• |
ide | kryesore

Teatri Kombëtar një prej 7 monumenteve më të rrezikuara të trashigimisë kulturore evropiane (VIDEO)

F1, Paparazzi

Zëri Evropian i shoqërisë civile i përkushtuar ndaj trashëgimisë kulturore dhe natyrore  dhe organizata partnere e saj, Instituti Evropian i Bankës së Investimeve, kanë publikuar sot 7 monumentet dhe vendet e trashëgimisë më të rrezikuara në Evropë për vitin 2020.


Teatri Kombëtar  i Shqipërisë renditet i pari në videon e publikuar në websitin e tyre si një nga monumentet më të rrezikuara të trashigimisë kulturore evropiane.


TEATRI KOMBËTAR I SHQIPËRISË, TIRANË, SHQIPËRI

“Një shembull i jashtëzakonshëm i arkitekturës moderne italiane nga vitet ’30, e cila është një nga qendrat më të spikatura kulturore në vend, përballet me kërcënimin e afërt të prishjes”.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu