• |
ide | kryesore

SHBA sërish kundër Metës? Yuri Kim takim ‘kokë më kokë’ me Etilda Gjonajn

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim dy orësh me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Takimin kokë më kokë e ka konfirmuar vetë ambasadorja e SHBA, Yuri Kim pas interesimit të Euronews Albania pranë selisë diplomatike në Tiranë.


Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim konfirmoi se kishte zhvilluar një takim dy-orësh me ministren Gjonaj.

Diplomatja amerikane pohoi se e kishte nxitur ministen Gjonaj të vazhdonte të njëjtin kurs të Reformës në Drejtësi.

Ky takim vjen pas akuzave dhe përplasjes së fortë që Etilda Gjonaj ka patur me Presidentin Ilir Meta.

Kreu i shtetit i ka kërkuar publikisht ministres Etilda Gjonaj të dorëhiqet, ndërkohë që e ka kallëzuar atë penalisht pranë Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK). Ndërkohë në përfundim të protestës, ambasadorja amerikane lëshoi qartas një mesazh kundër presidentit Ilir Meta kur shprehu habinë për flamurin e SHBA që ai mbante në protestë.

22 Comments

 1. Duhet te jeshe o i korruptuar me LSI-ne apo me kedo tjeter, ose idiot qe te mos harrish te kuptosh qe me troc se kaq nuk ka. Amerika tashme e njeh mire situaten ne Shqiperi dhe Ilir Metes i eshte prere bileta per gjykim.
  Nuk na mbetet gje tjeter vetem te falenderojme Ameriken dhe ta urojme qe ta coje deri ne fund luften per ndertimin e shtetit te mirfillte demokratik ne Shqiperi.

  1. te denosh ilir meten dhe te lesh ne pushtet edi ramen nuk eshte ndertim por shkerdhim i shtetit. Te besh drejtesi me mjete antiligjore nuk quhet drejtesi.

  2. Mos e barazoni Ameriken me Zotin, nuk jane e njejta gje. Meta eshte po aq i korruptuar dhe e meriton burgun po aq sa Saliu dhe Rama.

 2. Po cfare jane keto idiotesi qenka kunder Ilir Metes se takoi ministren e drejtesis. Po do e takoj se eshte ende ne detyre dhe prokuroria ende nuk eshte shprehur per padine e presidentit. Po kjo nuk do te thote qe ambasadorja eshte pro njeres apo kundra tjetrit.

 3. Takimi sigurisht qe mund te jete per arsye pune, POR gjithsesi tregon shume.
  Personat nongrata nuk takohen dhe per me pak nga zyrtare te larte. Pyet liken dhe salen po sbesove.

 4. Po per niko peleshin e miellit serb a folet o gra? Po qe kane humbur nja 200 milion euro te shtetit si mbas KLSH a folet o gra? Po dako car tha?
  Mbahu dhietnam.

 5. keshtu si e ka nisur Yuri do takoje edhe dakon se shpejti dhe pse jo edhe Lul Berishen per nje dreke pune.

 6. Te gjithe keta ambasadoret amerikano kinez, amerikano japonez, amerikano korean kan te njejten detyre per perhapur antiamerikanizmin ne Shqiperi dhe po ebejne kete Duke bashkepunuar me qeverine me te korruptuar ne bote . Keta sikur Jane pjella e Sorosit .

 7. Ja ku e tregoi veten tamam ambasadorja e re sorrosiane. Shkon takohet me personin që është akuzuar nga vete presidenti për shkelje kushtetute. Ja pra kush është edhe kjo zonjë dhe ke përkrah!

 8. Halli eshte i shqiptareve nuk eshte i Kim-it

  Kimi sic duket qenka e pergatitme, levizje provokuese ne fakt

  Zgjidhja e problemit eshte tek protestat, vetem ato do e largojne Ramen, momenti i destabilizimit sjell vemendje nderkombetare, por mundesite jane te pakta.

  deri ne 15 mars ka akoma 10 dite kohe

 9. Asgje nuk ka per te ndodhur edhe pas 15 Marsit. Politikanet tane jane aq te korruptuar sa perendimi bashke me amerikanet i manaxhon shume kollaj. Perndryshe te tredhin.

 10. Ca komentesh vk ketu me siper. Sikur na e ka fajin amerika neve per keta mutra e horra politikan qe kemi. Mir qe kemi ameriken thuj se kushedi se ne cfar derexheje do ishim me keta politikan hajdut e mafjoz qe e shofin vendin si lop per te mjel.

 11. O USA,ambasadorja le te takoje,cilen te doje,por jo te thote qe te vijoje reformen ne drejtesi…..sepse edhe Presidenti,per demin qe kjo ministre,i ka bere asaj reforme,e ka denoncuar edhe ne Prokurori.Keto aziatiket,vetem diplomate,nuk u bekerkan kurre.Keta jane vetem marinsa,por ne vend te armeve,kane akreditimin diplomatik…….Pune amerikansh,por qe as nuk kane lindur,dhe as kane banuar ne Amerike.

 12. Sorrosanja e mutit. Ik moj sorosanje se te ka bler rama. I bej thirrje sorrosanjeve te mos na bien me ne qaf se do bejme ate qe ka bere gjyshi jone kur i rane ne qaf.

 13. Amerikanet e kane si parim,sy per sy te thone ate qe kane konstatuar!Gjonaj eshte thjesht nje vegel e Rames,sot Ambasadorja ka mesuar se cili eshte urdheruesi i paligjshmerise se saj ?!?!?!?Rilindas te degjeneruar qe nuk keni aspak fytyre ?!Hollbruck takoi Sllobadan Millosheviç pak para se ta bombardonin dhe ja tha ne sy ate qe duhej !!!!Kinezja e dyte pas te parit qe kapi peshqit e medhenj,hahahahahah!!!!!!!,dhe qe shqetesohet se rama i ben sms se po perdorin flamurin amerikan,nuk eshte as me pak e as me shume se nje bibe !!!!Ne vend te krenarise se mbajtjes lart,habitet riga !!!!????

 14. Une them qe kjo e mbushi edhe thesin e trete…ne vazhdim do te jete i katerti i pesti e me radhe.keta me vendet si shqiperia mbushin thaset .

 15. Kjo me kujton Mariza Linon qe me te qeshur ja futi dhr Sales dhe Fatosit. Eshte pak e cuditshme qe nje Ministre drejtesie te shkoj te takoj ambasadoren por Albanistan hesapi

 16. zonja ambasadore a se kuptoni se e keni shkelur me dy kembet statusin diplomatik a se kuptoni qe po intimidoni direkt organet e drejtesise kujt prokurori ia mban te greje akuze per ministren dhe pastaj flisni per drejtesine e reformes zoti qofte me ju

 17. zonja ambasadore a se kuptoni se e keni shkelur me dy kembet statusin diplomatik a se kuptoni qe po intimidoni direkt organet e drejtesise kujt prokurori ia mban te greje akuze per ministren dhe pastaj flisni per drejtesine e reformes zoti qofte me ju

 18. zonja ambasadore a se kuptoni se e keni shkelur me dy kembet statusin diplomatik a se kuptoni qe po intimidoni direkt organet e drejtesise kujt prokurori ia mban te greje akuze per ministren dhe pastaj flisni per drejtesine e reformes zoti qofte me ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu