• |
ide | kryesore

Deklaratat e Lavrov/ Yuri Kim publikon korrigjimin e Ramës: Ne kemi zgjedhur NATO-n dhe BE-në, nuk jemi detyruar

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë Yuri Kim ka publikuar në “Twitter” qëndrimin e kryeministrit Edi Rama gjatë takimit dhe konferencës me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov.


Kim publikon deklaratën e Lavrov dhe korrigjimin e Ramës që thotë se Shqipëria nuk është në të njëjtën linjë me aleatët e mëdhenj, NATO dhe BE sepse është e detyruar por se ka zgjedhur.


POSTIMI
Këtu është biseda

LAVROV: “Ne nuk mund të zhvillojmë marrëdhënie [bilaterale] aq intensivisht sa mundemi … por Kryeministri përmendi detyrimet që ka Shqipëria ndaj NATO-s dhe SHBA-ve në veçanti si aleati i saj …

Ne i dimë synimet e Shqipërisë për të filluar procesin e anëtarësimit në BE… Unë besoj se Shqipëria mund të jetë një nga ata shembuj, kur detyrimet e tyre pengojnë marrëdhënie të zhvilluara miqësore, bashkëpunim të dobishëm, të ndërsjellët në tregti, investime, dhe marrëdhënie ekonomike”

RAMA: “Unë do të shënoj në CV-në time që kam korrigjuar dikur Ministrin Lavrov. Nuk është detyrim, është zgjedhje. Ne nuk jemi në të njëjtën linjë me aleatët tanë të mëdhenj, me NATO-n ose BE-në sepse jemi të detyruar ta bëjmë, por sepse kemi zgjedhur…

Askush nuk na detyron neve. Ne kemi zgjedhur dhe jemi krenarë që i përkasim asaj familjeje të madhe.”

Yuri Kim Twitter

29 Comments

 1. Shyqyr qe ato zgjedhje jane bere qe para se te vish ti ne pushtet dhe tani te eshte zene bishti me rrote, se te ishte per ty do na kishe degdisur ne stepa.

  1. O Neri.. O i bukri i shpendeve. O opozikar i lindur . Shiko komentuesit me poshte jane vetem 3-4 persona qe komentojne , por me pseudonime te ndryshme. Nxjerrin nga goja ate qe ju permban zorra e trashe.

   O shpellkare qe keni komentuar me poshte, e kuptoni qe keni rreshqitur fare nga trute ? Jeni bere jovetem qesharake me komentet tuaja por dhe per tu meshiruar.

   1. Ate ju thone te shkruajne dhe ate shkruajne. Kaq e thjeshte eshte.
    E kane me fushata. Cdo dite marrin direktiven nga PD dhe keta fillojne si qent dhe lehin kengen qe ju kerkojne te lehin urdheruesit e PD.

   2. PO TI ME CFARE MERRESH ANAL-IZON SE KUSH KOMENTON GJITHE DITEN?! PASKA SHPIKUR VENDE TE REJA PUNE FUGSHPUMI! PERVEC KOMENTUESVE ME PAGESE PASKA NXJERRE EDHE MBIKQYRES KOMENTESH ME PAGESE!
    NE PIDH TE NEXHMIJES VAFSHI TE GJITHE RRACE E NDYRE KUQALESH MAVI!

 2. Ptu felliqesire kineze. Ne mes te mijera muteve ku ndodhemi ti ate qe po mbeshtet e zgjodhe apo ishe e detyruar? Te shplafte edhe ty muti I rames. Ju qenkeni realisht turpi I njerezimit. Tani po filloj edhe une qe ta besoj Ramen.

 3. Po more rame zgjebja po ti je vagoni I fundit qe po ecen ne shina qe nuk I ke zgjedhur to. Nderkohe realisht po filloj te besoj qe Trumpi dhe kinezoamerikanet qe e perfaqesojne ne Albanistan jane realisht turpi I njerezimit

 4. Me siguri ja arrite te besh zedhenesen !!!!????
  Rilindasit jane Amerikane?!Po aq sa Erion Braçe te duket gjigand !!!Apo Edvin Rame te mos jete hajdut !?
  Shqiptaret duhet te injorojne sorrat e korbat qe e kane kthyer kete vend ne Kavie te cdo lloji e te marrin fatet e tyre ne dore !
  Kush ka frike nga/prej/faktet/hajduterite/te shmanget nga rruga e popullit shqiptar per liri,prosperitet e demokraci !

 5. PASKA QENE KEQ ME BORXHET KJO KIMI !
  DIREKT U KTHYE NE ZEDHENESE TE EDMUTIT!
  DUHET NJOFTUAR DIREKT TRUMP-i PER KETO FELLIQESIRA NEMOS KY EDMUTI YNE KUSHEDI CFARE LESHIMESH JU KA BERE PERVEC MBETJEVE KIMIKE QE I FUTI FSHEHURAZI DHE MUXHAHEDINEVE QE I MORI ME SHUMICE!

 6. HAHAHAH. O JU KOMENTUES OSE ME MIRE TI KOMENTUES. E KUPTONI SE CFAR SHKRUANI??? PO SI I BLIKA TE GJITH KY KOMANDARI YNE? PO SI NA DOLI KAQ I ZOTI QE I FUSKA TE GJITH NE THES. PO C QENKAN KETA AMERIKANET KAQ TE PA FYTYRE E TE KORRUPTUESHEM. ORE DAKORT PER NJE MOMENT E MARIM ASHTU SI DONI JU. KETA U KORRUPTOKAN KOLLAJ DHE KAN MENDJEN VETEM TE LEKU.
  PO PROBLEMI ESHTE SE LLOGJIKA DHE ME SHUME HISTORIA NUK NA E LEJON TA MENDOJME DICKA TE TILL…. PERSE?????
  SE PO TE ISHTE ASHTU SI THONI JU.
  SADMAMI, GADAFI, ESKOBARI, EL CAPO, NORIEGA E PLOT TE TJER SI KETA DO MBRETERONIN AKOMA. DHE KETA KAN PAS PASURI 100 FISHIN E GDP TE SHQIPERIS. PRANDAN MOS FLISNI BROCKULLA. PO NUK KENI FAJ JU, SE JEMI MESUAR ME KETA TANET QE E KAN KORRUOSIONIN ZANAT. DHE NA DUKEN TE GJITH NJELLOJ.
  E DI QE NUK DO JU PELQEJ KY KOMENT, PO NUK KA GJE. ESHTE MIRE TE KESH DHE NJE MENDIM NDRYSHE.

  1. Ashtu eshte ata qe permend ti u rrezuan nga amerika por vetem se ka nji problem te vogel…ishte po amerika qe imbeshteti i ngriti dhe ishfrytezoi deri sa nuk i interesonin me.

  2. Soros dhe BE. Kaq e thjeshte eshte. Amerika moralisht eshte vegel e tyre. Mos harro asnjehere, ne si shqiperi jemi eksperiment.

 7. zonja ambasadore pash hatrin e zotit boji nji copy paste care ka thone ed kokaina per presidentin Tramp.meqe i hyne ksaj pune

  1. Trumpi do e harroje, do apo nuk do ai, qe rama e ka share. Ndryshe merkeli si lindore e thekur qe eshte bashke me anglezet e BE do e therrmojne trump-in. Dhe e di se si ? Sic po na therrmojne neve pak qe kemi ngelur pa u shitur. Avash avash, deri sa agonia te te pi dhe piken e fundit.

 8. Se kuptoj kjo die erdhi edhe sote eshte blere?
  Aman nqs e ureni Edin eshte e drejta juaj, por qe te gjithe ata qe mbeshtesin Edin ti ofendoni edhe ti shani sipas qejfit seshte etike, ju haruat Meten me ze e figure, qe Sala e nxori te pafajshem, edhe nuk keni perdore kete fjalore, aman nqs Rama ngre zerin per ne jashte duhet te jemi krenare, per gjerat e brendshme qe kemi duhet te tregojme vendin ose ti themi ku eshte e mira edhe e keqia
  PS edi ai qe shane do te thote qe i pelqejne kur e shajne

 9. Esht e turpshme ajo qe keni bere zonja ambasadore.cdo shqiptar qe e ka lexuar ate qe ju shkruat ka pesuar nje zhgenjim te madh mos bini ne gracken e rames njihe mire ate pastaj vendos nese do ta mbeshtesesh apo jo por jo kurre ne kete menyre.boll na kan zhgenjyer paraardhesit tuaj me
  Peshkun e madh qe humbi rruges .un te kerkoj mos degjo shum reth e perqark ki durim njihe ashtu sic e njohem ne me shum vones po me mir von se kure ai esht nje kryeminister komplet bosh nga brenda dhe qe urren popullin e tij .mbetem me shpres se do te ta perkthejn.mbetem me shpres te ti pasi vjen dhe vet nga nje vend komunist .komunistet e ushqejn popullin me lug bosh zonja ambasadore

 10. PO KU E KUPTOVE KAQ SHPEJT TI MOJ YURI BRAVO JE E SHKATHTE SI SORJANET PO ME DROGEN KORRUPSIONIN VRASJET LIGJET ANTI MEDIA ANTI DEMOKRACI SI KUPTON TI MOJ YURI JE SI ERION VELIA

 11. Ca zeri te ngriti Rama? Qe I tha Lavrovit kemi zgjedhur Ameriken. Kimi flet sikur Berisha dhe Nano paten zgjedhur bashkpunimin me Rusine apo sikur Basha eshte opozita proruse ne M. te Zi. Ik Kimi se u vetdiskreditove.

 12. Znj kim. Deklarata juaj eshte nje thike ne zemer ketij populli te vuajtur i cili ka vuajtur ne thunderen e thikave te komunizmit. Znj nuk e kuptoj pse talleni me kete popull te vuajtur. Cju lidh juve me ps apo keni hallin e lekut, si rama qe nuk ka hallin e popullit te vuajtur. Turp per ju znj kim. Vetem nje gje thuaji ketij populli te vuajtur sa leke ke marre nga rama????? per kete deklarat qe keni bere nga pozicioni juaj si ambasadore, turp qe talleni me kete pop

 13. Kimi paguhet nga taksapagusit amerikan,(Jo te gjithe amerikanet jane dakort me politikat e Trumpit).Ajo punon ne nji shtet te huaj,per llogari te administrates te Trumpit.Performanca e punes te saj vleresohet nga qeveria e atij shteti ku punon.Pra nga kryeministri i atij shteti.Mos harroni para ardhesit e saj….”Qeni leh aty ku han”!
  Interesant asht fakti se pse u angazhu z.Kim me ba redaktimin fjaleve tekryekllounit Rama.A ia kerkoi ai!!!???
  Sic dihet Rama nuk ka ken dakort qe Shqipnia te bahet pjestare e NATO-s…Kujtoni protestat dhe deklarimet e tij kur ishte n’opozite dhe n’lufte me dialektet qe perdoreshin n’Tirane…

 14. Ore Ju te dy palet sufllaqen prisni
  Zj Kim ben politiken e vet.
  Rama e di qe Kim po’ e vezhgon se jua t’ha te gjitha palwve po’ ju vezhgojme.
  Ne sono kuptojne dot kete politiken e dhjere tonen Jo te kuptojne ate te amerikes
  Qe se merr vesh nga te hyn uji nen bythe.
  Shikoni Ca’ Ju thote MSH
  Vetkarantenizohuni per coronavirusin,e merrni vesh ku jemi apo Jo.

  1. o katnar. Per ate virusin e kam fjalen un. Edhe ne Angli, France , Gjermani , dhe Sapnje.. te njejten gje thone autoritetet. Keta tanet thjesht kopjojne ato masa dhe ato veprime qe marrin vendet e BEs.
   Eshte shume e thjeshte.. kush vjen nga Italia te qendroje ne shtepi pa dale per 2 jave. Mos do qe ti vem nje polic tek dera cdo njeriu qe vjen nga italia ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu