• |
ide | kryesore

Mesazhi i Bashës: Qeveria duhet urgjentisht të marrë masa

Lajme, Të fundit

Kryedemokrati Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për humbjen e jetës së një qytetari dhe nga ana tjetër ka përgëzuar ekipin e mjekëve për pacientin e shëruar nga COVID-10. Basha i ka drejtuar një mesazh qeverisë dhe qytetarëve shqiptarë. Ai ka përsëritur thirrjen për pajisjen e personelit shëndetësor me të gjithë mjetet e duhura mbrojtëse si dhe i kërkon qeverisë të marrë urgjentisht masat për të ngritur ambiente të veçanta në spitalet rajonale për të pritur dhe trajtuar personat që kane shenja apo dyshime se mund të jenë prekur nga COVID 19. Kreu i PD iu kërkon qytetarëve të zbatojnë këshillat e mjekëve dhe të qëndrojnë në shtëpi.

MESAZHI I BASHËS


Është i trishtueshëm lajmi që një tjetër qytetar ka humbur jetën për shkak të komplikacioneve të shkaktuara nga COVID 19. Me këtë rast i shpreh ngushëllimet familjes së tij. Dua gjithashtu të përgëzoj dhe uroj ekipin e mjekëve dhe pacientin që mbrëmë e fitoi betejën me COVID-19.

Prej ditësh kam shprehur shqetësimin për ekspozimin e mjekëve dhe stafit shëndetësor ndaj COVID 19. Fatkeqësisht sot kemi 9 raste të konfirmuara mjekësh të prekur nga Covid 19 si dhe dhjetëra raste të tjera të vetëkarantinuar.

Do ta përsëris edhe shumë herë të tjera pa u lodhur thirrjen ndaj qeverisë që të pajisë personelin shëndetësor me të gjithë mjetet e duhura mbrojtëse si dhe të marrë urgjentisht masat për të ngritur ambiente të veçanta në spitalet rajonale për të pritur dhe trajtuar personat që kane shenja apo dyshime se mund të jenë prekur nga COVID 19. Kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur stafin mjekësor kaq të domosdoshëm në këtë situatë të rënduar, por dhe pacientët e tjerë që kurohen në spitale.

Mjekët dhe infermierët janë mburoja jonë, janë garancia për ta kaluar me sa më pak dhimbje këtë situatë tejet kritike. Qeveria duhet që në mënyrë emergjente të verë në dispozicion fonde për të blerë paisje mjekësore dhe tamponë të nevojshëm për të kryer ekzaminimet për COVID 19.

Sa më shpejt të identifikohen bartësit e këtij virusi aq më e lehtë bëhet kufizimi i përhapjes dhe trajtimi i të prekurve. Nuk duhet lejuar kurrsesi që situata të përkeqësohet, duhen marrë masa para se të jetë tepër vonë.

Të dashur bashkëqytetarë!
Ndërsa bilanci i të prekurve nga COVID 19 sa vjen e rritet, mbetet shumë e rëndësishme të zbatoni këshillat e mjekëve dhe të qëndroni në shtëpi.

Në këtë menyrë do të ndalojmë përhapjen e virusit COVID 19 dhe do t’ju japim mundësi mjekëve të trajtojnë me kujdes personat që janë në gjendje të vështirë shëndetësore.

Mos harroni se duhet një kujdes i veçantë ndaj të moshuarve të cilët janë dhe grupmosha më e rrezikuar.

Ndërsa një vëmendje e shtuar duhet dhe ndaj qytetarëve në pamundësi ekonomike, atyre që jetojnë në kushte të vështira në çadra apo banesa të papërshtatshme. Pa humbur kohë duhet siguruar furnizimi me ushqime dhe detergjent për ta. Koha nuk pret.

Dua me përulësi t’ju shpreh mirënjohjen time të gjithë atyre që në këto ditë të vështira dhe të ngarkuara psikologjikisht po punojnë pareshtur, mësuesit që po asistojnë me mijëra nxënës në forma alternative, shitësit e marketeve apo dyqaneve, punonjësit e furrave të bukës, farmacistët, punëtorët e ujësjellësve, elektricistët, e shumë e shumë të tjerë që janë sot në krye të detyrës. Mirënjohje gjithashtu dhe për punonjësit e mediave që pa marrë në konsideratë rrezikun vazhdojnë të jenë në krye të detyrës për të mbajtur të informuar qytetarët që sot më shumë se kurrë më parë janë me sytë, veshët dhe mendjen nga informacionet që përcjell media.

Mirënjohje pa kufi për të gjithë ju të dashur bashkëqytetarë që pavarësisht situatës së vështirë, duke lënë pas çdo ndasi po i jepni kurajë dhe mbështetje njëri-tjetrit!

11 Comments

 1. Do marri masa nje ***, pershtatuni me rregullat e reja botrore, gjithashtu pershtatuni me PCH socialist nostalgjiket e nazizmit komunist ne keto kohe kolere.

  Let it die!
  Bash, merre Salen, Edhe edin e futini nje dore tavull te bunkeri Drames, posht bunkerit keni edhe shume persona interesant.

  Ka filluar dizinfektimi i k…. dhe i propagandes llapaqene!

 2. Mbase nuk e kupton basha qe do apo nuk do ai po ndjek hapat e rames. Praktikisht filozofine e kurbanllekut po e aplikon qet dhe fshehte. Kurbanllik se te gjitha cfare po thote jane thene perpara, as tempizem per ne as koerence asgje ! Vetem zgjatim i rames dhe nje pjese te kire eurokratesh. Ketu ka te beje edhe evropa te themi te verteten. Pse abuzojne me bashen kur ja dine mangesite ? Shkurt…kurban prap.

 3. Ore ajo qe i mban njerzit me shprese eshte e vertera jo merkeli qe ben te kjnderten sorosiane e qelbur. Po shjme shoejt do fillojme ta kohojme te verteren dhe atje njeriu ndryshon per keq apo per mire tjeter muhabet, ajo eshte demokraci pastaj…sipas llogjikes sorosiane kontemporane.

 4. Ore ajo qe i mban njerzit me shprese eshte e vertera jo merkeli qe ben te kunderten sorosiane e qelbur. Po shume shpejt do fillojme ta pranojme te verteren dhe atje njeriu ndryshon, per keq apo per mire tjeter muhabet, ajo eshte demokraci pastaj…sipas llogjikes sorosiane kontemporane.

 5. Rusia do qe te nxjerr keq ameriken. Kam pershtypjen se vet e ka bere virusin dhe vet e ka gjetur antidoten. Who knows

 6. Ky eshte koqe, e para ky ska asnje te drejte te flase edhe te beje politike nje gje qe varet vetem nga shkenca e doktoriates, ky eshte thjesht nje njeri si ne seshte as ne parlament . se kupton ky qe duhet te ri mire se edhe ne hollande ku ai e njeh, ka disa gjera
  1) nuk lejohet te shkoshe tek doktori
  2) nuk lejohet te shkoshe tek urgjenca
  3) nuk lejohet te behen testime ke apo ske corona,
  Cdo veprim kryet me telefon edhe nga ankesat qe ke per shendetin atehere vendoset qe ke nevoje apo jo te kontrollohesh per corona, pra le te themi me mire pushoni o politikane kurva si nga PS PD edhe te tjera dhe lini doktorat te flasin pa bindje politike

 7. Na mbiu neper portHale ky lulush dhe pastaj ankohet se rama ben propogante,sa loqe qe je mor lulush i ke thene nga dy here ne dite keto fjale si kryeministri I pd fantazme,i karantinuarte vila 2000000 euro po kalon mire o lulush

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu