• |
ide | kryesore

Berisha nxin Luixhi Sorekën, e quan “viktimë e narkomafies”

Lajme, Të fundit

Nuk dihet për çfarë arsye Luixhi Soreka, ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë u detyrua të fshijë nga llogaria e tij në rrjetin social Twitter, një rishpërndarje të statusit të Oliver Varhejlit, Komisionerit te Zgjerimit ne BE, ku shkruhej për bisedën me Lulzim Bashën për vendimin e çeljes së negociatave.

Soreka e rishpërndau statusin e Komisionerit të Zgjerimit, por për arsye që nuk dihen, e fshiu atë nga llogaria e tij disa orë më pas. Nje gjest që nuk i ka shpëtuar demokratëve. Sali Berisha sot ka pasur një reagim të fortë për këtë veprim të Sorekës.


Statusi i fshirë nga llogaria në Teiteer e Sorekës

Në një status në rrjetet sociale, Berisha flet për dy Luigjë, si dy anë të Sorekës. I pari e përshkruan kështu:

-shkelqesia e tij zoti Luigji Soreca, i cili ne ushtrim te detyres se tij si ambasador i Bashkimit Europian ne Tirane vendos ne rrjetin e tij social tëeeter njoftimin e Komisionerit te BE per zgjerimin Olivier, ne te cilin ai njoftonte se kishte zhvilluar nje bisede me shefin e opozites shqiptare z. Lulzim Basha lidhur me vendimin e BE per negociatat me Shqiperine dhe gjendjen e covid19.

I dyti, më i drejtpërdrejtë dhe me një akuzë të fortë, ku e quan Sorekën “viktime e narkomafies qeveriatare”.

-Luigji, ish luftatar i vendosur i mafies italiane por tani per te ardhur keq si viktime e narkomafies qeveritare te narkoshtetit te vetem ne Europe.

Ky Luigj miq, heq pas dy oresh nga tweeter i tij njoftimin per biseden e zhvilluar midis Komisionerit dhe zotit Basha qe vete e kishte vendosur. Ai e ben kete pa dhene asnje shpjegim dhe pa u merakosur fare se ai eshte nje akt lendues per te gjithe ata qe perfaqeson shefi opozites se nje vendi.

Më tej Berisha nxjerr nga arkiva disa qëndrime të tjera në të kaluarën të ambasadorit, që në sytë e opozitës ngjajnë kompromentuese. I pari është qëndrimi i Sorekës për Sajmir Tahirin, për të cilin Berisha rikujton:

Diten e dhenies se denimit qesharak per Sajmir Tahirin i pyetur nga mediat per nje koment, ai i zene ngushte por duke akuzuar veten per shumçka pergjigjet “se para se te flase do te shohe dosjen sepse jam prokuror”. Keshtu, Luigji ambasdor foli sikur te ishte i akredituar si prokuror tek Edvin Mafia apo Don Agaçio. Nderkohe deri sot prokuror Luigji nuk ka patur kohe te shqyrtoje dosjen dhe tju flase shqiptareve si prokuror.

Qëndrimi i Sorekës për Ligjin Anti-KÇK:

Keshtu, kur Edvin Mafia dhe Don Agaçio miratuan ligjin antikushtetues KÇK, ligj te cilin ne vitin 2015 Gjykata Kushtetuese e ka hedhur poshte si ligj antikushtetues, prokuror Luigji ne mbeshteje te ketij akti kushtetues, de facto te binomit mafioz Edvin Mafia – Don Agaçio, duke deklaruar se ai, prokurori, do vezhgoje nga afer ligjin KÇK qe dhunon Konventen Europiane te te Drejtave te Njeriut ne dy nene, Kushtetuten se paku ne tre nene, kodin e procedures penale ne disa nene.


Përsëritet kësisoj edhe një herë tjetër historia e konfliktit të opozitës me ambasadorët e huaj. Edhe me pasardhësen e Sorekës, Romana Vlahutinin, opozita e sotme ka pasur një seri konfliktesh dhe akuzash si një ambasadore e kompromentuar nga qeveria e Ramës.

18 Comments

  1. Sala lider boteror. I corri masken imperialistit revizionist soreka. He me ta lumsha o sali berisha. U be ky talioni qe nuk flet per narko trafikun. Foli o sali foli, se si e mposhte ti trafikun ne lazarat. Bej ca leksione demokracie ketyre europianve.

 1. Me ne fund edhe terbimi i fshatarit vicidolit per pranimin e Shqiperise ne BE.
  Hopa Stalin, Astrit, Kina popullore, Laberia, gropa septike, etj., mbushe me komente kete faqe lajmi te ndyre nga funderina e kombit se helbete do hashe edhe ti si zagar qe je nje cope buke.
  Cfare te mban pragu i shtepise ne te gjitha vrimat e tyre po shave.

  1. Ku ka len njeri ky kafsh gjakpirese. Pa share e pa shpifur. Po ne fund te fundit, njerzit e kan kuptuar se cfar lloj muti eshte. Nga haleja vetm mut mund te dal.

 2. Ky sorrek turispinaqi mereagimet e bera po tregohet me i poshter se kokekashta Rama ketije ja ka bere mendjen m….. me brunet e biondet qeveritare .Ne qoftese Jan si ky prokutoret italian mjer Italia per drejtesine . Ka punuar si prokuror kuder mafies e Duke par si po sillet ne Shqiperi Kam te drejte te mendoje se eshte i paguar nga mafia qeveritare che kete si duket e ka mesuar ne Itali

 3. SALI BERISHA KA BERE GABIME SA TE DUASH POR NJE GJE E KA BERE SHUME MIRE DHE FORT ,KURR NUK ESHTE ZBYTHUR PARA KETYRE AMBASADORVE TE QELBUR DHE TE SHITUR TE EDI RAMA DHE GRUPI I ORGANIZATES,DHE PER KETE MIRITON RESPECT MAXIMAL ,VETEM SALI BERISHA DHE YLLI MANJANI JUA KAN KAN PERPLASUR NE SURRAT KETYRE BYTHLEPIRES ATE QKA E MERITOJN

 4. Duket qarte se Berisha ka ndonje info pikante per Sorecen. Kane dale mjaft gjera ne shtyp, nese ju kujtohet ka patur edhe nje komunikim ne watsapp me Ramen qe ishte mjaft diskreditues per kete terronin, por eshte e sigurt qe Berisha di shume me teper. Se cfare di, mund ta thote vetem ai

 5. Prandaj nuk paska mafie ne itali se e paska luftu l”uftetar “soreka. Po kto si puna sorekes e komandojn jo e luftojn mafian

 6. Ai di pidhin e mamit tat kur te ngjizi ty ne vicidol,tani te kthehem te Kerma,Kufoma,Kodoshi,KryeKrimineli,Imbecili,Vrasesi,KopiliSerb,Epileptiku dhe Kreu i Trustit te Geshtenjave banda me famekeqe ne shqiperi e kosove,ky qe ka bere shurren ne brek para cdo ambasadori amerikan,pervec rajersonit qe kishte mare te tjera urdhera nga shba,shikoni cfare shkruan ky lakuriq kinez qe tregon gjendjen e tij nen ethet e covid 19 ku ka tre jave qe qendron i lidhur nga familjaret e tij sepse eshte shume i rrezikshem ne gjendjen qe eshte,shkoni shpellkare dhe lepijini bythen idhullit tuaj shpirteror

 7. luigji muti vafangulo qelbesir rama.korona virusi ju mafiozve po ju ben te zezen.shifeni shozofrenin rama ne bunker surreli esht fut.

 8. “Përsëritet kësisoj edhe një herë tjetër historia e konfliktit të opozitës me ambasadorët e huaj. Edhe me pasardhësen e Sorekës, Romana Vlahutinin, opozita e sotme ka pasur një seri konfliktesh dhe akuzash si një ambasadore e kompromentuar nga qeveria e Ramës.”

  Bushat konfliktin këta mutër ambasadorë nuk e kanë me opozitën por me shqiptarët e ndershëm

 9. Mund të mos jem edhe unë dakord me ndonjë mendim të Berishës, por përsa i përket kundërthënjeve të Sorekës e dyfytyrësisë së qëndrimeve të tij, nuk më duket se po “leh” Berisha, por je ti që po leh për padronin tënd dymetrosh.
  Berisha ka cituar tekstet origjinale të italianit Luigi, që kjartazi kundërshtojnë njera tjetrën.
  Sa leh kundër Berishës, lexoi edhe njëherë me vëmendje e jep mendimin tënd për piruetat e Sorr……ekës. .

 10. Doli kryevirusi qe eshte me i rrezikshem se coronavirusi,doktor mortja,ky ka lojtur fare nga fiqiri se tani qe u hapen negociatat i ngeli pa realizuar endrra e perjetshme per ti vene flaken Shqiperise,”gjynah”i shkreti se do i dali shpirti nga bytha per gjithe te keqijat dhe viktimat qe i ka shkaktuar ketij vendi…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu