• |
ide | kryesore

KPA shkarkon nga detyra prokurorin Besnik Cani

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra anëtarin e KLP-së Besnik Cani. KPA në arsyetimin e këtij vendimi, thekson se prokurori Cani shkarkohet për mosdeklarim të saktë pasurisë.

Pas verifikimeve të kryera, Komisionerit Publik kërkoi shkarkim nga detyra të Canit, pasi sipas këtij institucuoni ai rezultonte me mungesë të burimeve financiare.


DEKLARATA E KOMISIONERIT PUBLIK NE 18 SHKURT:
Për KP nga shqyrtimi i dosjes u provua se subjekti gjendet në kushte të pamjaftueshme për dy shuma të blerjes se banesës.
– subjekti ka deklarim të pasaktë, mungesë të burimeve të ligjshme.
Në lidhje me pasurinë, truall 600 m2 në Paskuqan, nuk provohet burimi i ligjshëm i saj.
Lidhur me pasuritë autoveturë dhe garazh, subjekti ka deklarim të pasaktë ndër vite dhe mungesë të burimeve të ligjshme për blerjen e këtyre pasurive. Në ato vite ka një bilanc negativ prej gati 500 mijë lekë.

KP: Për periudhën 2010-15 subjekti ka një bilanc negativ 2 mln lekë mes të ardhurave të ligjshme dhe shpenzimeve.

Për aftësitë profesionale, konfirmimi në detyrë është vendosur në vlerësim të gabuar të provave.
Subjekti ndodhet ne kushtet ku me veprimet dhe mosveprimet e tij, marrëdhënies së tij me një kompani tregtare, si dhe përfitimi i statusit të të pastrehut kur kryente detyrën e titullarit të Prokurorisë Fier, KP rithekson se këto kushte bien ndesh me detyrën e magjistratit.

KP: Për kriterin e pasurisë, subjekti rezulton me mungesë të burimeve financiare.
Përfundimisht kërkojmë: Shkarkimin nga detyra të Besnik Canit
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka kërkuar shkarkim nga detyra të Besnik Canit.
vijon….

10 Comments

    1. ne fakt ja ka dhan edi kur eshte qire me ate se ju komunistat e enverit pederasta jeni dhe do ngeleni si babi juaj . qirje te mbare shoku dhe mos u beni merak per motrat dhe femrat e fisit se jua qijm ne

  1. Ne gop te semes te veje dhe dvorani edhe ky edhe te gjithe pas ture po’ kush ti come kjo politike e dhjere.
    Ne vend qe te ngeihemi per puntoret e ballshit PA eroga do ngeihemi per bythen e corodit e te xhaferllarit
    Y popull koti ke 75 vjet me zgjedhe ne qafe.

  2. Po si mundet qe ky perzgjodhi prokuroret e SPAK apo pasi e perdoret e hodhet si limon te shtrydhur. Asnje prokuror apo gjyqtar se justifikon dot pasurine ne ate vend per te mos fol pastaj per politikanet. Konfiskojini pasurine nese doni te vini me te vertet drejtesi . Filloni me kete e vazhdoni me te tjeret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu