• |
ide | kryesore

Meta: Udhëheqësit në Prishtinë duhet të mendojnë për një zgjidhje “Pro Kosovë”, dhe jo “anti-Kurti”

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti Ilir Meta gjatë një intervistë të dhënë mëngjesin e sotëm për emisionin “7 pa 5” në Vizion Plus u pyet edhe për situatën politike në Kosovë, veçanërisht pas mocionit të votuar dje në Kuvendin e Kosovës.

Për Presidentin Meta situata e krijuar nga pandemia e coronavirusit duhet të jetë prioriteti numër një për të gjithë udhëheqësit e Kosovës, të cilët duhet të mendojnë se si do të japin një zgjidhje “Pro Kosovë” dhe jo “anti-Kurti”.


“Nuk do dëshiroja të ndërhy në çështjet e brendshme të Kosovës, pasi ky shtet ka udhëheqësit, institucionet dhe Kushtetutën e tij. Për mua dhe për të gjithë ne është e rëndësishme të respektohet Kushtetuta e Kosovës dhe vullneti i qytetarëve të saj. Padyshim që pandemia e coronavirusit ka krijuar një situatë shqetësuese, jo vetëm për shqiptarët në Shqipëri, por kudo ku ata ndodhen në rajon. Unë dje kam patur një bisedë telefonike me Kryetarin e Komunës së Tuzit, z.Nik Gjeloshaj, për shkak se ne këtë rajon deri mbrëmë rezultonin mbi 20 shqiptarë të infektuar. Po sot mora një tjetër lajm shqetësues, që po kaq të prekur kanë rezultuar edhe gjatë ditës së sotme. Gjithashtu në Kosovë kemi vënë re që ndonëse para 10 ditësh nuk ka asnjë qytetar të prekur, aktualisht përhapja e pandemisë ka marrë ritme shumë shqetësuese. Kështu që mendoj se përballimi i situatës së krijuar nga kjo pandemi duhet të jetë prioriteti numër një për të gjithë udhëheqësit e Kosovës, të cilët duhet të mendojnë se si do të japin një zgjidhje “Pro Kosovë” dhe jo “anti-Kurti”.

7 Comments

  1. PO TE SOKOL BALLA BYTHLEPIRESI PSE SHKOVE ZOTI META,SOKOLI BALLA DHE SKENDER MINXHOZI JAN ZAGAR TE TREDHUR DHE PAGUAR NGA EDI RAMA ,DHE TE KAN FYER DHE AKUZUAR EDHE SE DONI TE FUSNI ZJARRIN SHQIPËRISE

  2. Ore e di njeri saktesisht sa hale ky? Pergjigjen e pres nga ata qe kane dhjere ne te gjitha. Njeri po thoshte ka 250. Shton nga nje cdo jave.

    1. Po Neri ngaqe te ka qire Mamin neper banjo 250 here, ka menduar se ka 250 banjo.. Kurse gruan dhe gocen t’i ka qire ne ballkon

  3. Shikoni punet tuaja se i keni menderosur si ne sistemin e drejtesise shendetesise etj.
    E dine vete kosovaret se cduhet te bejne.

    1. Po ti qe flet keshtu ca je o kar. Je serb ose i paguar nga serbi.Te qifsha robt ,sidomso mamin e bukur qe ta kam qire nja 10 here deri tashi

  4. Kosoves ja keni fut te gjith qelbsira gjith kohen . Dhe shqiptareve. prandaj i ngrini lart flamujt e amerikes. E doni sh. njeri tjetrin pa dyshim. fut te fusim e vidh te vjedhim . dhe keshtu lepirja eshte mjeti qellimi ali baba i madh me gjithe hajdutet e vegjel anemban. o mortje o mortje. kur do qerroheni qe te gjithe mos ju shohim me. burrickat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu