• |
ide | kryesore

Alfred Lela i kërkon falje Fatmir Xhafajt: “Isha pjesë e linçimit publik që t’u bë”

-Instant, Të fundit

Pas përfundimit të procesit të përgjimit të vëllait të ish ministrit Fatmir Xhafa nga Babalja dhe shpalljes së vendimit nga gjykata që i etiketonte si fajtorë denoncuesit e tij, gazetari Alfred Lela


ka bërë një shkrim ku i ka kërkuar të falur ish ministrit, për akuzat në të shkuarën. “Kur ke marrë pjesë në aktin e turpërimit publik të dikujt, sidomos mbi akuza të rrejshme, më e pakta është të kërkosh ndjesë” ka shkruar lela në faqen e tij Politiko.al. Ai e ka arsyetuar këtë ndjesë publike duke thënë: “Sa më takon, kam qenë një prej atyre që, në shkelje të kodeve të gazetarisë, në shkelje të prezumimit të pafajësisë, në shkelje po deshe edhe të urdhëresave fetare, e kam interpretuar si fakt një të pavërtetë për z. Xhafaj. Mbrojtja pas lirisë së shprehjes dhe ‘opinionit’
është një membranë e dobët që nuk e shmang turpërimin. Kur ke marrë pjesë në aktin e turpërimit publik të dikujt, sidomos mbi akuza të rrejshme, më e pakta është të kërkosh ndjesë”.


Ndonëse Lela e vetëpranon se ka marrë pjesë në linçimin publik të Xhafajt në të djeshmen atë sot nuk e shqetësojnë fare dilemat e mbetura nga kjo dosje: si përse Rama gënjeu që tha se kishte provën e një laboratori ndërkombëtar, pse policia u kap në përgjime duke manipuluar një dëshmitar si Alizoti, apo pse pasi gënjyen, përpara prokurorit, shefat e policisë së Fierit u ngritën në detyrë?

Lexo më tej:

Dosja Babale/ Pyetjet pa përgjigje në intervistën e Fatmir Xhafës

Lela është një nga gazetarët që është njohur për qëndrimet e veta pro opozitës. Madje kur Henri Çili e shkarkoi si drejtor të mediave Mapo, PD e mori në mbrojtje duke e konsideruar këtë akt si shkelje të lirisë së shtypit në favor të Edi Ramës. Por e njëjta opozitë e ka akuzuar Lelën shtatorin e shkuar si të shitur tek pushteti. në këtë kohë gazeta RD shkroi: ‘Alfred Lela i është shtuar “listës së 30 asprave” të Edi Ramës, listë në të cilën bëjnë pjesë gazetarët që të verbuar nga joshja e parave, njësoj si Juda Iskarioti, tradhëtojnë besimin dhe misionin e tyre. Në “listën e 30 asprave”, Alfred Lela nuk është as i pari dhe as i fundit gazetar që preferon pasurinë e lehtë përpara rrugës së mundimshme të vërtetës. Por, ndryshe nga shumica e kolegëve të tij mercenarë, Alfred Lela, është në një pozicion jo aq të preferuar, tani për tani’.

©Lapsi.al 

21 Comments

 1. Natyrisht qe publiku duhet te dije, para se te perkrahe apo kundershtoje pozitat e Leles, qe gazetari ne fhale gezon nje nenshtetesi(pasaporte) amerikane prej shume vjetesh tashme…..
  Sigurisht qe pas kesaj pasaporte, ata qe jetojne e gelojne ne nje vend te ndryshkur si Shqiperia kane me shume mundesi edhe te pjerdhin, edhe te shurrojne, edhe te ajrosen, edhe ta lepijne….

 2. QFAR BYTHLEPIRESI KY ALFRED LELA ESHTE,E KA SHIKUAR ATE DOSJEN E FREDI ALIZOTIT KUR U ANGAZHUE KREJT KUPOLA E POLICISE PER TE PAGUAR FREDI ALIZOTIN ME URDHERA TE EDI RAMES,NJE GJE TE MIRE JU A THA AGRON XHEKMARKAJ ATIJ KURVES SKENDER MINXHOZIT ,SE EDI RAMA KA MAR CA LEK PER TERMETIN TANI KA FILLUAR BYTHLEPIRJA E EDI RAMES, TANI EDHE ALFRED LELA FUTET NE KREVATIN E MERO GELBAZA KELLIRES SOKOL BALLES CARLO BOLINOS LORENC VANGJELIN ALBAN DUDUSHIT MIRA KAZHANIT DRITAN HILES DHE LEART VASILIT

 3. Po ju qe keni shkruajt me siper. Bythen e kujt lepini?? Se nuk lat bythe pa mare ne goje. Duket qe e paskeni zanat kete pjesen e lepirjes. Dhe qenkeni ber ziliqar.

 4. Mire Lala po kerkon nje fare ndjese per gjithe ate balte qe u hodh mbi vellezerit Xhafajt , po gomeret e ketij portali si ari kari , stalini lenini, muti i meros, xixa dhe faxi, neri , dreqi dhe i biri… a do kerkojne ndonjehere falje per tere ate jashqitje qe kane nxjerre nga goja tere keto vite per vellezerit Xhafaj me komentet e tyre ?
  Ata , tani po degjenerojne fare dhe kete Lalen si tradhetar dhe lepirs bythe. Imagjinoni sa toxike eshte kjo shtrese e ndyre e ‘komentuesve’ qe vetem propagande bejne. Njerez te ndyre ne cdo aspekt.

  1. Ke shume te drejte. Kjo shtrese komentuesish eshte aq “toksike”, sa ben perdite shpifje te tilla si: – Agron Xhafa eshte trafikant dhe po ben burg per droge, – Saimir Tahiri ishte ministri i pare ne Shqiperi qe frymezoi, organizoi dhe toleroi kultivimin e narkotikeve, – 17 deputete dhe 6 ish kryetare bashkish jane me te shkruar kriminale, – Ne Shqiperi po vidhet cdo gje nepermjet PPP-ve, – Drejtesia eshte e kapur dhe do filloje te perdoret si instrument shantazhi poltike ndaj kundershtarit. (mund te vazhdoj deri ne darke). Tani ti qe nuk je i ndyre ne cdo aspekt sic jane te tjeret, na ndrico pak se kush jane toksiket ne kete vend!

 5. Kete shpifesire e kupton nga surrati se sa neveriteshem eshte . Nuk thone kot se surrat shemtirat Jane njerezit me shpirtlige . Person PA shtylle kurrizore e b….. lepiresa te kryeM……

 6. Nuk e dua kete qeveritare te korruptuar dhe aq me shume kete palo kryeminister por per F . Xhafen Kam vlerisimin pozitiv , ka qene ministri brendeshem me rezultative per 30 vjet ( kuptohet pas S. Olldashit) . Po beje nje pyetje cili nuk do te mbronte vellan per cdo problem qe kishte ? Ai qe nuk do e mbronte do ishte i poshter . Prandaje mos e shani Xhafen per mbrojtjen qe i beri vellait

 7. Ceshtja Babale ka qene pika me e ulet e PD ne 6 vitet e fundit. Tipat si Salianji duhet te zhduken nga PD se me shume deme i sjellin se te mira. Nuk vihet ne pushtet duke mashtruar e shantazhuar por duke denoncuar me fakte korrupsionin e rilindjes qe cdo dite eshte gjithmone me i madh. Ceshtja Babale njollos besueshmerine e opozites

 8. Kshu esht kur ke ne parti nji vemje si ai Salianji .
  Ksaj i thojn qe shkuan per lesh dhe dolen te rrojtur.
  Hiqeni ate debil nga pd se vetem te keqija i sjell ai debil .

 9. Po ketije ca i kane gjetur neokomunistet qe e zhdrodhi? Mesiguri ndonje gelltitje corbe socialiste HAHA, ishalla te perdor PS e te flak me keq se Cilin kur nuk i duhesh.

 10. E paska marr edhe Lela llokmen e tij . Ja edhe nje bythelepires i ri . Ju analistet jeni per t’ju qire te 14-tat .

 11. Që të kesh pasur bindje të majta në kohën e diktaturës e mandej të të jenë hapur sytë e të kuptosh që ke besuar një kauzë idiote, kjo është një gjë normale se nga regresi ke shkuar në progres.
  Por me këtë Alfred Lelën, jam surprizuar shumë me metamorfozën negative që ka pësuar.
  Nga një i djathtë ekstrem, në një mbrojtës të socializmit kanabist e lolo i Sokol Pallës.
  Alfred !
  Ke shkuar për Lesh

 12. Që të kesh pasur bindje të majta në kohën e diktaturës e mandej të të jenë hapur sytë e të kuptosh që ke besuar një kauzë idiote, kjo është një gjë normale se nga regresi ke shkuar në progres.
  Por me këtë Alfred Lelën, jam surprizuar shumë me metamorfozën negative që ka pësuar.
  Nga një i djathtë ekstrem, në një mbrojtës të socializmit kanabist e lolo i Sokol Pallës.
  Alfred !
  Ke shkuar për Lesh
  Mos duhet të shtoja këtu edhe metamorfozën e Frrok Çupit këtu, për tu bërë i pranueshëm komenti ?

 13. Po ky -langaraqi-si e pati hallin apo ikane treguar ndonje -tyte pistolete -tek koka dhe e drodhi nga e keqja.O-Lele-te ngriu -kaka-ne bythet prej -Xhirafes-o legen manterniteti ?Nuk mjaftonte -arratisja e Geronit -drejt burgut Italian o katran kur doli kjo vidio,a nuk verdallisej i lire ky para se te dilte pergjimi?Ate here neqofte se ti ke marre ndonjelemoshe mos e hengersh ,por ne qofte se te kane kercenuar ketu te kuptoj se nuk egziston shteti .Ketu tek ne -Parti-Polici-Drejtesi-njane nje dhe te pandare .

 14. Po ta kishte parashikuar Alfred Nobel se se pas 125 viteve nje tjeter Alfred do te bente nje kthese
  kaq brilante patjeter qe ne testamentin e tij do kishte shtuar edhe nje cmim krahas 5 cmimeve te
  tjera(fizike,kimi, mjekesi,letersi dhete paqes) dhe ky cmim do i jepes atij qe do rezultonte si hamutesi
  me i shquar.

 15. Lela te gjithe gabojne. Ty tu erren syte kur tu serviren historira te gatuara ne kuzhinen e PD e cila kerkoi te perfitonte me forma te paprecedenta. Dhe ne koherat me konfliktuale sado e ashper ka qene lufta politike asnje pale nuk iu drejtua ketyre mjeteve te cuditshme. Por kjo ngjarje nuk eshte tregues i njerezve sumce salianjer, apo ai tjetri pasi te tille do kete gjithmone por i humbjes se besimit tek kauza e grupimit te PD e cila eshte nje fatkeqesi akoma me e madhe se kjo corba qe gatuan disa njerez.

 16. Nuk me pelqeu nje koment i nje -mender-Mesuesi-me pseudonim, kur shkruan qe Xhafa do e mbronte te vellane ,mire more shoku Mesues nje pyetje -Te mbroje vellane dhe te arrestoje dynjane sipas teje per ta mbrojtur.?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu