• |
ide | kryesore

“Koronavirusi ka mbërritur në Shqipëri”/ Prokuroria nis hetimet për lajmet e rreme: Paniku penalisht i dënueshëm

Arkiva, Lajme, Të fundit

Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, duke marrë shkas nga të dhënat e ndryshme të bëra publike në media si dhe përhapja e mesazheve nëpërmjet telefonit, në lidhje me informacione të dyshuara si të rreme mbi përhapjen e mundshme të Coronavirusit, në vendin tonë, filloi kryesisht hetimin për veprën penale të “Përhapja e informatave të rreme që ngjallin panik”, parashikuar nga neni 267 i Kodit Penal.

Përmes një deklarate shpërndarë mediave organi i akuzës sqaron se objekti i hetimit lidhet me situatën e krijuar si rezultat i hapjes së informatave për të cilat dyshohen se janë të rreme, për shkak të natyrës sensitive që paraqet përhapja e këtyre informacioneve në masën e gjerë.

“Duke treguar impenjimin maksimal të prokurorisë, në trajtimin e rasteve të tilla, sjellim në vëmendjen e qytetarëve se çdo përhapje e informatave apo njoftimeve të rreme, me fjalë, me shkrim, apo me çdo mënyrë tjetër, me qëllim që të ngjallë një gjendje pasigurie dhe paniku tek njerëzit është penalisht e dënueshme.

Vijojmë të ndjekim me interes të shtuar, çdo të dhënë në raport me rastin konkret, duke kërkuar mirëkuptimin dhe besimin e qytetarëve. Nga ana tjetër, mirëpresim çdo qytetar për informacionet që mundet të disponojnë.” thuhet në deklaratë.

11 Comments

 1. Ne qoft se Lajmi esht i vertet prekurorija dote marr ne hetim organet shtetrore per mshefjen e vertetes ne qofte se esht

 2. KESHTU E FUTEN NE BURG EDHE ATE DOKTORIN NGA WUHANI NE KINE DHE SJA VUNE VESHIN DHE SHIKO KU ESHTE KINA TANI O JU QIFTE KINA NENEN O RRACE E NDYRE KUQALESH, RIPJERDHESISH TE KRIJUAR NGA INCESTET NE MALET ME PARTIZANE, O DAUNA ME KRYETAR SHOQATE TAO BALLEN!

 3. Ceshtja eshte se mediat ne Shqiperi nuk i tremben as edhe prokurorise …. Aresyja eshte se ata varen direkt prej …..
  Ca ghera thuhen e ca kuptohen vete ….

 4. Kjo prokurori e kapur e gjitha nga kryeM….. shkaktarja kryesore per korrupsionin galopant te qeveritareve . Pseudoprokuroria osé pseudospaku nuk hetone vjedhjen e qeveritareve osé me keq i mbron ata . Shkaterimi i drejtesise u be me bekimin e nderkombetareve sidomos ambasada Amerikane dhe e BE se . Keto ambasada udhehiqen nga Sorosi e cfar mund te presesh nga keta . Perse nuk ndihet abasadorja amerikane per kapjen e gjykates kushtetuese edhe kjo ne gjurmet e LUS po iken . O shqipetare MOS degjoni cfar thone nderkombetaret por ngrihuni e shpetoheni Shqiperine nga thonjte e rilindjes

 5. Vetem ne vende diktatoriale mund te denohesh penalisht, sepse ne nje shtet demokratik nqs ajo qe ti thua publikisht nuk eshte e vertete shume shume do cohesh ne gjyq per demshperblim monetar

  1. ne katundin e pidhit te mamit tend.

   pyete mamin ku u qinte staneve te laberise se do e mbaje mend mesuesin

   shko tako elton ilirjanin se eshte fiks per ty , ta tregon ai zanatin e bythshpumave , apo fugshpumave te edi rames dhe lali erit

 6. Filloni dhe ju lakuriqe kineze tani duke sajuar gjithcka per kete paguheni,dhe ne javen pas termetit ju kurvat e salihut shkruajtet se 300 viktima mbahen ne morg dhe ju lakuriq kinez e moret si lajm dhe e shumefishuat neper portHalet e salihut,por 2 marsi do shikoni sa shpellkare do mblidhi o rrace e ndyre OMGj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu