• |
ide | kryesore

Pas konsultës me kinezët, Serbia ndryshon papritur strategjinë për koronavirusin

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Serbisë ka njoftuar një ndryshim të madh të taktikës në luftën kundër koronavirusit, pasi mori këshillat e një ekipi epidemiologë kinezë që shkuan në vend.


Pasi foli me ekspertët kinezë, Aleksandar Vuçiç tha se Serbia do të kalojë në një regjim të testimit në masë dhe do të izolojë ata që testohen pozitivë në objektet e improvizuara, edhe nëse kishin simptoma të lehta, pasi bllokimi vetëm mbyllja nuk do të funksionojë.


Ai tha se shpresonte që strategjia e re do të jetë në gjendje të përmbajë koronavirusin në vend brenda një muaji. Serbia aktualisht ka 249 raste, dhe tre vdekje të konfirmuara nga koronavirus, megjithëse deri tani testimi ka qenë minimal.

“Ne jemi të gatshëm të vendosim 3000 shtretër menjëherë, këta janë për pacientët e prekur më lehtë, të cilët do të futen shpejt dhe do të dalin shpejt, por ne do ta shohim sëmundjen e tyre deri në fund, në mënyrë që ata të mos infektojnë askënd tjetër”, tha Vuçiç. Rastet më të rënda do të vendosen në spitale. Kina i ka siguruar Serbisë dërgesa me maska dhe pajisje të tjera mjekësore.

Kur ekipi mjekësor kinez mbërriti në Beograd të shtunën, Vuçiç i priti dhe puthi flamurin kinez në mirënjohje. “Megjithëse Kina nuk e ka përfunduar ende luftën kundër koronavirus, ata thanë se dhe ata do ta ndihmojnë Serbinë. Populli serb nuk do ta harrojë kurrë këtë mirësi”,tha Vuçiç.

19 Comments

  1. Po servet bij kurvash jane.

   Dhe bij kurvash ne kuptimin e plot te fjales.

   Mbahen femrat serve per kurva, plus qe ate qe ju kane punu Avaret aziatike serveve ne mesjete mos e provofte njeri.

   Pavaresisht kesaj, mesa duket nga qe nuk kane spitale servet, po i bejne panairet tio spitalesh.

 1. Bravo Vucic. Europa tashme eshte nje organizem i pavlere dhe teresisht jo solidar. Kjo krize ishte testi me serioz i saj dhe ajo u rrezua plotesisht. Doli loja e Merkelit qe mendon vetem per Gjermanine e saj dhe jo per zhvillimin integral te nje shteti te madh te perbashket. Nga ana tjeter Kina eshte nje potencial i fuqishem ekonomik dhe keto viruse jane thjesht ca gunga te vogla te cilat i prishin ecurine e progresionit ekonomik por e kane te pamundur ta ndalin ate. E ardhmja e rajonit Ballkanik me Europen qe pritet te gjunjezohet eshte nje hegjemoni ekonomike kineze. Loja sapo ka filluar.

  1. Ti Dumbassed do e shohësh se çdo i bëjnë Kinës perëndimorët sapo të kalojnë këtë krizë të papritur. Se si do ndryshojë legjislacioni për firmat që kanë fabrikat atje dhe që bëjnë biznes. Të duket qesharake por pavarësisht se nuk thuhet, Kina do njolloset si fajtore e kësaj epidemie. Prit sa ta kalojnë dhe do shohësh se si do ta izolojnë.

 2. O Elviso e drejtë po…të njëjtën gjë mund të thuash edhe për ne në lidhje me kinezët në fakt…i bëmë hasha më keq se të ishin hasmi jonë ….jo sikur na mbajtën me bukë për 20 vjet rrjesht

  1. Nuk te kundershtoj, por ajo kohe mbaroi ne ’78 tani jemi 40 vite me tej..Le ta mbajme timonin drejt. Kinezet e kane treguar qe nuk jane aleatet tane!

 3. Kina do humbe shume, por ndryshimi me perendimin eshte se jane mesuar te jetojne me me pak se asgje dhe sigurisht te sakrifikohen si miza per udheheqesin. Kinezet e vetem qe e dallojne veten e vet ne nje turme per fat te keq jane ne burg. Disidentet dhe kinezet e vertete per te cilet askush nuk guxon te flase. Por gjerat do ndryshojne. Shenjat jane qe memes parti do i dridhen kembet. Analistet e informuar ka kohe qe shohin shenja nervorzizmi, paaftesie, gabimesh e deri amatorizmi tek udheheqja qe per nje kohe mbahej si e pagabushme. Nuk do me vinte aspak keq nese e marrin me vete dhe serbin ne dreq.

 4. Se du serbine qe nga stergjyshi
  Po’ kjo strategji do ti ndihmoje shume.
  Do kurseje shume jete njerezish.

 5. Sic ndihmuan Italianet. Keta kinezet, ndonje karikus edhe e prodhojne, por shkencen reale e kane vetem me te degjuar o Sandri.

 6. Serbet edhe kur dilnin ne shesh
  Ku ishte statua e mbretit mbi kale
  Thoshin di shkojme le kali.
  Ne shqiptaret edhe mut me qene mbreti themi do shkojme le mbreti.
  Gjeni ndryshimin.

 7. Jemi mesuar me kohen e Enver Hoxhes: “bar do te hame dhe idealet nuk i tradhetojme”. Dhe vertete bar hengrem. Nuk dime se c’eshte pragmatizmi. Serbet i kemi inat, por jane shume te zgjuar: marrin nga Europa, nga Amerika, nga Rusia dhe tani po lidhet me Kine. Per ne rrofshin idealet.

 8. Serbia eshte lavire, per interesa vetjake i gjunjezohet cdokuj.
  Perndryshe vuajn per thithje gjaku, jane Taleban te Ballkanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu