• |
ide | kryesore

Arrestimi/ Si u fut Henri Çili në skemën për lirimin nga burgu të djemve nga Lazarati

Arkiva, Kryesore, Lajme

Mes 28 personave të arrestuar nga policia në një operacion të gjerë të shtrirë në disa qytete të vendit është edhe botuesi i njohur Henri Çili. Ai u arrestua bashkë me drejtorin juridik të Universitetit Europian të Tiranës, Ilir Korbi. Pasi u mbajtën për disa orë në Policinë e Tiranës u transportuan drejt Gjirokastrës, aty ku zë fill hetimi që ka zgjatur prej muajit shtator 2019. Por si është i implikuar Henri Çili në këtë cështje? Në qendër të hetimit kanë qenë fillimisht vëllai i bashkëjetueses së Henri Çilit, Gazmir Ajdinaj dhe vëllezërit Aliko nga fshati Lazarat.

Grupi ku ishte përfshirë Gazmir Ajdinaj nga Ballshi, merrej me trafik të lëndëve ekskplozive dhe të drogës. Ushtronte veprimtari në disa qytete, si Gjirokastër, Këlcyrë dhe Shkodër.

Prokuroria po e mbante nën përgjim Ajdinajn. Gjatë këtyre muajve është konstatuar një telefonatë e tij dhe shtetasit Adil Aliko nga fshati Lazarat. Aliko është babai i Arbion dhe Alban Alikos, të dënuar për vrasjen e efektivit të RENEA-s Ibrahim Basha në Lazarat. Sipas kësaj telefonate, mësohet se babai i vëllezërve Aliko ka thënë se i kërkonin 1 milion euro për ndryshimin e vendimeve të Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda, shumë që ai nuk e dispononte. Ndërkohë Gazmir Ajdinaj i ka mundësuar Adil Alikos një takim me Henri Çilin. Sipas dosjes së Prokurorisë ky takim ka ndodhur më 7 dhjetor 2019 në Tiranë.

Biseda është përgjuar dhe filmuar. Sipas përgjimeve del që shuma është ulur nga 1 milion euro në 750 mijë euro, shumë që do të përdorej për lehtësimin e vendimeve gjyqësore të vëllezërve Aliko. Henri Çili do të ndikonte tek eksponentë të lartë të drejtësisë për ta parë me prioritet dosjen e Arbion dhe Alban Alikos nga Lazarati. Një pjesë e shumës do të paguhej cash dhe pjesa tjetër me prona të ndryshme. Sipas dosjes hetimore, rezulton se në 10 janar 2020, Henri Çili i ka dhënë një prokurë për të vepruar në emrin e tij, bashkëpunëtorit Betim Shkupi për marrjen e dy pronave në formë dhurimi nga shoqëria “Fishta sh.p.k” në Velipojë, në pronësi të biznesmenit Sait Fishta, i cili është arrestuar gjithashtu nga Prokuroria.

Pas këtij dhurimi, Henri Çili komunikon me Gazmir Ajdinajn dhe i thotë se gjithçka ka shkuar për mrekulli dhe se meritonte një shpërblim.

Prokuroria ka konstatuar se më datë 3 shkurt 2020, Henri Çili ka komunikuar me Drejtoreshën e Kadastrës së Shkodrës duke i kërkuar që të veprojë me shpejtësi për regjistrimin e pronave.

“Kjo shtetase, pasi i premton se do të veprojë shpejt, i kërkon që të dërgojë dokumentet”, shkruhet në dosje.

Disa ditë më vonë, prokuroria konstaton se Henri Çilit i janë dorëzuar edhe 30.000 euro për të ndikuar në vendimin për Alikot.

Prokuroria ka kapur edhe një rast tjetër të tentativës për të ndikuar mbi vendimin që do të jepej për Feti Yzeirajn, i dënuar me burgim të përjetshëm. Jazo Liko është përgjuar duke mbledhur 1 000 000 lekë nga familjarët e Yzeirajt me qëllim dorëzimin tek Gazmir Ajdinajt për llogari të Henri Çilit.

Shuma prej 1 000 000 lekë nuk u dorëzua pasi Lazo Liko u ndalua në momentin që do të dorëzonte paratë.

Pas marrjes së pronave dhe parave, sipas prokurorisë, Henri Çili ka zhvilluar një takim më datë 14 janar 2020 me një drejtues të lartë të Sistemit të Drejtësisë në një hotel në Tiranë. Dyshohet se ky është gjyqtari Ardian Dvorani, i vetmi i mbetur në Gjykatën e Lartë dhe që do të ishte relatori i cështjes ndaj vëllezërve Aliko.

Edhe ky takim është përgjuar.

Nga përgjimet është konstatuar se Henri Çili i kërkon zyrtarit të lartë që të zgjidhë çështjen e vëllezërve Aliko dhe Yzeirajt sa më parë dhe ai i siguron se ata (Alikot) do të jenë në 50 dosjet e para që do të shqyrtohen.

Disa ditë më vonë arrestohet pikërisht Gazmir Ajdinaj teksa policia i kapi dy kallëpe tritol në makinë.

Arestimi erdhi pasi prokuroria ka përgjuar një telefonatë mes Arbion Alikos nga burgu i Burrelit dhe Gazmir Ajdinajt për një sasi tritoli.

Në 23 shkurt 2020, Ajdinaj shkon në Gjirokastër dhe mori disa sende nga Adil dhe Amarildo Aliko. Policia ndaloi makinën e tij në Tepelenë duke i gjetur aty dy kallëpe tritol si edhe fitil zjarrpërcjellës.

Operacioni i djeshëm është faza e dytë arrestimeve të bëra ndaj grupit ku bënte pjesë edhe Ajdinaj.

Operacioni i policisë ishte koduar “Mezhgorani”. Për të komunikuar arrestimet doli para mediave vetë drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Botuesi Henri Çili akuzohet për katër vepra të rënda penale. “Fshehja e të ardhurave”, “ Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave qe ushtrojnë funksione publike” dhe “Falsifikimi dokumenteve” në bashkëpunim.

Më poshtë emrat e plotë të 28 të arrestuarve.

Xhevair Sejati
Neuland Miçi
Skënder Toska
Armando Hajdinaj

Sidi Ramaj
Erment Beqaraj
Askerd Malkë

Elidon Alikollari
Lisandër Alikollari

Ervin Çela
Ali Hysa
Antonio (Saimir) Hasa

Entilon Kamberaj
Abaz Dani (Mesi)
Shpresa Gjoci

Sait Fishta
Besnik Fishta
Henri Çili

Enri (Gazmir) Ajdinaj
Ilir Korbi
Liko Jazi

Amarildo Aliko
Eraldjan Hodo
Renato Riza Toska

Kejsi Kujtim Meço
Edmond Xaka
Kristina Bashi
Adriatik Brakaj

REAGIMI DVORANIT 

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, njëherësh dhe kryetar i Këshillit të Emërimeve ë Drejtësisë, Ardian Dvorani, ka reaguar pas arrestimit të Henri Çilit dhe lakimit të emrit të tij si të përfshirë në këtë çëshje. Dvorani pas mbaroi seancën e pyetjeve në Komisionin Hetimor për shkarkimin e Metës, foli për mediat duke thënë se nuk e ka takuar Çilin në asnjë kafe. Më tej ai shtoi se nuk është në dijeni që mund të jetë lobuar në Gjykatën e Lartë për dosjen e Alikove, pasi ky institucion nuk është funksional dhe dosjet nuk mund të gjykohen dot.

REAGIMI I UNIVERSITETIT EUROPIAN TE TIRANES

Profesorati i Universitetit Europian të Tiranës ka dalë sot me një qëndrim të unifikuar lidhur me arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili. Në një mbledhje të zhvilluar ditën e sotme, rektorati sqaron se ndalimi i z.Henri Çili nuk ka asnjë lidhje me veprimtarinë e UET dhe European Education Initiative shpk, që ka në pronësi këtë universitet.

30 Comments

  1. Mos e merrrni kaq kollaj, dicka po ndodh, pritni kur te rrasin brenda edhe Mero Bazen! Dicka po ndodh me banden SOROS, ja do te hajne kokat e njeri-tjetrit, ja po ndryshojne balancat e brendshme ose ky i pavleri, i ka shkelur ne kallo ANTINJERIUT dhe ai si pederast tipik, kerkon qe te hakmerret me cdo kusht!

   1. Hakmarrja eshte pika e tij e forte, ai pikerisht per kete eshte perzgjedhur, si hakmarres primitive, dashakeq primitive, i betuar per asimilimin e ketij Populli. Hakmarrja, lundron ne mendjet ku ka erresiren dhe skuta patologjike.

  2. Në këtë fushatë të arrestimeve të policisë, deri tani, “peshku më i madh” na del Henri Çili, pronar i një prej universiteteve private më i mbështetur nga Rama e që mbas ardhjes në pushtet të këtij të fundit, nga qëndrim “opozitar” që kishte me te, u bë një nga mbështetësit më të zellshëm të tij.
   Të gjithë të tjerët janë personazhe të pa njohur në publik.
   Ndërkaq , në opinionin publik, mbas publikimeve të VOA e gazetës Bild të përgjimeve të prokurorisë, kanë dalë me zë e figurë emra funksionarësh të lartë të qeverisë e partisë socialiste, që jo vetëm kanë abuzuar me votat, por ju kanë dalë edhe lidhjet e tyre me bandat mafiote të trafikut të drogës.
   Mesa pashë, nga të gjithë të arrestuarit, akuzat më të shumta e më të rënda të prokurorisë e policisë, janë ato që i janë bërë “analistit mediatik” Çili, dhe nuk është përmendur me emër, kryesori në këtë histori, një “funksionar i lartë i drejtësisë”.
   Them “kryesori”, pasi e gjithë historia e “reformës në drejtësi”, si objekt ka pasur ndëshkimin e juristëve të korruptuar, duke lënë në heshtje politikanët e korruptuar.
   Të “kompromentuar” me vëllezër , kushërij e kunetër të lidhur me botën e krimit, janë disa politikanë që ka disa vite që njihen me emra.
   Tashmë është e njohur publikisht alergjia që ka Rama ndaj mediave, që e ka etiketuar në mënyrën më ofenduese , me përgjithësimin “kazan” të pasuar edhe me ligjin e antishpifjes, një ligj antidemokratik të kundërshtuar me forcë në Shqipëri e ndërkombëtarisht.
   Nuk kam ndërmend kursesi që ti dal në mbrojtje botuesit e biznesmenit të njohur Çili, për ta konsideruar ate të pafajshëm, por a thua të jetë Çili si biznesmen, “oligarku” më i korruptuar i lidhur me këtë qeveri ?
   Nga sa është publikuar, shumë më tepër është e motivuar policia që të arrestonte bashkëshorten e tij, që me ndërhyrjen e të vëllait trafikant droge, ka dashur të përfitojë para e pasuri.
   Çili deri më tani, pretendohet se është kompromentuar nga bisedat e përgjuara telefonike, por ndërkaq , në publik nuk është paraqitur asnjë nga këto përgjime.
   Mund të justifikohet kjo me pretendimin e rruajtjes së sekretit hetimor, por ama a nuk është tepruar shumë me këtë pretendim, kur edhe pasi janë publikuar në mediat ndërkombëtare aferat korruptive të disa politikanëve të mazhorancës, dosjet e tyre nuk i mer përsipër ti hetojë SPAK-u ?
   A nuk është paradoksale kur presidenti dërgon në prokurori të dokumentuar akuzën për Dvoranin, kryetari i komisionit parlamentar të ligjeve, Manja, të cilin të gjithë shqiptarët e kanë dëgjuar me veshët e tyre, se i premton se do ta ngrejë në përgjegjësi një punonjës shtetëror, meqë ai po “mbledh vota” më shumë për PS, e Manja thërret Dvoranin për të dëshmuar kundër presidentit ?
   Nëse vërtetohen akuzat e shumta për Çilin, ai e meriton ndëshkimin e drejtësisë, por ama nga dokumentat e paraqitura nga Presidenca, del kjartë se për të kapur Gjykatën kushtetuese, janë bërë ,shumë veprime të paligjëshme e fallsifikime dokumentash, jo vetëm nga Dvorani por edhe nga ministria e drejtësisë e kryesia e Kuvendit

 1. YMER GELBAZA ,SOKOL BALLA,CARLO BOLINO DHE SKENDER MINXHOZI BYTHLEPIRES TE EDI RAMES thotë:

  PSE NUK E ARREESTOJN EDHE YMER GELBAZEN KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINON ,APO ATA JAN ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA DHE LEHIN SI ZAGAR PER DESHIRE TE EDI RAMES

 2. Mos I ngatarro ilacet me ato te salihu,perdor ato te like floririt,ti si lakuriq i virusit kinez tani ha mut qe te shpetosh veten

 3. Nje plehre si KY fshatar mire ti vehte,por pothuaj 70% e medias Jane njelloj te korruptuar.
  Frangaj,Fevziu,Baze,Lesi,Rrakipllari,
  Balliu etj etj dhe te tjere jane hajdut dhe batakci.Tamam Kazan plehrash.

 4. Po ate -Zyrtarin-e larte qe ka komunikuar -Henri Cili-pse nuk e kane arrestuar apo ti kishin nxjerre emrin.?Apo eshte i partise ? Apo ka qene zyrtar i infiltruar do te thone keta shkerdhatat.

 5. Mos e merrrni kaq kollaj, dicka po ndodh, pritni kur te rrasin brenda edhe Mero Bazen! Dicka po ndodh me banden SOROS, ja do te hajne kokat e njeri-tjetrit, ja po ndryshojne balancat e brendshme ose ky i pavleri i ka shkelur ne kallo ANTINJERIUT dhe ai si pederast tipik, kerkon qe te hakmerret me cdo kusht!

  1. Hakmarrja eshte pika e tij e forte, ai pikerisht per kete eshte perzgjedhur, si hakmarres primitive, dashakeq primitive, i betuar per asimilimin e ketij Populli. Hakmarrja, lundron ne mendjet ku ka erresiren dhe skuta patologjike.

 6. Ja ku e keni reformen ne drejtesi me ze e me figure. Beni zhurmusin me salihun apo liken po do ju vije rradhe te gjitheve. Ne vend te sufllaqes ne goje do ju japin karin navi…si cili do perfundoni.

 7. Shume zhurme per asgje. Se pari, te shohim kur te gjykohen. Se dyti, i quajturi ‘operacion’ duket i stisur si mos me keq. Sipas teorise, arresto se mbase del ndonje gje.

  Kreu i kadastres sic thuhet nuk dihet ceshte bere me te. Zyrtari i drejtesise po ashtu.

  Dhe se fundmi, kjo ngutja e ethshme per te rrjedhur dokumentet e hetimit nga policia tek media pro maxhoritare. Me shpejt merret vesh akuza te media se ne Gjykate. Kjo eshte e tepert te thuhet eshte ‘profesionalizem gazetaresk’.

  Mbase H.C eshte nje plehre si te tjeret e sojit te tij. Porse i dyshuari per nje krim eshte i pafajshem persakohe ndaj tij nuk ka nje vendim perfundimtar fajsie nga nje gjykate kompetente e ngritur sipas ligjit.

 8. Foli dhe stalini i salihut qe I mban shishen e shurres ketij,pastaj kujdeset per haloperidolin qe salihu perdor prej 45 vjetesh

 9. Kujdes dovrani o i pa emer dhe xhafen Po u mblidhet rrethi.
  E do mbetesh me sufllaqin e rames ne goj . per familjen do mendonjm ne tè opozites do e trajtoim mir . dhe librin e shtepis mbar do e marim

 10. Ti jani si nje koronavirus i salihut familjen ta ka trajtuar salihu dhe shpellkaret e tij adhtu si e meritoni ju qe jeni gatuar ne laboratoret serb te vicidolit,prandaj me 2 mars mer dhe mamin gruan motrat dhe shkoni per te pritur lakuriqin kinez dhe shpellkarin meta qe te gezoni qe do rrezoni ramen dhe jo kushtetuten

 11. Burgu eshte per trimat por edhe per bythqimat. Naim gay cili zvarranik fshatar. Po rradha eshte shume e gjate. Po ta marrish drejt, gjysma e gjindjes ne kete vend eshte per burg.

 12. O i pa emer 9.05 kam 4 ore qe jam nisur jemi 8 veta me 2 makina beqar jena tè gjith keto 4 dite do ti gjejm ato tè bukurat e tua do i pagoim mir per ato
  2 .net qe bo jena ne titan

 13. Hë mo lapsista pse nuk lajmeroni vdekjen e gruas së kriminelit të Labërisë Hysni Kapo apo keni frikë se mos ju përsëritet ajo e Nexhit?!

 14. Ilacet bejn mire ato qe jane njerez,por ty o jani si virus I rritur nga salihu per kete dite,ty ilacet nuk te bejn derman o lakuriq qe qihesh ne byth vetem salihu te jete mire,o rrotkari funksional

 15. Mamken o i pa emer mavi ,motren dhe gruan na i dergo kete nga Shqupi qe ti instruktojme per ne 2 mars te na bejne nga nje gojore dhe ti porosit qe ti te mos ma marresh nga here ne goje .

 16. I päemer i 15 14 neser ora 11.30 jam ne tiran na i beje gati femerat e shtepis do i paguajm mir seriozisht do keshe mundesi dhe ti tè mos rrish me bodrumeve tè fuges e veliajt
  8 miiqe e shoke jemi

 17. Ti jani e stalin me emer e paemer ju qe ushqim keni lakuriqet kinez per salihun ju jo jeten por dhe kuleten jepni vetem kryekoronavirusi ju krijoje me ke femer qe i binte ne dore ju qe ju qifshin zezaket e afrikes dhe Egboja i tirones cfare tju mbaje pragu i shtepise me kalamaj femije goca motra vellezer grate mamate gjyshet qe salihu juaj te ngordhe i qete si nje Qen rrugesh

  1. Po ku hyn “Salihu” në këtë histori arrestimesh të rreth 40 “kriminelëve” nga prokuroria e Përmetit ?
   Përmeti është qeverisur thuajse gjithmonë nga socialistët, por edhe emrat e tjerë të të arrestuarve vijnë kryesisht nga rrethe “bastione” të PS.
   Më kujtohet se pikërisht në Përmet, pas “aksionit të suksesshëm” të Tahirit për Lazaratin, mediat dhanë njoftime se ishin zbuluar magazina të fshehta me sasi të mëdha kanabisi, e që dyshohej se ishin “prona” të miqve të tij.
   Nëse do ti shkohej deri në fund shkatërimit të kanabisit të Lazaratit të bllokuara fshehurazi në magazina, nuk do të kishte shkuar puna që drejtë Italisë, Greqisë r vendeve të tjera europiane të shkonin qindra ton kanabis të kapur prej policive të tyre.
   Qenkan kapur 40 kriminelë, e gjithsej si “provë” krimi qenkan sekuestruar 2 kallashnikove, nja dy tre kallëpë tritoli, 40 celularë e ………. 7500 euro ???????????.
   Sa mijra kallashnikove e armë të tjera u rëmbyen nga depot e armëve në vitin 97 në rrethet bastione të socialistëve ?
   A thua vërtetë që sasia e parave të hyra nga trafiku i drogës në këto rrethe apo gjithë Shqipërinë, paskej qenë vetëm disa mijra euro që ju kapën këtyre 40 “kriminelëve” ?
   Qenka arrestuar edhe një person “i kazanit të mediave”, Henri Çili, që publikisht i ka dalë në mbështetje Ramës vetëm se nga përgjimet ka dalë se ai paskej biseduar me kunatin e tij , i cilësuar si trafikant droge.
   A mos synimi është për të thënë se po arrestoj “mikun tim”, e tani bëhuni gati ju gazetarët “e kazanit” se rradhën e keni ju ?
   E dëgjova Ramën të thoshte se “gjykatësit e korruptuar të Saliut”, paskan nxjerrë nga burgjet 28 kriminelë.
   Po nuk na e shpjegoi se përse këta gjykatës “të korruptuar”, nuk guxuan që ti nxjerrin të pafajshëm mbi 20 kapobanda që u arrestuan e denuan nga drejtësia me burgime të përjetëshme, që në vitet e para të riardhjes në pushtet të “Saliut” ?
   Që në Shqipëri është shtuar numuri i keqbërësve e të korruptuarve gjatë kohës së qeverisjes Rama, sidomos pas kanabizimit të gjithë teritorit, këtë e kanë të kjartë jo vetëm shqiptarët, por ka edhe deklarata të institucioneve ndërkombëtare, po pse u kujtua Ramaqë ti arrestojë peshqit e vegjël pas gati 7 viteve në pushtet, pa u arrestuar asnjë nga “peshqit e mëdhej” ?

 18. O byroiste i pd ishte salihu qe pranoje lazaratin e droges qe levizte me makinat e ushtrise dhe shoqerohej nga shiku i salihut,sa per armet ishte salihu qe donte qe shpellkaret e tropojes e vicidolit te sulmonin jugun se permetin ja kishte lene genc pollos me helikopter ushtrie,mos I ngatarro ilacet,haloperidoli eshte per epileptiket si salihu ti mer vetem aspirine qe te hollosh gjakun

 19. Ja niveli i nje virusi kinez,qe mbasi ja shpartalluan mamin dhe gruan motren dhe na pollen ca virus te tjere nga shpellkaret e salihut tani kerkon te mesoje dhe te tjeret se cfare duhet te bejn,o virus si cdo virus dhe juve po ju mbaron koha,shkenca ben punen e vet deri ne zhdukje perfundimtare te llojit tuaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu