• |
ide | kryesore

Gjykata Kushtetuese/ Venecia rrëzon Ramën, Meta ka të drejtë

-Instant, Lajme

Në debatin e fortë për radhën, afatet dhe mënyrën se si bëhet dekretimi dhe betimi i Gjykatës kushtetuese ka dhënë më në fund mendimin e tij edhe Komisioni i Venecias.

Ajo ishte thirrur të ndante konfliktin e fillim nëntorit të shkuar, kur shumica qeverisësë u mundua ti rrëmbejë kreut të shtetit, emërimin e një anëtari të Gjykatës kushtetuese. Palët u ngërthyen në një konfikt ligjor, nëse aty duhet të shkonte Marsida Xhaferllari (sipas Metës) apo gjykatsja e betuar në Lanë, Arta Vorpsi (sipas socialistëve).


Për të realizuar qëllimin e saj, PS vuri në veprim Kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Ardian Dvoranin, Parlamentin dhe ministrinë e drejtësisë. Qëllimi i gjithë këtij zinxhiri qe që të dëshmonte se presidenti e kishte humbur të drejtën e përcaktimit të një kandidati (afatin 30 ditor) dhe kështu në kushtetuese katapultohej direct, Arta Vorpsi. Me këtë lëvizje arriheshin dy objektiva. Edhe Vorpsi quhej e zgjedhur, nëse emri i saj dilte në fletoren zyrtare edhe parlamentit i jepej mundësia të çonte në gjykatën kushtetuese dy gra të tjera, Fiona Papajorgjin dhe Elsa Toskën.

Opinioni paraprak për emërimet në Gjykatën Kushtetuese ka rrëzuar pretendmet e qeverisë se presidenti ka shkelur ligjin.

Andi Bushati:Reforma në drejtësi, kjo gërmadhë që na e shesin si histori suksesi

Komisioni i Venecias konstaton se mënyra e veprimit të KED të përfaqësuar nga kreu i saj Dvorani është e dyshimtë.

Padia e Metës/ Për çfarë akuzohen Etilda Gjonaj dhe dy vartësit e saj

Ai i ka dhënë një goditje edhe shumicës parlamentare duke arritur në përfundimin se ligji për ndryshimin e betimit tek Presidenti është antikushtetues. Sipas Komisionit të Venecias, Presidenti Ilir Meta ka vepruar sipas gërmës dhe logjikës kushtetuese.

Denoncimi i Metës/ Si u tall rilindja me Komisionin e Venecias

Nga ana tjetër, Venecia konstaton se nuk ka bazë për shkarkimin e Presidentit, pasi veprimet e tij kanë qenë në përputhje me interpretimin e arsyeshëm të Kushtetutës.
©Lapsi.al

25 Comments

  1. Posti i Presidentit te Republikes, nuk eshte ashtu honorifik apo pa kompetenca perkundrazi, kushtetuta i jep shume force dhe pushtet, si p.sh. dekretimin e pothajse te te gjithe drejtuesve, te institucioineve te pavarura, thirrjen dhe shperndarjen e parlamentit, shpalljen e dates se zgjedhjeve, dekretimin e kryeministrit, ministrave etj. ORGANIZATA MAFIOZE NDERKOMBETARE “SOROS”, kerkon me cdo kusht, qe t’a shtije ne dore kete post sepse i duhet per te vazhduar eksperimentet HITLERIANO-NAZIST, per te shkateruar plotesisht Shqiperine dhe shqiptaret si pjese e nje plani satanik, per “qeverine boterore” dhe “skllaverimin total”!
   Nga te gjithe te katapultuarit prej VAMPIRIT SOROS, si ne pushtet apo ne opozite, vetem Meta, nuk eshte rekrutuar apo promovuar prej tij.
   Per momentin, kriminelet e SOROS, kerkojne nje lloj armepushimi te perkoheshem sepse u tmerruan nga mitingu popullor.
   Forca me e madhe e te KEQES NDERKOMBETARE SOROS, eshte se; “hedh gurrin dhe fsheh doren”, keshtu ky virus, ka vrare papushim per 30 vite, kete popull, tani duket qe shqiptareve po i hapen syte dhe shume shpejt do ti thone; “derrit derr dhe dajes daj”.
   Nese Meta, ndalet apo genjehet, fundi i tij, do te jete i pashmangshem sepse DEMONI SOROS, nuk fal dhe nuk harron qe te hakmerret mizorisht.

 1. MOOOS… Shkoi dem gjithe ai mund i Elises ne boten e doganave dhe i Tao Taos ne pyllin e lirise indokineze… Shkoi dem i gjithe mundi i te madhit dhe te te paperseritshmit me mjeker te bardhe e koke te rruar… Mooos o te pashpirte qe nuk dini te vleresoni asgje ne kete bote. A e kuptoni se lideri global, drejtuesi i OSBE, i paraqitur nga disa edhe si zonja e nderuar e Bilalit, ka investuar shume per te arritur qe te kishte gjithcka ne dore dhe per t’i mesuar gjithe popujve te genjyer nga kazan-kadrinjte e tipit Muhamet Veliaj (mos me lini te gaboj me emrat) rrugen e vertete per te ndertuar mireqenjen… Po ky lider global e ka futur covid 19 ne bodrume per te komentuar dhe s’e ka lene te perhapet ne vend. Poshte Komisioni i Venecias, Poshte kazana-kadrinjte, Rrofte lideri global, Rrofte gruja e Bilalit se bashku me Elisen ne boten e doganave dhe Tao Taon e Erjonin e Bashkise qe po ia bejne ditet gjithmone e me te bukura ketij vendi

 2. Kjo eshte loja e KM per te justifikuar terheqjen nga ligji pas kercenimit te Metes ne manifestimin e 2 Marsit
  se nqs maxhoranca nuk merr parasysh dekretin atehere pas 15 Marsit do firmose dekretin per shper-ndarjen e parlamentit duke i hapur keshtu rrugen nje parplasje , perplasje qe ne menyre te pashmangeshme do
  te ishte fundi politik i KM (dhe jo vetem i tij por edhe shume “veteraneve” zullumqare te ketyre 30 vjeteve
  nga te gjithaa krahet e politikes)

  1. Ka kuptim si ide. Ne fakt KM e di qe e ka dhjere dhe nuk eshte, ne fakt nuk ka qene kurre, aq trim sa te dale ne perballje.

 3. he se ben rilindja te harrohet dhe kete , javen tjeter del rasti i pare me koronavirus ktu dhe kalon ne plan te dyte cdo gje

 4. tani na doli i mire kom i venecias
  kur rrezoi koklopen per dekretin e zgjedhjeve qe i keq apo jo lapsi?

  o ju qifsha robt nga morra si ju sbehet ai vend

 5. Turp te keni more gazetare b..the!!
  Ku e gjetet let lajm ? Kur qeka mbledh komisioni e e paskeni marre vesh vetem ju!!
  Ky eshte lajm i rreme e qellimisht i rreme!
  Si mund te mendoni qe njerezit mund t’ju besojne pas ketyre gomarlleqeve! Apo shkruani vetem per te mbajtur larte moralin e truthareve qe j’u ndjekin.
  Mbajini me shendet

 6. Ja ziguri i salihut na u be dhe lepirsBythe i likes se floririt,nuk te mjaftoje bytha e salihut tani hopa u hodge te bytha likes,sa qef i paske keto maloket o shpellkari zigur qorri

 7. Presin taulant palln çfar do u Thot ai e sqaron mir popullin
  Me pas tè turren plerat e lali fikut tè han m…t

 8. Ilir Meta tentoi,tentoi…te merrte nje ryshfet 700 mije Dollare.Per kete afere korruptive Edvin D’Rama organizoi protesten e dhunshme te 21 Janarit,ku mori flake qendra Tiranes dhe humben jeten 4 shqiptare.E parapergatitur qe kjo proteste te kishte patjeter viktima,si menyra e vetme per te ardhur ne pushttet Edvin D’Rama.Dhe erdhi,per tu implikuar ne qindra afera korruptive,per te vjedhur 1000 here më shume se sa tentoi,se sa tentoi….Ilir Meta!Mbi nje Vit,Avdjol Dobi akoma nuk eshte arrestuar!Gojet e liga thone,se ai bredh i lire.edhe jasht kufijve shtetrore!

 9. O zigur mos kopje gazideden e salihut dhe llallen e likes me mire rri vetvetja,sa te lapsi sa te dita sa te tema sa te syri paraja lum o bythelepires kaliber,shpellkaret ne tirone atdheu ne Rrezik

  1. Dhe ti më ndjek pas?!Nese je shqiptar,mos luaj rrolin e zagarit.Diskuto,shkruaj nje koment,
   thuaj mendimin tend,qe te tregosh se ekziston.Eshte më dinjitoze te mbash nje nickname,
   se sa te ndryshosh indetitet.Un nuk te njoh ty,ti me njeh mua!Si mund te diskutosh me nje
   person me 100 fytyra?Nuk eshte problem nese më kundershton,por kur nuk je i sinqerte.

 10. ky qe i ka ngel goja “shpellkar” duket i ka pelqy shume kur e shkerdhejne familjarisht ne shpelle

  1. Aha,e dekonspirove veten qe je kopil,prandaj edhe nuk ke indetitet!
   Dukesh qe je kopil,se rreagon si qen rrugesh,leh nga larg!
   Sa jan shtuar kopilat!

 11. Posti, i Presidentit te Republikes, nuk eshte ashtu honorifik apo pa kompetenca perkundrazi, kushtetuta i jep shume force dhe pushtet, si p.sh. dekretimin e pothajse te te gjithe drejtuesve, te institucioineve te pavarura, thirrjen dhe shperndarjen e parlamentit, shpalljen e dates se zgjedhjeve, dekretimin e kryeministrit, ministrave etj. ORGANIZATA MAFIOZE NDERKOMBETARE “SOROS”, kerkon me cdo kusht, qe t’a shtije ne dore kete post sepse i duhet per te vazhduar eksperimentet HITLERIANO-NAZIST, per te shkateruar plotesisht Shqiperine dhe shqiptaret si pjese e nje plani satanik, per “qeverine boterore” dhe “skllaverimin total”!
  Nga te gjithe te katapultuarit prej VAMPIRIT SOROS, si ne pushtet apo ne opozite, vetem Meta, nuk eshte rekrutuar apo promovuar prej tij.
  Per momentin, kriminelet e SOROS, kerkojne nje lloj armepushimi te perkoheshem sepse u tmerruan nga mitingu popullor.
  Forca me e madhe e te KEQES NDERKOMBETARE SOROS, eshte se; “hedh gurrin dhe fsheh doren”, keshtu ky virus, ka vrare papushim per 30 vite, kete popull, tani duket qe shqiptareve po i hapen syte dhe shume shpejt do ti thone; “derrit derr dhe dajes daj”.
  Nese Meta, ndalet apo genjehet, fundi i tij, do te jete i pashmangshem sepse DEMONI SOROS, nuk fal dhe nuk harron qe te hakmerret mizorisht.

 12. Zigur ai qe shkruan si nje analfabet quhet Ethem Lalaj, nje ish oficer nga Mallakstra.,Kot e ke qe lodhesh me te se eshte fisqire dhe idiot komplet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.