• |
ide | kryesore

Lista e OBSH/ Cilët janë personat më të rrezikuar nga Covid-19

Lapsi Leaks

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpërndarë udhëzime se si duhet të veprojnë personat që i përkasin grupit më të rrezikuar të koronavirusit. Sipas kësaj organizate, rrezikshmëri të lartë paraqesin personat me sëmundje kardiovaskulare, sëmundje kronike të frymëmarrjes, diabet, kancer, hipertension.

OBSH ka shpërndarë edhe disa këshilla. Këta persona duhet që të konsumojnë ilaçet dhe të ndjekin këshillat mjekësore, të sigurohen se kanë 1 muaj furnizim me ilaçe për sëmundjen, të mbajnë distancë nga njerëzit e sëmurë, të pastrojnë shpesh duart, të mos pinë pije alkoolike dhe të mbrojnë shëndetin mendor. ©LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu