• |
ide | kryesore

Mbërrin koronavirusi. Mbyllen shkollat dhe linjat ajtore me Italinë veriore

Kryesore, Lajme

Pas konfirmimit të dy rasteve të para me koronavirus një babai dhe nje djali të ardhur nga Firence, qeveria ka vendosur mbylljen e te gjitha shkollave per dy jave. Bashkëngjitur me të do pezullohen fluturimet me Veriun e Italise dhe “zonat e kuqe” ku vendi fqinjë ka futur në karantinë 15 milionë qytetarë, në lombardi dhe Veneto.

Kryeministri Rama nga mbledhja e sotme e qeverisë ku u vendos për këto masa tha: “Masat e sotme, gjithnjë në ndjekje të protokollit të përcaktuar janë pezullimi i fluturimeve direkte nga Veriu i Italisë dhe me të gjitha zonat e kuqe deri në datën 3 prill, mbyllja e institucioneve arsimore për 2 javë për të ndaluar përhapjen e pastaj vlerësimi më tej.


“Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka raportuar se “Jane konfirmuar dy rastet e para me COVID -19, dy qytetare 54 vjec dhe 28 vjec banues në Tiranë, rast i importuar që ka udhëtuar nga Firence në Shqiperi, ku ka hyrë përmes pikes kufitare te Hanit të Hotit në 26 shkurt, ndërkohë që babai është rast i konfirmuar si kontakt i ngushtë” tregoi ajo.

Rama ka bere apel per kujdes per vizitat neper spital, qe te shmangen sa me shume vizitat per te afermit e shtruar aty.

“Do ju lutesha shumë atyre që kanë të afërm në spital në QSUT të kufizojnë maksimalisht vizitat de të lehtësojnë punën e gjithë personelit por edhe të tonën e përbashkët” tha ai.

Por kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot nga mbledhja e jashtëzakonshme e Qeverisë,  se OBSH kundërshton me forcë mbylljen e kufijve.“Në gjithë vendet ku ka prevaluar qetësia dhe vetëpërmbajtja dhe administrimi i këtij fenomeni kërcënues është më i mirë. OBSH kundërshton me forcë mbylljen e kufijve. E them këtë se në mënyrë të vazhdueshme është predikuar nga burime të pacertifikuara që nuk kanë asnjë kompetencë për këshilltarin apo sugjeruesin se duheshin mbyllur kufijtë dhe sic tregojnë eksperiencat e vendeve mbyllja e kufijve është një masë shumë drastike e papërdoruar pothuajse fare apo pjesërisht në raste shumë specifike të lidhur me të dhëna shumë specifike që vendi sot nuk i ka”- tha kryeministri Rama.

©Lapsi.alrama

Masat perveç mbylljes së shkollave

1- Mbyllja e aktiviteteve publike apo jopublike, grumbullimet, konferencat, ndeshje sportive, koncerte, tubime, dëgjesa publike deri më 3 prill.

2- Vetëkarantinim i detyruar për qytetarët që vijnë nga nga ”zonat e kuqe” të vendeve të prekura.

3- Ndalimi i eksportit të barnave dhe pajisjeve mjekësore ato do të kryhen me autorizim

4- Kufizimin e lëvizjes së shoqëruesve dhe familjarëve për pacientët, në spital ndalohet hyrja e familjarëve apo shoqëruesve. Me përjaashtim kur kërkohet nga mjekët apo Drejtoria e Spitaleve. Ftojmë qytetarët të zbatojnë rregullin.

5- 400 milion lekë të cilat vjnë për mbështetjen e sistemit shëndetësor në kuadër të masave paraprake për parandalimin e koronavirusit do të shkojnë për fuqizimin e flotës së aparaturave dhe rritjen e stokut të mjeteve mbrojtëse personale.

18 Comments

 1. Ja shikoni kur te dale doktor Adhamuti dhe te jape keshilla per ju shpellkaret qe ti shpetoni,se ju do per kavje dhe per revolucionin demokratik

  1. Ta dinte koronavirusi qe ju bastardet e Gramozit dhe Kristaqit gëloni ne keto troje, nuk e kishte marre mundimin!

   1. Te ishte qeveria basha ne pushtet????? Nuk kishte shans te vinte koronavirusi.
    Kur do vi pd, mor aman te shpetojm.

 2. Jo vetem me Italine veriore por me gjithe Italine duhet te nderpritet cdo levizje perkohesisht.
  Nuk eshte se ketu kane aktivitet kompanite italiane dhe duhet te mbajne hapur kufinjte.

 3. Je vone o plehre

  ide | kryesore

  Rama për koronavirusin: Shkollat mbyllen për 2 javë, pezullohen fluturimet me Veriun e Italisë

  57 minuta më parë

  Kryeministri Edi Rama njofton mbylljen e arsimit në Shqipëri, pas prekjes nga koronavirusi. Në mbledhjen urgjente të qeverisë, kryeministri njoftoi se është alokuar edhe një fond shtesë për shëndetësinë prej 400 milionë lekësh.

  “Masat e sotme, gjithnjë në ndjekje të protokollit të përcaktuar janë pezullimi i fluturimeve direkte nga Veriu i Italisë dhe me të gjitha zonat e kuqe deri në datën 3 prill, mbyllja e institucioneve arsimore për 2 javë për të ndaluar përhapjen e pastaj vlerësimi më tej.

  Të mbyllim të githa institucinet arsimore dhe të mbyllim të gjitha grumbillimet masive kulturore arsimore dëgjesave publike deri më datën 3 prill,  për të parë dinamikën e këtij zhvillimi e për të vendosur për më tutje”

   

   

   

   

   

   

   

  Nga kategoria

  Më të lexuarat e javës

  Koronavirusi mbërrin në Shqipëri, konfirmohen zyrtarisht dy raste9 ORË MË PARË

  Rama për koronavirusin: Shkollat mbyllen për 2 javë, pezullohen fluturimet me Veriun e Italisë55 MINUTA MË PARË

  Detaje/ Babë e bir me koronavirus në gjendje të stabilizuar, po trajtohen në spitalin infektiv2 ORË MË PARË

  Frika nga koronavirusi/ Shqiptarët reduktojnë fluturimet me Italinë, shitjet e biletave ranë 50%2 ORË MË PARË

  Koronavirusi në Shqipëri/ Masat kryesore, si mund ta parandaloni prekjen nga ky virus60 MINUTA MË PARË

  Kujdes! Këto masa për tu ruajtur nga koronavirusi nuk janë efektive (LISTA)34 MINUTA MË PARË

  Koronavirusi/ Rama flet për mbylljen e kufijve43 MINUTA MË PARË

  Mbërrin koronavirusi. Mbyllen shkollat dhe linjat ajtore me Italinë veriore14 MINUTA MË PARË

  7 Comments

  I paemër

  09/03/2020 te 09:28

  Kur fillon mbyllja se nuk dalin llogarite. 2 jave deri ne 3 prill i bie pak e gjere

  PËRGJIGJIUNI

  Namyti Kristaq Paniku

  09/03/2020 te 09:35

  Ate e vendos Partija. Ti po s’pate besim te Partija, grushti i Popullit do te bjere mbi ty!

  PËRGJIGJIUNI

  Pa emer

  09/03/2020 te 09:30

  Kur mbyllen shkollat do té thote se ka me teper se dy persona té infektuar.

  PËRGJIGJIUNI

  i

  09/03/2020 te 09:33

  Bllokimi i fluturimeve prej Italise se veriut duhej ba maparae jo tashti

  PËRGJIGJIUNI

  GrujaBilalit

  09/03/2020 te 09:36

  TANI FILLOVE ME MASAT QE PLASI GJITHANDEJ TI O THONJPAPRERE, O KELLIRE ! O VEMJE!

  PËRGJIGJIUNI

  I paemër

  09/03/2020 te 09:59

  Karogjoz Kryeminister!

  ka 1 muaj e gjys qe ka plas virusi ne bote dhe ti ske asnje mase deri ne sot, c o do me prit te mbushen rruget me viktima more plehre!

  Me gjendjen e mjekeve dhe personelit shendetesor ne fije te perit pa asnje mase mbrojtese more plehre kryeminister karagjoz rob, sho mbaj fjalime si pidhi satom ne maje te thanes more plehre

  Ti je rrezik kombetar!

  dhe ca jeni ju socialiste te karit, nonen mu ne pidh ku ta keni , jeni bastarde qe sdoni as veten tuaj as familjet tuaja !!!!

 4. Si nuk kane turp fare, thone po merren masa, po cfare masash more felliqesira qe e shkateruat cdo gje. Del MALLKIMI i ketij populli dhe ferkon duart se helbete u hap nje front i ri, per te vjedhur edhe me. Keto kriminele vjedhin edhe varret dhe te vdekmit!
  Cfare mund t’i beje shqiptareve me shume ky virus se c’i kane bere keta vampira qe s’lane gje pa vjedhur, pa shkateruar, pa prishur! ZOTI, ama ZOTI, ju ardhte hakut ashtu sic vjen vetem AI.

 5. Si nuk kane turp fare, thone po merren masa, po cfare masash more felliqesira qe e shkateruat cdo gje. Del MALLKIMI i ketij populli dhe ferkon duart se helbete u hap nje front i ri, per te vjedhur edhe me. Keto kriminele vjedhin edhe varret dhe te vdekmit!
  Cfare mund t’i beje shqiptareve me shume ky virus se c’i kane bere keta vampira qe s’lane gje pa vjedhur, pa shkateruar, pa prishur! ZOTI, ama ZOTI, ju ardhte hakut ashtu sic vjen, vetem AI.

 6. ALFRED LELA DHE MERO GELBAZA ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE FATMIR XHAFAJ thotë:

  KUR TE DAL ALFRED LELA DHE TI KERKOJ FALJE EDI RAMES DHE FATMIR XHAFAJ SE ERDHI KORONA VIRUSI NE SHQIPËRI

 7. Ruani veten o njerez se ky ja ka marre doren vrasjes me papergjeshmeri. Kujtoni Thumanen per te kuptuar ne dore te kujt jemi. Budallai dreqit i ndaloi udhetimet me Italine vetem kur erdhi koronavirusi, nderkohe qe dihej se ishte vetem ceshtje kohe. Te gjithe shtetet qe kane marre masat me heret kane shpetuar. Por ne nuk e rruajme se na ruan Zoti i misheruar tek ky psikopati qe kemi per KM.

 8. ALFRED LELA DHE YMER GELBAZA VIZITUAN GERON XHAFAJ NE BURG NE ITALI,PER TI KERKUAR FALJE PER BURGOSJEN E TIJ thotë:

  ALFRED LELA DHE MERO GELBAZA KELLIRA ISHIN NE ITALI PER TI KERKUAR FALJE GERON XHAFAJ SE E KISHIN ANATEMUAR PA TE DREJT DHE E KISHIN FUTUR NE BURG POLITIKISHT DHE JO PER TRAFIKIM KOKAINE,POR KUR ATA ISHIN NE VIZITE LELA DHE MERO JA FUTEN LLAPEN NE BYTH GERON XHAFAJ DHE U INFEKTUAN ME KORONA VIRUS DHE JA KU JEMI SOT

 9. Masa e pare qe duhet marre, eshte furnizmi me uje. Ka shume zona ne Tirane qe me gjithe rritjen e cmimit te ujit nga delfini i Km, kane mungesa te theksuara te ujit ne rrubineta qe mund te arrijne edhe ne 20 ore ne dite. Nese nuk jemi ne gjendje te bejme ate me elementaren, te gjitha masat e tjera jane nul.

 10. O Rame shikoni koshat e plehrave qe len veliaj rrugeve plot me hale brenda. Ato nuk duhet te ekzistojne gjate dites. Nuk i kalohe afer. Te perdoren qeset e zeza dhe te hidhen naten. Sic bejne vendet si Anglia etj.
  Lali Eri apo plehu e ka mendjen vetem te vjedhe per 1 peme. Po i ve tek liqeni cdo 20 cm.

 11. O neri kush vende nuk kane koronavirusin ne europe,nuk mbyllen kufijte se disa shpellkare e lakuriqe kinez thone se duhet te mbyllen,kur po keta kane tre jave qe shperndajne virusin ku mundet dhe sa munden,gjithologet komentues kete pune bejne

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu