• |
ide | kryesore

Presidenti më i urryer i futbollit gjerman financon vaksinën e kundërshton Trump: “Do jetë e të gjithëve”

Sport

Dietmar Hopp është pronari i Hoffenheim që pak javë më parë përfundoi në faqe të parë të të gjithë të përditshmeve sportive europiane sepse mbeti viktimë e një fushate absurde urrejtje nga ana e ultras të disa skuadrave në Bundesligë. Por Dietmar Hopp nuk është vetëm numri 1 i skuadrës së Sinsheim, në Baden-Württemberg: është gjithashtu edhe investitori kryesor i Curevac, kompania që bashkëpunon me ministrinë gjermane të shëndetit për realizimin e vaksinës kundër Covid-19.


Ishte pikërisht Hopp (sipas Der Spiegel e New York Times) i tha jo në mënyrë absolute presidentit amerikan Donald Trump: jo mundësisë që vaksina, sapo të shpikej, të bëhej pronë ekskluzive e Shteteve të Bashkuara për një lumë milionësh, madje miliarda dollarë. Kur vaksina të gjendet, ka qenë përgjigja e Hopp, do të jetë pasuri publike botërore.

Hopp – bën të ditur Der Spiegel – ka saktësuar se Curevac po studion vaksinën kundër koronavirus për “të ndihmuar njerëzit jo vetëm në disa rajone apo shtete, por në mënyrë solidare në gjithë botën”.

4 Comments

 1. Vetem gjermani mund ta beje. Nese. po veshtir. Keto viruse bejne mutacion pas mutacioni .Krijojne vete riorganizimet e jeteses se tyre duke fituar qendrueshmeri . dhe perseriten. veshtire. Po inshAllah. po u be vetem gjermani e ben.

  1. Gjermani ka marr fund me kohe mbas luftes se dyte boterore.

   Burrat ju vrane dhe femrat ju perdhunuan.

   Me pas linden 15,000 mulate nga zezaket amerikane me femea gjermane.

   Kombi gierman sot eshte i plakur, me meshkuj te dobet dhe femra kurva, me meskuj te huaj qe bejne si zoter ne Gjermani dhe shkerdhejne femra gjermane andej kendej dhe nderkohe te gjithe pallohen ne kokaine dhe alkol.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu