• |
ide | kryesore

Menduan se gjetën kurën për koronavirusin, vdesin 300 veta në Iran nga përdorimi metanolit

Planet, Të fundit

Më shumë se 300 njerëz kanë humbur jetën dhe 1 mijë të tjerë janë sëmurë në Iran pasi konsumuan metanol, raportojnë mediat vendase.

Sipas Fox News, iranianët besonin se metanoli do i mbronte nga koronavirusi. Që kur nisi epidemia, mediat sociale në Iran janë mbushur me kura të ndryshme false për koronavirusin.


Në këtë vend është i ndaluar konsumi i alkoolit, por në vend ka nisur të shpërndahet alkool industrial.

Një këshilltar i Ministrisë së Shëndetësisë tha se vendet e tjera kanë një problem, Irani ka dy.

“Ne duhet të kurojmë njerëzit nga helmimi me alkool, por edhe duhet të luftojmë koronavirusin”.

Qeveria iraniane fillimisht e nënvlerësoi rrezikun e koronavirusit. Tani vendi numëron 29 mijë raste dhe mbi 2200 viktima.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu