• |
ide | kryesore

Vëzhgimi therrës i Venecias: Një parti po sundon vendin

-Instant, Të fundit
fushate rama.jpg

Detyrimi për të analizuar konfliktin në Gjykatën Kushtetuese mes presidentit dhe shumicës,  e ka shpënë komisionin e Veneciqs në rrugën e një analize të tërë të sistemit politik në Shqipëri.

Në raportin paraprak theksohet se nuk ka bazë për shkarkimin e Ilir Metës pasi  “veprimet e presidentit, lidhur me emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, janë përgjithësisht në përputhje me një interpretim të arsyeshëm të Kushtetutës”. Por pasi mbërrin në këtë konkluzion juridik, Venecia duke analizuar gjendjen ku ndodhet Shqipëria ku një parti e vetme su don gjithçka, ngre dhe pyetjen politike nëse zhdukja dhe e një pushteti tjetër do i shërbente ekuilibrave të vendit: “i takon parlamentit të vendosë nëse shkarkimi ( i Metës) do të ulte apo shtonte tensionet dhe në fund të fundit, do t’i shërbente, apo do të dëmtonte synimin e ruajtjes së balancave dhe kontrollit, në një situatë kur parlamenti dhe pushteti vendor dominohen nga e njejta parti. Pyetja që duhet t’i bëjë vetes parlamenti është ‘a do të ndihmonte vazhdimi i procedurave të shkarkimit për unitetin e popullit?’

©Lapsi.al

12 Comments

 1. ”’ janë ne perjgithesi në përputhje me një interpretim të arsyeshëm të Kushtetutës”’
  ”” Pyetja që duhet t’i bëjë vetes parlamenti është ‘a do të ndihmonte vazhdimi i procedurave të shkarkimit për unitetin e popullit? ”’

  Po nese neser parlamenti do te thoe ‘ shkarkimi i Metes nuk e cenon unitetin e popullit’ .. Si do shkoje muhabeti ?
  Nuk e dija se Meta perfaqson ‘ unitetin e popullit’ .

  1. Degjo e vare vath o ti i unitetiti… ky konkluzion dmth qe pasi nje parti shtrin pushtetin edhe mbi postin presidencial e gjyqsor cfare i mbetet te bej popullit ndac quje shumic ne dac pakic, pas ketij veprim ?

 2. MUHAMED VELIU,ALFRED LELA DHE MERO GELBAZA BYTHLEPIRES DHE ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAM thotë:

  KUR TE DAL ALFRED BYTHLEPIRESI ALFRED LELA DHE MUHAMED VELIU DHE TT KERKOJN FALJE FATMIR XHAFAJ DHE EDI RAMES PSE KOMISIONI E VENECIAS JUA HEDHI NJE GRUSHT MUT NE SURRAT,DHE TI KERKOJN FALJE GERON XHAFAJT PSE ITALIANET E FUTEN NE BURG PER TRAFIKKM TE KOKAINES

  1. “i takon parlamentit të vendosë nëse shkarkimi ( i Metës) do të ulte apo shtonte tensionet dhe në fund të fundit, do t’i shërbente, apo do të dëmtonte synimin e ruajtjes së balancave dhe kontrollit, në një situatë kur parlamenti dhe pushteti vendor dominohen nga e njejta parti. Pyetja që duhet t’i bëjë vetes parlamenti është ‘a do të ndihmonte vazhdimi i procedurave të shkarkimit për unitetin e popullit?’

   Lexoje me vëmendje gjithë fjalinë se ka kuptim konkret dhe universal, për ne e për këdo ku ekziston ky fenomen, që troç do të thotë se je në diktaturë.

  1. Jo, absolutisht jo. Maloku tentonte te zgjeronte pushtet por jo ta zotronte 100% she ishte shume me fair ne rregullat e lojes politike. Ju jeni felliqesira qe po shpopulloni Shqiperine nga shqiptaret dhe per arsye elektorale dhe mbeshtetje te pamerituar pi tjeterson rracen duke I injektuar popullsise gati 1million aziatike dhe afrikane.

 3. Se mos eshte hera e pare, ne (populi) jemi si ajo puna e kur**s, nje here ta provosh gjithe jeten do e kerkosh.
  Qeveria ta ngreje edhe me shume kerbacin drejtim populit.

 4. Venecia paska mbetur vetem nje hap manget ne kuptimin e realitetit ne Shqiperi, pasi e verteta eshte qe edhe me shume se shteti i nje partie, ky eshte shteti i nje njeriu. Mjafton te shikoje kongresin personalo-familjar per ta kuptuar kush eshte partia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu