• |
ide | kryesore

Refuzon karantinën, reagon aktorja e serialit Lost

Paparazzi, Slider

Duket se rregullat strikte të karantinës nuk mbështeten, jo vetëm nga njerëzit e thjeshtë, por edhe nga ata në botën e shwëbiz-it.

Aktorja e njohur amerikane e “Lost” dhe “Ant Man”, Kate Austen në një publikim në rrjete sociale është shprehur se i pëlqen më shumë liria se sa jeta.

“Situata e tanishme më duket si shtetrrethim, e gjitha prej një gripi respirator. Është e lodhshme. Le të tregohemi vigjilentë. Dhe të sjellshëm. Të vëmendshëm dhe të hijshëm… të kthejmë sytë nga liderët tanë që të mos e përdorin këtë moment për të na vjedhur liritë dhe për të mos abuzuar me pushtetin,”- u shpreh Evangeline Lilly. Më tej aktorja shtoi: “Kam dy fëmijë. Disa njerëz vlersojnë jetën më shumë se lirinë, disa njerëz vlerësojnë lirinë më shumë se jetën. Të gjithë bëjmë zgjedhjet tona.”

3 Comments

  1. Jam dakord ne pergjithesi me parimin, por nuk aplikohet ne kete rast, sepse nese vlereson lirine me shume se jeten, nuk ke te drejte t’i marresh jeten atij qe vlereson jeten me shume se lirine. Ky nuk eshte libertanizem fisnik, por maskarallek.

    1. Keshtu thonte dhe komunizmi kur u vu. Ai qe do te karantinohet le ta bej. Nuk mund te marim nje qafe nje popull te tere vetem per te shpetuar disa njerez me probleme shendetsore qe jane me pak se 0.01-0.07% e popullsise. A ja ke ndonje cik idene se sa veta kane per te vdekur ne 30 vitet e ardhshme si pasoje e karantines? Po ne shqiptaret jemi komb pa mend nuk i mendojme shume gjerat.

      1. Une flas per moralin e individid dhe jo per llogari fitim-humbje. Une nuk e justifikoj vrasjen e 1 njeriu qofte dhe per te shpetuar 10 te tjere, jo me per te freskuar bythen ne park. Me veten tende bej cte duash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu