• |
ide | kryesore

Meta: Demokracia rrezikohet kur qeveria kërkon të shtypë vullnetin e popullit

Lajme, Të fundit

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një video në rrjetin social “Facebook”, ku duken mijëra qytetarë në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’. Meta thotë se “Demokracia rrezikohet kur qeveria kërkon të shtypë vullnetin e popullit”

Postimi i Metës:


Demokracia nuk rrezikohet kur populli ngrihet në mbrojtje të Kushtetutës, por kur pushteti, me anë të ligjeve antikushtetuese dhe antipopullore, kërkon të shtypë vullnetin e popullit, të drejtat e qytetarëve dhe të drejtat e tyre kushtetuese.

9 Comments

 1. Presidenti ( pavarsisht personit qe e perfaqeson por edhe per shkak te personalitetit te ketij personi
  me emrin Ilir Meta) po i ben nje sherbim te madh jo vetem demokracise se brishte shqiptare por
  por ne radhe te pare popullit dhe Atedheut. Renia e njepasnjeshme e te gjitha pushteteve dhe
  gjithe institucioneve ne nje dore te vetme dhe tentativa per te marre edhe stacionin e fundit
  Gjykaten Kushtetuese beri qe qindra mijera njerez kryesisht te paparti por ne radhe te pare
  patriote qe duan vendin e tyre ti pergjigjen alarmit te Presidentit.
  Ky manifesim i jashtezakonshen paqesor por i ndergjegjshem dhe i vendosur per te mos toleruar
  me kete kapje te shtetit, per te mos tolerur e mos lejuar me veprime si ai i kapjes se Gjykates
  Kushtetuese, veprime pas se ciles zgjidhjet paqesore veshtiresohen ose behen te pamundura
  duhet te jete nje mesim dhe nje leksion si per Qeverine ashtu edhe per Opoziten

  -Per Qeverine qe mos ta coje popullin ne cep te ringut aq sa kunderveprimi te jete i pashmanshem
  -Per Opoziten qe ta kuptoje se populli eshte shume me perpara ne opozicionin e tij sesa opozita.

 2. Pse thone kot vend e pa vend qe pushtetet kane rene ne dore te nje personi te vetem sikur kane qene ne vakum……. ?????????po ti besh nje analize o ka qene gafat e kundershtarit, ose zotesia e edi rames. E provoi berisha dhe arriti te mbeshtillte ca por jo sa rama. Pushteti smerret qyl o lum miku. E thoshte enver hoxha burri me i madh pas skenderbeut. Nqs i ka pushtetet i ka merituar…….

 3. Qe Rama duhet te iki menjehere as qe diskutohet,por tja japesh ketij zor zopi,ketij mega hajduti kete kenaqesi eshte vetem te nderrosh Eren e mutit.

 4. Ju qe shkruani gjat e keni nje hall.
  Po na e ben meten hero. A u dhjefsh bashke me meten tend. Do na mbushesh mendjen, sikur zbriti ne toke mesia.

 5. Ne ate shesh te tejmbushur
  si asnjehere me pare nga thirrja e Presidentit, shume te pakte kane qene ata qe kane ardhur
  per Meten, dhe asnje nuk e ka pare Meten si Shpetimtarin, por Meten President e kane pare
  si Zgalemin (lajmetarin e furtunes). Ky manifestim madheshtor, por paqesor eshte deshmi e
  vullnetit te gjithesecilit, e vendosmerise per te mos lejuar qe gjerat te perkeqesohen me
  tej dhe qe kjo furtune e padesheruar nga te gjithe te mos vije kurre.

  1. Po ato protestat “madheshtore” qe beri basha i harrove. E harrove qe luli fitoi si fiton gjithmon kur ai ben protesta. Po pasi te kaloj dhe kjo val. Ca do dalesh te thuash?

 6. o like floriri po kur presidenti kerkon te permbys vullnetin e sovranit me militantet e lsi cfar i ndodh demokracis? ne shqiperi politikanet akuzojn kundershtarin me gjerat qe bejn vet. ky ka qen paradoksi me i madh.

 7. o like floriri, demokracia nuk eshte vila jote 3 milion euroshe ne lalz qe e ke ble me paret e vjerrit. cop muti, horr e kriminel

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.