• |
ide | kryesore

Albin Kurti i kthen përgjigje SHBA: Nuk e heqim taksën me Serbinë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Albin Kurti i ka kthyer përgjigje negative kërkesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e taksës ndaj produkteve serbe. Kësisoj priten pasoja të mëdha për Kosovën.

Burime të Gazetës Express nga Shtetet e Bashkuara kanë treguar se në fund të javës, Richard Grenell, shef aktual i të gjitha shërbimeve sekrete amerikane dhe ndërmjetësues mes Kosovës dhe Serbisë, do ta shqyrtojë situatën lidhur me heqjen apo jo të tarifës nga qeveria e Albin Kurtit. Kurti tashmë u është përgjigjur amerikanëve negativisht.

SHBA-të po planifikojnë të merrin masa. Nuk dihet saktësisht se çdo të bëjë Amerika, megjithatë pezullimk i investimeve dhe aktiviteteve tjera që ndihmojnë Kosovën për 20 vjet, mund të jetë disa nga masat.

Kryeministrit Kurti i kanë kërkuar heqjen e tarifës shumë zyrtarë të lartë amerikanë, përfshirë edhe sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Kërkesa të njëpasnjëshme ka bërë edhe emisari i presidentit Donald Trump, Richard Grenell, për dialogun Kosovë – Serbi, i cili është emëruar edhe ushtrues detyre i shefit të 17 agjencive të inteligjencës në SHBA.

27 Comments

  1. Cfare do t’i beje me shume Amerika Kosoves?! Cfare ka lene pa bere?! Kur bijte me te mire te Kosoves i vune perpara si zagar, vapirat e Sllobodes, vetem atehere NATO dhe USA e pane te udhes qe te nderhyjne, i vetmi bombardim i vertete (pervec bombardimit te maketeve me tuba sobe, si tanke te Sllobodanit) ishte karvani me refugjate kosovar, ne afersi te pikes kufitare te Morines, ku u vrane rreth 170 femije e pleqe, refugjate kosovar. Gjeja e pare qe beri NATO ishte bllokimi dhe carmatimi i clirimtareve te Kosoves si dhe bllokimi i ures mbi lumin Iber, qe soli copetimin de fakto te Kosoves. Amerika aleat i kujt eshte?! Pse nuk i kerkon Serbise qe te njohi pavaresine e Kosoves?! Kjo eshte e ulet dhe e turpeshme qe t’i besh presion te dobetit dhe te mbrosh fajtorin. Nejse Amerike hesapi, demokraci ala Al Cappone, shtet i ngriturur mbi genocid dhe shfarosjen barbare, te 70 milion indianeve indigjen. Ne Kosove, vjen nje pederast i deklaruar (me siguri SOROS-ian, koleg i RAMES dhe VUCIC) dhe bertet e behet nevrik. O peder amerike, Kosova dhe kombi shqiptar ka ngritur qyteterime qe para 3500 vitesh, kur gjyshirit e tu nuk kishin zbritur ende nga pema, ne kemi qene, jemi dhe do te vazhdojme qe te jetojme ne trojet tona, sa te jete njerezimi. Ne kemi nje parim mikut i bejme nderet dhe respektet e duhura, atij qe kerkon qe te perfitoje ne kurrizin tone i tregojme vendin. Aaaa, nese mendon se je Perandori, ne kemi pare shume perandori, gjate mira viteve te ekzistences sone, prandaj nese keni mundesi qe te na ndihmoni, faleminderit, ne te kundert, mos i fusni hundet ku nuk ju takon!

   1. Nje pyetje. Kush i pengon, filo serbet dhe filo ruset te bejne propagand ne portalet shqiptare? Se po dalin hapur fare.

  1. Administrata Trump e ka ber te qarte qe ne fillim pikpamjen per Kosoven. Keshtu qe mund te presesh cdo gje perderisa Departamenti i Shtetit ka ceduar që me ardhjen e Trump.

  1. Hahahahaha ari paska kthy. I paska pir ilacet mbrapsht. Edhe nje her ari. Ne fillim te verdhat pastaj jeshilet dhe ne fund te bardhat. Jo ne te kundert. Kuptoveee

 1. Bravo të qoftë, tani e mori mesazhin edhe Serbia që shqiptarët nuk i hanë shantazhet e tyre dhe të shërbëtorëve të tyre mes kombit vëlla amerikan. Grenell është një budalla i paaftë që ec përpara vetëm se i lëpihet Trumpit dhe në SHBA e konsiderojnë të tillë.

 2. Mos u ngutni kunder Kurtit, se nuk e doni ju “kritiket” Kosoven me shume se ai. CDO SHTET E KOMB MBI TE GJITHA KA INTERESIN KOMBETAR DHE NACIONALIZMIN, PSE SERBIA AS MINIMALISHT NUK KA KERKUAR FALJE PER KRIMET CNJREZORE KUNDER SHQIPTAREVE, SHQIPTARET E KOSOVES PO KERKOJNE DINJITET DHE RECIPROCITET.

 3. ky eshte ndryshimi midis dinjitetit shqiptar dhe bythlepirjes euroatlantike te shqiptarve te shqiprise dhe per ket arsye mbahet ne pushtet rama

  1. po ti klluf pse skerkove ndihme nga rusolindoret derisa ste pelqekan euroatlantiket kur ishte i pushtuar nga serbi…????!!!!!!

 4. Nuk po meret me vesh. Trimat e sales moren urdher te ndrojn krah. Tani Trampi nuk ben me. Se nuk e sulmoi ramen. Tani do ta shpallin armik te popullit dhe nje imperalist revizionist.

 5. Pa kërkuar falje publike për krimet monstruoze të bëra në Kosovë nga serbët dhe pa reciprocitet asgjë nuk duhet të ndodh në lidhje me taksën 100%. Pse duhet ta heqin taksën ? Si inferioritet? Si frikë apo si nënshtrim? Ata( serbët) mbeten armiq të betuar ndaj Kosovës dhe kosovarëve, prandaj nuk meritojnë asgjë më shumë se të konsiderohen armiq. Pse u dashka që armikut t’i bësh tolerime, kur ai nuk të njeh si shtet as nuk do që reciprociteti të jetë hapi i parë për t’u marr vesh. Sjellja e tyre mbetet më çnjerëzorja midis dy shteteve kufitare.

 6. Mendsia e shqiptareve:”INFERIORITETI”.Nenshtrimi para te madhit,servilizmi deri n’ bith’lepirje,…copa m..ti qe merr formen e shojeve te kepucve kur e shkelin,qurrasher qe i qahen gjithkujt qe ia lyp interesi….Turqve,Rusve Kinezve,Amerikanve…..POPULL PA SHTYLLE KORRIZORE!!
  BRAVO ALBIN KURTI!!!!!!!!!
  Mos u dorezo!Serbet bajn detyren e tyne,dhe Ti ban tanden.Ato do t’vazhdojn me presione,ato jane kembengules,jan te forte..Ti mos u terhiq,Kundershtari i forte te ban te forte.Ti je i tille,mos u ligshto asnjehere.
  Heqje e takses=njohje e KOSOVES SHTET+reciprocitet.
  Dhe ne FUNDIN E FUNDIT,ban referendum per heqjen ose jo te takses.

 7. Cfare do t’i beje me shume Amerika, Kosoves?! Cfare ka lene pa bere?! Kur bijte me te mire te Kosoves i vune perpara si zagar, vapirat e Sllobodes, vetem atehere NATO dhe USA e pane te udhes qe te nderhyjne, i vetmi bombardim i vertete (pervec bombardimit te maketeve me tuba sobe, si tanke te Sllobodanit) ishte karvani me refugjate kosovar, ne afersi te pikes kufitare te Morines, ku u vrane rreth 170 femije e pleqe, refugjate kosovar. Gjeja e pare qe beri NATO ishte bllokimi dhe carmatimi i clirimtareve te Kosoves si dhe bllokimi i ures mbi lumin Iber, qe soli copetimin de fakto te Kosoves. Amerika aleat i kujt eshte?! Pse nuk i kerkon Serbise qe te njohi pavaresine e Kosoves?! Kjo eshte e ulet dhe e turpeshme qe t’i besh presion te dobetit dhe te mbrosh fajtorin. Nejse Amerike hesapi, demokraci ala Al Cappone, shtet i ngriturur mbi genocid dhe shfarosjen barbare, te 70 milion indianeve indigjen. Ne Kosove, vjen nje pederast i deklaruar (me siguri SOROS-ian, koleg i RAMES dhe VUCIC) dhe bertet e behet nevrik. O peder amerike, Kosova dhe kombi shqiptar ka ngritur qyteterime qe para 3500 vitesh, kur gjyshirit e tu nuk kishin zbritur ende nga pema, ne kemi qene, jemi dhe do te vazhdojme qe te jetojme ne trojet tona, sa te jete njerezimi. Ne kemi nje parim mikut i bejme nderet dhe respektet e duhura, atij qe kerkon qe te perfitoje ne kurrizin tone i tregojme vendin. Aaaa, nese mendon se je Perandori, ne kemi pare shume perandori, gjate mira viteve te ekzistences sone, prandaj nese keni mundesi qe te na ndihmoni, faleminderit, ne te kundert, mos i fusni hundet ku nuk ju takon!

 8. Koronavirusin e perhapin mizat e mutit qe shtohen perdite ketu te lapsi,cfare dite te bejne mizat me mire te qendrojne ne Mut kete bejne dhe lakuriqet e salihut

  1. Per te paemrin 17:06-tes
   Kur mamin nji shpellkar t’a qiu
   Fajin e ka Saliu?
   Kur RdmutRama te dhiu
   Fajin e ka Saliu?
   Kur te pickoi miu
   Fajin prap Saliu?
   Kur tualet palla lehu
   Fajin e ka Sal(ehu)?
   ERama tue vjedh te griu
   Fajin prap prap prap Saliu?
   Me qe pa emer i lire
   Shko ban at qe din ma mire:
   QIU NE BIRE!!!

 9. Albini ka then taksa do hiqer Po jane disa kushte per ti perbushur
  Serbia dhe politik me ultimatume nuk ka se thaçi Po ben gjithçka per tè shpetuar bythen e tij do e shikoni Albinin
  ne ditet ne vazhdon kush do jete i ftuar kancelarive Europiane Albini Apo thaçi qendrimin
  amerikan per palestinen asenje shtet nuk e mbeshteti keshtu nuk ka te drejte gjithmon ky eshte basti batonit e ram. thaçoviçit

 10. Albin Kurti for President!
  Ky hero do ishte mire te udhehiqte trojet shqiptare ne Kosove, Mal i Zi, Maqedoni, Greqi dhe vete Shqiperine dhe ti kthente ne origjinen qe i takon. Pyesni vete fizikisht a e duan shqiptaret nje Shqiperi Etnike te madhe. Shumica thone po. Sa krenar jam per kete burre shteti. Jo si ky Fisqiri yne qe edhe grun ja u shet ambasadoreve. Burre buce

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu