• |
ide | kryesore

Emergjenca nga tërmeti, Basha apel Ramës: Hiq urgjentisht 120 mln euro koncensionet për oligarkët (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i bën thirrje kryeministrit Edi Rama të lërë mënjanë luftën politike, dhe të vërë interesat e njerëzve të parat, në këtë situatë të vështirë koronavirusi.

Në një status në “Facebook”, Basha i kërkon Ramës t’iu heqë urgjentisht 120 milionë eurot oligarkëve dhe t’i çojë për mbështetje sociale, për shëndetësinë dhe për ekonominë.


Mesazhi i Bashës:

Çdo vend ka marrë masa financiare dhe fiskale për përballimin e krizës. Prej një jave edhe ne kemi propozuar masa lehtësuese që u vijnë në ndihmë familjeve në nevojë, sipërmarrësve të vegjël dhe punëtorëve.

Detyra e parë e qeverisë duhet të jetë shëndeti i shqiptarëve dhe po kështu, ndihma për qytetarët dhe për ekonominë. Shëndeti, siguria dhe ekonomia e njerëzve, janë shqetësimi ynë.

Është e papërgjegjshme dhe jo njerëzore të sulmosh ditë e natë opozitën, në një kohë kur të gjitha energjitë duhen fokusuar për tu ardhur në ndihmë njerëzve.

Çdo masë që kemi propozuar është realiste dhe e zbatueshme nëse ka MIRËMENAXHIM, KOMPETENCË dhe TRANSPARENCË.

120 milionë euro që shkojnë dëm me koncesionet e oligarkëve, duhet të angazhohen URGJENTISHT për mbështetje sociale, për fonde shtesë për shëndetësinë si dhe për mbështetje fiskale dhe financiare për bizneset që sot kanë mbyllur dyert.

Jeta nuk ka çmim, sulmet bajate kundër opozitës nuk ofrojnë asnjë zgjidhje. Me batuta nuk qeveriset vendi, nuk ushqehen njerëz, nuk shpëtohen biznese dhe nuk rimëkëmbet ekonomia.

Ndaj do të vazhdoj pa u lodhur ti bëj thirrje qeverisë, që për hir të të gjithë shqiptarëve, të lërë mënjsnë luftën politike, dhe të vërë interesat e njerëzve të parat. Ndiqni më poshtë masat me efekt të menjëhershëm që i bëj thirrje qeverisë ti zbatojë pa humbur më kohë:?

10 Comments

  1. PEBINDESHI, gjate nje videoje nga bunkeri, ne Surrel, ne sfond kishte nje perkrenare te Skenderbeut, prej floriri, prone shtetetore, dhuruar Keshillit te Ministrave, nga nje argjendar, Perbindeshi e kishte vjedhur nga zyrat dhe e kishte cuar tek bunkeri, ne Surrel, ku fshihet si jevgjit qe eshte.
   Pas termetit te pare, ne muajin Tetor 2019, Perbindeshi, nxorri nje urdherese, qarkore te paligjeshme, ku i jepte te drejten vetes se tij, qe te blinte dhe te shiste rezerven shteterore te floririt, qe ruhet ne thesarin e shtetit. Sipas ligjit per menaxhimin e kesaj rezerve, duhet qe per cdo blerje apo shitje te rezerves ne flori apo sende te cmuara, veprimet behen vetem me vendime te posacme, te Keshillit te Ministrave. Pse e beri Perbindeshi, kete ndryshim ne shkelje te hapur te ligjit? Ku eshte floriri i rezerves shteterore? A ka flori te vjedhur ne bunker? Mos valle floriri i rezerves shteterore eshte blere me parate e droges, korrupsionit, ppp, koncesioneve sepse floririn eshte kollaj qe ta fshehesh, transportosh, ruash, parate cash, eshte shume veshtire qe ti ruash, gjurmohen kollaj dhe behen te pavlera, sic eshte rasti i monedhes 500€!

 1. C’ja fut pordhes kot? A i thuhet hajdutit dorzo parate qe ke vjedh? A thua hajduti i dorzon?
  Po ik ore, se ai fundrrine duke ja ledhatuar b*th*n ti po i merr erzin nje pjese derrmuese te popullates dele qe fle gjume pa buke e pa shtepi vetem duke degjuar prralla nastradini qeveria po punon.

  VK o Lulo, Ik e rri dhe ti me mire ne shtepi se s’je per ate pune opozitari. Lerja PD ndonje te eturi qe ja var k*q*t Rames ne mur e i gjun me gur. IK se tu ndejt ti aty ja shton ditet e babzuse hajdutit me cizme.

  Qeveria po punon.

 2. PEBINDESHI, gjate nje videoje nga bunkeri, ne Surrel, ne sfond kishte nje perkrenare, te Skenderbeut, prej floriri, prone shtetetore, dhuruar Keshillit te Ministrave, nga nje argjendar, Perbindeshi e kishte vjedhur nga zyrat dhe e kishte cuar tek bunkeri, ne Surrel, ku fshihet si jevgjit qe eshte.
  Pas termetit te pare, ne muajin Tetor 2019, Perbindeshi, nxorri nje urdherese, qarkore te paligjeshme, ku i jepte te drejten vetes se tij, qe te blinte dhe te shiste rezerven shteterore te floririt, qe ruhet ne thesarin e shtetit. Sipas ligjit per menaxhimin e kesaj rezerve, duhet qe per cdo blerje apo shitje te rezerves ne flori apo sende te cmuara, veprimet behen vetem me vendime te posacme, te Keshillit te Ministrave. Pse e beri Perbindeshi, kete ndryshim ne shkelje te hapur te ligjit? Ku eshte floriri i rezerves shteterore? A ka flori te vjedhur ne bunker? Mos valle floriri i rezerves shteterore eshte blere me parate e droges, korrupsionit, ppp, koncesioneve sepse floririn eshte kollaj qe ta fshehesh, transportosh, ruash, parate cash, eshte shume veshtire qe ti ruash, gjurmohen kollaj dhe behen te pavlera, sic eshte rasti i monedhes 500€!

 3. Jo qe nuk do ti jape por do te marre edhe nje dore tjeter.
  Kleptoman ta quash?
  A po zorraxhihajdutevgjit?

 4. E ke thene para pese ditesh kete o lulush i salihut,mos bej sikur e ke sriozisht kete ti je vete pjese e kesaj o lulush,kalon nga hollanda njehere se ckan ato per ty

 5. Ca po thote more morra te kuq ,ku e shikoni te keqen per keto qe thote basha apo sju rrihet pa ngrene mut,nuk e kuptoni qe edhe pake kohe te vazhdoje kjo gjendje ,pllakos uria dhe po ndodhi,larg qofte do tju vije radha juve te pareve tju hane te gjalle ,kthehuni arsyes dhe perkraheni iden racionale , por dhe ne dite te keqija ju paguan k.k….. qe te dhisni nga goja

 6. O endri shko lepija loqet lulushit,pastaj bythen salihut dhe shko futja gjumit te bodrumet e shqupit,dhe neser behesh Morr Blu safi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu