• |
ide | kryesore

Tubimi i Metës, të gjithë në një gojë: “Jo neo-diktaturës”

-Instant, Kryesore, Lajme

Të gjithë personalitetet që dolën në tubimin e presidencës përkrah Ilir Metës u bashkuan nga një ide: I duhet thënë ndal rregjimit, kapjes së shtetit vendosjes së neo diktaturës. I vetmi sllogan që i bashkoi të gjithë me Metën ishte: “Kur institucionet bien, ngrihet populli”


Ja fragmentet më pikante të thirrjeve të tyre:


Edmond Budina: Jemi këtu për t’i thënë jo neo-diktaturës që nuk ka për të fituar. Çdo lloj salep-sulltani që mundohet të vendosë sulltanatin e tij nuk do t’ia dalë kurrë, nuk do t’ia dalë kurrë ta shkatërrojë dhe zbrazë Shqipërinë. 30 vite më parë kishim ëndrrën ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Evropa dhe ne do ta bëjmë duke shporrur këtë oktapod që nuk ka asgjë socialiste për të mbrojtur Kushtetutën dhe institucionet.

Kristjan Demaj: “Edhe pse nuk kam lindur këtu zemra ime është vetëm kuq e zi. Zemra ime rreh për këtë vend të mrekullueshëm që nuk duhet ta lëmë të shpopullohet. Rreh për këtë rini që duhet ta ndërtojë të ardhmen këtu. Sot është dita e shqiponjave, e besëlidhjes kuq e zi. I ftoj të gjithë shqiptarët ti bashkohen besëlidhjes sonë kuq e zi. Beteja për kushtetutën është beteja e të gjithëve, për të ardhmen tonë. Të gjithë së bashku në mbrojtje të kushtetutës, të demokracisë”.

Oneda Skënderi: Faik Konica do të shkruante dikur: “Shumë broçkulla i falen politikanëve, por pa i kaluar kufijtë”.Të mos respektosh parimet e shëtit të së drejtës, është të kalosh kufijtë, ta kthesh Shqipërinë në kohën e partisë shtet, është të kalosh kufijtë, ta lesh vendin pa Gjykatë Kushtetues është të kalosh kufijtë, t’u mohosh njerëzve të shprehen lirisht dhe të intimidosh mediat është të kalosh kufijtë. Për t’i thënë ndal atyre që shkelin Kushtetutën tonë, shpresën tonë, jam këtu që zëri i sovranit të dëgjohet dhe do dëgjohet me doemos. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë është mbi gjithçka dhe këdo.

studentja

Agim Nesho: Një pyetje për miqtë ndërkombëtarë: kush e destabilizon Shqipërinë, ata që ndërtojnë një Shqipëri pa drogë, pa korrupsion, pa krim, apo një pakicë në pushtet që ka ndërtuar një platformë të ndyrë dhe nuk premton asgjë për të ardhmen? Mbroni republikën tuaj nga tirania e maxhorancës”.

Ledio Bianku: “Po tju uroj duke thënë “Zoti ju bekoftë”, është si tju them se fatin tuaj e ka ne dore zoti, nëse ju them se “liria qoftë me ju” kjo do të thotë se e ardhmja është në dorën tuaj”.

Bujar Kapexhiu: “Jemi një vend një partiak. Jemi një vend me progres ekonomik, gënjeshtër. Jemi një vend i varfër, i rrënuar, i sfilitur dhe në braktisje çdo ditë drejt boshllëkut. Politika është e mbushur me pinokë gënjeshtarë. Mos u gënjeni, e vërteta mbrohet vetëm nga zëri juaj, vullneti juaj, shpirti juaj dhe po të jetë nevoja edhe nga grushti juaj. Të gjithë së bashku të veprojmë me Kushtetutën”.

kape

 

29 Comments

 1. Sa bukur kane folur keta qe kane bere miliona nen dyshen kriminale salih-ilir,shikoni fotot te kuptoni me shume o shpellkar e lakuriq kinez se kush ju foli sot,sot nuk e kenaqet salihun ne pjesmarje heren tjeter merni me vete dhe mamkat grate motrat dhe vajzat qe te kenaqet kryeshpellkaret salih e like

 2. Sa mire do ishte te beheshin zgjedhjet keshtu. Kush eshte pro te behem un kryemister…. Poooooo
  Dhe keshtu mbaron, e behesh kryeministr.
  Pirdh o like pirdh.

   1. Dy rreshta nga ambasada. I hodhi poshte gjith ate pune qe beri likia, ter keto dite.
    Me vjen keq per te gjith ata qe besuan te ky hajdut me cizme. I imagjinoj kur jan kthyer ne shpi me nje entuziazem dhe u ka ngrir fytyra kur lexuan ato qe tha ambasadoria.

   2. Ca komunsti.. O palle. Po ky qe pelliti sot ne shesh cfar eshte?? Do ndani mendjen se kush eshte komunist se u budallepset fare. Ne krye te PD nje komunist 24 katesh. Presidenti aktual komunist me vule. Dhe kaci i zi…. A jo ai jo ai eshte demokrat i flakt.

 3. Zvarranike mavi…ne sulm. Mbani ere ngordhesira. Ju ka ngordhur cdo vlere njerezore, nga bythelepirja e perditshme e ripjelljes

 4. Kuptohet qarte se eshte dhene udhezimi qe personat qe jane ne karantine (ndoshta edhe me koronavirusin e vellezerve kineze) te sulen e te komentojne. Me nje edukate te jashtezakonshme , te cilen me siguri ia ka dhene partia meme dhe me nje besim qe ai krimineli 100- vjecar qe puthi shefi i tyre, eshte e ardhmja e Shqiperise, vjellin vrer kunder nje manifestimi mbarepopullor. Problemi i tyre sot, nuk eshte se ato leke qe iu japin per te bere keto komente, nuk dalin deri ne fund te muajit, problemi i tyre eshte se shohin nje mori te madhe njerezish qe jane kunder Pinokut te tyre (dikur quanin Pinok Berishen, por ky Pinoku i tyre e ka bere Berishen te skuqet nga turpi). Bushati e thote qarte dhe sakte, njerezit nuk i mblodhi Meta, por Rama. Sa per komentuesit e mjere qe te vetmen aftesi kane sharjen dhe fyerjen e te tjereve e qe nuk vlejne as sa nje 80 vjecar i Wuhanit me probleme tensioni dhe diabeti e te infektuar me Covid 19, askush nuk ia ve veshin, thjesht jane kalimtare dhe ne ditet e fundit

 5. Ky takimi sotem munduk si kanuni Leke Dukagjinit. Betohem, jap fjalen, pa lidhje ne kushte depresioni dhe deshperimi te thelle.
  Nuk kuptohet cfare kerkon, ku do te dale!!!
  Duket teresisht i dorezuar i lodhur i coroditur. Nuhat fund te hidhur

 6. E bukura eshte se ky president e ka sjelle rilindjen ne pushtet, eshte rilindja qe e e beri Meten president dhe sot eshte Meta hajdut, kriminel, maskara etj. etj. Por personi qe perfitoi nga ky hajdut katundar e shume e shume epitete te tjera, per t’u bere kryeminister dhe me pas e beri president, a ka ndonje faj?

 7. O gjindje letyrash o fshatargejevgjitkomunistpervershajdut, do hani mut me luge floriri. Ju qifte niko peleshi.

 8. Ja doli dhe nje here miu i haleve te salihut,por me sa duket ka filluar te shijoje dhe halete e mones se ilirit,e ke kuptuar qe halete e mutit te mones te pelqejne me shume jane me te ri mona dhe likja,u mbushe me mut vicidolasi tani po te shijon muti i Cepanit te likes se floririt

 9. Sa shume nga keta te ‘organizates baze”paskan shkruar sot..ose me mire ta them, me sa shume pseudonime…Te vdekur urie dhe te frikesuar se mos u iken korja e bukes..Mos kini merak, edhe pas dates 15 kazani i plehrave eshte juaji.. LlaqjaVeliaj do vazhdoje t’ju paguaje …

 10. O emu mo e ngatarro kekun me byrek,jo te gjithe mendojne si kryevirusi salih dhe viruset qe ai ka hedhur prej nje muaji neper tirone,por ti emu i miut te haleve vazhdo te shperndash virusin e mbarsur nga salihu qe te perdor si epruvete ne lab e tij ne vicidol

 11. doli e foli like floriri per nje ore. nuk tha sgje per hallet e shqiptareve, foli vetem per hallet e veta. president nuk eshte me prej kohesh dhe nuk mund te ishte ndryshe me nje horr si puna e like floririt. sot sipas like floririt rama nuk do ishte me. dhe thiatro vazhdon… shihemi ne 15 mars…(pastaj ne 15 tetor e keshtu me rradhe deri ne zgjedhjet e tjera). shpresoj dhe uroj qe te ta haj koken drejtesia e re ty dhe te tjereve si ty o like floriri qe u hapeshe bythesh shqiptareve ne emisionin e sonila mecos per 1 milion eurot e shpenzuara per vilen me 11 banjo ne lalz.

 12. Duket nga komentet e shumta te sufllaqexhinjve qe rilindasit i ka kapur tmerri.
  Ai i djeshmi ishte termet.
  Minjte po dalin nga bodrumet.
  Me duket se ka ardhur koha qe do shpetojme nga kjo fare e keqe.
  Jam shume krenar qe isha dje ne shesh.
  Liri demokraci!

 13. O krisTaQi, nuk ka pidh nene qe e mbron dot liken as shpellkaret e salihut,ja tha troc ylli manjani sot likes,propogand e likes,kuvendit i han mutin se nuk e shkarkon dot

 14. gjithe katunaria dhe trafikantet ne mbeshtetje te Like hajdutit bashke me ta dhe nipi Hisniut …..ju qifsha robt simbas datlindjeve nga me i vogli te me plaku

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.