• |
ide | kryesore

Risia e ultimatumit të BE: Burg për politikanët

-Instant, Lajme, Të fundit

Në dokumentin që pritet të miratojnë 27 vendet e BE lidhur me hapjen e negociatave me shqipërinë, të cilin Lapsi.al e ka siguruar ekskluzivisht, vërehet edhe një element i ri i pa thënë më parë me gjuhë kaq të vrazhdë: dënimi me burg i politikanëve. Në pikën 10 të draftit ku flitet për Shqipërinë theksohet se në mënyrë që Shqipëria të hapë konferencën e parë ndërqeveritare me BE, ajo duhet të plotësojë një seri kushtetsh. Kryesisht ato kushte janë ato që kemi njohur më parë nga Bundestagu gjerman. Por ty është shtuar edhe dënimi i politikanëve, një shprehje që më parë në dokumentat e kancelarive perendimore formulohej ndryshe: “dënimi i zyrtarëve të lartë”. Kapërcimi nga zyrtarët tek politikanët e shenjëstron edhe më shumë kërkesën e vendeve të BE.

©Lapsi.al


7 Comments

 1. Fatmir Xhafaj duhej te ishte ne Burg,”DITA” boton memoaret e”pafajesise” se tij,duke bllokuar komentet.
  Saimir Tahiri duhej ishte denuar mbi 20 vjet Burg,Edvin e Escobar D’Rama i thote Gazetareve i kerkoni falje,
  sepse doli i “pafajshem”ne Itali!Avdjol Dobi akoma nuk eshte arrestuar,sepse dikujt nuk i leverdis gjykimi i tij.
  E mbron Kryeministri apo Gjinkuri,apo te dy bashke?

 2. tahiri xhafa luli rama lleshi meta sala qefalia manja dako ……….. sa ka vajtur lista……. po nuk e presim burgun per ta ne kete dynja.

 3. Shkullaku mendon qe Meta dhe Saliu do hyjne ne burg?
  Me siguri qe mendon qe duhet te hyje Fevziu me Frangajn,por Rama ngelet jashte?
  Per virusin dhe termetin mendon vetem Shkullaku.Lum si ne qe jemi ne dore te sigurt.

 4. Sa bukur e thone keta te BE-se: U thone politikaneve futuni ne burg qe tu pranojme ne BE.
  A ka shanse qe keta te vetflijohen sic ua kerkon BE-ja. Sepse dardha e ka bishtin prapa se
  pasi te futen ne burg mund tu kerkohet edhe te dorezojne ato milionat euro te korrupsionit,
  te mos kene me mundesi te marrin poste publike per shkak te ligjit te dekriminalizimit, e
  femijve te tyre qe englendisen me makina superluksoze e ne hotelet me te shtrejta te
  botes,te kthehen ne tokesore e tu duhet ta fitojne me pune buken e gojes si gjithe te
  tjereve etj, etj etj. A mund t’u kerkohet nje sakrifice e tille ne emer te dashurise per
  Shqiperine? Po keta po ta kishin dashur sadopak Shqiperine nuk do ti kishin pire
  gjakun ne kete menyre, nuk do ta kishin rrjepur e sfilitur deri sa i kane dalur deje
  dhe brinje,deje dhe brinje.
  TJETER KESHILLE DONE KETA.

 5. Dosjet jane ne spak dhe bkh,ky eshte dhe ndryshimi te pika,nga zyrtare te politikane,dosjet e medha jane gati tashme nga vitet 95 deri sot,stalin detyre ja paske lene kapterrit bythelepires zigur te tjeret po hane gjell Qensh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu