• |
ide | kryesore

“Faleminderit për asgjë”, Vuçiç i ashpër me BE-në për braktisjen në emergjencën e koronavirusit (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është shprehur i zhgënjyer nga qasja e Bashkimit Evropian në lidhje me coronavirusin dhe i ka varur shpresat te ndihma e Kinës.

Në një deklaratë për mediat, Vuçiç ka thënë se solidariteti i madh evropian është vetëm një përrallë e shkruar.


Kreu i shtetit serb i ka adresuar akuzat e tij tek presidentja e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen, e cila, sipas tij, e ka klasifikuar Serbinë si një vend të papërshtatshëm për të blerë produkte dhe pajisje nga vendet e Unionit.

Në këto kushte, ka vijuar Vuçiç, i ka shkruar një letër “mikut dhe vëllait” të tij të dashur, presidentit kinez, Xi Jinping, si i vetmi person dhe lilder i të vetmit vend që mund të ndihmojë Serbinë.

“Unë kam besim tek presidenti Xi, që është jo vetëm miku dhe vëllai im personal, por i gjithë vendit”, ka shtuar Vuçiç./ EuronewsAlbania

12 Comments

  1. Ik mor cop kari me dy sy. Ai te rrasi virusin ti e quan vlla. Edhe ky me ate parullen shqiptare: Shkerdheji nenen po deshe te te quaje baba. Vazhdo me kinezet se nuk na rruhen lesht per ju, vetem mos na i sill afer ketu ne rajon se vetem pislleqe sjellin. Hidhi nje sy si i ka marre kinezi ne qafe ato vende qe ka “ndihmuar” me iniciativen road and belt.

  2. Pavaresisht se kush eshte nga biseda duket qe ka 1000% te drejte. Sidomos kur flet per punet e pista qe kerkojne EU me ato punet e tenderave jane shume te erreta.

  3. Si I thon asaj llafes, plehres si ky vetem me plehra I hahet. Njerzit I bejn alergji. A na ben nje nder dhe ti marresh ata ardhacaket e tuj dhe ti cosh mu ne gop te kines, se keni 1000 vjet qe i cani karin ktij rajoni, se dhe me origjine nga ato cepa jeni Tenxherja kapakun dmth

  4. Hahahaha
    Ikni ne Kine dhe merruni me rritjen e lakuriqit tw nates se nuk jeni per Europe ju. Vetem se i duhet me i be vaksinat lakuriqeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu