• |
ide | kryesore

‘Grushti i shtetit’/ Pse Meta dorëzoi personalisht në SPAK kallëzimin ndaj Etilda Gjonajt

Arkiva, Lajme, Të fundit

Sikurse kishte paralajmëruar, Presidenti Ilir Meta këtë të hënë dorëzoi në SPAK kallëzimin ndaj ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, të cilën e akuzon se ka shkelur ligjin lidhur me publikimin e vendimit të KED në Fletoren Zyrtare. Gjonajt, Presidenti i kërkon dorëheqjen nga detyra.


Meta qartësoi se ka kallëzuar për disa vepra penale Gjonajn dhe dy titullarë të tjerë të Ministrisë së Drejtësisë që i cilëson si një celulë të strukturuar dhe bandë të rrezikshme. Meta tha se është duke vlerësuar prova të tjera kundër mazhorancës.


Pyetjes se pse Presidenti duhet të dilte vetë në terren për të dorëzuar kallëzimin ndaj ministres së Drejtësisë, Meta iu përgjigj si më poshtë.

“Mbrojtja e kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese është detyrë mbi detyrat për çdo shqiptar të ndershëm dhe është kryedetyra dhe misioni i Presidentit.

Nuk ka ndodhur kurrë ngjarje më të rëndë në historinë e shtetit tonë sesa ky akt mafioz ku së fundmi në bazë të provave zyrtare është përfshirë edhe celula e strukturuar në krye të ministrisë së drejtësisë, që ka tentuar një grusht shteti duke rrëmbyer haptazi kompetencën që Kushtetuta e Repulbikës së Shqipërisë ja jep Presidentit me qëllim garantimin e një Gjykatës Kushtetuese, por e kthen si një polici antikushtetuese për të dhunuar të drejtat e qytetarëve shqiptarë në të ardhmen.

Këto fakte tronditëse ishte e domosdoshme t’i sillte vetë Presidenti i Shqipërisë. Padia dhe kallëzimet penale të dorëzuara për tre titullarë, me në krye zonjën ministre ende në detyrë do t’iu informojmë më vonë nëpërmjet zyrës së shtypit të Presidenës. Ne po vlerësojmë prova të tjera që po na vijnë për persona të tjerë të përfshirë për të çuar deri në fund shpartallimin e kësaj tentative të grushtit të shtetit me një ligj antikushtetues për të kthyer Gjykatën Kushtetuese garant të të drejtave kushtetuese nga kjo bandë tepër e rrezikshme.” – u shpreh Ilir Meta.

Interesimit të gazetarëve se pse Presidenti po ndërmerr një akt të paprecedentë për manifestim më 2 mars Meta iu përgjigj si më poshtë.

“Më thoni a ka ndonjë republikë në botë dhe në Evropë të një vendi anëtar të Këshillit të Evropës, të një vendi që synon të çel negociatat, ku në mënyrë më mafioze i rrëmbehen kompetencat Presidentit?” 

Meta prej ditësh ka publikuar disa dokumente, për të cilat shprehet se janë fakte për atë që ai e quan grushti i shtetit i mazhorancës.

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Meta sqaron 8 hapat e grushtit të shtetit: Më 2 mars shqiptarët e bashkuar kundër puçistëve të zbuluar! 

Denoncimi i Metës/ Pse mund të përfundojë në prokurori Etilda Gjoni? 

Presidenti Ilir Meta ka theksuar se mazhoranca po tenton të kapë Gjykatën Kushtetuese dhe institucionet e pavarura dhe këtë nuk do ta lejojë, duke thirrur më 2 mars të gjithë shqiptaret në një, siç e quan ai, “besëlidhje të dytë”. ©Lapsi.al 

29 Comments

 1. FORCA SUFLLAQET E FUGSHPUMIT FILLONI KOMENTET ME FYERJE KUNDER LIKES SI KA MUNDESI QE PO VONOHENI APO JU KA RENE KORONAVIRUSI!

  1. po sespe dhe ti o suflake shqupi e di qe po thot karlliqe prej psikopati e jo prej presidenti. edhe pse ste pelqen ty, ky nje cop horri eshte qe po lufton per te mbajtur gjen e vjedhur. shyqyr qe ka suflake si puna jote qe e mbajn akoma ne kemb nje mut si ky.

  2. Pse duhet ti besoj nje njeriu qe per interesat e tij eshte hedhur nga nje deg ne tjetren. Ka njeri te me jap nje arsye?

   1. sepse ndoshta ka te drejte ?

    Likja hajdut eshte por nuk po e vjedh ai reformen, reformen e vodhi Rama :
    E vodhi me Arta markun, Dvoranin, Gent Ibrahimin, Pamela Qirko-_ Ballukun, Arben Krajan, etj vegla ish hetuesa ish komunista , tarafe te tij etj lidhje te tij personale dhe partiake .

    Reformen e ka zaptuar Rama . ato qe nu arrin dot ti beje tenton me Etilden etj vegla ordinere

    apo dhe me debile gra si Arta Vorpsi, Dobjani, dhe Papajorgji qe skan asnje dite pune si gjykates karriere dhe duan te jene anetare te gjykates kushtetutese

    Ne kete rast me mire te veme Xhafen Gonin, jo Fatmirin, Ulsiun, Dhe Saimir Tahirin nga ministrat me i miri sec na dolli sajmir tahiri , se harrum ndoen prengen, doshin, frokun qazimin bushin, roshin, etj bandite rilindas 😀

    1. O ti i pa emer. Nuk pres te ma mbush mendjen dikush qe duket qart qe rri vet ne nje deg. Ndonje asnjeanes ka???

 2. Mire ne qe se durojm dot kete te pafytyrin dhe shkruajm kunder ti e ham sufllaqe.
  Po ti o pederast banjosh u kenaqe me perrallat e likes. Ik e futi nje gojore likes te banjot e presidences. Ose me mire te shpia modeste e likes ne lalez, do kenaqesh se ka dhe shume banjo atje.

   1. Ja dhe nje tjeter pederast banjosh. Qe eshte dakort ti bashkohet shokut te vet.
    Bravo grupi gojoria, duhet ta mbeshtesini njeri tjetrin.

 3. shifeni o shqipe, shifeni ca cop anadollaku e cop matufi haxhi qamil kemi per president. thot like floriri qe ne historin e shqiperise nuk paska ndodhur kur gje me e rende se ajo e heqjes se njemkopetence te presidentit, dmth qe antaret te betoheshin para like lforirit. sipas like floririt kjo eshte gjeja me e rend qe ka ndodhur ne historin e atdheut prandaj shqipet duhet te dalin te mborjn kete kopetenc te like floririt se ndryshe mori fund atdheu. a ka ndonje psikiater? a mund te kerkoj parlamenti nje vleresim psikiatrik per kete cop hajduti? like floriri ka thirur shqiptaret ne 2 mars qe te marrin istitucionet qe like floriri mbron. like floriri do te bej grusht shteti qe te mposht shumicen e qe te mbroj shqiperin nga grushti i shtetit qe shumica i ka ber pakices. e ke ber presidencen o like floriri si banjen e 43 te viles se lalzit. vecse te banja 43 ske qen dnonjeher po presidencen e qelbe fare me pranin tende o cop horri anadollak.

 4. Duket qart qe Meta nuk e ka fare luften me qeverin. Po e ka me drejtesin e re.
  Me levizjen e sotme do ti jap alibi vetes neser. Spaku nuk ka asnje prove dhe as nje te dhen qe te hap proces ndaj ministres. Dhe Iliri do dal e do pellas me te madhe, QE E SHIKONI KJO DREJTESI NUK BEN SE ESHTE E KAPUR. Me pak fjal do ta bejn pise spakun qe pa filluar, qe neser po u hap proces ndaj tij te thot, KJO DREJTESI ESHTE KRIJUAR VETEM PER KUNDERSHRARET POLITIK.
  Perpelitjet e fundit te nje njeriu te urryer.

  1. Si nuk ka asnje prove? Po botimet apo mosbotimet ne fletoren zyrtare cfare jane mor te pervelofshin qepet e sufllaqes.

 5. Kjo eshte rruga qe duhet te ndjekesh o malok skrapari rruga institucionale o derr dhe kenaqe pak ate gruan e bilalit,2marsin harroje like se virusi eshte verdalle nuk do te vijne shpellkaret e salihut se kane frike nga koronavirusi

  1. per momentin eshte e like floririt o suflake shqupi. po ti dil njeher nje 2 mars. kushedi sec ndodh. mund te ndodhin cudira, ca spret nga lideri jot suprem like floriri.

 6. FOLET O KERMA MAVI?! PO MA PERSERISNI PAK ME ZE TE LARTE KUSH E BERI LIKE FLORIRIN NE 2013 KRYETAR PARLAMENTI PA U THARE MIRE AKOMA GJAKU I 21 JANARIT?! PO PRESIDENT REPUBLIKE KUSH E BERI?!
  O JU QIFSHIN ROBTE NE 2 MILIONE BREZA O RRACE E FELLLIQUR QE SHISNI CDO GJE NE KETE BOTE PER PARTINE!

  1. po ti po mbron like floririn o te qift ropt kina, afrika, alienet deri ne brezin e fundit ne diten e gjykimit.

 7. O gruaja e metes.. Po ti o pacavure, si e pranove ne gjirin tend LIKE FLORIRIN ne 2009. Apo ateher te pelqeu, si sot qe e ke prap ne krah. DRIDHE LIKE DRIDHE.

 8. 2 marsi do jet zhgenjimi i rradhes per te gjith ata qe mendojn se mund te vin ne pushtet me sajesa dhe idiotizma. Un nuk u them atyre qe e ndiejn te mos ven ne shesh ne 2 mars, po do ju lutesha te mos shpresoni shume. Nga njerez qe interesohen per interesat e tyre mos shpresoni. Nuk po e bejn per popullin, po per te shpetuar koken e tyre.

 9. Po PD e fitoi me keto levizje…… sa te zgjohet luli me teta verren likja i bashkoi partite. Emri I LSI sinonim ne vjedhjen zhduket, dhe krijohet tashme parti ideologjike jo me per leke. Mbajeni mend kete skenar.

 10. Ore mbajeni mend mire PD ne e fitoi ky presidenti jone…… ka sh mundesi te kete dhe mbeshtetjen e SB I lodhur tashme nga lul gjumashi.

 11. Ne 2009 nuk kishte ndodhur as 21Janar she as vjedhje me tenderat. Prandaj si mund te justifikosh alibite e felliqura te rilindjes

 12. si nuk e kalben ne burg per gjithato vjedhje kete ali babe. mir tu behet shqipove, ne vend ta futin ne burg hajdutin e marrin dhe e bejn president.

 13. U paska hyrë frika në palcë rilindasve se qenkan hedhur në sulm frontal, por nqs kanë pak kujtesë sa herë Ilir Meta ka ndërmarë ndonjë aksion politik ia ka arritur qëllimit, prandaj më mirë bëhuni gati për të paguar çfarë i keni shkaktuar këtij vendi.

  Vdekje rilindjes dhe sorroistëve parrazitë të paarsimuar!

 14. O gruaja e bilalit e beri rama kryetar kuvendi e shfrytezoje,pastaj e beri president e hodhi ne kosh te plerave qe ju shpellkaret ta kuptoni kush eshte likja,tani po e therret pd e salihut se lulushi nuk di akoma cfare te beje,prit dy marsin ta kuptosh edhe ti,o like po ke byth sa thua shperndaje parlamentin dhe do shohesh cfare ndodhe

 15. Ilir Meta vetem nje krim ka bere kur mbeshteti Ramen per kryeminister , pasojat e ketije krimi po vuajne shqipetaret . Sa per ato qe thuhet se Meta ka vjedhur i hodhi poshte kryeM…… kur tradhetoje 4 te vraret ne boulevard , kur kryeM….. e beri kryetare parlamenti , e beri presidente tegjithe ata qe mbrojne kryeM…… nuk thone se po kapet kushtetuta dhe rrezikohemi te vemi prap ne diktature por merren me Meten

 16. Mesues i vitrines nuk e ke kuptuar liken,salihu akuzen per krraben ja ka bere metes ne kuvend jo ne fcb o rrotekari klasik,videon ja bene ne zyre por ti mesues i vitrines kaq di kaq shkruan

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.