• |
ide | kryesore

Harvey Weinstein shpallet fajtor për sulmet seksuale

F1, Paparazzi

Harvey Weinstein, 67 vjeç, mund të kalojë 25 vjet në burg pasi u dënua për sulme seksuale duke përfshirë përdhunime, në rastin që tronditi Hollywoodin dhe ndezi lëvizjen #MeToo.

Producenti i Hollivudit u dënua për sulme seksuale të shkallës së parë dhe dhunim të shkallës së tretë në gjyqin e tij në New York City. Weinstein u dënua për sulm seksual ndaj ish-asistentes Mimi Haleyi në 2006 dhe përdhunimin e aktores Jessica Mann në 2013, raporton Mirror.


Pas gjyqit, prodhuesi i filmit është dërguar menjëherë në burg ndërsa pret dënimin. Weinstein u pastrua nga dy akuzat më të rënda të sulmit seksual grabitqar. Juria kërkoi të shihte tekstet e mesazheve për Weinstein nga dëshmitari i palës mbrojtëse Paul Feldsher para se të përfundonte dita e dytë e diskutimeve. Weinstein, i buzëqeshur ndërsa la gjykatën, u pyet nga një reporter nëse ai ishte i shqetësuar.

Prodhuesi i Hollivudit u pa në sallën e gjyqit duke përdorur një karocë lëvizëse dhe madje u mbështet në avokatin e tij Donna Rotunno. Weinstein u deklarua i pafajshëm për sulmin seksual ndaj asistentes Mimi në 2006 dhe dhunimin e aktores Xhesika në 2013.

Gjykatësit kërkuan të rishikojnë pjesë të dëshmisë së Haleyi, si dhe postën elektronike midis saj dhe Weinstein.

Haleyi, e cila ishte një asistente e producentit në shfaqjen e realitetit të modës “Project Runway”, dëshmoi se Weinstein, në shtëpinë e tij në New York në 2006, e mbështeti atë në një dhomë gjumi dhe e detyroi të kryej seks oral.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu