhe po shkove per lesh ishalla merr edhe sali kermen me shoke.

 6. Armiqte e kllases po mundohen te hapin panik.Por ne do u tregojme vendin .Sa te kemi partine tone sy sorre dhe udheheqsin tone legendar nuk na mposht as gje .Ne do marshojme perpara .Nje fjale e urte popullore thote;-Qente le te qeverisin ,karvani le te shkoj neper bote-.

 7. Beni nje greve qe ti therrese mendjes rilindja

  S po i ha palla kujt per leket qe vjedhin. Ne pidh te semes do i gezojne leket e sufllaqes rilindasit e vegjel?

  Mjeket dhe infermieret jane te rrezikuarit e pare. Ti ruajme keta mjeke qe kemi se po u infektuan dhe keta , atehere kush do kujdeset per nenat gjyshet prinderit femijet tuaj o qelbesira rilindas

 8. popull i vdekur jeni ashtu ashtu.me qelbesira stalini si enveri,ramizi e edvini ,balöla,ruqi e frrok,ndok,dosha jeni si kokosha.

 9. Dy marsi po afron ju lakuriq kinez te salihut mos pushoni,mamate grate motrat dergojini te shqupi se shpellkaret duan seks qe protesta te kete sukses

 10. Kemi motrat dhe grate tuaja o i pa emer -mavi-sepse ato jane me stazh te madh parte per -Gojore-.Ju ini nga ajo rrace qe -mavite meshkuj lene bythen per partine ,kurse shkerdhat tuaja bejne gojore me opozitaret sepse ju doni te hani ne te tere krahet ,pastaj mos u merzit se na mjaftojne baxhellat -mavi-per seks .

 11. Kemi motrat dhe grate tuaja o i pa emer -mavi-sepse ato jane me stazh te madh partie per -Gojore-.Ju ini nga ajo rrace qe -mavite meshkuj lene bythen per partine ,kurse shkerdhat tuaja bejne gojore me opozitaret sepse ju doni te hani ne te tere krahet ,pastaj mos u merzit se na mjaftojne baxhellat -mavi-per seks .

 12. Si ka mundesi qe populli yne nxjerr kaq felliqesira… E kam fjalen per ate idiotin qe akuzon doktorin se ben propaganden e BERISHES. O zot i madh. O qenie mjerane….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu