• |
ide | kryesore

Rama pranon gafën/ Si u manipulua me videon e dhunës në Spanjë?

-Instant, Kryesore, Lajme

Kryeministri Edi Rama publikoi të shtunën paradite në Facebook një video ku sipas tij policia spanjolle kishte reaguar ashpër ndaj qytetarëve që kishin thyer masën e karantinës dhe kishin dalë në rrugë. Nisur nga ky precedent, kreu i qeverisë paralajmëroi shqiptarët se i pret i njëjti fat, duke shkruar se “forcat e rendit e kanë ndarë mendjen”. E shoqëruar me daljen e ushtrisë në rrugë dhe me kërcënimet se ndaj shkelësve të shtetrrethimit do të përdorej gazi lotsjellës kjo u pa si një rritje e masave represive nga kreu i qeverisë.

Andi BushatiMashtrimi me “videon spanjolle” / Ne jemi në luftë, por komandanti na ka lënë

Por në fakt, nga një kërkim i thjesht, zbuloi tjetër gjë. Turma e njerëzve që vrapojnë dhe forcat e policisë që i ndjekin nga pas duke i goditur me shkop gome, janë shkëputur nga një protestë antiqeveritare në Algjeri. Policia ka ndërhyrë duke e shpërndarë dhunshëm turmën. Videoja është publikuar në youtube në datën 8 mars.

Me njëherë pas kësaj reagoi PD-ja e cila e konsideroi këtë si një thirrje që përhap panik.”Në Spanjë situata është e rënduar, por një shtet demokratik i Bashkimit Europian nuk vepron kurrë me dhunë ndaj shtetasve të vet, siç gënjen dhe mashtron Edi Rama. Ai është sot burimi kryesor i panikut dhe pasigurisë në Shqipëri.
I gjendur i papërgatitur, pa ide dhe në majë të një qeverie të kalbur nga skandalet dhe korrupsioni, ai ka dështuar të qetësojë dhe të kompensojë njerëzit, si dhe të menaxhojë një karantinë të efektshme” deklaroi PD-ja.

Pasi e pa që videoja po krijonte  një efekt boomerang, si shembull, sa i amatorizmit profesional aq dhe i frikës ankthit dhe psikozës personale, kryeministri e pranoi që kishte bërë një gafë. “Rashë edhe unë njëherë viktimë e “qytetarit dixhital”  shkroi më pas ai duke shtuar:  “Videon e postuar diku më parë, ku shkruhet se ka ndodhur në Spanjë, ma dërgoi një mik shqiptar nga Italia, i cili padiskutim ashtu e dinte dhe i dëshpëruar me ca pamje sot paradite në tregjet e Tiranës, më shkruante “Shikoje ç’bën policia në Spanjë”!

E postova jo pa qëllim pas mesazhit tim të sotëm, ku ju thashë hapur se nuk do të ketë më asnjë tolerancë nga forcat e rendit dhe tani mora vesh që qenkan pamje nga Algjeria”!

Por ky incident me shumë sesa problemin e panikut dhe frikës apo sjelljes së shtetit me qytetarët ngre problemin e amatorizmit të kryeministrit dhe stafit që e mbështet për ato që i komunikojnë publikut në këtë kohë kaq delikate krize.

Ai jo vetëm që tregon se qeveria nuk e ndjek hap pas hapi gjenjen në njërën prej vatrave më të rënda të Covid 19 si Spanja, por se ajo e bazon vendimmarrjen përmes videove që i dërgojnë miqtë. 

Ky lloj amatorizmi nuk la indiferent as mbasadorin spanjoll në Shqipëri, Vicente Canelles i cili reagoi ndaj videos skandaloze të kryeministrit shqiptar. 

Megjithëse Ambasada e Spanjës është krejtësisht dakord me rekomandimet e Kryeministrit mbi nevojat e respektimit të masave kufizuese për të mirën e shëndetit të të gjithëve, më vjen shumë keq që janë shpërndarë disa imazhe që nuk kanë të bëjnë fare me Spanjën’, shkruajti ambasadori.

Image

©Lapsi.al 
 

 

38 Comments

  1. Po edhe keta spanjollet sikur kane zbrit prej qiellit… Harruat cfare te rrafme u bene katalonjasve kur donin pavaresi. Te rrafme si ajo nuk kisha pa noj here

   1. Ore PP !
    Këtu nuk po bëhet fjalë për spanjollët por për këtë “Bamkën” tonë që e kemi kryeministër.
    Po e përmend me emrin “Bamkë” sepse është bërë e njohur shprehja e një personazhi komedie që thoshte “E bëri Bamka këtë gabim. Nuk kisha gënjyer asnjëherë” , kur ai ishte kampion i gënjeshtrave.

  2. me ben pershtypje qe ne 6 vjet sa e sa here eshte kap me kshu “gafash” Berisha, e fundit ajo e mjekeve ne iran qe kercenin e cakalli i cilesonte si mjeket tane te urgjences, e kurre ju media servile si keni botuar

   1. Po pse more për çdo marrëzi të Ramës, do të suleni për tu marë me “Saliun” ?
    Ishte si ishte Saliu, flet e si flet ai, ai ka gati 7 vite që nuk ka në dorë asgjë veç fjalës.
    Pat ngritur alarmin “Saliu”, se nga Shqipëria veç trafikut me qindra tonelata të kanabisit për në Itali, kanë filluar edhe transportet e drogës me avionë .
    Jo thoshte Rama.
    I duken avionë droge Saliut avionët e spërkatjes kundër mushkonjave.
    Kur i ngecën rrotat avionit të Riformatos në ranishten e Divjakës, e panë live të gjithë në televizione se ai që kishte gënjyer ishte Rama e jo Saliu.

    1. meta thonte avjone mushkonjash se ishte ne qeveri me ramen hahaha, sot ca thote?! te gjith nje mut jan, keta avjonet e droges, berisha lazaratin

 1. Ky nuk eshte ‘incident’, por modus vivendi e nje bastardi neobolshevik.
  Ato qe i kane ndodhur ne jete, serish, nuk jane incidente (3-4 gra, nje femije ne dyshim atesie, etj.).
  Si i tille, eshte i kenaqur dhe nuk e koncepton paradoksin qe edhe qenka ‘fake news, edhe e mban te publikuar si shembull dhune ndeshkimi.
  Kjo sepse ky bastard e shijon shume dhunen, pavaresisht motivit a qellimit

 2. Po pranohen gabimet? Po ca diktatori je ti, po thuaj qe ma hakeruan tel. Eshte me kollaj ashtu. Se ka dhe plot idiot qe dhe e besojn.

 3. Po more shpellkaret e salihut ky ka burrerine te pranoj qe ka gabuar jo si I’d hullo I juaj salih qe ka nxjerre me qindra video te genjetra dhe nuk ka pas burreri te kerkoje falje,te nje ten gje keni bere ju shpellkare me komentet tuaj duke e mbrojtur kete plakun Mere,tani shkoni hani supen me minj e lakuriq qe ja u gatuan sali anji

  1. Prandaj edhe Kristaqi s’te ka vendosur emer, se je thjesht “nje bastard pa emer”
   (Per mendimin tim personal, ke lene nja dy shtepi te Gjallica dhe disa milione te Sudja)

  2. Do ishte humoristike sikur situata te mos ishte tragjike. Po nje zvarranik bythelepires si ty nuk mund ta kuptoje. Je barcaleta e ketij forumi, por ti nuk e njeh turpin. Ptu, ndyresire e kuqe!

  3. Ky ka burrëri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Kjo ështët gjëja më për të tët dhirë gazit.

   A prandaj rri i izoluar në bunker.

   Coronavirusi e ka ndërgjegjësuar për një gjë: se ai është i vdekshëm edhe pse është timonier e miliarder.

   Dhe kur ka kuptuar se nuk do t’i g[zojë përgjithmonë timonin e miliardat është çmendur prej vërteti.

  4. Ka 7 vjer qe genjen e mashtron shqiptaret ky O te qifsha robt ty dhe kallam deshtakut o rob qiri ripjelljes..ndyresire e qelbur..kerme..

  5. Saliu është një plak tuaf more trap, ky është kryeministër në detyrë dhe nuk i lejohet të përhapë lajme e video të rreme sado miell të ketë thinjur. Po nuk ka faj ai kur ka leshko shkojnë jote nga pas.

 4. Ashtu kane per ta bere njerezit ke bodrumi i surrelit,legen,ske as tampona,as respiratore,vec gjoba e kercenime,ka per te ardh dita keq o barbon

   1. Edi nga shinat ju nxjerr ju truthareve qe besoni te pabesueshmen. Personalisht nuk i kam besuar Edit qekur ishte minister dhe vishte pantallona te verdha, xhakete jeshile e corape te kuqe, por fatkeqesisht pati shume budallenj qe e besuan dhe u be ky qe u be. Ama duhet thene qe shume nga budallenjte jane sheruar dhe nuk e besojne me, vetem disa idiote e besojne sepse shpresojne te marrin ndonje gje nga ata 370 milione dollaret qe Edi do shperndaje pas ndonja 2-3 shekujsh. Prisni se do merrni ndihma, as sufllaqen nuk do jua jape cdo dite.

 5. Kush nga shurranjoset qe hani mut pa pushim doli mbasdite neper rruge si trima bythe qe jeni,shurren ne breke e bete nga frika e rames se ju per koronen ju mbron salihu,vazhdoni te hani supen e sali anjit me lakuriq

  1. Diktatori Edvin po përjeton këto ditë ëndrrën e tij të lagur: pushtetin absolut, në atë nivel që nuk e ka pasur as Enveri. Shqipëria është kthyer sot jo në vitin 1990, por në vitin 1945. Nuk ka gjykata, nuk ka parlament, nuk ka Kushtetutë, nuk ka madje as Qeveri. Ka vetëm Kryeministër, që qeveris me urdhra gojorë, të lëshuar përmes Facebook dhe policë që lëshohen si qen rrugëve, për të vënë në vend vullnetin e Udhëheqësit. Pa asnjë ligj, pa asnjë vendim të Këshillit të Ministrave, të drejtat e qytetarëve po abrogohen një e nga një, nën kërcënimin e gjobave, arrestimeve, mbylljes së biznesit, sekuestrimit të makinave. Sot u paralajmërua edhe përdorimi i gazit kundër qytetarëve që shkelin shtetrrethimin, ndërkohë që policia nuk përgjigjet as në numrat e telefonit dhe as në adresën email që ka ofruar për komunikim me publikun.

   Diktatori Edvin ka ndërmarrë masat më drastike kundër popullit të vet. Shqipëria është i vetmi vend në Europë në shtetrrethim. As në Itali, madje as në rajonet më të prekura nga epidemia (Piemonte, Veneto dhe Emilia Romanja) nuk ndalohen qytetarët të dalin nga banesat e tyre. Çdo qytetar ka të drejtë të nënshkruajë në autodeklaratë, të cilën e regjistron në polici, përmes së cilës lejohet të udhëtojë me makinën e tij, për arsye pune, për arsye shëndetësore dhe për situata nevoje, që duhen sqaruar rast pas rasti. Çdo qytetar ka të drejtë të dalë në rrugë dhe të vrapojë, mjafton që ta bëjë individualisht dhe duke ruajtur largësinë 1 m nga personat që e rrethojnë, madje ka të drejtë të shetisë edhe qenin, në rreze deri 200 m nga banesa e tij. Deri para dy ditësh, në të gjithë Italinë funksiononin madje edhe trenat e natës, nga Veriu në Jug.

   Diktatori Edvin refuzon të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme, sepse shpallja e saj do të detyronte Qeverinë të merrte përsipër dëmin ekonomik të secilit, që preket nga masat e jashtëzakonshme dhe do t’ia kalonte kompetencat Presidentit. Ndërkohë, në shkelje flagrante të Kushtetutës, ushtria ka dalë në rrugë.

   Sot diktatori Edvin bëri një lapsus të rëndë frojdian. Mendoi me zë. Na dekonspiroi pa dashje se çfarë mendimesh makabre vërtiten brenda kafkës së tij në formë bunkeri. Ai postoi një video të manipuluar, me sekuenca të shkëputura nga protesta anti-qeveritare të Algjeri, të shtypura brutalisht nga policia, duke i paraqitur ato si reagime të drejta të policisë spanjolle sot, kundër atyre që kishin thyer shtetrrethimin, që në fakt nuk ekziston në Spanjë. Diktatori Edvin po provokon shqiptarët, po luan me durimin e tyre, për të provokuar konflikt, mundësisht luftë civile. Brenda trurit të shpartalluar nga skizofrenia, në trupin e gjymtuar nga astma, diktatori Edvin po vuan nga fobia e infektimit nga virusi. Statistikat tregojnë se pacientët me dy patologji (sëmundjet nervore dhe ato të mushkërive janë në listën e katër sëmundjeve më të rrezikshme për të infektuarit nga virusi korona) dhe diktatori Edvin me të drejtë është shumë i shqetësuar për jetën e tij. Por ai nuk mjaftohet me vetëkarantinimin në bunkerin e tij në Surrel. Ai do të parapëlqente të vriste të gjithë shqiptarët, se sa t’i prishej gjumi nga makthi se ndonjëri prej tyre, do të mund ta infektonte pa dashje.

   Diktatori Edvin nuk ka ndërmend ta shpallë zyrtarisht gjendjen e jashtëzakonshme, por as nuk ka ndërmend të heqë gjendjen e jashtëzakonshme që ka vendosur jozyrtarisht. Ai e di mirë se ditën e parë që vendi rikthehet në normalitet, atë e pret gjyqi, për shkeljet e Kushtetutës dhe ligjit që ka bërë këtë muaj, pa llogaritur qindra procese që mund t’i hapen për korrupsionin endemik që mbolli në shtatë vitet e qeverisjes së tij. Ai e di se nuk ka asnjë shans matematik t’i fitojë zgjedhjet e ardhshme, as me paratë e mafias, as me drejtësinë e kapur. Ai vetëm shpreson se konflikti civil në këtë situatë, mund t’i shërbejë si alibi, për t’u larguar nga vendi si udhëheqësi që nuk e kuptoi dhe nuk e meritoi populli i vet, duke shpresuar se do ta lenë të zgjedhë një ishull në Karaibe, ku mund të luftojë ankthin e vdekjes, me miliardat e vjedhura.

 6. I paemer te qifsha aneten.
  Ik te sekti i bythqirave. Atje do gjesh dildo dhe shoke per te luajtur. Ketu nuk te qi njeri.
  Ti pjelle budallaqe e incestit.

 7. Tartassi-koronen-miut te haleve me ju shoqeria ka fshire bythen kur dhiste,por te bindur qe sot as per kete nuk jeni me,tani ju shiheni si lakuriq kinez e shurranjos qe beni trimin neper halet e salihut dhe likes,diktatori qe ju thoni nuk largohet duke bere llapaQeninTrim ne fcb por ne rruge duke u perplasur,por ju dashuroni salihun dhe ky tjetri ju duket diktator,mjaft me lloqe dilni ne fushe po keni bythe shpellkare amfib dhe luftoni,por rraca juaj e qelbet vetem han Mut dhe supe lakuriqesh

 8. Mjafton te lexosh komentet proqeveritare dhe e kupton se ne c’gjendje te mjeruar eshte propaganda e mbetur ne dore te shume pak personave me nje fjalor qe permblidhet ne tre kater fjale. As Spiropalja qe ben filma me fatkeqesite e te tjereve, nuk eshte ne nivel kaq te ulet.

  1. Ti ose je qorr, ose nuk i lexon ato qe shkruajn përkrahësit e saliut. Ti lexon me syrin e majt. I djathti nuk te punon.

 9. Kohe e veshtire perShqiperine dhe gjithe boten dhe kete smund ta mohoje askush. Por Kryeministri jone me ket video e tregoj qe eshte arrogant dhe mendja e tij e semure shkon deri aty sa ket virusin po te kishte gje ne dore do ta mbante ketu edhe nja 50 vite. Na rrin aty ne shtepi si miu dhe ben ekspert mjekesie e rendi (se Lleshi eshte zhdukur pa lene gjurme). Shpresoj qe te kaloje ky virusi pa bere shume deme ketu tek ne , se ky ditet e numeruara i ka .

  1. Mos me qaj merakun mua ti “ i paemer” , shkumen qoja kryeministrit dhe mbaje nje qike per vete dhe familien tende Se do ju duhet kur kryeministri tju qoje videon si ta rruani b…☠️

 10. KErkesa e ndejses eshte shenje qytetarie. E respektoj.
  Te tjera falje duhet te kerkoje per gjithe kete kohe …Megjithate , BRAVO !
  Imagjinoni Salen te thote: – Me falni qe djali im vrau 26 e kusur persona ne Gerdec.
  Imagjinoni Lulin t’u thote femijeve te te vrareve ne bulevard ne 21 janar – Me falni se ju vrava baballaret kot se koti , per qejf.

 11. Ore prap beni krahasime o gjindje.
  Ketu jemi te kazoni i plenave, nuk ka rendesi je ne fillim apo ne fund te kazonit.

 12. Imagjinoni vampirin Sali se sa inat i vjen qe nuk ndodhi kjo epidemi ne kohen qe ishte ai kryeminister,pasi ai vdiste per tu bere njeçike mbret,madje beri edhe nje referendum per tu bere mbret,por Shqiptaret e kuptuan se kush ishte ky vampir dhe votuan kundra dhe qe atehere ky vampir vetem vjell vrer ndaj kujtdo qe i del kundra,ec perpara Rama e mos e çaj koken per nje tufe çakenjsh qe mezi presin te vdesin njerez per te ardhur ata ne pushtet….

 13. Ti stalin me emrin Robi ti shkumen mos e ndaj te mbron dhe nga zhuli i morracakeve e shurranjoseve te salihut qe te vijn verdalle sa per bythen merr Prasin e tritanit dhe fute fort dhe neser behesh Vip si tritani ne 97

  1. I paemer te dogji shkuma. Pyet Edin se te tregon cfare te perdoresh . Se ai eshte ekdperti juaj per te gjitha problemet e vrimave qe keni per te mbushur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu