• |
ide | kryesore

Komisioni i Venecias/ Ambasadat e SHBA dhe BE, njësoj si sharlatanët e opozitës së re

-Instant, Kryesore, Lajme

Drafti provizor i konluzioneve të Komisionit të Venecias, për mënyrën se si duhet zgjidhur konflikti për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, nuk ka vënë në vështirësi vetëm Edi Ramën dhe shpurën e tij, por edhe dy selitë më të mëdha diplomatike në Tiranë që mbështetën rrugën që zgjodhi shumica parlamentare dhe deputetët sharlatanë të opozitës së re.

Pasi në 11 nëntor, parlamenti shqiptar votoi me shumicë çuarjen për në Gjykatën Kushtetuese të Fiona Papajorgjit dhe Elsa Toskës, duke e konsideruar të djegur afatin 30 ditor të presidentit (me lojrat tashmë të denoncuara të botimit të ligjshëm në fletoren zyrtare), pra duke e quajtur të emëruar edhe Arta Vorpsin që më pas do të betohej tek një noter buzë Lanës, ambasadat e ShBA dhe BE e e përshëndetën këtë krim.


Megjithëse ky votim shkeli hapur nenin 178/2 të kushtetutës që përcakton radhën se si duhet ti përzgjedhin institucionet anëtarët që duhet të çojnë në këtë gjykatë (lexoje historinë të plotë këtu) dy përfaqësitë diplomatike e konsideruan atë si një hap përpara.

Andi Bushati: Vrasja e dytë e reformës “amerikane” në drejtësi

Ambasada amerikane nxitoi të dilte para asaj të BE. Selia e rrugës së Elbasanit nënvizoi se “Votimi i sotëm i Parlamentit çon Shqipërinë përpara në ringritjen e Gjykatës Kushtetuese, një organ jetësor për llogaridhënien dhe ekuilibrat demokratike”, ndërkohë përfaqësuesit e Brukseli bënë një njoftim në Twitter: “Ne e mirëpresim këtë vendim dhe presim krijimin e një Gjykatë funksionale sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Kjo mbështetje e njëkohësishme u konsiderua në fillim të nëntorit të shkuar si një paralajmërim për presidentin Meta, për të mos dekretuar ndonjë emër tjetër nga ato të tre që u lexuan në kuvend (Fiona Papajorgji, Elsa Toska edhe Arta Vorpsi). Meta nuk e dëgjoi këtë këshillë dhe duke zbatuar kushtetutën dekretoi Marsida Xhaferllarin.

Ndërsa sot kur ne kemi në dorë konkluzionet paraprake të Venecias, aty i jepet të drejtë rrugës që zgjodhi presidenti. “…veprimet e presidentit, lidhur me emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, janë përgjithësisht në përputhje me një interpretim të arsyeshëm të Kushtetutës. Veprimet e ndërmara nga presidenti, në përgjigje të mënyrës së veprimit të KED, janë të arsyeshme” thuhet aty. 

Por historia nuk përfundon me kaq, pra me faktin se kush kishte të drejtë Rama apo Meta.

Vëzhgimi therrës i Venecias: Një parti po sundon vendin

Ajo shkon më thellë dhe pikërisht këtu del zbuluar hipokrizia e dy selive kryesore diplomatike që u sollën në 11 nëntor me të njëjtën mëndjelehtësi si deputetët e opozitës së re. Sepse procedura e zgjedhjes së gjykatësve kushtetues që selitë e Shba dhë BE e mbështetën dhe e quajtën hap përpara, sipas Venecies rrezulton se ka qenë e gjitha antikushtetuese.

VOA: Komisioni i Venecias i jep të drejtë Metës për Gjykatën Kushtetuese

 Në këtë kontekst, sipas Komisionit të Venecias, dërgimi nga ana e KED-së te Presidenti i dy listave njëkohësisht, dërgimi i listave në Parlament, 6 ditë më vonë, dhe numri i kufizuar i kandidatëve, vetëm 6 për katër vende vakante “krijoi një situatë në të cilën të gjitha emërimet, përveç emërimit të zotit Muçi, ishin bërë potencialisht në një mënyrë antikushtetuese” thuhet në raportin që nxjerr bllof tam tamet e diplomatëve lokalë.

©Lapsi.al

43 Comments

 1. Sjellaj e te dy selive aspak profesionale dhe diplomatike eshte edhe ajo ne kufijt e pucit institucional . Pergjegjesia bie edhe mbi to per situaten qe gjendet vendi

  1. Ja dhe ferrat erdhen. Hani hani se ka per te gjith. Epo te tall bythen, shullak andertali me bushat revulucionistin, kjo nuk durohet. Plasen nga inati. Shullaku nuk e sheh dot ate te gjatin, thot me vete ca ka ai me shume se mua. Nuk e duron dot faktin qe rama eshte kryeminister, kurse ai ngeli me laps ne byth.
   Ndersa bushati si gjithmon ide me revulucion dhe permbysje me dhune. Domosdo nipi i komunistit.

  2. U ka mbet reforma ne dere prandaj
   Lu mori leket kta i rrine mutit siper

   Raportet ne state department jane te tipit:
   Edi Tama ka treguar bashkepunim te madh kunder iranit me pranimin e 4 mije muhaxhedineve MEK

   Eshte veteofruar per zgjidhjem e Mijra sirianeve per strehim ne shqiperi

   Po punon aktivisht per ceshtjen e kosoves me Vucic.

   Duhet mbeshtetur per reformen ne drejtesi perkundrejt veshtiresive qw po has ne nje ambient te politizuar.

   Shkurt Rama tu shit vendin dhe kosoven per ti sherby pushtetit te vet

   A thu se muxhahedinet jane ndihma, pse si moren ne usa ose be??
   Rama i mori te gjithe!!!!

   Sirianet do perfundojne ne be sido qe te veje puna por ky do me i marr ketu
   Sado disa prej tyre.do mbeten, be dhe usa.mund ti marrin vete por i kane lene ne turqi dhe liban

   Kosova ka nje angazhim me Ahtisarin si dakordesi nderkombetare por legenat e soros ne be dun me shume serbine me 3 luftra ne shek 20 ne ballkan dhe mijra te vrare dhe krime te tmerrshme . Rama veteofrohet bashke.Thaqin ta zgjidhin kete pune per hesap te pozites se tyre politike aktuale dhe aspak afatgjate per vendin

   Te gjitha veprimet e Rames jane te.ngushta dhe afatshkurter per ate vete.
   Te gjitha veprimet e tij dhe qeverisja e tij minojne dhe shkaterrojne interesin afatgjate me perendimin te shqiperise dhe shqiptareve si pjese e familjes euroatlantike.
   Eshte nje karagjoz i semure

 2. Vazhdon lapsi syri dhe porthalet e tjera te salihu dhe likes te percojne te shpellkaret antiamerikanizmin njelloj si enveri e salihu ne kohen e tyre,tani po dalin keta te epruvetave te vicidolit ne qarkullim,por ju te hani mut amerika do bej ate qe duhet ne ballkan

   1. hik se po ta qi motren , pederast ! Sumshkatarrum.
    Shko thuaj asaj kurves qe ke ne shtepi te te mesoje te shkruash o PARAZIT.

    Po bejne fest shpellkaret me nje draft . Prisni kur te dali versjoni final , atehere flisni o mizat e bythes .
    ( se mos ulerisni pastaj qe Rama ka blere dhe komisjonin e Venecias)

   1. Motra e tij nuk e mori provimin por ti more karin bashke me bolet e mia more krimb fekalesh. Te qifsha motrat ( ate te voglen ) more kurve autostrade.

  1. O i pa emer si gjithmone:
   Ku e sheh ti antiamerikanizmin,kur bahet fjale per ligje te shkrume ne permajtjen e KUSHTETUTES TE REP. SHQIPERISE!!??
   Likja asht kush asht,e njohim,ai tjetri nuk ka “vuxhude”.Ndersa shpellkaret,sic na quan zotkoqja jote,jane gjalle e te forte…pyet te teme…..,nejse nuk ia vlen me u marre ty….
   Lejlaja me Sorrugaten,nuk kan asnji dallim nga sahan-lepiresit e tjere te PS-se.
   Ato mbeshten nji ligj antikushtetues.
   Amerika nuk e ka n’kushtetuen e saj asnji nen qe cenon ekuilibrat e shtetit,pushtetit dhe te shoqerise te saj.Balancat atje jan perfekte,sepse ka njerez qe kundershtojne vazhdimisht kur gjejn shkelje sa do te vogel.Asnji person,qofte edhe presidenti,nuk jejohet me kapercy kompetencat etij,sic perpiqen sot,tek ne,social-rracistet me shokun Edmut Rama kryemut.

  2. @” Drafti provizor i konluzioneve të Komisionit të Venecias, nuk ka vënë në vështirësi vetëm Edi Ramën dhe shpurën e tij, por edhe dy selitë më të mëdha diplomatike në Tiranë @@@

   ahah po kalojne ne orgazem Shkurdhaku dhe Bushati . Ata as qe e rruajne fare per venecian o bole.
   Vendimi i Venecias kerkon qe cdo pale te japi shpjegimet e veta per kete draft dhe te mbetet konfidencial . Ata kane degjuar vetm palen e ‘ Metes’ . Shkojeni kur ne fund , pasi jurstet e PS ti sqarojne juridikisht qendrimet e tyre , do kemi nje qendrim tjeter ( me te moderuar).
   Kjo eshte vetem nje beteje e shtyre per ne fund te Marsit , ne rrugen e rformes ne drejtesi , por lufta nuk ka mbaruar akoma .
   Mos u ekzaltoni o shpellkare se prap ne byth do ta keni , sic e keni patur keto 7 vite.

  3. Uaaaa barinjte komuniste te tepelenes jane pro amerikes!!! Paska dhon leje partia me ne krie edi ramen!!!

   Hahhahaha

   Jeni thjesht hajdute cobenj malesh c’lidhje keni ju me mbrojtjen e amerikes???
   Pervec lepirjes se bythes se fuges rames dhe lalierit ne grup mbase?!

   Fshatare injorant

 3. Artikull i sakte dhe domethenes.
  T’u vije turp e faqe zeze dipllomateve qe sillen ne kete menyre. Si duket do jene ne hall te madh…………

 4. ALFRED LELA ,MERO GELBAZA ,CARLO BOLINO DHE SOKOL BALLA ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA DHE BYTHLEPIRES TE LAL DHJERIT thotë:

  NJE RESPECT TE NDERUAR STAFIT TE LAPSI.al KAM NJE FRIKE SE TANI DO TE DAL ALFRED LELA DHE TI KERKOJ FALJE EDI RAMES DHE GRAMOZ RUCIT SE KOMOSIONI I VENECIAS JUA PLASI NE SURRAT REFORM NE DREJTESI ,ALFRED LELA GJITHE ASHTU I KA KERKUAR FALJE VALDRIN PJETRIT AGIM KAJMAKUT SAIMIR TAHIRIT MARK FRROKUT ELVIS ROSHIT SE KEMI HEDH BALT PER AKTIVITETIN E TYRE POLITIK

 5. O rob shkerdhyerit e mavinjte akoma keni byth te flisni per plerat mavi , po si nuk keni kurrefar burrerie te heshteni more aman, po ne fakt i kemi fajet ne qe meremi me ju fis femrat e shkerdhyera ku kan bira, ikni more rrac prosti se na hengret kohen e punes duke u mar me ju, ikni dergojuani motrat grat dhe femrat e fisit qe te ju shkerdhejn ata injorantet mavinje.

 6. O i pa emer si gjithmone:
  Ku e sheh ti antiamerikanizmin,kur bahet fjale per ligje te shkrume ne permajtjen e KUSHTETUTES TE REP. SHQIPERISE!!??
  Likja asht kush asht,e njohim,ai tjetri nuk ka “vuxhude”.Ndersa shpellkaret,sic na quan zotkoqja jote,jane gjalle e te forte…pyet te teme…..,nejse nuk ia vlen me u marre ty….
  Lejlaja me Sorrugaten,nuk kan asnji dallim nga sahan-lepiresit e tjere te PS-se.
  Ato mbeshten nji ligj antikushtetues.
  Amerika nuk e ka n’kushtetuen e saj asnji nen qe cenon ekuilibrat e shtetit,pushtetit dhe te shoqerise te saj.Balancat atje jan perfekte,sepse ka njerez qe kundershtojne vazhdimisht kur gjejn shkelje sa do te vogel.Asnji person,qofte edhe presidenti,nuk jejohet me kapercy kompetencat etij,sic perpiqen sot,tek ne,social-rracistet me shokun Edmut Rama kryemut.

 7. MERO GELBAZA DERGON DOSJEN R KRISTAQ RAMES VS EDI RAMES ,I KUJT ESHTE GREGU? thotë:

  MERO GELBAZA KELLIRA KA VENDOSUR TA DERGOJ DOSJEN E KRISTAQ RAMES DHE EDI RAMES NE KOMOSIONIN E VENECIAS SEI KUJT ESHTE GREGU?

 8. Ndaloni te rames me dore tirone durres me atje bosh o shpellkaret e lakuriqet kineze te salihut,mjaft u masturbuat duke pare fotot e likes me monen,ku e pate ju o jushkerdhevsha cfare ju mban pragu qe venecia i dha te drejte likes,me syte e bythes se salihut i pate o kurvat e enverit e salihut,yt rrace omgj

 9. Kometuesat me fjalor banal osé komentuesi qe komenton ne shume emra Jane rrugecer te rilindjes . Duke filluar nga kryekrimineli Rama te gjithe socialiste rilindas Jane nje kallep me komentuesit ne fjale

 10. Rrofte presidenti Ilir Meta.
  Cohu popull ta rrezojme tiranine . Cohu se liria fitohet nuk dhurohet.
  Zoti e pruri Ilir Meten qe te na prije perpara drejt fitores.
  Ilir Meta , ky lider i ballkanit , ky bir i Skraparit tregoi se eshte i vetmi qe mund te frymesoje dhe drejtoje popullin shqiptar drjt lirise se shumepritur.

  1. Ky do jet Mahumt Shehu , ish oficer garde skraparlli qe ne kohen e Sales qe ju merrte leke forcave komando qe donin te shkonin ne Afganistan se kishin rroge disi te mire.
   Mahmud Shehu eshte aktivisti me i flakte i LSIs . E gjen ne cdo miting. Eshte komplet koqe. Ka studjuar tek shkolla ushtarake Skenderbej. E njoha se ai flet keshtu me termat ‘ perpara drejt fitores’ , ‘ liria fitohet nuk dhurohet ‘ e plot fraza shabllone te kohes se Enverit.
   Ky Mahumudi eshte exemplari tipik papagall , interesaxhi, skuth, intrigant dhe kur nuk ka nga e leviz bythen fillon dhe luan rolin e atdhetarit dhe patriotit. ( identik si Likja)

  2. U ka mbet reforma ne dere prandaj
   Lu mori leket kta i rrine mutit siper

   Raportet ne state department jane te tipit:
   Edi Tama ka treguar bashkepunim te madh kunder iranit me pranimin e 4 mije muhaxhedineve MEK

   Eshte veteofruar per zgjidhjem e Mijra sirianeve per strehim ne shqiperi

   Po punon aktivisht per ceshtjen e kosoves me Vucic.

   Duhet mbeshtetur per reformen ne drejtesi perkundrejt veshtiresive qw po has ne nje ambient te politizuar.

   Shkurt Rama tu shit vendin dhe kosoven per ti sherby pushtetit te vet

   A thu se muxhahedinet jane ndihma, pse si moren ne usa ose be??
   Rama i mori te gjithe!!!!

   Sirianet do perfundojne ne be sido qe te veje puna por ky do me i marr ketu
   Sado disa prej tyre.do mbeten, be dhe usa.mund ti marrin vete por i kane lene ne turqi dhe liban

   Kosova ka nje angazhim me Ahtisarin si dakordesi nderkombetare por legenat e soros ne be dun me shume serbine me 3 luftra ne shek 20 ne ballkan dhe mijra te vrare dhe krime te tmerrshme . Rama veteofrohet bashke.Thaqin ta zgjidhin kete pune per hesap te pozites se tyre politike aktuale dhe aspak afatgjate per vendin

   Te gjitha veprimet e Rames jane te.ngushta dhe afatshkurter per ate vete.
   Te gjitha veprimet e tij dhe qeverisja e tij minojne dhe shkaterrojne interesin afatgjate me perendimin te shqiperise dhe shqiptareve si pjese e familjes euroatlantike.
   Eshte nje karagjoz i semure

  3. E ke fjalen per Edi Ramen??

   Evropa eshte me afer me ne krie udheheqesin tone te dashur Edi Rama!!!

   Kushtet e BE u shtuan pak nga pak nga asnje ne 9 kushte. per 6 vite me ne krie Edi Ramen!!!

   Ke te drejte negociata jane hapur qe ne 2016 kur na uroi lu dhe vlahutin !

   Hahhahahah o te mjere

 11. O mut shehu te ka thene emiljano aleksi te shkruash si skraparllite ku i thurnin kenge enverit,o ju rrace shpellkaresh kur salihu e quante mafiozin ilir meta kapo banda e ballkanit ju rraca e shpellkareve e quanit kriminel e komunist,sot ju te gjithe me ne krye salihun jeni duke ja thithur e lepire metes para e mbrapa por duroni dhe pak se ky hajdut i floririt te popullit do paguaj por ju ku do futeni o shpellkare,apo do gjeni nje tjeter per te filluar ritualin e lepirjes

 12. O gjindje letyre e qelbistanit komunist. Ju nuk do hiqni kurre dore nga ligesite. Ju jeni prodhim difektoz i bashkimit te cobanit me gruan dhi.
  Ju qifte niko peleshi nga serbia dako brace voda, u shtofte fisi me budallenj buthqira evgjiter.

 13. Amerika dhe Europa po tallen me kete popull dhe kete vend.Qe nga permbysja e sistemit -Monist-Amerika ka derguar vetem dy ose tre ambasadore te mirfillte si -Rajerson,MarizaLino ,ai qe vdiq tek liqenet e Lures se nuk me kujtohet emri dhe me pas ka derguar ambasadore te rraces-Kineze-Koreane-.Kurse Europa vetem koke kuqe dhe koke kashta pjelle e partive -marksiste -leniniste-.

 14. Amerika dhe Europa po tallen me kete popull dhe kete vend.Qe nga permbysja e sistemit -Monist-Amerika ka derguar vetem dy ose tre ambasadore te mirfillte si -Rajerson,MarizaLino ,ai qe vdiq tek liqenet e Lures se nuk me kujtohet emri dhe me pas ka derguar ambasadore te rraces-Kineze-Koreane-.Kurse Europa vetem koke kuqe dhe koke kashta pjelle e partive -marksiste -leniniste-.

  1. ca spo nigjojm komunista e ngjales rilndase tu ja lepi amerikes

   cunat e nipat e 1945 qe lluftuan kunder imperiallizmit amerikan u i bo gojore amerikes

   hapu dhe, hapu dhe 😀

   fuggris

 15. Më mirë mut se i vogël! Të duash më shumë ER se shtëpinë dhe fisin tënd është turp e ndyrësi. Grupet e interesit e kanë varrosur këtë vend, banditët sërbo-orthodoks dhe Brutët shqiptar kanë bazë të aleancës tyre sundimin dhe shtrydhjen e këtij vendi ekonomikisht dhe politikisht. Politika serbomadhe dhe grekomadhe investojnë në shkaterrimin e kombit shqiptar, asnjë nga ne nuk di se kujt i shërbejnë oficerët e DASH, lobi serb është tepër i fuqishëm në SHBA po ashtu edhe ai grek. Shqiptarët atje në Washington dëgjohen pak ose aspak, dielli i Shqipërisë ka perënduar dhe ky vend do të këthehet në kampe refugjatësh nga Siria, Iraku e Irani si dikur e përdorte Porta e Lartë. Emri Shqipëri do të jetë një shprehje gjeografike dhe jo emri i një shteti. Shqiptarëve do u ndalohet hyrja në vendin e tyre. Na ishte dikur Shqipëria!

 16. Miu i kines popullore dhe disa shpellkare te tjere fasin nen e fektin e koronavirusit kineze jane semure keto i pine i lacet dhe na dalin ketu dhe vazhdojne me lepirje bythe te salihut dhe likes,shkoni mbushni barkun me buke o qifte afrika fisin

 17. I paemer o librazhdiot, a ma ha karin? O cuni i dhise me babe coban. I paemer ti tani do te dalesh ne fis kur te vijne sirianet tu qijne grate.

 18. O ju komentues pa kurfar morali dinjiteti a spo kuptoni qe Shqipoeria ndodhet neudhekryqin me te rrezikshem zgjohuni sa seshte vone ti largoni keta shkaterues te shqiperise dhe popullit shqiptar

 19. Nuk eshte e vertet qe Amerika dhe BE po tallet me Shqiptaret por mafiozet lobist te sorosit qe u vendosen ne Europe me ndihmen e administrates Obama pa noi qellim te keq gjoja per te fuqizuar te majten ne Ballkan por ishin per te fuqizuar Russine ne ballkan dhe Europ tani u ka dale jasht kontrolli si ne Keshillin e Europes ashtu edhe ne Ballkan sepse keta veprime i kishin parashikuar ne kohe zgjatje per 20 deri 30 vite nuk e parashikuan qe rilindasit ne shqiperi ishin njorant mesues vizatimi dhe ministri i financave ishte mesues anglishtje dhe ne Europ ishin hidraulik dhe pencionist komonist nuk kishin asnje keshilltare ekonomik apo se si do zhvillohet Eropa pa asnje vizion prandaj te gjithe raportet per Shqiperin jane negative si BE ashtu dhe departamenti i SH B A s jane matrapazet e BE dhe SH B A qe bejne propogand dhe tani kane deshtuar me veprimet qe kane bere ne Shqiperi pa Gjykat Kustetuse pa Gjykat te larte tani po rezikojme dhe pa Gjykat Apeli prandaj i diskretitoje keta palo Venezia dhe doli ai matrapazi i madh qe mbeshteti 30 qershorin qe te behen zgjedhjet vetem me nje parti tani i jep ultimatum Europes qe te antarsoj Shqiperin ne BE po kush je ti tani per Europen qe nuk ke asnje mardhanje me me te qe ti japish urdher qe ti i vendose europes taksa tarifa dogana apo do qe te maresh kontributin e Europes qe me dhimbje e kushte do ta futen Shqiperin ne Europe dhe per popullin e ndershem Shqiptar eshte nje gje shume e mire vertet do jet nje kosto e madhe per gjith Shqiptaret por edhe per vet Partine Socialiste dhe Socialistet e ndershem dhe intelektual e Shqiperis KOMBI SHQIPTARE I PARI KUDO QE JANE pa cicmica dhe me vullnet te mire pa ofendime Ofendon ai qe nuk ka argument

 20. Sa ligesi kemi per njeti tjetrin ..po si nje here nuk u beme bashke ..A se shihni se jemi drejt zhdukjes si komb ..ngelem duke nxjerr helm prej shpirti .. flasim nje gjuhe..jemi nje komb ..perse kaq mllef ..do pendohemi do jete vone ..sdo jete larg dita na ish nje here Shqiperia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu