• |
ide | kryesore

Koronavirusi/ Çfarë masash po merr Shqipëria ndaj virusit vdekjeprurës

Arkiva, Lajme, Të fundit

E teksa koronavirusi po përhapet shpejt në shtetin fqinj Itali, Shqipëria shtrëngon masat ndaj Korona Virusit. Në Portin e Vlorës stafi mjekësor ditët e fundit u dyfishua, teksa inspektoret shëndetësorë nuk tolerojnë më sa i përket monitorimit shëndetësor dhe intervistimit të udhëtarëve tek të cilët konstatohen anomali shëndetësore, kryesisht ata me temperaturë.

Doktor Agron Bashllari i cili është kryesues i ekipit mjekësor në portin e Vlorës, flet për masat e shtuara. Edhe në Doganën e Morinës në Kukës, urdhri i Ministrisë së Shëndetësisë për dyfishimin e personelit mjekësor dhe kontrolleve në pikat kufitare është vënë ndër prioritetet e procedurës ë kalimit.


Dy ekipe mjekësh monitorojnë situatën në 24 orë, ndërsa shprehen se ata kanë infrastrukturën e duhur për identifikimin e rasteve, ku fatmirësisht deri tani nuk ka pasur asnjë rast të dyshuar. Në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë mësohet se janë ngritur dhe dhomat e karantinës për rastet që dyshohen.

7 Comments

 1. Ska asnje mase, as nuk kane asnje test per ta zbuluar. Laboratoret nuk e gjejne dot
  Do ti cojne jashte teste dhe do presin pergjigjet nga laboratoret e europes,

  Shtet mavi

  Merrni masa per vete onjerez

  shikoni cbehet me itali o fugshpumsa

 2. Po ata qe moren virusin ne traget nga ai me temperature do kalojne? Idiotsi
  Mbyllja e kufijve derisa te ekzistoje emergjenca ne Itali

 3. Po erdhi aty iku gjysma e njerzve,ai doktor Edvin prifti ka te drejte ai i di si jane punet,,ai punonte ne kardiologjine ne Rome spitali Umberto primo në vitin 1999,,kam patur babain te shtruar e takoja per dite,,si i di ai qe thote nuk kemi mundesi te kurojme me shume se 120 veta njeherasi ka te drejte,,,te mbyllet kufiri pa tjeter

 4. Per masat e shtetit,zoti i ruajte shqiptaret se gjysma ikin ne boten tjeter !!!!Biles,mezi ç’po presin te marrin ndonje fond nga OBSH-ja !Ky eshte shtet kriminal,edvin rama eshte fatkeqesi kombetare !Ka marre avion privat por laborator per te prekurit apo jo nga koronavirusi nuk ka ?!?!?!Dikush duhet te beje Avni Rustemin ne kete vend !!!Ta heqin kete palonjeri nga faqja e kesaj toke !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu