• |
ide | kryesore

Skandali/ Basha denoncon maskat e skaduara në 2011 që qeveria u shpërndau spitaleve

-Instant, Kryesore

Lulzim Basha ka denoncuar atë që ai e ka quajtur kronikën e një dështimi të paralajmëruar për masat që ka marrë qeveria për mbrojtjen nga koronavirusi. Ai ka zbuluar vetë në një konferencë speciale shtypi kutinë e maskës së skaduar në vitin 2011 që u është dhënë mjekëve në spitalin e Kamzës. Ai madje ka treguar edhe atë që është më e rënda dhe që flet për një një krim të kryer me dashje, për të cilën kreu i PD-së ka kërkuar ndërhyrjen e menjëhershme të prokurorisë: Vendosjen mbi datan origjinale të sakdencës një pullë fallco skadence që shënon vitin 2020.

Shikoni këtu fotot e skandalit/ Data reale e maskave te skaduara kunder koronavirusit


Ndonëse nuk dihet se sa i përhapur është fenomeni i shpërndarjes së maskave të skaduara, flitet per 1.2 milione – dhe PD, nuk ka dhënë asnjë të dhënë për këtë-, Basha ka folur gjithashtu për një papërgatitje të madhe të qeverisë, ndonëse vetë kreu i PD paralajmëroi dy javë më parë se duheshin marrë masa të rrepta.

Ai ka përmendur faktin se vendi nuk ka sot më shumë se 120 shtretër për të përballuar ata tek të cilët koronavirusi shfaq komplikacione gjë që do të ishte e pamjaftueshme nëse epidemia merr përmasa të mëdha.

Ai ka kujtuar gjithashtu se vetëm dje kabineti Rama miratoi fondin shtesë për kthimin në karantinë të kovalishencës ushtarake në Durrës, ndonëse dihej prej javësh që rrezikun e kishim tek dera.

Pa thënë nëse denoncimi ështe apo jo i vërtetë Edi Rama u përgjigj menjehere në Twitter:

“Ka vetëm një palë maska të dëmshme në Shqipëri: Maskat e atyre që dhe kur ky vend lufton me jetën nën gërmadhat e tërmetit apo me një virus kërcënues për planetin, s’ndalen së kërkuari pushtet me shpifje, sherr, rrëmujë! Po përsëri Shqipëria do t’ia dalë sepse shqiptarët s’janë vetëm”!

©Lapsi.al

LIVE – Komunikim me median bashkë me grupin e punës, për situatën e fundit të coronavirus në Shqipëri

LIVE – Komunikim me median bashkë me grupin e punës, për situatën e fundit të coronavirus në Shqipëri

Publiée par Lulzim Basha sur Mardi 10 mars 2020

 

46 Comments

   1. O i paemer ketu larte po qenke kokeloqe fare o njeri muti! Nuk e kuptone o hale qe PD-se antishqiptare i interesone pushteti dhe jo halli qe ka populli une dhe mbare bota sot?

  1. O i SHITUR, o bashkepuntor dhe vegel e fshehte e KRIMINELIT SOROS, ti cfare dreqin je, kryetar i opozites apo nje cop sanitar, qe na keshillon si te mbrohemi nga virusi. Po ku ka virus me vdekjeprures se BANDA ne PUSHTET qe ti i sherben me cdo mjet?!

   1. E dëgjova me veshët e mij ministren e shëndetësisë të thotë se maskat janë të rregullta.
    Plasini sytë e lexoni vetë që maska që është treguar, ka si datë skadenc vitin 2011.
    Kush po “bën politikë” në kurriz të jetës së njerëzve, z. Basha, apo ministrja e shëndetësisë ?
    Para ca ditësh dëgjova se nga kjo ministri ka dalë deklarata se kemi 1.2 milionë maska që do të shpërndahen.
    Ju që dilni me gjoksin tuaj mburojë e këtyre gënjeshtrave, pa mendoni se sa punonjës të shëndetësisë që djanë e do të jenë në kontakt më të infektuarit nga Covid-19, mund të rrezikohen të infektohen nga të tilla maska fallco pa vlerë ?

    1. Ti plas syte e veshet po deshe ne nuk na plas derri. Nuk ka maska qe skadojne por keni skaduar ju dhe kriminelat e PD-e qe ashtu si me termetin tani bejne politike me koronavirusin.

     1. “Nuk ka maska qe skadojne”?!
      Meqe maskat nuk skadojn,perse i ka vënë atëhere prodhuesi daten e skadences?
      Mallrat qe perdoren ne shëndetësi kan rregulla te rrepta ne te gjith Boten,ashtu
      si edhe per ushqimet dhe paketimet e tyre,prandaj data e skadences ka rendesi
      te veçante,se denimet jan teper te ashpra.

     2. Maska që i ke vënë trurit tënd o byrazeri militant mavi i partisë, është e skaduar.
      Edhe maskat e cilësisë më të lartë për mbrojtjen nga sëmundjet infektive, nuk mund të mbrojnë 100% nga viruset.
      Si maska tek njerëzit e bile edhe tek personeli shëndetsor, janë përdorur edhe fasho të thjeshta të desinfektuara.
      Por ama në asnjë mënyrë nuk duheshin mashtruar personeli mjeksor duke ju dhënë maska që e kanë humbur pastërtinë e tyre që në vitin 2011, pasi më së paku ato e kanë humbur cilësinë mbrojtëse ne 30%.
      Nga ana tjetër , cilido që bën veprimin mashtrues të ndrimit të datës së skadencës , ka bërë një veprim kriminal që ndëshkohet nga kodi penal.
      Do të ishte normale që me ndershmëri të thuhej hapur publikisht, që këto maska janë me këtë datë skadence dhe e kanë humbur aftësinë e plotë të tyre të mbrojtjes, por pse duhen mashtruar herojtë e kësaj situate, mjeket e infermierët që përballen deri në 18 orë në 24 me virusin e rrezikshëm ?
      Ti mund të pranosh për vete që je një “derr” pa tru, po çkusur kanë familjarët e tu e ato me të cilët kontakton, qe me “derrësinë” tënde tju ngjisish virusin ?

  2. ore le ti mbylli te gjithe sherbimet, vetem online, mbylli me notere, avokate restorante , bar kafe, nje muaj mbyll

   lejim per supermarkete dhe pika karburanti e furra buke , ME MASKE!!!! dhe me maa mbrojtese doreza, rradhe me largesidhe kohe te mjaftueshme , dizinfektm i perditshem !!!

  3. TI O EVA KURVA E RRADHES SHUMEPERDORIMSHME E RIPJERDHJES QE TE NA MBUSHESH MENDJEN MERRE MASKEN E SKADUR DHE SHKO BEJ NJE XHIRO NGA INFEKTIVI I QSUT.
   VDEKSHI E U SHOFSHI SI RRACE SE NUK PO NGOPENI DUKE I BERE NJEMIJE E NJE TE ZEZA KETIJ KOMBI!

  4. Po kete bythqirin ce ke me vete o Lul? Me Tritanin do fitosh zgjedhjet mer kar?Tritanin e ka qire e gjithe Lushnja dhe ska zene mend, Do kar akomamkurse ti na e nxjerr ketu si loqe. Qr te gjithe njejte jeni.

 1. Q.robt vetem propagande. Ai nxjerr maskat e skaduara, ndersa ky debili ne vend te thote minimalisht qe do e hetoje, ben poezi e sallate fjalesh te kota. Perfundimisht, ky eshte deshtaku dhe legeni me i madh qe ka pare ky vend. Mjere ne qe pervec krye-fatkeqesise Rama qe ja beme vetes ne fakt, duhet te durojme edhe fatkeqesite e natyres.

 2. O i SHITUR, o bashkepuntor dhe vegel e fshehte e KRIMINELIT SOROS, ti cfare dreqin je, kryetar i opozites apo nje cop sanitar, qe na keshillon si te mbrohemi nga virusi. Po ku ka virus me vdekjeprures se BANDA ne PUSHTET, qe ti i sherben me cdo mjet?!

 3. Lul. Un dje ne supermarket gjeta ne pako biskota te skaduara. Do dalim sot bashke ne tv dhe ti denoncojm. Me pall se ky nuk e ben me nena. Njeri i ftoht e pa lidhje. Nuk frymezon askend.

 4. Kush me thote cfare skadence ka garzat,fashot,ato nuk jane ilace,por qellimi eshte paniku shpifja dhe na shikoni ju o shpellkare per ju po punojme qe ju te vini ne pushtet

  1. Je shume kar i paemer kane skadence. Dhe jo vetem kaq po per personelin mjekesor duhet te kene filter te vecante EPA qe vertet te mbrojne jo si maska qe ka vene lideri yt qe po I keputet shpirti. Po fajin e kane dhe vet mjeket qe se ngriten njehere zerin, te perulur te gjithe.

 5. Ky gerdalla plak kurv km sillet si idjot me fytyre majmuni, si si vje turp gjat 7 viteve vetem nje gje te kishte pranuar se esht gabim ok por ky gerdall vetem ky ka te drejt, per hir te karriges dhe zoti dhe bota e kan gabim, vetem qar thot ky gerdall matuf eshte ok.💩

 6. Lulushi e kishte parashikuar koronavirusin prandaj sot thote qe qeveria te kishte mare masat,copa lekce keta i duan me dt skadence,kush me thote nga ju gjithologet cfare do ndodhe me keto copat e leckes,mjeket kane muaj qe po i perdorin

 7. Mjeket e te semuret duhet te mbajne maska funksjonale; ata qe nuk e pranojn jan kriminel te partis apo partive, nuk do tru te madh ta kuptosh; Si mund te kurojn mjeket pa to? ata kan mu semur vet si do ja dal mileti?????????

 8. O vella çfar arsimi ka ky kryeministri yne qe na del ne TV e na garanton qe maskat jane per marshalla se qenkan bere ne Kanada!!!! Sa me fat qe jemi qe kemi kryeminister qe i din te gjitha.

 9. ALFRED LELA DHE MERO GELBAZA I KERKOJN FALJE EDI RAMES PER MASKA TE SKADUARA thotë:

  KUR TE DAL EDI RAMA DHE TE THOT SE JA KA BERE NJE TESTIM NE NJE LABORATOR PRIVAT SI ME ATE TE GERON XHAFAJT ME DROGE POR NUK JUA TREGOJ KU DHE SI,PASTAJ DO TE DAL ALFRED LELA TO KERKOJ FALJE EDI RAMES DHE OGERTA MANESTERLLIUT PER DEMTIM PERSONSLITETI

 10. Problemi i maskave u pranua edhe nga vete km, prandaj te gjithe ata qe shkruajne, qe nuk jane me shume se 7-8 vete ne mbrojtje te cdo lloj pislleku, bejne mire te marein nga keto maskat e skaduar dhe t’i perdorin per vete. Duhet kuptuar dicka, pergatitja per kete pandemi, pra marrja e masave per mbrojtjen maksimale te popullsise, nuk eshte check-up per te cilin paguhen rreth 5 milione euro ne vit dhe nuk mund te bejne asgje ato 400 milione leke, me pak se 3.4 milion euro qe u disborsuan dje nga qeveria. Maskat dhe mjetet kryesore, sidomos per personelin mjeksor, godina(t) ki do mbahen ne karantine personat e dyshuar, dhomat spitalore per ata qe do e kene me te rende semundjen, duhej te ishin gati me se paku qe kur filloi zallamahia ne Itali. Masat ne kufi, do duhej te ishin me te forta dge kontrollet me te rrepta. Linjat ajrore me Italine do duhej me se paku te reduktoheshin. Dje vete km tha qe OBSH nuk na lejon te mbyllim kufinjte, nderkohe qe mbreme ishte km italian qe mbylli kufinjte e vendit te tij duke mos lejuar hyrje-daljen e njerezve. Biles u ndalua rreptesisht edhe dalja nga qytetet e fshatrat e rezidences. Italia e beri kete ne momentin kur semundja mori permasa te jashtezakonshme, kur numri i te infektuarve ka kaluar 10 mije dhe numri i personave qe kane nderruar jete eshte 631, pra me shume se 6% e te infektuarve. Ka nje shembull pozitiv per masat e marra dhe kjo eshte Turqia, e cila deri me tani nuk ka asnje rast personi te infektuar. Por politikanet tane e kane mendjen te dalin e te bejne deklarata dhe te mburren, asnjeri nuk mendon dhe as nuk ka aftesi te mendoje per te miren e ketij vendi. Ky vend iu sherben vetem per aq kohe sa e rrjepin. Me pas… E keqja eshte edhe tek ata qe iu dalin zot kesaj skote, qe iu sherbejne aq me zell, sa nuk mund te krahasohen me qenje te gjalla, por me krijesa te dala nga ndonje pellg i qelbur.

 11. Virusi i viruseve boteror eshte babai shpirteror salih karaxhic berisha ky eshte ideatori frymezuesi krijuesi i te keqes ne kete vend o shpellkaroviruset e salihut

 12. Je shume kar i paemer kane skadence. Dhe jo vetem kaq po per personelin mjekesor duhet te kene filter te vecante EPA qe vertet te mbrojne jo si maska qe ka vene lideri yt qe po I keputet shpirti. Po fajin e kane dhe vet mjeket qe se ngriten njehere zerin, te perulur te gjithe.

 13. Do beja disa pyetje per ata qe mbrojne tezen se maskat nuk kane skadence, perfshire ketu edhe piktorin e deshtuar gjitholog: Pse kompania prodhuese ka vene nje date skadence dhe pse kjo date skadence u fsheh duke vene nje etikete tjeter siper? A nuk eshte kjo thjesht fasade si cdo gje tjeter ne kete vend? Pse cdo gje lidhet me Saliun kur ky i fundit ka shtate vjet qe nuk ka asnje rol ne qeverisje? Kaq shume e keni frike nje person 75 vjecar? Dhe e fundit, a do te pranonin keta njerez qe po i mbrojne kaq shume keto maska, te vizitonin njerez te imfektuar nga covid 19 duke u mbrojtur me nje maske te tille? Mjafton t’i pergjigjeni ketyre pyetjeve dhe jo te merreni me Saliun, Lulin apo te tjeret. Kaq e thjeshte eshte dhe nuk ka nevoje per t’u zgjatur me diskutime te tjera.

  1. e ka vene daten e skadences qe loqe si ty te blejne prape e te harxhojne pare e kompanie te bej fitim. maska nje cope garze eshte o ja qivja jeten. nuk skadon as fasho as garza ashtu si nuk skadon as mjalti as vaji as caji malit. po jam i sugurt qe kllufa si ty edhe mjaltit i sheh skadencen

 14. Thone qe tironsit kane shtepi qerpiqi, carac dhe nje budalla, por ti qenke i zgjuar. Dhe meqe je i tille, merr ca maska nga keto tr skaduarat dhe perdori bashke me shefin tend ose shefat e tu…

 15. Sanija dhe i madherishmi te ne bodrumet e shqupit thone ate qe tha ai spahija i biri i komunistit dhe spiunit salih ali spahija,ju qifti sanija e i madherishmi vazhdoni detyren e ngarkuar nga shqupi te perconi shpifjet qe gatuan kryevirusi Salih per ju shpellkaret ne koken e virusit

  1. Ne bodrume jeni ju qe i delni zot pushtetit te rradhes. Por meqe ke jaq besim tek partia, ciladoqofte se personalisht nuk gjykoj se ka ndonje parti qe mendon per mire, merre masken e skaduar dhe shko me te ne spital. Sa per Saliun, ka gjynahet e veta, po mos i ngarkoni ato te te tjereve. Eshte thjesht nje i moshuar 75 vjecar qe vetem flet. Merru me kryetarin e bashkise qe megjithese ka rritur cnimin e ujit aq sa me shume paguajme per ujin se per dritat dhe kemi max 6 ore ne dite. Maska te skaduara dhe mungese uji do te thote mungese e kushteve minimale. Gjithsesi, ju te partise jeni te gjithe kokepalare dhe laheni vetem nje here ne jave kur keni uje se keshtu ju la mesuar nena parti, e kam fjalen per ate qe parti qe ishte moter e sllaveve, ruseve dhe kinezeve

 16. Ne ne Shqiperi jemi vete te skaduar si shoqeri dhe si shtet e ky thote… Ehuuu une jam me llapaqenet qeveritar. Qeveria po punon.

 17. Po rampalla edhe masken e kishte vu septapthi o ripjellsa as i mirinformuar ishte si ju qe jeni gati me harru familjet me mbrojt KARIzmatikun . Ai nuk e di si vihet maska , ka tall pi…. n manastalliqja duke ju vu seprapthi. Ai tall bythen thote haet veza e skadume ju po hawt.

 18. O Basha leri karlliqet po na ofro pune.se do qihesh dhe ti pastaj sic u qi ky kari qe ke ne krah, ne 97. Paske qene dhe ti kokrra e bythqimit, qe kur rri me nje bythqim 24 karatsh si Tritan Shehu

 19. O sani je largohu nga zona virusmbajtese shqup,ti je dhe plak por nga ato qe sherben per shtuar kete rrace muti vicidolase,largohu shpeto vete dhe kopilet qe ke rritur

 20. Kshu duan te vijne ne pushtet keta? me muhabete dylekshe maskash? 🤦‍♂️. apo me tritan preshin qe rri si manall aty? ca teatri peshtire

 21. O basha po neqoftese kenngel kaq keq per keshilltar, shko kapi njerzit e duhur , internetin e ka monopolizuar rama po nuk mbaron atje. Ka plot cfare mund te besh , madje ti nxjerresh edhe keta palaçot e BE qe gjoja po te mbeshtesin si amator. Mendohu kush ka qen autentik qe ne fillim shko e kape. Keta te tjeret jane copy paste. Keta i duhen te huajve per interesat e tyre. Mjaft i pe si zot. Ato telefonatat cfare hallesh keni jane sa per larje duarsh. Mos u influenco keq nga interneti ( jo une ) se nuk ke eksperience sesi funksionon…me degjo mua leri te huajte, se ata jane ne dore te sorosit indirekt. Kap njerzit e duhur dhe punesoi, dime ta nxjerrim qeverine e rames per skrrap brenda dites, po nuk na mbron njeri.mos u merr me te huajte e vjeter qe te detyron te flasesh per moral ku ti teket atyre per mbrare. Hapin e pare e kemi bere. Mos u beje si te tjeret. Apo po flas me murin ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu