• |
ide | kryesore

Makron i flet kombit/ Franca mbyll shkollat, por jo kufijtë

-Instant, Lajme, Të fundit

I lajmëruar që në mengjes presidenti francez i është drejtuar sot fombit të tij për të paralajmëruar mbylljen e të gjithë ciklit shkollor që nga e hëna. Ai ka thënë se për momentin nuk parashikohet një mbyllje kufijsh dhe që nëse kjo ndodh vendimi duhet marë në shkallë të BE dhe jo nga vende të vetme.’

Shtimi i masave të luftës kundër Covid -19, te cilen presidenti e cilesoi si kriza me e madhe e ketij shekulli qe eshte ende ne fillimet e saj, bëhet në një kohë kur sipas shkenctarëve, mjekëve dhe virologëve, parashikohet se Franca do kalojë me 9 ditë vonesë atë që ka kaluar më parë Italia.


Shefi i republikës franceze ka rrefuzuar gjithashtu zërat për anullimin e zgjedhjeve lokale që do të mbahen të dielën e ardhshme.

©Lapsi.al

3 Comments

 1. Ore ju té lapsit ja fustni kot ç’jane keto gjera qe thoni .lexoni O degjoni se çpo behet ne mbare boten duke filluar nga Norvegjia Dinamarka Holanda Itàlia Spanja.Mos shkruajni gjera kot lexoni pak gazetat ne gjuhe té ndryshme

 2. Merrni frymen clirohuni.
  Njerezit ecin perhere e ma me ngut.
  Se per ku : as ata vete s,e dine.
  Drejt vetes ,jashte vetes.
  Kane harruar buzeqeshjet ,miresite
  dhe shpirtin kane tretur!
  Rendin drejt askunit duke qeshur pa qeshur,
  drejt lumturise boheme ,
  vargojsh shpirtrash , te rudhur te vdekur.
  Drejt mireqenjes , komoditetit ,virtualitetit
  duke humbur vetveten !
  Rendin drejt mitit,heroit,liderit,pompozitetit,
  duke vrare te thjeshten, te zakonshmen te ngohten hyjnore
  qe u pershperit embel ne vesh :
  mos me kerkoni larg , mbyllni syte,
  brenda vetes shikoni :
  Ja ku jam!
  E ne kete peshtjellimin per kapjen e qellimit .
  Ne mishmash idesh konceptesh qe mpijne.
  Nen tingujt e zhurshem ,te metalte qe therin
  Ne zderhallje egosh varferi shpirti ,
  Therras me sa fuqi kam:
  -O njerez ku shkoni,kthehuni, pushoni pak;
  Keni harru Zotin!
  Merrni frymen qe munguar ju ka JEZUSIN E KRISHTIT !

 3. Franca dhe mbare bota duhet te kishin izoluar Kinen qe ne fillim dhe jo terturohemi tani duke pare njeri tjetrin si armik (mos u afro mbyll kete e mbyll ate ).
  Kina qe sot po reklamon sikur ka fituar luften ndaj korones i eshte borxhli gjith botes per demin fizik , mendor , financiar ……..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.