• |
ide | kryesore

Shpërthen Salvini: Nëse kjo është BE, është një m*t! Italia do dalë nga Unioni

Lajme, Të fundit

“Çmenduri. Europës iu dashkan edhe 15 ditë të tjera për të vendosur çfarë do bëjë, se kë dhe si do ta ndihmojë. Në kulmin e emergjencës, me njerëz që vdesin, sot nga pneumonia, nesër ndoshta nga varfëria”.


Janë fjalë të kreut të LEGA-s italiane, Matteo Salvini në intervista për mediat vendase që shpreh mjaft zemërim me Europën.


“Po çfarë “unioni”!!! Kjo është një strofull me gjarpërinj dhe çakej. Si fillim do të mundim koronavirusin dhe më pas do të dalim nga Europa. Dhe nëse do të duhet, do t’i themi lamtumirë, pa i falënderuar” – thotë Salvini.

“Dua tu dedikoj një mesazh shpifësire dhe turpi Europës që kërkon edhe 15 ditë për të na ardhur në ndihmë. Është e qartë se në Berlin apo në Bruksel nuk e kanë kuptuar që njerëzit po vdesin ndaj kanë vendosur të mendohen për 2 javë. Nëse kjo është BE, është një m*t. Ikni mbushuni…” – e mbyll ai.

Sulmi vjen një menjëherë pas ngërçit të krijuar në Bruksel për lëvrimin e bondeve për të përballuar koronavirusin. ©LAPSI.al

19 Comments

 1. Lapsi,
  perktheje mire lajmin, nuk eshte e vertete.

  Duhet me perdore gjuhe profesionale, e ho gjuhe rrugaçe.

 2. Ironikisht kjo katastrofe vjen per shkak se nuk ndoqet modelin e Gjermanise per Europen. Po te kishit marre modelin e tyre tani nuk do kishit nevoje per leket e tyre. Ata kane vite qe lundrojne ne suficite buxhetore dhe jane ne gjendje te vene ne dispozicion kapacitete te pamatshme respiratoresh( qe ne fakt kane pas gjithmone me shume sesa i duhet) testesh dhe cdo gjeje tjeter. Ata moren mjeke pafund nga cdo vend pa asnje paragjykim, nderkohe qe veriu i Salvinit i bente buze edhe mjekeve te jugut qe gjithashtu kane mbushur Gjermanine. Moren miliona emigrante qe mbajne me leket e sigurimeve sistemin shendetesor per popullsine tejmase te moshuar. Kjo krize tregoi gjenialitetin e Merkelit, sepse te gjitha keto politika qe e mbajne Gjermanine mbi te gjithe kane firmen e saj. Duhet ta kishit degjuar me shume se kritikuar.

  1. Ska gje mos e rruaj se nqs italia e ka bere ne shpi te vet, merkeli po e ben me shqiperine. Klientelizmi i rames do finalizohet me bashen, te njejten strategji fut hundet vidh dhe me pasnshite si ambicie she meritokraci. Ja u ka bere koken çorap njerzve. Elimino ate qe ben ndeyshim dhe zevendesoje me te tjere qe jane ambicioz. Ska gje se i rregullojme rruges.

   Perça dhe sundo akoma. Te dhjefsha merkelin.

 3. Kjo pra o BE Salvo, ajo BE qe po vdesin komunistet dhe neokomunistet albanosi. Po shkrihemi ne myth ne knej nga bregu lumit Shqiptar.

 4. Une nuk llogjikoj te dh… gjermanin pa cka se nuk e kuptoj si hyri ne kete loj te ndyr te amerikes per te shkatruar europen sic ka bere me cdo shtet ne bot. me cdo shtet. salvini ziu padyshim mbas memes se madhe do shkoj. ashtu po shkojn te gjith. ” epidemia” eshte kete her mashtrimi me i madh per te mbuluar ate qe po ndodh ne te vertet. Dhe kjo e kemi sterthene do shkaktoj polarizim te tejskajshem. dhe tragjedi uri papunesi vdekje semundje. do ndodhin gjera shume shum te renda. do shihni popull qorr indiferent arrogant sherbetor i cdo padroni te radhes. Perca copto dhe sundo.

 5. Nuk e kuptoni qe ata (gjermanet) jane problemi i Europes.
  Mos u merni as me Salvinin as me Ameriken.
  Kur ishin ne mut mbas luftes (se tyre) i ndihmoi america tani bejne te fortin.
  Italia duhet te dali nga EU.

  1. Cer thu mre hason, i paske shlu pllumat ene per sot!
   Si mre qekan gjermont problemi i Evropes? Ku i gje to men mre amon?

 6. Ky eshte pasardhesi i Bosit, djali i te cilit na u diplomua te Kristali yne, pa shkelur anjehere ne Shqiperi. Dhe me ate diplome u rehatua si aksesor komunal ne Milano. Kurse u jati i tij ,Bosi, vite me pare do te deklaronte ” Per dy ore i hedhim shqiptaret te gjithe ne det”.
  Harron ky qe nje pjese e madhe e forces punonjese ne Itali jane emigrantet, qe paguajne sigurime shendetesore dhe pensioni.
  Duke qene dhe ne moshe relativisht te re keta emigrante shume pak e shfrytezojne sistemin shendetesor italian; ne krahasim me popullesine e plakur italiane.
  Ik e ore Salvin mos na….!

 7. Mutin varet si e sheh, karo amiko!
  Sot eshte dikush mut per ty, neser dhe dje je apo ishe ti mut per dikë!

 8. Po ne Berlin nuk jan pepino dembel o Salvin.E nisen nga zero 1944 dhe tani jane lider ne Europe.Ky virus ka zene gafil ameriken e trilionave.Po nejse ti per ndonje vote me shume e thua

  1. nuk e nisi nga zero o mjeshter, qe imperializmi amerikanski qe i dha nje dore te fuqishme per tu ngritur, ndryshe do kishin ngel akoma me komunista nga cjane. kshu qenke njesh merrke vesh.

 9. Gjermania e solli covidin19 ne europe,sot i ka nja 300 te vdekur,duroni dhe pak dhe do shikoni cfare do ndodhe me emigrantet ne gjermani duke i cuar neper furrat e djegjes,dhe atehere do kuptoni kush eshte gjermania o neri

  1. Une po flas fakte, ti fantazi. Basti im eshte qe do dalin me fitim nga kjo histori, sepse jane nder te vetmit qe poprodhojne e furnizojne boten me teste, repiratore etj. E ta mendosh qe para se te vinte Mekel ne 2005 ishin i semuri i Europes me deficite, inflacion, papunesi. Demet e zakonshme qe bejne te majtet d,m,th. Ju jeni ne deluzion dhe vazhdon ju duket cudi se pse Gjermania nuk preket nga asnje krize qe kur ka ardhur Merkel. Kriza qe akne gjunjezuar gjithe boten.

 10. Neri je gjithmone me kembe ne toke ne te jitha komentet, por duhet te dish qe kjo loje po behet per te ristartuar ekonomine boterore pasi borxhi i te gjithe shteteve shkonte ne triliona dollare, praktikisht i pamundur per tu paguar ndonjehere si dhe nje pjese e stoqeve po shkonte lart e me lart. Dihet qe cdo lufte ka viktimat e vet keshtu dhe kjo pune. Po te shikosh po eliminohet me shumice mosha e trete pra pensionistet, sbesoj qe mendon qe kjo eshte rastesi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.