• |
ide | kryesore

Trump: Dy substancat që mund të kurojnë COVID-19 dhe të ndryshojnë historinë e mjekësisë

Planet, Të fundit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump njoftoi pasditen e të shtunës, se FDA, (Organizata e Ushqimit dhe Ilaçeve), ka arritur të zbulojë se janë dy substanca, që të përziera së bashku mund të kurojnë COVID-19. Në një postim në rrjetet sociale Trump shkruan, se ky kombinim mund të ndryshojë historinë e mjekësisë, dhe se FDA ka arritur të “lëvizë malet”.

“Hidoksiklorikina&azitromicina, të marra bashkë kanë një mundësi reale që të jenë një nga lëvizjet më të mëdha ndryshuese në mjekësi. FDA ka lëvizur malet, faleminderit! Shpresoj që të dyja, (H punon më mirë me A) të vihet menjëherë në përdorim! Njerëzit po vdesin, lëvizni shpejt dhe zoti bekoftë këdo!”-shkruan Trump në rrjetet sociale.


37 Comments

 1. E zbuloi visurologu i famshem francez para 3 ditesh kete, dhe nuk eshte lajm i ri. Ne france prandaj ka pak jete te humbura.

 2. Kjo eshte beteje qe nuk ka nevoje per “mire” apo “shume mire” por per ekselencen qe e kane amerikanet. Korporatat me te fuqishme ne bote Google, Walmart etc u bashkuan rreth Trump perpara nje jave dhe kur gjigandet hyjne ne loje cdo gje ndryshon. C’mund te thaush vecse Zoti e bekofte ameriken, korporatat dhe suksesin. Keta nuk bejne shaka por revolucion. Poshte komunistat e perbotshem

 3. O idioter mos u merrni me Tuump se vetem ky mund ta shpetoje boten nga kjo mortje qe ka pllakosur. Amerika ka aq potenciale sa te furnizoje gjithe boten me aparatura dhe mjete ndihmese, prandaj mos flisni si sekretare te rganizates baze te partise ne kooperative njehere e nje kohe. Ai eshte burre shteti qe del perdite dhe qeteson popullin e tij dhe u pergjigjet [pyetjeve te gazetareve jo si ai drogaxhiu juaj qe fshihet si mi ne Surrel

  1. Trump eshte fytyra me e shemtuar e politikes amerikane. Medikamenti qe thote ky eshte i patestuar dhe efektet anesore mund te me shkaterrimtare se koronav dhe per komunitetin mjekesor lajthitje te tilla jane te papranueshme. Ky thjesht me idiotesine e tij cben sakrificen qe po bejme ne per te shpetuar nga virusi. Dhe franca nuk po e fiton betejen prej ketij ilaci, por sepse ka tampone dhe shtreter mjaftueshem qe reagimi te jete ne kohe. Boll me idiotesite e Trump pazarxhiut

 4. Fjalimet e Trump ne keto dite kane qene mbreslenese, adapt per ate qe nenkupton SH.B.A (Shprese e Besim tek e Ardhmja).

 5. Nga H1N1 ne kohen e Obames vdiqen mbi 15 mije amerikane. Obama filloi te levizi vetem pasi kishin vdekur 1000 vete, ndersa Trump qe pas te diagnostikuarit te pare me Covid diku nga fillimi i shkurtit. President veprash dhe per tu marr shembull

  1. Nuk behet krahasim fare. Trump nuk eshte i afte dhe kjo nuk diskutohet fare. Paul Ryan, njeriu me inteligjent i konservatoreve keto 30 vite, dha doreheqjen ne lule te moshes dhe vetem nje vit pasi Trump pazarxhiu erdhi ne pushtet. Populizmi eshte racist sot dhe i papranueshem per shqiptaret. Plus, shihni si e zberthyen Kosoven. Endrrat me Amerike duhen zevendesuar me realitete lobimi dhe jo me tifozlleqe te muri i lapsit.

   1. Paul Ryan, nje deshtak qe e mundi ne debatin zv/presidencial edhe Joe Biden. Per me teper i’u bashkua fushates deshtake te Romneyt. Emrin e mesem duhet ta kete epic_fail. Obama nje superdeshtak. E gjithe trashegimia e tij minus Obamacare u shperbe brenda vitit te pare te Trump. Amerikaneve i’u kujtohet vetem per fjalimet. Presidenca e Trump eshte superiore ne cdo nivel tjeter. Mos i beso as CNN as Fox, por vetem shifrave, edhe pse me thene te drejten amerikanet i besojne me shume Fox. Edhe Obamacare eshte plan aq i dobet sa eshte nen sulm nga te gjitha krahet e politikes.

    1. Paul Ryan, njeriu qe ringriti konservatoret mbas idiotesise Bush, qenka epic_fail???!!! Epo, me fal se paskam gabu adrese….

     1. Cfare leshin ringriti Ryan? Republikanet u fundosen ne zgjedhjet e 2012 dhe Ryan pati kontribut te dores se pare. Kam qene me Romney ne ato zgjedhje por kur e pashe Rayan ne debat me Biden realisht me mori malli per lali erin. Edhe karrieren e mbylli me ate gafen idiote te abonimit.

     2. E shof te keqen nona e shof. Merrke vesh fort. Po kush ishte qe i futi repblknt ne loje, mer tyt, dhe qe bente propozime per cdo ligj dhe qe ngriti votat, ky ari fashist qe keni tani apo paul ryan qe ishte kons tamam. Apo dhe ju si komunistet “Trump fiton”

     3. Po c’Trump fiton mor toc? Trump ka axhenden me konservatore te mundshme. Nuk ka asnje element ultra-konservatore ne amerikw kunder Trump. Taksa te uleta, investime ne ushtri, mrojtes i thekur i amendamentit te dyte, ka fut aq gjyqtare konservatore ne sistem sa liberalet do presin ia 30 vjet per te bere ndonje politike reale. Dhe me e rendesishmja fale nominimeve te Trump ne gjykate te larte mund te permbyset Roe vs Wade, landmarku i liberaleve ne betejen per te drejtat e abortit. Shiko fakte o lali, jo parulla dhe mashtrime.

 6. Filluan neomorrat e kuq si dikur qe laheshim nje here ne jave me kanace e gatuanim ne banje me furnelle vajguri me fitila. Filluan te shajne Ameriken. Ju shofte rraca se nuk ben hajer bota me tifon tuaj.

 7. Seksionin e komenteve te lapsit duket sikur e ka marre ne kontroll Al jazeera, por me vjen mire qe ka dhe ndonje qe reziston dhe prish propaganden e koordinuar nga duar te ndyra.

 8. Trump nuk esht amerika o derdimene miope mos u beni me katolik se papa. Trump esht nje showman injorant mashtrues. Fagmat dhe dallaveret e trumpit jane pafund. Corona ishte fake news, pastaj ishte grip normal qe mund te shkoje ne pune dhe pastaj kur i doli boja u be lufte dhe tentoi te bleje ne rruge private vaksinen. Tani i bje daulleve te shpetimit me trajtime te tjeterkujt qe i paraqet si te vetat.
  Nxirrni koken nga bytha propagandes dhe lexoni…jo aljaziren po as foxnews.

  1. Po c’eshte ky budallallek?! Ca ka aljazeera?! Apo jane arabe dhe eshte e keqe: plako, ky eshte racizem i mpleks me fashizem!!!!

   1. Kryeqendra e fashizmit boteror dhe urrejtes racore e fetare sot eshte lindja e mesme dhe aljazeera nuk eshte dore jasht ne kete pune. Ju qe jeni arabe ne shiprt duhet te kuptoni qe Lindja e mesme nuk ka nevoje ta urreje ne menyre idioteske ameriken, por duhet te behet si Amerika. Shume kundershtare te Amerikes e kane bere me sukses kete gje, por ju keni nje problem qe ata nuk e kane dhe nuk ka lidhje me racen por me botekuptimin.

    1. Dhe ky botekuptimi i “ndritur” i Trump qe thua ti qe s e ka me racen thote qe meksikanet jane kriminele pa perjashtim, zezaket po ashtu, arabet ashtu si thua ti, kinezet virus, etj etj. Kjo eshte supremaci e bardhe o fytyre e bardhe me maske te zeze (se ata qe flasin shqip keshtu i sheh supremacia e bardhe e z. Trump)

     1. Jetojme ne kohe te cuditshme kur te jesh Meksikan i hyre ilegalisht je thjeshte Meksikan. Kur ne fakt ne kuptim te kushtetutes nuk je meksikan por thjeshte ilegal. E majta amerikane eshte bere porta per ne boten e cudirave, por per cudi quhet Trump i cuditshem.

     2. Kohera vertet te cuditshme: s’la pse te jesh i djathte dhe racist njekohesisht. Racizmi eshte kriminal, jo i djathte. Une per vete jam i djathte, por antifashist

 9. Fashist qe ka nxjerr shume here me shume se obama zezake e latine nga llumi, i ka punesuar dhe rritur rrogat. Fashistet zakonisht i cojne minoritetet ne kampe perqendrimi dhe jo ne pune te mirepaguara. I djathte do te thote t’i japesh krahe lirise dhe ti besh njerezit njerez qe kane nevoje vetem per krahet,mendjen dhe punen e tyre, pra njerez me dinjitet. Ate po ben Trump.

  1. Po mer ti prandaj 40% e amerikaneve nuk kan $500 menjane dhe 60% jetojn paycheck to paycheck. Te majte e te djathte jane nje mut ne xhep te 1% qe kontrollojn cdo gje.

   1. E para, Trump eshte vete 1%. E dyta, nese merr 100,000 dollare ne vit dhe prap ngelesh broke nuk je i varfer por shperdorues. Kete e dine mire shqiptaret qe i del te mbajne veten ne Amerike dhe nga 1 apo 2 familje te tjera ne Shqiperi. E treta Amerika eshte ndertuar nga bizneset dhe njerezit e medhenj. Biznesin e madh mund ta akuzosh gjithe diten por vleren ia merr vesh vetem atehere kur nuk eshte. Eshte gje komplekse qe nuk ta shpjegoj dot une, por kurrsesi nuk ta shpjegojne dot as librat e konspiracionit qe duket se ta kane rrokanisur koken.

 10. Mos me ngatarro me ndonje tjeter..un nuk besoj ne konspiracione po shof numrat dhe kam punuar per vite ne amerike.
  Kam mesuar anglisht duke degjuar Rush Limbaugh dhe kam punuar 2 fushata per GWB.
  I dashur mik i kam zbritur atj treni me kohe dhe skam asnje interes por nje gje esht e sigurt corporate greed po e gerryen ameriken.
  Rruge te mbare deri te vendi i perplasjes.

  1. Lakmia e ka shoqeruar boten nga fillimi, por ndryshimi qe solli perendimi dhe Amerika me shume se te tjeret eshte qe e taksoi rendshem me meriten . Taksen e merites e paguan edhe ai 1% qe nuk ka asnje lidhje me gjysem-kacaket e pasuruar ne lindje, por jane te gjithe njerez me IQ rrotull 160 dhe qe kane bere gjera me vlere. Bota mund te behet me e barabarte, por kjo nuk do te thote se u be me e drejte. Une mund te votoj per barazine si kure per mireqenie mendore, por jo si politike zhvillimi dhe aq me pak si model drejtesie.

   1. Shqiptar fashist – histori e vjeter kjo edhe pse ne pakice. Po robt qe vdesin rrugve e qe nuk kane ku te vejne koken, apo pastaj hyjme ne socializmin evropian.. .

 11. Mos i bini nga kina

  TRAPI NUK ESHTA USA .

  Kam frike se usa eshte me keq se trapi e sorosi se ska lene invazion e plackithe pa bere ne te gjitha dimensionet dhe aspektet globalisht.
  Neofeudalizim i updatuar

  1. Amerika eshte superfuqia qe ka mbledhur me shume pushtet ne historine e njerezimit dhe e ka abuzuar me pak. Kur e krahason me fashizmin tregon qe je o komplet analfabet nga historia, o komplet i pandjeshem ndaj atyre qe u masakruan. Jam i bindur qe eshte kjo e dyta, perderisa ke zgjedhur te besh propaganden e felliqur kunder popullit per fryme me bamires ne bote, per llogari te atij qe ka rekordin e kamikazeve per fryme. Kush jane fashistet atehere?

 12. Keta “anti-feudalistet” jane te njejtet qe po bejne cdo gje qe te kthehet neo-feudalizmi turk. Duket qe jane ekstremisht te coroditur se Amerika nuk ka qene kurre vend feudal. Mos u perpelisni shume nga dega ne dege por dilni balle dhe thojeni qe kemi ndermend t’ju rrasim burken ne surrat dhe te shohim a do ju pranon njeri

 13. Trump te lutem, TE LUTEM, bej sikur e ha provokimin e bashkimit evropian dhe na dergo nje bombe…nuk jetohet kendej vella. eshte jeta sketerr.

 14. Trump te lutem, TE LUTEM, bej sikur e ha provokimin e bashkimit evropian dhe na dergo nje bombe…nuk jetohet kendej vella. eshte jeta sketerr.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu