• |
ide | kryesore

Lubonja: Pyetjet që Grenelli la pa përgjigje për shkëmbimin e territoreve

-Instant, Kryesore, Lajme

Nga Fatos Lubonja/Dëgjova me vëmendje mbrëmjen e së premtes intervistën e Grenellit në T7 me gazetarin Berat Buzhala ku ai shpjegoi dorën amerikane në rrëzimin e qeverisë  Kurti. Sipas Grenellit shkaku ishte mos heqja e taksës pa kushte që, sipas tij, Kurti ia kishte premtuar përpara zgjedhjeve “duke e parë drejt në sy”. Arsyeja pse amerikanët ngulmuan kaq shumë që taksa të hiqet ishte sepse zhvillimi i marrëdhënieve dypalëshe ekonomike është shumë i rëndësishëm për të zgjidhur konfliktin Kosovë-Serbi, se kjo është në të mirë të popullit të Kosovës që po dëmtohet ekonomikisht si dhe në interesin e biznesit amerikan që kërkon të investojë në Kosovë.

Përsa i përket ndryshimit të kufijve Grenelli përsëriti pak a shumë deklaratën e bërë, së bashku me ambasadorin Kosnett dhe Palmerin, se ai nuk ka parë ndonjë plan sekret për të cilin flitet madje u shpreh se ai vetë është kundër idesë së ndryshimit të kufijve.


Këto deklarime u interpretuan si mjaftueshëm bindëse  për Buzhalën dhe ata që kryen largimin e qeverisë Kurti, për të hequr dyshimin se dora amerikane u shty që t’i hapej rruga marrëveshjes për ndryshimin e kufijve dhe, më në përgjithësi,  dyshimin se Grenelli na e fshehu se ku fle lepuri? Gjykoj se për këtë do ishte dashur të  dëgjonim përgjigjet rreth disa pyetjeve/temave që munguan në atë intervistë.

Tema e parë është ajo e ngutit: Pra, pse ky ngut për të rrëzuar një qeveri në kohën e pandemisë? Kaq të paduruar qenkan investitorët amerikanë për të investuar dollarët e tyre në Kosovë në kohë pandemie kur në të gjithë botën ekonomia po sakrifikohet për shëndetin? Po ende, edhe pse Grenelli e paska kaq merak interesin ekonomik të popullit të Kosovës, braktisjen e vendit, siç e theksoi, a nuk do të ishte më mirë që amerikanët të tregonin pak më durim duke pasur parasysh se po kthejnë në pushtet pikërisht ata që i kanë bërë të ikin kosovarët?

Tema e dytë munguese ishte se çfarë mendon Grenelli për reciprocitetin serb që kërkon Kurti, për fushatën që po bën Serbia për çnjohjen e Kosovës, sepse, tek e fundit, taksa u vu pikërisht për të parandaluar këtë fushatë dhe planin e promovuar nga Thaçi për ndarjen e Kosovës?

Dhe këtu vijmë tek pyetja ndoshta më e rëndësishme që mungoi. Si do ta interpretonte Grenelli faktin se administrata amerikane ka deklaruar se nuk e përjashton korigjimin e kufirit nëse shqiptarët dhe serbët do të arrinin një marrëveshje, – çka nuk e ka thënë vetëm ish bosi i tij Boltoni, por edhe kolegu i tij Palmer jo më larg se më 18 shkurt 2020? Pra, Grenelli duhej pyetur se ku e kanë burimin këto qëndrime amerikane, aq më tepër kur aleatët kryesorë evropianë të SHBA janë shprehur haptazi se janë kundër edhe sikur ta duan të dy palët. Them se ai do të na bindte më mirë sikur të na thoshte se e di që ka qarkulluar kjo ide, se edhe administrata amerikane e ka menduar si mundësi, por se tani kanë ndryshuar mendim duke na shtjelluar, mundësisht, edhe arësyet pse kanë ndryshuar mendim.

Pra, lidhur me intervistën, mund të them se ajo nuk e hoqi dyshimin se projekti i ndryshimit të kufijve vazhdon të jetë i vlefshëm për administratën amerikane, (qoftë edhe pse, për këtë, nuk mjafton që Grenelli të thotë “unë jam kundër”) por, nga ana tjetër, ajo na përforcoi bindjen se Grenelli e mbajti të fshehur arësyen e ngutit amerikan për të rrëzuar një qeveri në kohë pandemie.

Si përfundim, shpjegimi i amerikanit Grenell se e rrëzuan qeverinë në kohë pandemie për hallin e popullit shqiptar është po aq i pabesueshëm sa edhe shpjegimi i shqiptarëve që thonë se Kurti duhej larguar se po na prishte me amerikanët. Në këtë histori amerikani Grenell është po aq i (keq)përdorur nga shqiptarët sa ç’i ka (keq)përdorur ai shqiptarët për qëllimet e administratës amerikane. Se cilët janë këto qëllimet do të bëhet më e qartë në kohën në vazhdim, por meqënëse kemi mbetur me dyshime, do të thoja se i pari që të vjen në mendje është se Grenelli dhe Vuçiçi nuk duan Kurtin, por Thaçin në bisedimet mes tyre.

Sa për atë se cilat ishin qëllimet e shqiptarëve që rrëzuan qeverinë në kohë pandemie nuk ka nevojë të ngresh dyshime sepse ato janë të qarta. Janë të shkruara thuajse në çdo faqe të historisë sonë, si këtej kufirit nga Shqipëria edhe andej kufirit nga Kosova.

Panorama

13 Comments

 1. O fatos qe nuk u bere kurre pionieri kunder amerikes,shba nuk ju pyet ju minorances ne minorance por shumices se popullates dhe shumices politike,ju vazhdoni te punoni per serbet dhe larot e tyre

 2. ZOTI LUBONJA,MBYLLJA GOJEN MERO ZAGARIT TE TREDHUR NGA EDI RAMA SE PO LEH SHUME KUNDER JUVE thotë:

  KETU ZOTI LUBONJA JAN PERFSHIRE ,HASHIM THAQI ,ISA MUSTAFA ,EDI RAMA,BATON HAXHIU,ALEXANDER VUCIC, PER TE RREZUAR QEVERINE ESHTE SHUME E DITUR,POR E KAN KOT KETA BYTHLEPIRES, NE ZGJEDHET E ARDHESHME ALBIN KURTI DO TO FITOJ I VETEM

  1. Ku e pe ket 9% ti ore debil ? Ore nuk e kputoni qe cdo dite ai po fiton pike me menaxhimin e kesaj situate ?
   Sapo ai fiton pike me vendimet qe merr , kercejne goret e PDs dhe perserisin te njejtat fraza bajate , jo oligarket , jo investimet jo ky e jo ai . Dje fillian te bertisnin per doktoret dhe infermieret qe shkuan ne itali. E kupton se sa poshte ka rene opozita ? E shikojne dita dites qe ai po fiton teren . Kurse ketyre ju kane mbetur vetme deklaratat per mediat te tipit fleterrufe komuniste. E shikojne se elektorati po ju rresheqet dhe jane bere nervoz.
   Kurse ti fli i qete me ate 9% tend. Kur te behen zgjedhjet dhe te shohesh qe ai prap do fitoje, do dalesh dhe do ulerasesh… I BLEU VOTAT.

 3. Qka me komentu?
  Kta matrapaze, kta zagar, te cilet i kundervihen nji plejade te rinj’sh qe duan ta ndryshojn jeten dhe politiken, ta vejn ne binar mirqenjen e njerzve nuk po ju pershtatet, sikur kur shafitet dheu nen kembet e tyre, kur filloj te ndahet sikur shapi nga sheqeri u n griten Putini me dy kemebe qe mezi po e mbajn me Ndihmen e nje krrabe e ne anen tjeter nji tjetr bandit,Me emrin Hashe dhe dore per dore pas tyre si Kadri Lopa Ramush qobani i thive (te Zvicrres) dhe shume e shume tjere, te pa cip’t po mendojn ta kthejn bolshevizmin, por kot e keni o pisa o debila sepse ka perfundu epoka e juaj tani ka fillu te hapet lulja e njerzimit ne krye me Albinin Liderin e ati kombi te vujtun

 4. Rambo ta gezosh albinin marksist e boshevik safi,se fundi mik i komunistit te fundit ne ballkan salih karaxhic berisha,ti mbaje albinin te zemra por mos na e shit,50 dite i kishte boll,sa per cv

 5. Flm z. Lubonja! Keni kritikuar Berishen kur ishte ne pushtet per ato gjera per te cilat ishte per tu kritikuar. Kritikoni Ramen, kryeministrin me famekeq, qe kemi pasur ndonjehere. Mbani qendrim kritik te qarte ne krizen e tanishme ne Kosove. Vazhdoni keshtu se ka plot njerez qe lexojne dhe degjojne me kenaqesi kritikat tuaja te paanshme.

 6. Kur e ke pare ti silva qe ky lubonja ka kritikuar salihun salihu vrau preu dogji ky lubonja atehere jetonte ne itali,pastaj lubonja nuk i kritikon komunistet e enverit,pastaj lubonja ka Mllef personal me ramen o silva

 7. O kurvi IPAEMER’ Ku ke jetuar, e kur e ke pa vehten me mire e ne zhvillim se ne kohen e Berishes, dhe nese na e njeh ekonomine na thuaj se sa vende pune e investime ka hapur ky maskara Rama, sa jane rritur rrogat e pensionet, por mos harro se ku jane cmimet sot, e ku ishin atehere. Sa vete kane vrare vehten nga shtrengimi e varferimi qe i beri e po i ben ky gollof bojaxhiu. Sa e ka rrjepur buxhetin e ketij populli me oligarket e servilet e tije. Sa jane rritur taksat, energjia, uji, e lista me nen taksat e bashkise e qeverise. Sa taksa paguaje ne kohen e Berishes?Ku ke qene e ku na ka cuar mafia e zemres sate, ore pushti kuq, i lindur ferrave qe nuk njeh babe e nene, por vetem partine e drogen, qe nuk e futa ne ate qe beri ky mafioz bashke me shpurren e tije. Kur te besh analize o koqe kandari i ridhjerjes qe ushqehesh cdo dite, me pare hidh syte ne popull e pastaj bej politike. Kerko orogjinen, gjeje genin, e dil ballafaqohu he grupet e denja qe e duan Shqiperine e popullin me shume se partine, e jo siju bije kurvi, guerrilasit e rinj, me etiketen Rilindja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu