• |
ide | kryesore

Shumëfishohen gjobat për drejtuesit e makinave (Shifrat)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ndryshimet në Kodin Rrugor parashikojnë të ashpërsojnë masat ndaj drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit, duke rritur kështu dhe vlerën e gjobave.

Mes të tjera masash, gjoba për drejtim të mjetit në gjendje të dehur shkon nga 5 mijë lekë në 15 mijë lekë të vjetra. Po ashtu në këto ndryshime parashikohet masa me gjobë ndaj drejtuesve të mjeteve që mbajnë telefon në dorë, me shifrën 5 mijë lekë gjobë, apo duke shkruar mesazh, 15 mijë lekë. Ndërkohë, sjellja agresive të shoferëve ndaj drejtuesve të tjerë, gjoba varion nga 1 deri në 2 mijë leke dhe i hiqen 5 pikë nga patenta.


Për më tepër shihni ndryshimet që parashikohet në Kodin Rrugor.

foto galeri foto galeri foto galeri    foto galeri foto galeri  foto galeri foto galeri    foto galeri foto galeri   foto galeri foto galeri

 

6 Comments

 1. Të vogla gjobat,shpellkaret duhen gjobitur mire qe te fillojne te behen qytetar,nuk ka rruge tjeter me keta shpellkare qe solli salihu ne tirone

 2. E kthyet ne tmerr makinen. Vete a hypni ne makina? Juve qe beni Ligjet ju pyesim. Sa here keni dhene perparesi ne keto lloj rrugesh qe kemi? Sa here keni parakaluar se vija e bardhe eshte harruar e panderprere nga punimet? Sa here flisni ju vete ne telefon, se ju merr dashnorja, shefi, burri, gruaja? Sa here keni pire 1 apo 2 birra dhe keni hypur ne timon? A mendoni se do ti vuani edhe ju padrejtesite e Ligjit qe do ndryshoni?
  O njerez te vegjel, i pari qe e ka fajin eshte shteti. Kuptuat? Shteti. Pse nuk vendosni ne kod rrugor pergjegjesite per shtetin apo institucionet e shtetit qe kane lidhje me qarkullimin rrugor. Pse nuk propozoni burg per Drejtorine e Rrugeve, te Sinjalistikave, Policet bashkiake dhe drejtuesit e Bashkive, Policeve Rrugore e te Rendit qe nuk denoncojne tabelat gabim, gropat, vijezimet gabim, litaret ne rruge qe vendosin budallenjte, etj, etj? O te mjere, mos vraponi te zbatoni urdherin e atij te gjatit qe kush ka makine eshte borgjez dhe duhet ta rrjepim. Se ai ligj qe ndryshoni dhe rendoni sot, bie mbi kokat tuaja shume shpejt, per te mos thene qe sivjet.
  Kjo qe po beni, eshte nje aresye me teper qe ne 2 mars tu japim mesazhin se mbaruat, komunistat e dreqit….

  E gjithe rraca juaj, o burra, pas Nexhmijes…… mos e lini te ike vetem atje ku lahen gjynahet ….

 3. O ca kam per tju bo ktyne, nan e moter. Sa ti rrzojm, se do bohem shef patrulle Policie, do bej 1 list me emnat e ktyne kurvave qi ndrrojne ligjin dhe do ti njek nga pas gjith diten me makin civile dhe hec e ndalo e gjob, hec pak, ndalo prap e gjob. Do ti bej me fol me vedi, nan e moter, deri sa t’cmenden e t’ikin n’ferrat e katuneve ka kan ardh ose te nisen me skaf, se 1 list ndalimi ne kufi do ta bej me emnat e ktyne kurvave, ktyne bythpalamve. A po, per 1 gjo qe e kan profesion, b.then e shpume, me shkop gome kam per tjua lubrifiku, ta majn men….

 4. Shpellkaret si edi dhe mondi asnjehere ne jete nuk do behen qytetare sapo e shkruajten te qenurit shpellkare,njeri me dy marsin dhe tjetri kur likja te vij ne pushtet do marre hak,keta qe si mizat e mutit,aty e kane vendin

  1. Shpellaret e P.S.
   Ti nga e ke origjinen? Nga malet e ke o kokerr m.ti.
   Se di kush je se ta kisha nderru IP-ne e ID-ne per 1 min.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.