• |
ide | kryesore

Shqipëria bën gati 6 qendra për të pritur 30 mijë refugjatë sirianë

Lajme, Të fundit

Pas krizës në Evropë me refugjatët nga Siria, Shqipëria po parapërgatitet për të qenë gati në rast se do të përballet me një situatë të tillë emergjente. Burime të sigurta bëjnë me dije se 4 institucione në vend po diskutojnë për të marrë përgjegjësitë në një situatë të tillë dhe paraprakisht është menduar të bëhen gati 6 qendra pritëse, të cilat mund të vendosen në jug të vendit në kufi me Greqinë.


Siç raporton Top Channel që citon burime të sigurta, Emergjencat, Policia e Shtetit, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes po ndajnë detyrat në rast se ndodh që Shqipëria të përballet me fluksin e refugjatëve sirianë të ardhur nga Greqia. Opsioni për qendrat pritëse mund të jenë sipas burimeve në Elbasan, Gjirokastër, Korçë, por edhe në Lezhë.Paraprakisht është llogaritur që kapaciteti pritës në 6 qendra të jetë për rreth 30 mijë refugjatë. Në një rast të tillë të fluksit të refugjatëve parashikimi fillestar i institucioneve përkatëse është edhe hapja e vendgrumbullimeve përpara shpërndarjes së refugjatëve drejt qendrave. Sipas të njëjtave burime mendohet që këto vende pritëse të jenë në pikat kufitare të Kakavijës, Rips, Qafë Botë, 3 urat dhe Kapshticë. E thënë ndryshe në të gjitha pikat kufitare që lidhin Shqipërinë me Greqinë.

Ky plan masash që është nën diskutim përfshin edhe angazhimin e mjekëve por edhe të logjistikës nga institucionet e tjera. Një diskutim i tillë nëse Shqipëria do të strehonte apo jo refugjatë sirianë u hap edhe gjatë 2015, kur u kërkua ngritja e një mekanizmi për të marrë masat në kushte nevoje. kriza e refugjateve u rihap pak dite me pare kur Turqia hapi dyert për te lejuar rrugëtimin e refugjatet siriane drejt vendeve të BE-së, ndërkohë që menjëherë pas këtij veprimi Greqia dhe Bullgaria deklaruan se kishin forcuar masat në kufi.27 Comments

 1. Ne skemi asnje pergjegjesi sepse nuk jemi vendi kufitar direkt prites, sjemi as dhe ne BE. Emigrantet e paligjshem qe kapen duhet tia kthejme greqise, ndryshe eshte veprim i ulet antikombetar nese mbahen brenta territorit tone. Te tjerat jane genjeshtra dhe pallavra.

  1. Burime te sigurta… dmth Lleshi dora vete. Mos u duket cudi. 30 mije jane ok. Por kemi kapacitete der ne 3 milione, pse jo. Mbajtem 2 milon kosovare ne 98, qe ishim me breke neper kembe e pa kokerr leku. E jo me sot, 1 miliard na i japin “miqte”, gjysma arabet (?), 1 miliard i kemi vete nga amjistia fiskale e 2 miliard nga droga. Mos u merzisni njerez. Ju do vazhdoni pini kage, ato do punojne. Si te greku njehere e nje kohe.

 2. po ja pse shurri kimi e ambasades mbeshtet Ramen dhe takon nje karavidhe si etilda. Bravo edo je njesh te therrshin familjen keta qe po sjell

 3. Nje vendim i tille do sjelli tension ne shoqerine shqipetare dhe ve ne rrezik sigurine kombetare. Ndryshe Meta paska te drejte qe paska nje plan okult per shpopullim dhe zhvendosje popullsie brenda territorit te shqiperise.

  1. Nuk eshte aspak lajm i rreme. Sapo doli kancelari austriak ne konference per shtyp dhe shprehimisht tha “se nese emigrantet kalojne kufirin grek, ne do i ndalojmë ata në balkanin perendimor dhe per kete na kane siguruar miqte tane atje”. Ne balkanin perendimor shtetet qe kufizohet me greqine jane Shqiperia dhe Maqedonia e veriut. Kjo e fundit ka qene kundra nje marveshje te tille dhe i vetmi vend qe eshte vetofruar eshte shqiperia.
   Keshtuqe marveshja okulte e samitit te Sofjes dhe Vjenes 2018 doli sheshit me kete deklarate te sotme nga vet goja e kancelarit Kurtz.

 4. Jemi ne rrezik. Nuk mund te rrime keshtu duarkryq e te shohim se ku po e con Shqiperine ky legeni. Pasi e zbrazi vendin nga shqiptaret tani po e mbush me aziatike. Kete qe i ka bere Shqiperise ky qelbesira nuk ia ka bere as armiku me i keq i saj.

  1. Harrove te shkruash ne fund te komentit ‘ RROFTE PARTIA DEMOKRATIKE ‘ !
   Dil pra dhe mos rri duarkryq. Cfare pret ? . Ju komentusit e moshes se trete qe beni propagande neper portale jeni pjerdhur nga trute prej kohesh.

   1. Te kam dhjere ty dhe partine demokratike. Po kaq loqe je zotrote qe je gati te tu lesh bythzinjve dhe vajzen tende vetem Edin mos te ta shajne? Do te te shkonte shume nje nipçe jevgjit perdore.

   2. Me skript tek dora o fugshpum i vogel qe je. Mosha e trete voton partine me ne Krie Edi Ramen dhe jane pikerisht ata qe Edi genjen dhe ju fut rrikllen u jep 5 mije lek rritje dhe genjehen me nje kafe. Niveli i gjyshit tend me pak fjale. Legenlleku trashegohet ne familje me shume gjasa

    Dolen njerezit dhe dolen me mijera

    Planet per sirianet kane kohe qe behen , Rama ka dale dhe eshte vetofurar si protagonist. Dhe kur e mban bythen hapur per te qendruar ne pushtet atehere do vijne jo MEK iraniane , plehra nga Italia , por edhe me mijra siriane.

    Jane rrugeve plot ne Tirane si klandestine, para ca ditesh nje lajm per disa siriane te aksidentuar ne Elbasan-Librazhd

 5. Kambanat rane qe ne maj te 2018 ne samitin e sofjes kur ky palla jone u vetofrua nderkohe qe asnje vend ballkanik dhe evropian nuk pranoi te priste qofte dhe 1 emigrant te paligjshem, por rane dakort te mbeshtesnin me fonde e logjistike vendet pritese si greqia e bullgaria, e cila aktualisht ka 6000 emigrat, nga keta 4500 sirian. U hodh dhe nje ide per nje vend te ndermjetem afrikan arab ku ti strehonin perkohesisht deri sa te mbaronte konflikti, por u ata nuk rane dakort. Ne kete moment del lideri yne brekulur global dhe flet ne emerin tone. I marrin ne thote, nuk e kemi problem se evropa na ka pritur e ky eshte borxhi yne. A thua ti se po na vjen greku apo italiani emigrant, e jo arabe e afrikane te zinj qe ske as lidhje kulturore dhe as racore. E perse e beri kete, thjesht per te çelur negociatat dhe per te mbajtur karrigen e pushtetit te bytha. Po e kthen shqiperine shume shpejte nje vend getosh te qelbur e pa identitet, sikurse e do baba soros.

 6. O ju shpellkare kur shkuat dhe pushtuat perendimin ju keni qene ne keq se sirianet sot,ju duhet te benit krime vidhnit shisnit droge ju pelqente,tani dilni dhe na cate karin me teorite e likes qe mendon vetem floririn

  1. o primitiv mental, qe lexoke teorite e likes, un nuk e dija per teoricien e nuk e di ca thot po nese perendimikur shkuan shipetaret te ofronte pune, ti si vend ca do i ofrosh????

 7. Po ne pse nuk perforcojme kufirin si bullgaria dhe greqia por direkt hapkemi qendra strehimi? Shteti yne ska asnje detyrim ti pres e ti mbaj, por perkundrazi mos i lejoje te hyjne nga greqia kyr nuk kane distinacion final shqiperine, por vendet e BE. Prandaj le te qendrojne ne greqi, dhe keta qe me muaj orvaten rrugeve te tiranes ti kthejne andej nga kane hyre. Ne sjemi BE, dhe po te ishim nuk jemi direkt vend prites.

 8. Kjo eshte e vetmja arsye qe perendimi e mbeshtet nje autokrat si Rama. Cohni sic u cuat per armet kimike dhe do ta shihni sa perkrahje do kete ky nje i i ndyre. Ndersa ty o Ethem Lalaj nga mallakastra te qifsha robt o idiot mavi. Pse nuk e ve emrin se dallohesh 3 ore larg o i paemer i ores 23;09

 9. Weeee gjithe keto komente mbi nje lajm qe nuk eshte vecse nje hamendesim . Deri tani nuk ka asnje gje zyrtare por vetem thashetheme qe vijne nga ‘ burime te sigurta’ .
  Europa e di shume mire se ne nuk kemi as kapacitetet njerzore dhe as ato finanicare per kete pritur emigrantet sirjane.
  Ky do hete ndonje lajm alla Fahri Balliu.

  1. evropa mezi pret qe te behesh kamp refugjates o palle..as nuk duan te dijne per kapacitetet e tua. nejse ku merr vesh ti..je i rilindjes , injorancen e ke ne gen!

 10. E ruan shume evropa per ne, ku ti gjejn vende si ne qe drejtohen nga njerez te kapur. Ngelen nje dy, nderkombetaret thane keshtu thane ashtu. Motrat atyre dhe ketyre bashke se askush nuk i sherben ketij vendi e qytetarve te saj. Mendja u reh ku te zhvasin e perdhosin. Askund ne ballkan nuk lejojne ti fusin hundet te huajt ne punet e brendshme te nje vendi sovran, biles as ne Kosoven e brishte.

 11. Kujdes nigerianet do vijne tu qijne grate. Me vjen rende per te bardhet, sa per cucinpeleshinahmetinedinerin nuk ka problem ata jane evgjiter. Po kane fillu ta kerkojne dhe burrat, po gramoziservetitaku nuk e bajne dot, do vdesin mbi kar nigeriani.
  I paemer nga librazhdi bashkohu me cilin culin po vjen kari i zi, kapeni rastin.

 12. Po ne jemi ku té tjeter qameti per vete do marrim refugjate ne fillim qeveria duhet té rregulloj popullsine e vete qe nje pjese e madhe me zorr kalon muajin per té negrene . Mos té flasim per fshatrat qe Jane akoma me keq se qyteti.

 13. Sdo quhet me Albania, por Albazia. Keqardhje per ata njerez por ky mesa duket i pret me kenaqesi per te permbushur misionin antikombetar “shpopullim i Shqiperise”. Bravo Edvin.

 14. Cfare emri te vej o ipaemer te qifshin sirianet fisin,ju shkerllata qe vetem ikni nga ky vend per me mire dhe kerkoni qe tju mbajne atje,pse keta te tjeret nuk u dashka te vijne ketu,bota eshte e rrumbullaket o shpellkare ishit,jeni dhe do ngeleni ne jete,shpellkare e fshatare ne qytet Atdheu ne Rrezik

 15. “kur Turqia hapi dyert”
  turqia nuk ka hapur dyert,turqia po drejton refugjatët që ka në turqi,plus ata që po i nxjerr nga siria me luftën që po bën me asadin,drejt europës!!vetë e keni videon ku policët turq i detyrojnë refugjatët të shkojnë me dhunë drejt greqisë!!
  sa për këtë ndyrësirën tonë që nuk di të gëjejë fare,ka kohë që është folur për marrveshjet e tij me europën për kampet e refugjatëve në shqipëri!!
  ndoshta dhe europa po i jep një farë mundësie për “fillim” negociatash,që nuk do të jenë të tilla,gjithashtu dhe një mundësi të pasur”fuqi puntore” që i mungon në shqipëri!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *