• |
ide | kryesore

Pse Rama është njeriu i gabuar për të folur për koronavirusin

-Instant, 2, Ide

Dy dite me pare une postova nje pergjigje per mesazhin qe Rama me dergoi ne celular.
Ajo pergjigje kishte nota sarkazme, por thelbi i asaj qe une mendoj eshte se Rama nuk duhet te jete personi qe iu ben thirrje qytetareve te lajne duart.


Endri Sabani: Mirë coronavirusi, po injoranca a ka ilaç?


Une mendoj qe, ashtu si vendet e zhvillura, Rama duhet te emeroje ne krye te kesaj fushate nje mjek apo shkencetar me reputacion kombetar (ne Amerike ky person quhet ‘car’).

Ne shkencen e komunikimit publik mendohet se kur publiku degjon dicka ne televizor, ben tre pyetje, per te kuptuar nese ajo qe po degjon ja vlen te besohet.

1. Kush po flet?
Personi qe po na tregon se si duhet te ruhemi nga virusi eshte Rama. Nje figure politike qe ne rastin me te mire besohet nga 700 mije shqiptare. Nderkohe nder 2 milion shqiptaret e tjere, ka me mijera qe pikerisht si forme rebelimi ndaj tij zgjedhin te mos bejne ate qe ai i keshillon. Sic ka edhe militante te partive te tjera qe mund te besojne se keto jane pjese e retorikes politike te Rames, duke qene edhe ne prag te fushates, dhe per pasoje nuk e marrin fare seriozisht ate qe ai thote.
Nga ana tjeter, publiku ka 22 vite qe sheh Ramen duke genjyer per importin e plehrave, per papunesine, per rritjen ekonomike etj etj. Perse do ta besojne tani kur flet per virusin?
Prandaj kete fushate duhet ta drejtoje nje personalitet qe gezon besimin dhe respektin e pjeses me te madhe te shoqerise, sepse keto masa nuk mund te jete efektive nese do te respektohen vetem nga delegatet e kongresit te PS, te cilet kur do Rama i ekspozon ndaj virusit, dhe kur nderron mendje i mbyll ne shtepi.

2. Cfare po thote?
Duke mos qene mjek, apo shkencetar, te gjitha gjerat qe Rama na thote, jane interpretime te gjerave qe atij ia thone ekspertet. Pra informacioni qe ai na jep eshte po aq i mire sa ekspertet qe ka, te cilet ne nuk i njohim cilet jane. Nga ana tjeter, kete informacion ai e interpreton sipas njohurive te veta. Sic ishte pershembull deklarata qe beri ne Shkurt ku nxitoi te thoshte se askush nuk fliste qe 97 % sherohen. Dhe askush nuk fliste, ngaqe mbase kjo nuk eshte e vertete. Pasi sipas statistikave te OBSH megjithese vdekshmeria eshte ne kufijte e 3.6%, rreth 20% e te prekurve kane komplikacione, nje pjese e te cilave mund te zgjasin edhe tere jeten.
Prandaj, dalja e nje mjeku apo nje shkencetari do na jepte mundesi te kishim nje informacion me te plote dhe me te besueshem per seriozitetin e semundjes.

3. Si e thote?
Duke qene nje politikan i mesuar me manipulimin e turmave, por edhe frikesimin e tyre, Rama duket sikur edhe kete here po perdor dy teknika te gabuara. Nga njera ane iu njerezve qe masat jane per pak dite (“tre dite do bllokojme rruget” apo “tre jave do mbyllim shkollat”). Nderkohe qe dihet se keto masa do te zgjasin shume me gjate.
Mirepo, eksperienca e vendeve te tjera ka treguar se nese nuk iu thua njerezve qe ne fillim se masat do te zgjasin, rrezikon qe me kalimin e kohes ata te lodhen dhe te humbasin perfundimisht besimin tek ajo qe iu thua, duke neglizhuar zbatimin e masave pikerisht atehere kur mund te jete edhe piku i rrezikut.
Nga ana tjeter i kercenon me dhune policore, duke besuar qe ai qe nuk bind mund te imponohet.
Por, historia ka treguar qe nuk ka polici ne bote qe mund te menaxhoje nje popull te tere (ku edhe ata bejne pjese) nese mosbindja eshte ne mase te gjere.
Kjo eshte nje fushate qe kerkon mobilizimin e gjithe shoqerise per nje kohe te gjate, dhe kjo ndodh vetem nese njerezit binden per rendesine e veprimeve te tyre.

Fatkeqesisht kete bindje nuk mund ta siguroje dot Rama. Prandaj, ai duhet te heqe dore nga perdorimi politik i kesaj ceshtjeje, dhe te terhiqet sa nuk eshte teper vone.

E nderkohe qe Rama e lehteson veten nga punet qe nuk i takojne, do t’i mbetet me teper kohe per tu marre me punet qe i takojne, sic jane:

E para, t’i thote Vilmes qe milionat qe i japim per analiza cici t’i perdore per te ngritur ne menyre urgjente nje qender vete-diagnostifikimi (drive-in) per coronavirusin.

E dyta, te sigurohet qe spitalet kane mjaftueshem maska oksigjeni dhe medikamente anti-virale, nga ato qe po testohen me sukses ne disa vende te botes. Serish le t’ia marre atij koncesionarit tjeter, se jeta e shqiptareve eshte me urgjente se xhepat e oligarkeve.

E treta, te sigurohet qe karantinat jane funksionale, dhe jo vetem si reklame facebooku. Se po shohim qe mjeket ne vend qe t’i karantinojne aty te semuret, i cojne ne shtepi, duke rritur rrezikun e perhapjes se virusit.

Dhe e fundit, por me e rendesishmja, te marre masa per te lehtesuar financiarisht bizneset e vogla, dhe te ndihmoje ekonomikisht njerezit me te varfer ne shoqeri. Le t’ia marre atyre qe iu ul taksat e dividenteve. Se oligarket, mund t’ia lejojne vetes edhe te izolohen tek vilat e tyre, dhe te mos punojne fare per ca kohe. Por mijera punetore, as nuk mund ta marrin lopaten apo ekspresin ne shtepi, dhe as nuk kane rezerva per te qendruar gjate pa pune.

Kjo eshte nje lufte qe duhet ta luftojme te gjithe sebashku, por barra nuk mund te bjere ne menyre shproporcionale mbi shpatullat e pjeses me vulnerabel te shoqerise. Dhe jeta e shqiptareve nuk mund te vihet ne rrezik per karrieren politike te nje njeriu.

*Marre nga facebook i autorit Endri Shabani

26 Comments

 1. Edvini është i lumtur për coronavirusin, sepse i jepet përsëri rasti që të duket si autoritet, kur në fakt ai ështe i rënuar në çdo aspekt, ai është thjesht një monstër që për shkak të perversitetit kronik, po teston me këto masa se sa pushtet ka, gjithashtu po teston se sa mund të durojnë shqiptarët.

  por ashtu si edhe të tjerë plehra politikë që kanë synuar pushtet pa kufi (ky është më qesharaku dhe karikatura më përfaqësuese), duke qenë gjysëm idioti nuk e kupton se ky pushtet I madh në dukje që zotëron është thjesht një kështjellë rëre që mund të shkërmoqet në një moment, dhe ky moment po vjen gjithmonë duke u afruar.

 2. Ato lekët që u falë dividentin, duhet t’ua marrë mbrapsh e tua ndajë atyre më të varfërve që do mbesin pa rroga.

 3. Psh nje person i besueshem une mendoj se do te ishte shoku Tao – “ai ka dhe nje djale partizan”
  Shoku Tao mund t’i keshilloje popullit te pije raki Librazhdi e te hedhe nje valle antipandemike

 4. Corona – Virus – Rilindja po flet për vëllain e vet që e ka nga nana dhe babai i vdekur, Tarrasi. Prandaj, mos ia mohoni të drejtën e fjalës së lirë “Antishpifje – kazan – kadri”, sepse i mbetet qejfi dhe KÇK -ja mbetet pa shkuar deri në fund për arsye se ky lloj virusi, si ai që përmenda në fillim, mund të pësojë fiasko. Lereni të flasë, të argëtohet, ai nuk mund të rrijë pa bërë diçka që nuk ia ka idenë, që nuk i takon. One time in a blue Moon.

 5. Bravo! Djal inteligjent, busull orientimi per ata qe mendoj e se Shqiperia ka vetem 3 zgjedhje. Rama Basha Meta.
  Kush e ndjek e kupton qe eshte prespektive.

 6. Për të ndarë përceptimin negativ të mosbesimit ndaj politikanëve, e vetmja mënyrë për ta argumentuar ate, është evidentimi i fakteve të dukëshme që kanë të bëjnë me performancën e tyre në komunikimin publik dhe rezultatet konkrete të qeverisjes.
  Luftë politike me akuza eskstreme , veçanërisht gjatë fushatave elektorale, ka edhe në vendet me demokraci të konsoliduara, por pasi përfundojnë zgjedhjet e një parti apo koalicion partishë marin pushtetin, nëse çdo dështim në qeverisje, motivohet me keqqeverisjen e mëparëshme, kjo qeverisje shkon drejtë humbjes së besimit , edhe nëse ka arritur ndonjë sukses.
  Ka pothuajse 7 vite që Rama është në pushtet, duke e përqëndruar gjithnjë e më shumë pushtetin në duartë e tij e ai vazhdon akoma të bëjë propogandë “elektorale” kundër opozitës.
  Nuk është problemi thjeshtë se a ka apo jo aftësi që të udhëheqë një qeverisje të mirë pasi është piktor.
  Nuk mund të gjesh asnjë lider shtetëror me aftësi gjeniale për të drejtuar shtetin në të gjitha hallkat e tij.
  Problemi është në përzgjedhjen e ekipit qeverisës dhe aftësinë për të komunikuar e vlerësuar këtë ekip.
  Nëse kujton se mund të qeverisësh me sukses , duke e konsideruar veten më të dijshmin e më të aftin, e ata që zgjedh , që nga këshilltarët e deri titullarët më të lartë, janë pupacë servilë që duhet të bëjnë vetëm çka të thotë mendja ti, e ke të garantuar humbjen e besimit në opinionin publik.
  Aq më tepër kur këtë stil qeverisje e shoqëron me një komunikim arrogant e me gjuhë harbute me të gjithë.
  Ky stil komunikimi, mund të pranohet nga njerëzit pa dinjitet, frikacakë e servilë, apo kategoria e llumit të shoqërisë, kategori kjo që në Shqipëri, për fat të keq , e gjen tek një shtresë jo e vogël e gjysëm analfabetëve, apo të rijve të ndikuar nga korrupsioni e mafia .
  Paradoksi më i madh në politikën shqiptare, është se me ardhjen e Ramës në pushtet,është bërë lëmsh ndarja e politikës së majtë me ate të djathtë.
  Si pasojë e një politike korruptive që synon pushtetin e parave, partia socialiste në pushtet , ka humbur çdo tipar të së majtës klasike, zgjidhjen e problemeve sociale , dhe është bërë një e djathtë ekstreme që mbështetet vetëm tek një grup i vogël oligarkësh, me të cilët shkëmben favore.
  Ndërkaq , e djathta që si parim ka forcimin e shtetit ligjor, me një sistem demokratik kapitalist, e ndodhur para këtij qëndrimi të së “majtës” kapitaliste mafioze, është e detyruar që të marë pozicione të majta, duke u përqëndruar në zbutjen e varfërisë e mbështetjen e shtresës së varfër.
  Nga se ka ardhur ky paradoks në politikën shqiptare ?
  Ngaqë Rama nuk ka asnjë formim e kjartësi , si përsa i përket fillozofisë e ideollogjisë , ashtu edhe ekonomisë së majtë e të djathtë, e lejtmotivi i tij qeverisës , është pushteti i pakufizuar që mund të arrihet vetëm nga paratë e pista.

 7. Ja qift kina nonen dhe pidhin e nones se Zahos se qavi karin pler kafsh, te rrij aty mbyllur se dhe aty s durohet, lidheni qenin lidheni .

 8. Përshëndetje të gjithëve dhe ju mirëpresim Avant Loan INC, Ne jemi një ekip mbështetës financiar që siguron financat ndërkombëtare për çdo sasi mjetesh bankare. Shërbimet tona janë të shpejta dhe të besueshme. kreditë miratohen brenda 24-48 orëve nga aplikimi i suksesshëm. Ne ofrojmë kredi nga një gamë minimale prej 2,000 $ në një maksimum prej 50 milion $ me një normë interesi të përballueshëm prej 3% për një kohëzgjatje kredie nga 1 deri në 30 vjet për të shlyer kredinë. Qëllimi i Avant Group është t’ju ofrojë shërbime financiare me cilësi të shkëlqyeshme. Aplikimi për një kredi është një stres falas, për më shumë informacion në lidhje me procesin tonë të huasë {avants.loan (a) gmail.com {av_ant (a) outlook.com

  Me Avant personal dhe biznesin e biznesit, ju mund të mbështeteni në një trashëgimi shërbimi dhe besueshmërie, duke ju ndihmuar të ktheheni duke bërë ëndërrimtarët. Aplikoni dhe merrni një vendim shpejt pa u shqetësuar në lidhje me rezultatin tuaj të kredisë ose krizën financiare në të cilën jeni gjendur. Na kontaktoni sot për të marrë një kredi. Faleminderit

  Na dërgoni me email në: av_ant (a) outlook.com
  Na dërgoni me email në avants.loan (a) gmail.com
  Thirrni / Whatsapp +1 (409) 2062954
  Do të ishim të lumtur t’ju ndihmojmë

 9. Endri Shabani, eshte perfshire ne nje virus tjeter qe ka kapur analistet…te bejne analet e Covid-19. Dhe Endri si djal inteligjen me dipllome Oxfordi dhe me paskrupullime, ai vazhdon ben gjithoditurin ne provincen tone elektrizuese.

 10. KM eshte njeriu i duhur vetem per nje gje per kete shtet. Per koncesionet, tenderat pa gare, korrupsionin endemik me keq se ne kohen e Saliut dhe Lulit e Likes bashke. Ato pune i qan. Forca e Ligjit, OFL, OLSH, KCK, VRL (vari lesht) jane te gjitha garniture per popullin.

 11. Karakteristikat,cilesite intelekti,dhe integriteti i sejcilit,percaktohen qarte edhe duke pare rrethin (shoqeror)jo vetem qe e rrethon sejcilin,por ate rreth qe vete personi krijon shoqerine e ngushte,qe jeton,punon,vepron .Shikoni rrethin (e ngushte) te Edi Rames.Nga femijeria, jo shume e kane shoqeruar.ane ndonje piktor,ndonje aktor qe kurre nuk u be aktor,ndonje filozof psikopak qe edhe perfundimin ,te tille e pati,por edhe te vetequajtur filozof,qe ngaterruan edhe familjet,prej manise se “cmendur”qe as vete nuk e kuptonin,por kishte edhe nga ata qe jeten normale ,e konsideronin anormale,dhe perpiqeshin te silleshin anormal (ketu hyjne ata qe e shoqeronin neper orgjirat e plazheve nudo),per snobizem-jo thjesht,por snobizem psikopatik.Disa vijojne t’a ndjekin (dhe te perfitojne prej tij) edhe tani,bile si swingera.Te tjere e ndjekin indirekt,pa rene ne sy,e vijojne edhe me perfitime,duke vijuar jeten jasht Vendit.Ndonjeri,nuk i rezistoi-ndofta edhe kesaj shoqerije te ngushte-dhe” vullnetarisht”u shkeput jo vetem nga rrethi i tij,i ngushte,por nga e gjithe shoqeria njerezore.Por ka edhe te tjere,qe per disa “kapricio”ndofta edhe te te dy paleve,u abandonuan,prej tij,dhe u ndodhen te autoperjashtuar ,prej atij rrethi.Keta te fundit,aktualisht,po “plasin” nga marazi,por nuk kane fuqi ta mposhtin,por as nuk e desherojne kete gje,sepse,shpresa per ndonje “kthese”,nuk ja lejon.Flasin e c’nuku flasin,por fabula eshste se “mishin do desherojne t’ja hane,por ama “kocken”mundohen t’ja ruajne.Dikush nga keta,e kane siguruar ndonje” strehe”,por ka edha nga ata qe “bredhin si cifuti ne shkretetire.”Dhe mbasi Rama,e krijoi kete “statukuo” me ishet e vet,ka krijuar nje garde te re,por kete here me seksin delikat,te i cili ,duket se ka me shume besim (per siguri dhe mos trazim).Gardern e re e zgjodhi,me ndihmen e isheve te Parisit nudo,e provoi,kolaudoi dhe e eperfeksionoi ne Bashkine e Tiranes,dhe kur u be i pari i vendit,i katapultoi (njelloj si ne nje film vizatimor),ne vende te ndryshme te qeverise,parlamentit,dhe disa institucioneve te rendesishme,jetike per vete ekzistencen e tij dhe sigurine per veprimet dhe pasojat qe keto veprime do te sillnin ne jeten e tij.Dhe te mendosh qe keto veprime (apo vetedetyra) i ka bere ai qe vete ka probleme me vehten e tij,duhet ta parashikosh edhe perfundimin.

 12. i rruni karin Edi Rames gjithe ku katunaret e Sali Ram Berishes .Nuk ka me mjerane se ju qe shpresoni se Basha do behet kryeminister nje dite dhe Saliu prap ne kolltuk iku koha e malokeve

 13. rama mund te jete njeriu gabuar
  po ti qe je qorr dhe qiesh ne bythe? ti ca je? te qifsha robt ska ngel laska pa ber si byth e zgjut ne kte vend

 14. Me vjen keq per dicka, mbase e vetmja gje per te cilen mund te kritikosh Ramen dhe qeverite pasardhese ne kete vend eshte qe e kan len shqiprine me nje sistem mjeksor cop cop.
  PERVEC KSAJ NJEREZIT PO TE DUAN TA BESOJNE PO TE DUAN JO KARANTIN PO BEN GJITHE BOTA DHE JO VETEM SHQIPERIA. QE KSHU ENDRI LEJINI LLAFET PER RAMEN NE KETE SITUAT SE RAMA MUND TE FUTET NE BURG PER NJEMIJ GJERA SI DHE SHUM POLITIKAN TE TJER NE KTO VITE PO MERRUNI ME ATO DERRAT QE DALIN E LUJN ME LETRA TE CEPI I PALLATIT DHE E ZEROJNE ARSYEN PSE PO STOPON EKONOMIA PER TE IZOLUAR VIRUSIN…. ME RAMEN MERREMI KUR TE MBYLLET KJO

  1. DHE NJE GJE TJETER SE HARROVA, SPO FLET RAMA PER KARANTINE DHE VETEM AI, SKAM DEGJUAR NJE PROFESIONIST TE FUSHES QE TE JAPE ALTERNATIV TJETER DHE NGA VENDE ME TE ZHVILLUARA SE NE…… QE KSHU JU LUTEM VETEM PER NJE GJE DELLIN OPOZITAR SHPALOSENI KUR TE MBYLLET KY MHB SE THJESHT I JEPNI ISPIRIM DERRAVE QE RRIN ME LUJT ME LETRA TE CEPI I LAGJES TE VAZHDOJNE… TANI DUHET TE KET VETEM ZBATIM RREGULLASH DHE ME PAS POLITIK, UNE SESHTE SE E KAM QEF POR QENDRIMET E PRESIDENTIT DHE DEKLARATAT E SHKURTRA JANE FIKS KJO QE DUHET PER MOMENTIN

 15. un desha te jepja nje koment por kur pashe qe ketu qihen e shkerdhehen motrat e grate e njeri tjetrit nuk po flas por po pres mos me bie dhe mua ndonje cop pidh ne dore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu