• |
ide | kryesore

Show me video/ Rama largohet nga Surreli, po a e drejton dot emergjencën ?

-Instant, Kryesore, Lajme

Edi Rama sot është hedhur në një mësymje të pakuptimtë për tu treguar shqiptarëve se ai nuk qëndron i izoluar në shtëpi, por del edhe në zyrë.


Ai që pas fillimit të orarit të shtet rrethimit në ora 13 00, fillimisht ka regjistruar një video në Facebook, pastaj një intervistë nek News 24, më pas një live me Endi Xhafon në ABC News, duke u shfaqur kështu në tre paraqitje televizive brenda tre orëve.


Duket qartë se mesazhet e përsëritura që dha nuk kishin si qëllim qetësimin e publikut, por thjeshtë të tregonin se kryeministri ndodhej në selinë e kryeministrisë.

Dhe sidomos interesante ishin pamjet e videos së parë që hodhi në Facebook (shiko dy minutat e para poshtë). Ajo fillonte me disa sekuenca të gjata plot 25 sekonda që tregonin qartë vendodhjen e kryeministrit. Atë që e vërtetonin pamjet e përforcoi më pas edhe ai me gojë. Qëllimi i kryeministrit siçe tha ai vetë ishte për tu “qepur gojën atyre që më thonë dil nga shtëpia”.  “Po ju flas nga dhoma e mbledhjeve ku janë kamerat, këtu punoj gjatë javës-tha ai duke shtuar se-Unë në shtëpi mbyllem në fundjave se nuk i përkas rraces se keqe që thonë bëni si them unë, por mos bëni si bëj unë”.

Për të përforcuar idenë se ai e drejton qeverinë nga zyra dhe jo nga Surreli kryeministri ka dhënë edhe dy argumenta. Se ai nuk ka dashur të dalë shumë në TV!!! Se nuk është një tip që do të duket: “Pasi nuk më ka munguar dukja që dhjetë vjeç pasi kam qenë i gjatë”.

Së dyti ai ka përdorur si argument –megjithëse krahasimi nuk qëndron fare, kohën e tërmetit kur nuk kishte kohë as ta hiqte xhupin nga trupi.

Në fakt e gjithë kjo loghore patetike ishte fare e kotë. Se askush nuk e ka kritikuar shefin e qeverisë për vendodhjen nga e cila vendos ta drejtojë atë. Problemi ka qenë tjetër. Duke u nisur nga fakti se Rama vuan nga një sëmundje kronike, që ia bën edhe më fatale prekjen e mundshme nga koronavirusi, pretendimi ka qenë se ai është dtyruar të presë kontaktet me njerëzit, me ministrat me specialistët etj. Ndryshe nga kryeministri italian Konte që duket në filmime se drejton mbledhje të komitetit të emergjencës, ndryshe nga Donald Trump që  edhe në sallën e shtypit del para gazetarëve, ndryshe nga Makroni që ka shkuar edhe në spitale, kryeministri ynë shfaqet në TV, gjithmonë vetëm.

Pikërisht ky izolim, i mirkuptueshëm nga ana shëndetësore dhe njerëzore, qoftë ai në Surrel, apo kryeministri, ka shtruar pyetjen se a merr Edi Rama vendime kolegjale ? A janë dekretet e tij, në të cilat oraret e shtetrrethimit ndryshojnë herë pas here, fryt i vendimeve personale, që rrezikojnë jetën e popullsisë dhe përhapjen e infeksionit ? A ka maundësinë ai të zhvillojë konsultime të gjëra me mjekë, specialistë, menaxherë situatash të jashtëzakonshme ?

Ky pra është thelbi i problemit. Jo fakti nëse Edi Rama na shfaqet në TV nga zyra apo nga shtëpia, por mundësia, apo pamundësia e tij shëndetësore dhe psikologjike, për të marrë veprime kolegjale për më të mirën e njerëzve?

Dhe kjo dilemë nuk mori përgjigje nga rrebeshi i filmimeve të sotme të kryeministrit nga zyra e tij.

©Lapsi.al

26 Comments

 1. Beini ndonje qetesues ketij monsters mos e lini te ike ne depresion, te vrasi veten .Ose lidheni se ju kalli tmerrin te gjthve.Mire e kishte avokat Altin Goxhaj qe ai ka frike se mos vdese per vete se eshte azmatik.

 2. Per Kina Popullore
  Sec eshte njeri qe mbasi ia ka qire Kina gjithe femrat e shtepise ka vendosur emrin Kina Popullore qe nuk po cfaqet me

 3. Shikoni stalinet e salihut qe komentojne ketu,keta stalin lakuriq njelloj te gjithe,perjashta i mbeshtesin shpellkaret dhe minjte e haleve te salihut qe eshte i lidhur te vila ne lalez

 4. Kurvat ,e kurvit qe nuk u rrihet pa lehur nga bunkeri Endrit,si duket u ka mbaruar koha e lepirjes se kockave qe u hedh Ramiu,dhe hidhen me njehere ne veprim te nxitur nga mikrobi qe ja u kane rrasur nga mbrapa shpellaret,

 5. Stalini i shtoje vetes dhe nje enver,me ne fund e pranove o enveristi I salihut,mos harro me vone quaje veten Salihist

 6. Akoma flisni per ate palle gomarin qe i duket vetja si Ismail bej Vlora mos flisni e komentoni me per te sepse shpejton virusi dhe ju mer jeten.

 7. Xhupin nuk e ke hequr se nga natyra je zhuls e jo se nuk shkoje ne shtepi,o katran e pleh njeri !Askush nuk te mbante ne dhome ,ose me sakte nuk pranonte te rrinte me ty ne dhome kur luaje(beje sikur se kurre nuk u bere rob)basketboll te Dinamo !Ke dale nje dite ne 2 ore ne zyre 10 tv prane teje,servile e plaçkeberes u gezuan shume qe dole nga shpella !?U ktheve me nje fryme serish ne shpelle pas dy oresh ?!10 dizifektime jane bere ne kryeministri,rreth saj e 15 here ne rrugen e hyrjes ne zyren(halene tende) qelbes !Rilindas mavi qe asgje nuk te ndan nga goja e shthurur e sharesit per te gjithe ata qe marrin guximin e mendojne ndryshe nga Edvin Hajduti,shpirtfelliqesira jote nuk ka fund !Shpella nga e cila ke dale dhe medeomosdo eshte shpelle publike,me siguri je produkt i ndonje gungaçi(sigurimsi) te lindur,sadiste e kriminel,palimite !Te fyesh komentuesit pse shprehin ne menyren e vet ate qe ndjejne ndaj edvin rames,e ta mbrosh ate palaço e pervers,kur e urrejne 80 %e Shqiptareve,qofsh ti qe je,i pandreqshem e shpelle publike !!!

 8. Ne plazh Ne cajme dete
  Krahperkrah me grate sovjete
  Rrofte Kina Popullore
  Hajt te hame nga nje akullore
  Tek Shkullaku nen jastek
  Mund te gjesh nje cope byrek

 9. Krasta po pregatitet per nje emisjon te syritv te ftuar stalini ziguri neri fax xixa miri juri byroisti debatikasit guerrilsit te gjithe te salihut,te ftuar special ljubo sonila duma zheji Qimi si drejtor lesi ylli dhe ne fund vete Ai cuni i fariut te astiril qe u flijua duke mbrojtur shtepiat qe u prishen,te gjithe keta do flasin si duhet qe shqiptare te fitojne luften me coronen

 10. Një gjë është e njohur historikisht.
  Në përgjithësi, të gjithë diktatorët apo ata liderë shtetërorë që kanë prirje diktatoriale, sadoqë përpiqen të shiten në publik si “trima”, në thelb të ndërgjegjes së tyre janë më burracakët.
  Duke dashur që nga mendësia e njerëzve të hiqet fiksimi që pushtetarët e fuqishëm janë të mbrojtur nga epidemitë, kohët e fundit është vënë re se kryetarë shtetesh të fuqishëm si Trump apo Merkel, kanë deklaruar publikisht se kanë bërë testin e Covid-19, që fatmirësisht ju ka dalë negativ.
  Nga Rama nuk ka asnjë sinjal që ai të ketë kërkuar që ti bëhet testi, ndonës dihet se ai veç kontakteve të shumta në publik, është politikani ballkanik që ka shkuar më shumë në Itali këto muajtë e fundit, apo është takuar në Shqipëri me zyrtarë italianë.
  Nëse do të ishte e vërtetë që Rama është kaq trim i madh që e ka shpallur veten si gjeneralin komamndat të luftës së tretë botërore kundër pandemisë, e para gjë që duhej të bënte, ishte deklarimi publik se e ka bërë ate test dhe ka dalë negativ.
  Por Rama është denoncuar publikisht edhe si përdorues droge ?
  Përse e refuzoi ai kategorikisht që të bënte testin e drogës ?
  Nga trimëria apo nga frika ?

 11. Na o bo surreli si parja kuqe, mesiguri duhet te jete ndonje fshat komunist qe pranon nje maskara ne gjirin e fshatit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu