• |
ide | kryesore

Vdes Hosni Mubarak, diktatori që e sundoi për 30 vjet Egjiptin

Arkiva, Planet

Është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare ish-presidenti Hosni Mubarak, i cili sundoi Egjiptin për 30 vjet.


Mubarak u rrëzua nga pushteti në 2011 pas protestave të shumta dhe ishte lideri i parë që u përball me gjyqin pas kryengritjeve të pranverës arabe që përfshiu rajonin.


Ai kaloi gjashtë vjet në burg, duke u akuzuar për korrupsion si dhe për vrasjen e 239 protestuesve në revoltën 18-ditore.

Mubarak u la i lirë në vitin 2017 pasi u pastrua nga akuzat përfundimtare ndaj tij për vrasje. Vdekja e tij vjen vetëm disa ditë pasi dy djemtë e tij u liruan nga tregtia e paligjshme e aksioneve gjatë shitjes së një banke katër vjet para kryengritjes së 2011 që i dha fund sundimit të tij autokratik 30-vjeçar.

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu